جزیره هرمز

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

محتوا نمایش

هرمز جزیره ای زیبا در جنوب ایران و در میان آب های خلیج فارس است که مساحت بیش از 42 کیلومتر را از آن خود کرده و در نزدیکی تنگه هرمز قرار دارد. این جزیره زیبا و دیدنی همیشه به عنوان یکی از مقاصد گردشگری گردشگران داخلی و خارجی بوده و در فاصله 8 کیلومتری از بندرعباس واقع شده است. جزیره هرمز دارای زیبایی متعددی بوده و گردشگران از گشت و گذار در میان دیدنی های آن لذت خواهند برد. جالب است بدانید هیچگونه وسیله نقلیه عمومی اجازه ورود به این جزیره نداشته و برای گردش در جزیره تنها با پای پیاده و یا موتورهای سه چرخ محلیان می توانید تردد کنید. جنوب ایران زیبایی های متنوع و فراوانی را در خود جای داده که سفر به هر کدام از این مناطق و جزیره ها می تواند تجربه ای جدید در زندگی را به وجود آورند. در ادامه با لوکس ویلا همراه باشید تا با همه چیز درباره هرمز که جزیره ای رنگارنگ در میان آب های خلیج فارس است آشنا شویم.

تاریخچه هرمز

در طی کاوش هایی که باستان شناسان انجام دادند، دریافته اند که وجود چندین اثر سنگی در سواحل قسمت شرقی جزیره نشان دهنده حضور انسان در این جزیره می باشند. در جزیره هرمز محلی به نام چنددرخت وجود دارد که پراکندگی سنگی را می توان در آن مشاهده نمود. این محل به یک تراس دریایی مرتفع شباهت دارد و قدمت آن را به دوران پلیستوسن مربوط می دانند. دوران پلیستوسن به عنوان یکی از دوره های زمین شناسی به شمار می رود. مجموعه سنگی دوران پارینه سنگی نیز در این محل وجود دارد و قدمت آن مربوط به حدود 40 هزار سال گذشته می باشد.

یک شهر بندری و قدیمی در ایران وجود داشت که در فاصله 60 کیلومتری از جزیره هرمز واقع شده بود و با نام شهر هرمز شناخته می شد و جزیره هرمز نام خود را از آن به اقتباس گرفته است. شهر هرمز به عنوان مرکز شاهزاده نشین کوچک هرمز بود. سپس شاهزاده تصمیم گرفت محل حکومت خود را در سال 1300 هجری قمری از شهر هرمز به جزیره هرمز انتقال دهد و به این ترتیب بتواند از حملات مغول ها و ترک ها در امان بماند. سپس حاکم شهر تصمیم به صلح با ایلخانان گرفت. در پی آن در شمالی ترین بخش جزیره جرون شهر جدیدی تاسیس شد و آن را با نام هرمز نو شناختند. این نام باعث شد تا هرمز نو و هرمز کهنه از یکدیگر متمایز شوند. پس از چندی سرزمین هرمز کهنه رو به ویرانی گذاشت.

به مرور زمان نام این شهر جدید را برای نام بردن جزیره نیز به کار می بردند. جزیره هرمز دارای شرایط اقلیمی گرم و خشک بود و از داشتن شرایط مناسب برای تبدیل شدن به پایتخت محروم مانده بود. در این میان تمام آب مورد نیاز و مواد غذایی ساکنین جزیره از سرزمین اصلی تامین می شد. به دلیل داشتن موقعیت مکانی شهر، امنیت بسیار بالایی را برای جزیره فراهم نمود. به همین جهت باعث شد این جزیره تا چندین قرن به عنوان یکی از بنادر تجاری بزرگ ایران شناخته می شد. در سفرنامه ای از مارکوپولو آمده، حدود سال 1290 به صورت زمینی به هرمز سفر کرده و علاوه بر او نیز ابن بطوطه هم به جزیره و هرمز نو سفر کرده بود.

جزیره هرمز

جزیره هرمز کجاست و مسیر دسترسی به آن

جزیره هرمز جزیره ای کوچک در میان آب های خلیج فارس در جنوب ایران است که در استان هرمزگان قرار دارد و جایگاه اصلی آن در مصب تنگه هرمز می باشد. جزیره زیبای هرمز در فاصله 18 کیلومتری از شمال شرق جزیره قشم و در فاصله 18 کیلومتری از شمال جزیره لارک واقع شده است. جزیره هرمز به دلیل موقعیت جغرافیایی مهمی که دارد و در نزدیکی تنگه هرمز قرار گرفته، از آن با عنوان شاه کلید خلیج فارس یاد می شود. جزیره هرمز فاقد هر گونه وسایل نقلیه عمومی بوده که بتوان توسط آن ها به جزیره سفر کرد. اما گردشگران با استفاده از جزایر اطراف می توانند به هرمز دسترسی پیدا کنند. در ادامه این بخش به آشنایی با انواع مختلف روش های دسترسی به هرمز آشنا خواهیم شد.

مسیر دسترسی از بندرعباس به جزیره هرمز

بندرعباس از دیگر مسیرهایی است که می توانید برای رسیدن به جزیره هرمز از آن استفاده کنید. برای این منظور می توانید به روش های زمینی، ریلی و هوایی خود را به بندرعباس برسانید و با مراجعه به اسکله شهید حقانی سوار اتوبوس های دریایی شوید و به سمت جزیره زیبای هرمز حرکت کنید. مدت زمانی که برای رسیدن به هرمز از بندرعباس طی می کنید، حدود 1 ساعت به طول می انجامد. شماره تماس اسکله شهید حقانی 3111-076 می باشد و برای اطلاعات بیشتر می توانید با آن تماس بگیرید.

ساعت حرکت اتوبوس های دریایی از بندرعباس به جزیره هرمز: 6:45 صبح، 9 صبح، 12 ظهر، 14 بعد از ظهر، 17 بعد از ظهر و 21:30 شب

ساعت حرکت اتوبوس های دریایی از جزیره هرمز به بندرعباس: 7 صبح، 10 صبح، 13:30 بعد از ظهر، 15:30 بعد از ظهر و 19 عصر

مسیر دسترسی از جزیره قشم به جزیره هرمز

جزیره ای زیبا و پر از جاذبه های دیدنی به نام جزیره قشم در جنوب ایران وجود دارد. جزیره قشم نیز یکی از روش هایی است که می توان از طریق آن به جزیره هرمز سفر کرد. شما می توانید به صورت هوایی، زمینی و دریایی خود را به قشم برسانید و با مراجعه به اسکله شهید ذاکری سوار قایق ها یا اتوبوس های دریایی شوید و به سمت جزیره هرمز حرکت کنید. البته برای این روش از سفر باید به ساعت حرکت این قایق ها و اتوبوس های دریایی توجه داشته باشید. همچنین برای برگشت از جزیره هرمز به جزیره قشم نیز می بایست از همین روش استفاده نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره حرکت ها می توانید با شماره 35225536-076 تماس حاصل نمایید. شماره تماس اسکله بندر هرمز نیز 35323185-076 می باشد.

