اغلب اوقات که همگی ما قصد سفر به یکی از مناطق جنوبی کشور را می کنیم، تنها گزینه هایی که به ذهنمان می رسد جزیره هایی مانند جزیره کیش، قشم و هنگام می باشند. جزیره هندورابی کیش نیز از آن مناطقی است که کمتر کسی برای گردشگری و مسافرت آن را انتخاب می کند. جزیره هندورابی منطقه ای بسیار کوچک و سرشار از آرامش است که در منطقه خلیج فارس قرار دارد.

معرفی جزیره هندورابی

منطقه هندورابی یکی از جزایر حوزه خلیج فارس بوده که از توابع جزیره کیش و بندر لنگه استان هرمزگان می باشد. این جزیره دارای مساحتی برابر با 22.8 کیلومتر مربع و فاصله 325 کیلومتر از بندرعباس و 133 کیلومتر از بندرلنگه که میان جزیره های کیش و لاوان واقع شده است. این منطقه جزو معدود جزیره های بکر و دست نخورده است و زمینی صاف و مسطح دارد. مرتفع ترین نقطه این جزیره 43 متر و بیشترین قطر آن 7.5 کیلومتر است. جمعیت ساکن در این جزیره حدود 200 نفر می باشد و به همین علت جزو مناطق کم جمعیت محسوب می شود.

کم جمعیت بودن این جزیره به گونه ای است که می توان آن را متروکه به حساب آورد. خانه هایی که در این جزیره ساخته شده اند دارای نمایی سفید که از گچ ساخته شده اند و همچنین قدیمی ساز می باشند که توانسته اند جزو یکی از جاذبه هایی گردشگری این منطقه به شمار بیایند. در این جزیره خبری از ساختمان ها و مراکز خرید لوکس و پر زرق و برق، خیابان های شلوغ و پر ترافیک، ازدحام جمعیت در مراکز عمومی، آلودگی هوا، آلودگی صوتی و… نیست. اگر به جزیره هندورابی سفر کنید با مردمان خون گرم و مهمان نواز آن رو به رو خواهید شد که با صمیمیت دلنشین از شما استقبال می کنند.

جزیره هندورابی کیش

فعالیت اقتصادی اهالی جزیره هندورابی

اهالی این جزیره همانطور که گفته شد تعداد آن ها زیر 100 خانواده است اکثرشان دارای شغل صیادی و غواصی هستند.

پوشش جانوری منطقه جزیره هندورابی

محیط زیست این جزیره محدود می باشد و دلیل آن بسته بودن محیط زیستش می باشد و همچنین موجودات زنده ای نظیر: پرندگان مهاجر از جمله شاهین و باز، انواع محتلف پرندگان کوچک، موش های صحرایی و گونه های کمی از خزندگان را در خود جای داده است.

برنامه توسعه جزیره هندورابی

طی برنامه هایی که در ملحق کردن جزیره هندورابی به جزیره کیش صورت گرفت، برنامه توسعه دادن جزیره هندورابی که به یکی از جاذبه های گردشگری کیش تبدیل شود در دستور کار خود قرار دادند. اقداماتی از جمله: جذب سرمایه گذار، ایجاد اسکله شناور و ایجاد و توسعه زیرساخت های اولیه برای مجموعه گردشگری نظیر آب، برق و فاضلاب را انجام دادند.

همچنین قرار دادن امکانات تفریحی مانند ماشین های شاسی بلند و موتورهای سه چرخ به منظور گشت و گذار در جزیره جزو برنامه هایی است برای گردشگران که به جزیره هندورابی سفر می کنند در نظر گرفته اند. پس از احداث فرودگاه و همچنین بندرگاه برای این جزیره شاهد توسعه این جزیره بودیم و گردشگران زیادی به این منطقه سفر می کنند.

جزیره هندورابی کیش

جاذبه های گردشگری در جزیره هندورابی

جزیره هندورابی نیز مانند مناطق گردشگری دیگر دارای جاذبه های طبیعی بوده که می تواند گردشگران و علاقه مندان را به سوی خود فرا بخواند.

روستای هندورابی

در این جزیره روستایی به همین نام یعنی روستای هندورابی قرار دارد. خانه هایی که در این روستا وجود دارند همگی از سنگ و گچ و مرجان ساخته شده اند. در این روستا تنها یک مغازه به عنوان سوپرمارکت قرار دارد که گردشگران می توانند خوراکی های مورد استفاده خود را از آنجا تهیه کنند. اهالی این روستا به زبان عربی صحبت می کنند. در حوالی این روستا دو روستای دیگر با نام های الدورات و الصراه قرار دارند که در زمان های گذشته پایگاه پرتغالی ها بوده و گردشگران می توانند از آن ها دیدن کنند.

جزیره هندورابی کیش

سواحل شرقی و جنوبی جزیره هندورابی

اگر به جزیره هندورابی سفر کردید حتما به سواحل شرقی و جنوبی این منطقه سری بزنید. در این ناحیه از دریا عمق آب 8 الی 18 متر بوده و می توانید در آنجا ستاره ماهی هایی که به وفور وجود دارند را مشاهده کنید. بخش جنوبی سواحل جزیره هندورابی برای کمپ زدن و چادر زدن به منظور اقامت بی نظیر بوده. می توانید به دور از هرگونه آلودگی و شلوغی شهرها چند روز اقامت در کنار طبیعت دریای جنوب و بیدار شدن با صدای مرغ دریایی را تجربه کنید. اگر برای سفر به دنبال آرامش هستید حتما این منطقه را در لیست سفرهای خود قرار دهید.