ساعت حرکت اتوبوس های دریایی از جزیره قشم به جزیره هرمز: 7 صبح، 9 صبح، 14 بعد از ظهر و 15 بعد از ظهر

ساعت حرکت اتوبوس های دریایی از جزیره هرمز به جزیره قشم: 8 صبح، 10 صبح و 15 بعد از ظهر

جزیره هرمز

موقعیت جغرافیایی هرمز

جزیره هرمز جزیره ای زیبا و رنگارنگ در میان آب های خلیج فارس است که حدود 42 کیلومتر مساحت را از آن خود کرده و سنگ های رسوبی و لایه هایی از مواد آتشفشانی روی سطح جزیره را پوشانده اند. جزیره هرمز در بخش شرقی جزیره قشم و در بخش جنوبی بندرعباس واقع شده است. موقعیت جغرافیایی جزیره هرمز به گونه ای است که در 27 درجه و 2 دقیقه تا 27 درجه و 6 دقیقه عرض شمالی و طول شرقی 56 درجه و 25 دقیقه تا 56 درجه و 30 دقیقه قرار دارد. مرتفع ترین بخش این جزیره به حدود 186 متر ارتفاع از سطح زمین می رسد. این جزیره دارای اقلیمی گرم و خشک بوده و به همین دلیل میزان بارندگی بسیار کمی در این جزیره روی می دهد و از همین رو دارای خاک و آب شور می باشد.

از آنجایی که آب جزیره شور بوده، مهندسان ایرانی اقدام به لوله کشی آب از سرزمین اصلی به جزیره نموده اند. جزیره هرمز جزیره ای است که از تنوع بالای خاک برخوردار بوده و یکی از نشانه های آن وجود الهه نمک است که توانسته این موضوع را به خوبی بیان دارد. از همین رو زمین شناسان این جزیره را بهشت زمین شناسی می نامند. همچنین جزیره هرمز دارای سواحل متعددی در طبیعت خود می باشد. زمین شناسانی که در این جزیره به کاوش پرداخته اند، با توجه به سنگ هایی که پیدا کرده اند به این تنیجه رسیده اند که جزیره هرمز طی سالیانی طولانی که شاید به چندین هزار سال برسد، به مرور زمان سر از آب بیرون آورده و مورد فرسایش قرار گرفته است. به لحاظ زمین شناسی قدمت جزیره هرمز به حدود 600 میلیون سال گذشته باز می گرد و زمانی که سر از آب بیرون آورده به حدود 50 هزار سال می رسد.

در جزیره هرمز خاکی قرمز رنگ وجود دارد که اهالی جزیره آن را گلک می نامند و از آن در هنر و حتی آشپزی مورد استفاده قرار می دهند. از آنجایی که گردشگران در سفر به هرمز از این خاک مقداری برمی دارند و باعث شده آسیب هایی به طبیعت این منطقه وارد شود، سازمان حفاظت از محیط زیست اقداماتی را برای محافظت از این خاک قرمز رنگ اندیشیده است.

جمعیت و دین مردم جزیره هرمز

جزیره هرمز جزء مناطق کم جمعیت ایران به شمار می رود. بر اساس آخرین سرشماری که در سال 1395 هجری شمسی در جزیره هرمز صورت پذیرفت، جمعیت آن برابر با 5.891 نفر بوده است. مردمان جزیره هرمز به دین اسلام معتقد بوده و پیرو مذهب شیعه دوزاده امامی هستند. اما در میان مردمان جزیره هرمز افرادی پیدا می شوند که به دین اسلام معتقد بودند و اهل سنت می باشند.

زبان مردم جزیره هرمز

مردم جزیره هرمز به زبان فارسی صحبت می کنند و گویش آن ها به صورت بندری و مینابی می باشد. از آنجایی که جزیره هرمز در دوره ای از تاریخ به اشغال پرتغالی ها و هلندی ها درآمده بود، حتی هنگام صحبت کردن واژگانی از زبان های دیگر کشورها همانند انگلیسی، هلندی، پرتغالی، عربی و هندی را مورد استفاده قرار می دهند.

جزیره هرمز

اقتصاد مردم جزیره هرمز

به دلیل داشتن موقعیت مکانی جزیره هرمز که در میان آب های خلیج فارس قرار گرفته، اصلی ترین منبع درآمد و اقتصاد مردم جزیره هرمز از طریق صیادی می باشد. اما در سال های اخیر و با افزایش صنعت گردشگری در این جزیره که گردشگران داخلی و خارجی زیادی به آن سفر می کنند، مشاغل دیگری در این زمینه به منبع اقتصادی این جزیره افزوده شد. اهالی جزیره با تهیه صنایع دستی و هنری زیبا به اقتصاد زندگی و جزیره کمک می کنند.

صنایع دستی و سوغات جزیره هرمز

بعد از گشت و گذاری حسابی در میان جاذبه های دیدنی و گردشگری هرمز نوبت به خرید صنایع دستی و سوغات جزیره هرمز می رسد. گردش در میان دیدنی های هرمز و تهیه سوغاتی آن نیز لذت خاص خود را دارد و گردشگران از آن لذت خواهند برد. از آنجایی که یکی از اصلی ترین منبع درآمد مردم هرمز از بخش صنعت گردشگری به دست می آید، اهالی جزیره به تهیه صنایع دستی زیبا مشغول می باشند. یکی از انواع صنایع دستی و هنری مردم جزیره هرمز سوزن دوزی می باشد که به دستان هنرمند بانوان جزیره تهیه می شوند. همچنین از خاک زیبای جزیره برداشته و با استفاده از آن، گلدان ها و لوازم دکوراسیون منزل را تهیه می کنند. در سفر به جزیره هرمز و با خرید از این صنایع دستی تاثیر به سزایی در اقتصاد این جزیره خواهید داشت.

آب و هوای جزیره هرمز

جزیره هرمز دارای آب و هوایی بسیار گرم و خشک بوده و در تابستان ها میانگین دمای آن به حدود 46 درجه سانتی گراد می رسد. همچنین این جزیره دارای رطوبت بالایی بوده و بیشترین میزان رطوبت را در مرداد ماه دارد و سفر در تابستان و به خصوص مرداد ماه به جزیره هرمز بسیار سخت و طاقت فرسا می باشد. گرمای شدید این جزیره از اواخر خرداد ماه آغاز شده و تا اوایل شهریور ادامه خواهد داشت. اما در اوایل فصل بهار، پاییز و زمستان از دما و رطوبت جزیره کاسته می شود خبری از آن گرمای شدید و طاقت فرسا دیگر وجود نخواهد داشت. در فصل پاییز دمای هوا به حدود 28 درجه سانتی گراد خواهد رسید.

بهترین زمان سفر به جزیره هرمز

اگر این بار تصمیم گرفته اید این بار به جزیره هرمز سفر کنید و به دنبال بهترین زمان سفر به آن هستید، ابتدا خوب است بدانید جزیره هرمز دارای شرایط آب و هوایی گرم و خشک بوده و به ندرت در آن باران می بارد. دمای هوای جزیره در تابستان ها بسیار بالا بوده و بهتر است فکر سفر در این فصل را فراموش کنید. چرا که دمای هوا بسیار بالا و گرم بوده و هیچ لذتی از گردش در جزیره نخواهید برد.

اوایل فصل بهار از بهترین فصل های سفر به جزیره هرمز به شمار می روند و در ماه های فروردین و خرداد خبری از گرمای طاقت فرسا نبوده، همچنین می توانید فصل های پاییز و زمستان نیز برای سفر به جزیره هرمز انتخاب کنید. در این دو فصل هوای جزیره کمی رو به خنک شدن می رود و حتی شب ها هوای سرد در جزیره را شاهد خواهیم بود. لذا لباس های گرم را برای سفر به جزیره در دو فصل پاییز و زمستان فراموش نکنید.

جزیره هرمز

نام جزیره هرمز از کجا آمده است؟

جالب است بدانید در زمان های گذشته، جزیره هرمز با نام باستانی جزیره زرون شناخته می شد. زمانی که مغول ها و اعراب به جزیره حمله کردند و ویرانی هایی را به بار آوردند، یک صیاد بیشتر در این جزیره زندگی نمی کرد که آن هم جرون نام داشت. از همین رو نام جرون را برای جزیره انتخاب کردند و برای مدتی نسبتا طولانی هرمز را با نام جزیره جرون می شناختند. افزون بر این دو نام، نام های دیگری برای این جزیره به کار می بردند که می توان به ارموس، اوگیر پس قدیم، هارموزیا و ارموز اشاره کرد.

یکی از افسران دیپلمات بریتانیا که آرنولد ویلسون نام داشت، در کتابی به نام خلیج فارس از نام هرمز یاد کرده است و به گفته او بعد از حمله موغل ها به هرمز در قرن 8 هجری قمری، شاه هرمز برخی از مردم را به همراه افراد سیاسی خود به صورت دریایی به جزیره دیگری که جزیره جرون نام داشت منتقل کرد. پانزدهمین شاه هرمز قدیم که ایاز نام داشت، به عنوان نخستین پادشاه جزیره جرون انتخاب شد و از همین رو نام هرمز را برای جزیره جرون انتخاب کرد و از آن پس این جزیره با نام جزیره هرمز شهرت یافت.

آداب و رسوم مردم جزیره هرمز

نخستین و بارز ترین ویژگی مردم جزیره هرمز، خونگرم بودن و مهمان نواز بودن آن ها می باشد. هر گردشگری که به این جزیره سفر کرده باشد، نخستین موردی که در رابطه با خصوصیات مردمان جزیره به آن اشاره می کند، مهمان نواز خونگرم بودن آن ها می باشد. از آنجایی که تحمل گرمای شدید و طاقت فرسا یکی از سخت ترین کارها به شمار می رود، تحمل گرمای شدید جزیره باعث شده مردمان هرمز مردمانی با خوی آرام، صبور و پر تحملی باشند. از دیگر آداب و رسوم مردم جزیره هرمز می توان به مراسمی اشاره نمود که آن را قبله دعا می نامند و در طی این مراسم از خداوند طلب باران می کنند.

زمانی به این مراسم روی می آورند که جزیره با کم آبی و خشکسالی مواجه می شود. مراسم قبله دعا به گونه ای برگزار می شود که فردی با ایمان و تقوا قرآن را به دست گرفته و دیگر افراد از زیر قرآن رد می شوند و فردی که قرآن در دست دارد رو به جلو حرکت کرده و افراد دیگر نیز به تبعیت از وی پشت سر او راه می روند. قربانی کردن گوسفند و پخش گوشت قربانی آن نیز به عنوان دفع بیماری و بلا، در امان ماندن از بالای طبیعی و… نیز جزء آداب و رسوم مردمان این جزیره به شمار می رود. در برخی از اعیاد مذهبی نظیر عید قربان، عید فطر، روز بعثت و ولادت پیامبر مراسم مولودی را در جزیره به راه می اندازند.

مساحت جزیره هرمز

جزیره هرمز دارای 42 کیلومتر مساحت بوده و به عنوان یکی از کوچکترین جزایر کشور شناخته شده و مساحت کوچک آن را زمانی متوجه خواهید شد که می توانید با حدود 9 ساعت پیاده روی، تمام جزیره را دور بزنید.

نقشه جزیره هرمز

در سال 1750 میلادی یکی از معروف ترین طراحان هلندی که جاکوب ون در شلی نام داشت، نقشه جزیره هرمز کشید. در نقشه ای که توسط جاکوب ون در شلی کشیده شده، قلعه پرتغالی ها وجود دارد که در بخش شمالی جزیره قرار گرفته است. همچنین در بخش غرب جزیره هرمز، می توان جزیره قشم را مشاهده نمود.

جزیره هرمز

جاهای دیدنی جزیره هرمز

جزیره هرمز از جمله مقاصد سفر بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی به شمار می رود. جزایر جنوبی کشور هر کدام دارای جاذبه های دیدنی و گردشگری متعددی هستند که گردشگران را به سمت خود جذب می کنند. با این که جزیره هرمز مساحت زیادی نداشته، اما جاذبه های دیدنی متعددی را در خود جای داده و به گونه هستند که به هر نقطه از جزیره قدم بگذارید می توانید انواع مختلفی از آن ها را مشاهده کنید. در ادامه این بخش از مطلب می خواهیم با برخی از بهترین جاذبه های گردشگری هرمز آشنا شویم.

غار الهه نمک

از زیباترین و معروف ترین جاذبه های دیدنی هرمز غار الهه نمک است که با نام های دیگری همچون الهه نمکی و دره نمک تبرزن نیز شناخته می شود. غار الهه نمک بدین صورت می باشد که از کوه ها و تپه های رنگارنگ تشکیل شده و زیبایی خاصی را به ارمغان آورده اند. شاید برایتان سوال پیش بیاید که چرا نام الهه را برای این منطقه انتخاب کرده اند؟ از آنجایی که اهالی جزیره برای این منطقه احترام زیادی قائل هستند، نام الهه را برای آن برگزیده اند و تا به امروز با همین نام شناخته می شود.

سرتاسر این دره پوشیده از نمک می باشد و از آنجایی که نمک در طبیعت باعث دفع انرژی های منفی می شود، آرامش عجیبی در این منطقه وجود دارد. برای وارد شدن به غار الهه نمک باید مسیر کوتاهی را به صورت خمیده طی کنید و سپس به قسمتی می رسید که شبیه به یک تالار کوچک می باشد و بر روی دیواره های آن بلورهای نمکی زیبایی قرار دارند. هنگامی که در این منطقه قرار می گیرید، آرامش منطقه سرتاسر وجود شما را فرا خواهد گرفت و از آن لذت خواهید برد.

ساحل سرخ هرمز

جزیره هرمز را به عنوان جزیره ای رنگی با خاک های رنگارنگ می شناسیم. به صورتی که هر بخش از این جزیره دارای خاک هایی با رنگ های مختلف می باشد. بخشی از جزیره که ساحل سرخ نام دارد و از مناطق دیدنی جزیره هرمز به شمار می رود دارای خاکی قرمز رنگ بوده و به همین جهت نام ساحل سرخ را بر روی آن نهاده اند. این خاک مملو از مواد معدنی بوده و حتی به صورت خوراکی در برخی از غذاهای جنوبی مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین از آن در ساخت صنایع دستی و هنری و صنعت رنگ سازی هم مورد استفاده قرار می گیرد.

آب دریای خلیج فارس که در این ناحیه به خاک ساحل سرخ می رسد نیز قرمز می باشد. به دلیل وجود مقدار زیادی اکسید آهن در خاک این ساحل، به رنگ قرمز درآمده است و اهالی جزیره خاک ساحل سرخ هرمز را گلک می نامند. یکی از بهترین زمان هایی که می توانید به ساحل سرخ بروید، هنگام طلوع و غروب آفتاب می باشد. چرا که در زمان ها زیبایی ساحل دو چندان می شود و می توانید عکس های بسیار زیبایی را ثبت کنید.

ساحل سرخ

دره رنگین کمان

دره رنگین کمان یکی دیگر از جاذبه های دیدنی جزیره هرمز می باشد که مملو از خاک های رنگارنگ بوده که طیف رنگی آن ها به بیش از 70 هزار رنگ خواهند رسید. هنگامی که وارد این منطقه رنگارنگ خواهید شد و زیبایی آن ها را از نزدیک تماشا می کنید، شاید در نگاه اول تصور کنید تمام رنگ ها مصنوعی بوده و باور آن که دره رنگین کمان منطقه ای طبیعی است برایتان دشوار باشد. خاک های رنگارنگ دره رنگین کمان دارای املاح آهکی بوده و تنوع رنگ های آن ها به دلیل سرچشمه گرفتن آن ها از سنگ های دره و جنس کانی ها می باشند. خاک های رنگی دره رنگین کمان به رنگ های سفید، زرد، آبی ، قرمز، بنفش و… هستند که از آن ها در تهیه انواع مختلفی از صنایع دستی و هنری استفاده می شود.

فرش خاکی هرمز

همانطور که گفته شد، در سفر به جزیره هرمز به هر نقطه ای از این جزیره که قدم بگذارید، شگفتی های جدید و جذابی را خواهید دید که از تماشای آن ها متعجب خواهید شد. فرش خاکی هرمز یکی دیگر از جاذبه های شگفت انگیز این جزیره به شمار می رود که احتمالا آوازه آن را شنیده اید. جزیره هرمز را با خاک های رنگارنگ آن می شناسیم؛ به صورتی که به هر گوشه ای از جزیره بروید، رنگ خاک های متفاوتی را خواهید دید. از سال 1388 هجری شمسی هنرمندان جزیره هرمز در روزی مشخص به این ساحل می روند و مشغول پیاده کردن اثرات هنری در تبدیل خاک های رنگی به فرش خاکی می شوند.

وسعت فرش خاکی به 1600 متر مربع می رسد و زمان ساخت آن از اول بهمن ماه شروع می شود. فرش خاکی زیبایی که در کنار ساحل جزیره ساخته می شود، عنوان بزرگترین فرش خاکی جهان را به خود اختصاص داده است. اما درحال حاضر به دلیل استفاده بی رویه از خاک های رنگی جزیره و خارج کرن آن ها از جزیره، برگزاری این مراسم تا اطلاع ثانوی لغو گردیده است.

هزینه سفر به جزیره هرمز

جزیره هرمز که از جنوبی ترین جزایر کشور می باشد، در فاصله 1300 کیلومتری از تهران قرار داشته و برای رسیدن به آن بایستی ابتدا خود را به صورت زمینی، هوایی و ریلی به بندرعباس و یا قشم برسانید. اگر به دنبال سفری ارزان قیمت هستید، می توانید با استفاده از اتوبوس و یا قطار به سمت بندرعباس بروید که قیمتی حدود 300 تا 500 هزار تومان هزینه دارد. اما توجه داشته باشید که استفاده از قطار می تواند راحت تر و کمی سریع تر به بندرعباس برسید. اما اگر به دنبال مسیری سریع تر و آسان تر باشید، می توانید با صرف هزینه ای بیشتر بلیط هواپیمای تهران بندرعباس را تهیه کنید و در مدت زمان 1 ساعت و 30 دقیقه به بندرعباس برسید.

در نهایت با رسیدن به بندرعباس می توانید با مراجعه به اسکله شهید حقانی و خرید بلیط شناورهای مسافربری که قیمت آن ها برای گردشگران 60 هزار تومان و برای بومیان هرمز 15 هزار تومان می باشد به جزیره هرمز سفر کنید. همچنین به جای بندرعباس می توانید به جزیره قشم به صورت هوایی سفر کنید که بلیط هواپیمای تهران – قشم و پرداخت هزینه ای حدود 1.300 هزار تومان به قشم سفر کنید و سپس با مراجعه به اسکله شهید ذاکری و خرید بلیط شناورهای دریایی به قیمت 60 هزار تومان برای گردشگران و برای بومیان قشم 40 هزار تومان به جزیره هرمز سفر کنید.

جزیره هرمز

غذاهای محلی جزیره هرمز

جزیره هرمز همانند بسیاری دیگر از شهرهای ایران دارای غذاهای خوشمزه و مخصوص به خود می باشد. غذاهای جنوبی از خوش طعم ترین و ادویه ای ترین غذاهای ایران به شمار می رود. در این بخش از مقاله قصد داریم با برخی از خوش طعم ترین و پر طرفدارترین غذاهای محلی جزیره هرمز آشنا شویم.

زیبون

جانوران دریایی، به خصوص انواع ماهی، از بخش های اصلی در غذاهای جنوبی ایران به شمار می روند که علاوه بر طعم دلچسبی که دارند، دارای خواص و فواید زیادی هم می باشند. زیبون از جمله غذاهای محلی هرمز است که ترکیبی از ماهی، برنج، ادویه های مختلف، گوجه فرنگی و پیاز تهیه می شود. اگر به جزیره هرمز سفر کردید، با مراجعه به رستوران های محلی آن ها می توانید این غذای خوش طعم را سفارش دهید و طعم دلپذیر آن را تجربه کنید.

دوپیازه میگو

از خوشمزه ترین غذاهای دریایی که می توان طعم های مختلف و دلنشینی به آن داد، میگو می باشد. دوپیازه میگو از بهترین غذاهای جزیره هرمز است که پیشنهاد می شود حتما در صورت سفر به هرمز آن را تجربه کنید. برای تهیه این غذا از موادی نظیر میگو، پیاز، ادویه های مختلف و رب استفاده می شود. دو پیازه میگو را می توان به دو صورت نانی و برنجی سرو و میل کنید.

گبولی گوشت

اگر به غذاهای گوشتی علاقه مند هستید، در سفر به جزیره هرمز حتما گبولی گوشت را تست کنید. برای طعم دار کردن این غذا از انواع مختلفی از ادویه ها استفاده می کنند و طعمی فوق العاده را به خود می گیرد. جهت تهیه گبولی گوشت از مواد غذایی همچون گوشت قرمز، پیاز، سیب زمینی، نخود، لیمو عمانی، میخک، فلفل، هل و انواع دیگری از ادویه های استفاده می شود و ترکیب آن ها غذایی بسیار دلپسب را به وجود می آورد.

جزیره هرمز

تفریحات جزیره هرمز

جزایر جنوبی کشور از جمله مقاصد تفریحی و گردشگری افراد داخلی و خارجی به شمار می رود که برای لذت بردن از تفریحات مختلف به آن سفر می کنند. اگر شما هم به دنبال جاذبه ای در ایران هستید تا بتوانید چند روزی به آن سفر کنید و از تفریحات مختلف آن لذت ببرید، می توانید به جزایر جنوبی کشور سفر کنید. در این بخش از مقاله می خواهیم به معرفی تفریحات جزیره هرمز بپردازیم، تا اگر قصد سفر به شهری پر از جاذبه های تفریحی را دارید، این بار کوله بار سفرتان را برای سفر به جزیره هرمز ببندید. در ادامه با ما همراه باشید.

موتور سه چرخ سواری

همانطور که می دانیم هیچگونه وسیله نقلیه عمومی در جزیره هرمز حق تردد ندارد و تنها وسلیه نقلیه موتوری، به جز قایق ها، موتورهای سه چرخ هستند که به جا به جایی گردشگران مشغول هستند. حتی اگر به این جزیره سفر نکرده باشید، احتمالا پیش آمده که موتورهای سه چرخی که اغلب به رنگ های قرمز و آبی هستند و سقفی برای آن ها تعبیه شده را مشاهده کرده باشید. این موتورهای سه چرخ دارای ظرفیت 6 نفر بوده و می توانید به همراه خانواده و یا دوستانتان سوار آن ها شوید و دور تا دور جزیره را بگردید.

عکاسی و تماشای طلوع و غروب آفتاب در دره مجسمه ها

جاذبه ای در میان جزیره هرمز وجود دارد که از عجیب ترین و شگفت انگیز ترین جاذبه های این جزیره شناخته می شود و با نام دره مجسمه ها شناخته می شود. این دره در کنار ساحل دریای آبی هرمز واقع شده و صخره های آن به سر حیوانات شباهت داشته و برای تشخیص آن ها بایستی کمی قوه تخیلتان را به کار بگیرید. طلوع و غروب آفتاب در کنار این ساحل بسیار زیبا و تماشایی بوده و در صورتی که قصد رفتن به دره مجسمه ها را داشتید، بهتر است زمان مراجعه تان را به هنگام طلوع و یا غروب آفتاب بیاندازید و از تماشای آن لذت ببرید. همچنین این لحظات به قدری زیبا هستند که می توانید تصاویر بسیار زیبا و حیرت انگیزی را خلق کنید و به ثبت برسانید.

دره مجسمه ها

ساحل ماهیگیری و ماهی خوری جزیره هرمز

از جمله تفریحات در شهرهایی که دریا دارند، ماهیگیری می باشد که طرفداران مخصوص به خود را دارند. ساحلی در جزیره هرمز وجود دارد که به ساحل ماهیگیری معروف بوده و اگر به انجام این تفریح علاقه دارید، به این ساحل مراجعه نمایید. ویژگی این ساحل به گونه ای است که با ایستادن در کنار آن و در فاصله 1 متری از محل ایستادن شما، عمق دریا زیاد شده و می توانید تنها با داشتن قلاب ماهیگیری و بدون نیاز به هیچ گونه شناوری به ماهیگیری بپردازید. در نهایت می توانید ماهی هایی که خودتان از آب گرفته اید را کبابی و یا سرخ کرده و میل کنید.

تماشای لاکپشت ها، خرچنگ ها و ستاره های دریایی در ساحل زیبای جزیره هرمز

اگر به جانوران دریایی علاقه مند هستید و دوست دارید آن ها را از فاصله نزدیک مشاهده کنید، می توانید در سفر به جزیره هرمز به ساحل مذکور مراجعه کنید و به تماشای لاکپشت ها، خرچنگ ها و ستاره های دریایی بنشینید و از تماشای آن ها لذت ببرید و فیلم و عکس های زیبایی از آن ها تهیه کنید. خرچنگ هایی که در کنار ساحل در حال راه رفتن هستند و در کنار آن ها ستاره های دریایی که در حد فاصل دریا و ساحل آمده اند اند و خودنمایی می کنند، تصاویری بسیار زیبا و بامزه را پدید می آورند.

تماشای فیتوپلانکتون ها در شب

فیتوپلانکتون ها موجوداتی دریایی هستند که از خود نورهای زیبا و آبی رنگی را ساطع می کنند؛ هنگامی در شب ها این موجودات زیبا و درخشان به کنار ساحل می آیند، چهره ای بسیار زیبا و تماشایی را برای ساحل پدید می آورند و از تماشای آن ها شگفت زده خواهید شد. اگر دوست دارید این موجودات درخشان و زیبا را از نزدیک تماشا کنید، بایستی شب ها به ساحل مراجعه کنید. این فیتوپلانکتون ها شب ها که به کنار ساحل می آیند و در کنار یکدیگر در ساحل حرکت می کنند، گویا الماس هایی درخشان و آبی رنگ در کنار ساحل قرار دارند.

انواع صدف ها و سنگ های زیبای دریایی را جمع کنید

بسیاری از ما عادت داریم هنگامی که به شهرهای دریایی سفر می کنیم و برای گردش و تفریح به کنار ساحل می رویم، از انواع صدف ها و حلزون ها و گوش ماهی ها جمع آوری کنیم و با خود به خانه بیاوریم و از آن ها در تزئینات منزل خود و حتی ساخت انواع هنرهای دستی استفاده می کنیم. در سفر به جزیره هرمز هم می توانید با رفتن کنار دریای آبی و زیبای خلیج فارس از انواع صدف ها، گوش ماهی ها و حلزون ها جمع کنید.

غواصی

اگر به تفریح غواصی علاقه مند باشید، می توانید در جزیره هرمز از آن نیز بهره مند شوید. یک مدرسه غواصی در این جزیره وجود دارد که شرکت در کلاس های غواصی در سطح های مبتدی و پیشرفته را امکان پذیر کرده و علاقه مندان می توانند از کلاس های آن استفاده کنند.

طراحی با حنای جنوبی

یکی از تفریحاتی که در شهر های جنوبی اغلب بانوان به سراغ آن می روند، طراحی و نقش و نگارهایی با حنایی جنوبی است که بر روی دست ها و یا پاها می کشند. این طراحی ها را بانوان هنرمند جنوبی انجام می دهند و یکی دیگر از روش هایی است که با استفاده از آن اقتصاد جزیره را می گردانند. این نقش و نگارها تا حدود 3 هفته بر روی پوست بدن باقی می مانند و رفته رفته رو به کمرنگ شدن می روند.

جزیره هرمز

گروه های موسیقی زنده در جزیره هرمز

از دیگر تفریحاتی که می توانید در جزیره هرمز از آن لذت ببرید، تماشای اجرای زنده گروه های موسیقی می باشد. گروه های مختلفی از محلی ها وجود دارند که به بخش های مختلف و توریستی جزیره می روند و موسیقی زنده اجرا می کنند و گردشگران نیز به تماشای آن ها می نشینند و از این تفریح بهره مند می شوند.

قایق سواری در دریای هرمز

قایق سواری نیز تفریحی هیجان انگیز در میان انواع تفریحات جزیره هرمز می باشد که تعداد زیادی از گردشگران به سراغ آن می روند. هنگامی که در حال قایق سواری هستند و در دریای نیلگون خلیج فارس در حال گردش هستید هیجان زیادی را می توانید تجربه کنید.

بهترین ساحل های جزیره هرمز

جزیره هرمز که از زیباترین و بهترین مقاصد گردشگری جنوبی کشور می باشد، علاوه بر آن که می توانید از تفریحات مختلف و هیجان انگیزی لذت ببرید، می توانید از قدم زدن در کنار سواحل جزیره بهره مند شوید. جزیره هرمز سواحل مختلفی داشته که برخی از آن ها نسبت به بقیه بسیار زیباتر بوده اند و به عنوان بهترین ساحل های جزیره هرمز شناخته می شوند. در ادامه می خواهیم با این سواحل آشنا شویم.

ساحل سرخ جزیره هرمز

در جزیره هرمز خاک های رنگارنگی وجود دارند که این رنگ ها به دلیل وجود مواد معدنی در آن ها به رنگ های مختلف در آمده اند و حتی قسمتی از جزیره دارای خاکی سرخ بوده که از آن به عنوان خوراکی نیز استفاده می شود. بیشتر جزیره هرمز دارای خاکی قرمز رنگ بوده و در بخشی که کنار ساحل و دریا قرار دارد، به نام ساحل سرخ شناخته می شود. این ساحل همان ساحلی است که از خاک سرخ آن استفاده های مختلفی می کنند که می توان به خوراکی، ساخت لوازم آرایشی، تولید شیشه، سرامیک سازی و… اشاره کرد. همچنین با مراجعه به ساحل سرخ جزیره هرمز که از بهترین ساحل های جزیره هرمز شناخته می شود از تماشای آن لذت ببرید و عکس های بسیار زیبایی ثبت کنید.

ساحل مفنق

ساحل مفنق در بخش جنوب غربی جزیره واقع شده و یکی از بهترین و خاص ترین سواحل جزیره هرمز است که از حالتی نورانی و درخشان بهره می برد. ساحل مفنق همان ساحلی است که وجود موجودات ریز دریایی که فیتوپلانکتون نام دارند باعث شهرت آن در شب ها شده اند. هنگامی که در شب ها به این ساحل مراجعه کنید می توانید فیتوپلانکتون هایی که به ساحل دریا آمده اند و نورهای درخشان و آبی رنگی را در کنار ساحل پدید آورده اند را مشاهده کنید و حتی عکس های بسیار زیبایی را ثبت کنید.

جزیره هرمز

ساحل سنگ مرغان

ساحل سنگ مرغان ساحلی زیبا در بخش شمال شرقی جزیره هرمز می باشد که به عنوان یکی از زیباترین و بهترین سواحل جزیره هرمز شناخته می شود. هر کدام سواحل جزیره هرمز دارای ویژگی ها و خصوصیات منحصر به فردی هستند که می توانید برای گشت و گذار و تفریح به سراغ هر کدام از آن ها بروید. در نزدیکی این ساحل فرش خاکی هرمز که از جاذبه های این جزیره می باشد قرار دارد و گردشگران زیادی برای بازدید از این فرش خاکی و زیبا راهی ساحل سنگ مرغان می شوند.

ساحل چند درخت هرمز

در نزدیکی ساحل سنگ مرغان ساحل دیگری وجود دارد که با نام ساحل چند درخت شناخته می شود. خوب است اگر به بازدید از ساحل سنگ مرغان رفتید، از همان جا مسیرتان را به سمت جنوب و شرق هرمز ادامه دهید تا به ساحل دیگری به نام ساحل چند درخت برسید. در این ساحل تعدادی درخت وجود داشته و همین موضوع باعث شده بومیان جزیره هرمز نام ساحل چند درخت را برای آن انتخاب کنند. اگر به دنبال مکان مناسبی در جزیره هستید تا بتوانید در آن چادر بزنید و کمپ کنید، می توانید به سراغ ساحل چند درخت بروید.

حمل و نقل در جزیره هرمز

در جزیره هرمز خبری از وسایل نقلیه ای نظیر خودرو شخصی، اتوبوس، تاکسی و… نبوده و رایج ترین وسلیه برای تردد در جزیره موتورهای سه چرخ می باشند. همچنین در صورتی که بخواهید از وسایل نقلیه دیگری استفاده نمایید می توانید به سراغ ماشین هایلوکس، ماشین ون، وانت و قایق بروید. خودروهای ون و هایلوکسی که در جزیره وجود دارند، تعداد آن ها محدود بوده و بسیاری از گردشگران برای در امان ماندن از گرما برای گردش در جزیره به سراغ آن ها می روند. البته توجه داشته باشید که استفاده از این روش برای تردد در جزیره دارای قیمت بالایی می باشد.

اگر بخواهید کل جزیره را به صورت پیاده دور بزنید، حدود 9 ساعت زمان می برد. اما به دلیل گرمای شدیدی که در جزیره وجود دارد، کمتر کسی به فکر پیاده روی در جزیره می باشد. دیگر از روش هایی که می توانید در جزیره هرمز تردد داشته باشید و هزینه زیادی برای آن پرداخت نکنید، استفاده از دوچرخه می باشد. شما می توانید با دوچرخه سواری حدود 7 ساعت تمام جاذبه های گردشگری جزیره را مشاهده کنید.

فاصله جزیره هرمز تا جزیره قشم

جزیره قشم یکی از راه های ارتباطی با جزیره هرمز می باشد که در نزدیکی یکدیگر قرار گرفته اند. گردشگران می توانند برای رسیدن به جزیره هرمز ابتدا به جزیره قشم بروند و با استفاده از انواع شناورها که در ساعات خاصی از روز به سمت هرمز حرکت می کنند خود را به جزیره برسانند. مدت زمانی که برای طی کردن آن نیاز دارید حدود 50 دقیقه می باشد. ساعات حرکت شناورها برای حرکت به سوی جزیره هرمز ساعاتی ثابت بوده و معمولا تغییری در زمان حرکت آن ها به وجود نم آید و تنها زمانی که شرایط آب و هوا مساعد نباشد تغییراتی در حرکت آن ها به وجود می آید.

ماجرای خاک جزیره هرمز

جزیره هرمز که با خاک های رنگارنگش معروف شده است، از اصلی ترین جاذبه های دیدنی جزیره محسوب می شود. خاک جزیره به رنگ های مختلفی نظیر سرخ، زرد، آبی، قهوه ای، سفید و… می باشند که اغلب نقاط جزیره دارای خاکی سرخ رنگ می باشد. یکی از موارد استفاده از خاک سرخ جزیره در غذا می باشد. علاوه بر آن در تهیه لوازم آرایشی، صنایع دستی و هنری و… مورد استفاده قرار می گیرند.

جزیره هرمز

چرا خاک جزیره هرمز قرمز است؟

اگر به جزیره هرمز سفر نکرده باشید و تنها تصاویری از خاک سرخ این جزیره را دیده باشید، تا از نزدیک خاک آن را مشاهده نکنید، باورتان نمی شود که این خاک به صورت طبیعی قرمز می باشد. کوهی در هرمز وجود دارد که دارای خاک سرخ رنگ بوده و آن را با نام کوه خوراکی می شناسند. ترکیبی از مواد شیمیایی همچون اکسید فلزهای مختلف و ناخالصی های نمک در این خاک باعث شده به رنگ سرخ باشد. اگر ترکیب های دیگری به غیر از ترکیب نمک خوراکی سدیم کلرید در نمک ها وجود داشته باشد، باعث می شود رنگ آن به بنفش، صورتی، آبی و… تبدیل شود.

خاک هرمز نیز در ترکیب خود این ناخالصی ها را داشته و همین باعث شده رنگ آن تغییر یابد. خاک سرخ جزیره هرمز به عنوان یکی از منبع درآمد جزیره به شمار رفته و آن را صادر می کردند. اما صادرات خاک جزیره ضرر و زیان هایی برای جزیره به وجود آورد و باعث آسیب هایی به جزیره شد و برای مدتی است که صادرات آن ممنوع شده است. اما این روزها خبر هایی در رابطه با قاچاق خاک هرمز پخش شده اند، اما رئیس کل دادگستری هرمزگان این خبر را تکذیب نموده است.

بهترین رستوران های جزیره هرمز

جزیره هرمز که از مقاصد گردشگری بسیاری از ایرانیان و افراد خارجی به شمار می رود، دارای دیدنی های متعددی است که می توانید در میان آن ها به گشت و گذار و تفریح بپردازید. در سال های اخیر و با پیشرفت صنعت گردشگری در ایران، سفرها به هرمز افزایش یافتند و به تبع سفرهای متعدد به جزیره، بر امکانات رفاهی و تفریحی آن افزوده شدند. از جمله امکاناتی که در این بخش می خواهیم با آن ها آشنا شویم، بهترین رستوران های جزیره هرمز می باشند. در حین گردش در میان دیدنی های جزیره هرمز هوس خوردن یک غذای دلچسب و خوشمزه به سرتان می زند. لذا در ادامه با ما همراه باشید تا با برخی از بهترین رستوران های هرمز آشنا شویم.

آشپزخانه خنجی زاده

رستوران هایی که در جزیره هرمز وجود دارند معمولا به صورت آشپزخانه های محلی هستند و در آن ها خبری از دکوراسیون مدرن و لوکس نیست. یکی از رستوران هایی که در هرمز وجود دارد و انواع غذاهای جنوبی را با طعم دلپذیر به دست گردشگران می دهد آشپزخانه خنجی زاده می باشد. آشپزخانه خنجی زاده به صورت خانه ای محلی می باشد که امکان نشستن و غذا خوردن برای مشتریان فراهم گردیده است و می توانید لذت خوردن غذایی جنوبی و دلچسب را در فضایی محلی و سنتی تجربه کنید. همچنین امکانات سرمایشی مناسبی نیز دارد و از گرمای سوزانی که در جزیره وجود دارد در امان می مانید.

آدرس رستوران خنجی زاده: جزیره هرمز، میدان شهدا، خیابان 12 فروردین، جنب سبورا

جزیره هرمز

کافه رونگ

جزیره هرمز جزیره ای گردشگری و بسیار گرم است و در میان گردش در جاذبه های دیدنی آن، نوشیدن یک لیوان نوشیدنی خنک و گوارا بسیار لذت بخش خواهد بود. در جزیره هرمز کافه ای به نام کافه رونگ وجود دارد که انواع نوشیدنی های سرد و گرم را به بهترین طعم به دست مشتریان می دهد که البته با توجه به گرمای شدید جزیره اغلب گردشگران یک لیوان نوشیدنی خنک و دلچسب را ترجیح می دهند. اگر شما نیز به هرمز سفر کردید و حین گشت و گذار در میان جاهای دیدنی هرمز هوس یک لیوان نوشیدنی بهشتی را داشتید می توانید به سراغ کافه رونگ بروید. فضا و دکوراسیون کافه رونگ کاملا به صورت محلی بوده و در عین حال نیز تمیز می باشد؛ اما از آن نباید انتظار کافه های مدرن و امروزی شهرهای دیگر را داشت.

آدرس کافه رونگ: جزیره هرمز، جنب بندر هرمز

بازار ساحلی هرمز

بازاری محلی و زیبا و رنگارنگ در جزیره هرمز وجود دارد که در ابتدای ورودی قلعه پرتغالی ها واقع شده است. در این بازار انواع مختلفی از صنایع دستی و هنری بومیان هرمز برای فروش وجود دارند و چهره ای زیبا و رنگارنگ را برای این بازار پدید آورده اند. شاید نخستین چیزی که در بدو ورود به بازار ساحلی هرمز توجه همگان را به خود جلب کنند، شیشه هایی پر از خاک رنگی جزیره هستند که بسیاری از گردشگران از آن ها به عنوان سوغاتی و یادگاری تهیه می کنند.

آدرس بازار ساحلی هرمز: جزیره هرمز، ابتدای ورودی قلعه پرتغالی ها

جزیره هرمز

مراکز درمانی جزیره هرمز

  • مرکز بهداشتی درمانی جزیره هرمز: استان هرمزگان، جزیره هرمز، بلوار خلیج فارس، جنب مدرسه دکتر شریعتی

مراکز آموزشی جزیره هرمز

  • دانشگاه آزاد اسلامی جزیره هرمز: جزیره هرمز، بلوار امام خمینی، بلوار خلیج فارس
  • دانشگاه آزاد حضرت مریم: جزیره هرمز، بلوار امام خمینی، بلوار خلیج فارس

اقامت در جزیره هرمز

هرمز جزیره ای کوچک در جنوب ایران است که سر از میان آب های نیلگون خلیج فارس درآورده و به واسطه جاذبه های دیدنی متنوعی که در آن وجود دارند مقصد گردشگری بسیاری از گردشگران می باشد. جزیره هرمز که جزیره ای کوچک است و در نزدیکی جزیره قشم قرار گرفته و جزئی از آن محسوب می شود، بسیاری از گردشگران ترجیح می دهند برای سفر ابتدا به جزیره قشم بروند و از آنجا سفری یک روزه به جزیره هرمز داشته باشند. اما در این میان گردشگرانی هستند که قصد دارند برای بیش از یک روز در هرمز بمانند و در آن اقامت داشته باشند.

در جزیره هرمز تنوع اقامتگاه ها چندان زیاد نبوده گردشگران می توانند علاوه بر چادر زدن در جزیره به سراغ سوئیت ها، اقامتگاه های بومگردی و یا اجاره خانه های محلی بروند. سوئیت های هرمز دارای امکانات تقریبا بیشتری نسبت به خانه های محلی و اقامتگاه های بومگردی دارند و گردشگرانی که به دنبال اقامتگاه با امکانات مناسب هستند به سراغ اجاره سوئیت هرمز می روند. شما نیز می توانید برای اقامت خود در جزیره به سراغ سوئیت ها بروید و از اقامت خود در جزیره با امکانات مناسب لذت ببرید.

جزیره هرمز کجاست؟

جزیره هرمز از کوچکترین جزایر جنوبی ایران است که در فاصله 18 کیلومتری از شرق جزیره قشم قرار دارد.

چرا خاک جزیره هرمز قرمز رنگ است؟

وجود اکسیدهای فلزی و ناخالصی های نمک در خاک جزیره هرمز سبب شده این خاک به رنگ سرخ باشد.

چگونه به جزیره هرمز برویم؟

برای رسیدن به جزیره هرمز دو راه وجود دارد:
بندرعباس: اگر بخواهید از بندرعباس خود را به جزیره هرمز برسانید، بایستی از طریق اسکله شهید حقانی اقدام نمایید.
جزیره قشم: اگر از جزیره قشم بخواهید به سمت جزیره هرمز بروید، بایستی از طریق اسکله شهید ذاکری اقدام نمایید.

جاهای دیدنی جزیره هرمز کدام اند؟

دره رنگین کمان، غار الهه نمک، فرش خاکی هرمز و غیره.


[html_block id=”68801″]