تفریحات آبی جزیره هندورابی

یکی از تفریحات جزیره هندورابی کلوپ آبی می باشد که انواع تفریحات آبی از جمله: جت اسکی و موتور سواری دور جزیره در آن وجود دارد. از دیگر تفریحات مهیج این جزیره غواصی، سافاری و بنانا بوده که می توانید از آن ها لذت ببرید.

تماشای تخم گذاری لاکپشت ها

اگر در ماه اسفند تا خرداد به این جزیره سفر کنید می توانید تخم گذاری لاک پشت ها را تماشا کنید. شاید برای برخی افراد بسیار جالب و دیدنی باشد.

جزیره هندورابی کیش

چه جانورانی در هندورابی زندگی می کنند؟

اگر به بخش سواحل شمالی این جزیره بروید مرجان ها و حتی شاهین و باز را می توانید ببینید. جزیره هندورابی زیستگاه مناسبی برای آبزیانی نظیر: پیکاسو، تن ماهیان زرد، جراح ماهیان، ملوان و یونیک می باشند.

بهترین زمان سفر به جزیره هندورابی

بهترین زمانی که می توانید به جزیره هندورابی سفر کنید در نیمه دوم سال یعنی از اوایل آذر ماه تا فروردین ماه می باشد. اگر قصد سفر به این جزیره زیبا را دارید در این فاصله زمانی می توانید از سفر خود به این منطقه لذت ببرید و با مناطق کمتر شناخته شده ایران آشنا شوید.

نقشه جزیره هندورابی

همانطور که گفته شد این جزیره کاملا مسطح و بدون عارضه بوده، به گونه ای که مرتفع ترین نقطه آن به 43 متر می رسد. همچنین تمام ساکنین این جزیره بدون پراکندگی بوده و در یک منطقه جمع شده اند.

جزیره هندورابی کیش

جزیره هندورابی کجاست؟

یکی از جزیره های خلیج فارس جزیره هندورابی می باشد که از توابع شهرستان بندر لنگه جزیره کیش به شمار می رود. جزیره هندورابی در بین دو جزیره کیش و لاوان واقع شده است که دارای وسعتی برابر با طول 11 کیلومتر و عرض 6.5 کیلومتر و همچنین مساحت کلی آن 23 کیلومتر می باشد. فاصله این جزیره با بندر چیرویه 9 کیلومتر، با بندر لنگه 130 کیلومتر، با جزیره کیش 28 کیلومتر و بندرعباس 325 کیلومتر می باشد. هنگامی که جزیره هندورابی با جزیره کیش ادغام شد، شاهد پیشرفت و توسعه روزافزون آن بودیم که هتل های چادری برای اقامت گردشگران در نظر گرفته شده است.

جزیره هندورابی کیش

مسیرهای دسترسی به جزیره کیش

با توجه به این که در سال 1396 فردوگاه این جزیره افتتاح شد، اولین و راحت ترین مسیری که می توان برای رفتن به جزیره هندورابی انتخاب کرد استفاده از هواپیما است. بدین صورت که در کمترین زمان ممکن و به راحتی در این جزیره زیبا و بکر فرود خواهید آمد و به گردشگری و تفریح می پردازید. مسیرهای دیگری نیز برای دسترسی به جزیره هندورابی وجود دارد که می توانید خود را به جزیره چیرویه برسانید و از آنجا سوار قایق های موتوری شده و در مدت زمان 20 دقیقه به جزیره هندورابی می رسید.

همچنین مسیر دیگری وجود دارد که اگر از جزیره کیش قصد سفر به هنورابی را دارید به اسکله ماهیگیری رفته و از آنجا به وسیله قایق های چارتر و در مدت زمان 30 دقیقه به جزیره هندورابی برسید. البته لازم به ذکر است که مسیر آخر یعنی استفاده از اسکله ماهیگیری کیش کمی سخت بوده و نیاز به هماهنگی با مسئولین منطقه آزاد کیش دارد.

جزیره هندورابی کیش

نکات لازم برای سفر به جزیره هندورابی

اگر قصد سفر به جزیره هندورابی را دارید و می خواهید بیش از یک روز در آنجا اقامت داشته باشید، حتما آب آشامیدنی، مواد خوراکی و تمام وسایل مورد نیاز راهمراه خود ببرید. زیرا که آب این جزیره از آب چاه و آب انبار بوده و همچنین در این جزیره سوپرمارکت وجود ندارد و تنها یک مغازه کوچک وجود دارد که مواد خوراکی متنوعی ندارد. در صورت خرید داشتن، افراد می توانند به بندر چیرویه بروند و تمام مواد خوراکی و مایحتاج خود را تهیه کنند.

جزیره هندورابی کیش

اجاره اقامتگاه در کیش

جزیره هندورابی یکی از مناطق نزدیک به جزیره کیش می باشد. این جزیره تا کنون به دلیل ناشناخته بودن آن، از امکانات اقامتی مناسبی برخوردار نبوده و بسیاری از گردشگران که برای بازدید از این جزیره می روند، برای اقامت خود، اجاره ویلا در کیش را ترجیح می دهند. جزیره کیش دارای اقامتگاه های متنوع از لاکچری و گران قیمت تا اقتصادی و قیمت مناسب می باشد. بسیاری از مسافران برای اقامت، اجاره ویلا در کیش را اولویت خود قرار می دهند. زیرا ویلاهای دربست نسبت به هتل ها دارای قوانین آسان تری بوده و برای صرفه جویی در هزینه بسیار مناسب تر می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *