سوادکوه منطقه ای خوش آب و هوا و سرسبز در جنوب شرق مازندران است که به لطف طبیعت بکر و دیدنی که دارد، همواره در میان گردشگران بخصوص طبیعت گردان از محبوبیت بالایی برخوردار است. اگر میخواهید با جاهای دیدنی سوادکوه بیشتر آشنا شوید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

تاریخچه سوادکوه

سوادکوه از معدود شهرهای استان مازندران است که در طول تاریخ، دچار تغییرات سیاسی و فرهنگی بسیاری شده اما مردم شهر، دارای گویش طبری هستند و کمتر تحت تاثیر این تغییرات شده اند. شاید برایتان جالب باشد بدانید در طول تاریخ، فرمانروایانی که در این منطقه به دنیا آمده اند، تاثیر مهمی بر روی حوادث و رویدادهای تاریخی داشتند و در آثار تاریخی و کتاب هایی همچون اوستا، میر ظهیرالدین مرعشی، ابن اسفندیار، استرابون یونانی و غیره به سوادکوه اشاره شده است.

سوادکوه زادگاه رضا شاه پلهوی است و در دوران حکومت او، ارزش قابل توجهی به منطقه و اطرافش داده شده اما امروزه، یکی از بکرترین مناطق استان مازندران به شمار می رود. سوادکوه جمعیتی بیش از 50هزار نفر دارد اما به لطف وسعت بالای شهرستان و نسبت کم جمعیت به وسعت، سوادکوه یکی از شهرستان های کم جمعیت استان مازندران به شمار می رود.

سوادکوه کجاست؟

سوادکوه شهرستانی در جاده فیروزکوه و در فاصله 45 کیلومتری قائمشهر است و اگر از شهر تهران میخواهید راهی سوادکوه شوید، کافیست وارد جاده فیروزکوه شده و مسیر 200 کیلومتری را طی کنید تا پس از 3 ساعت به سوادکوه برسید. این شهرستان در ارتقاع بیش از 1700 متری از سطح دریا قرار دارد و به لطف این ارتفاع، سوادکوه از جمله مناطق ییلاقی شرق مازندران به شمار می رود که دارای تابستان های خنک و زمستان های بسیار سرد می باشد.

سوادکوه در نزدیکی مرز استان مازندران و سمنان واقع شده و همچنین از سمت شمال به قائمشهر، از سمت شرق به ساری، از سمت غرب به بابل و از سمت جنوب هم به ارتفاعات البرز و شهرستان فیروزکوه راه دارد. سوادکوه منطقه ای بسیار سرسبز و بکر به حساب می آید و به لطف این موضوع، اگر به دنبال مقصدی برای طبیعت گردی و ثبت بکرترین خاطرات هستید، بی شک سوادکوه انتخابی بی نظیر خواهد بود.

جاهای دیدنی سوادکوه

دریاچه لفور

در غرب سوادکوه، روستایی با نام لفور وجود دارد که یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی سوادکوه، دریاچه ای بکر و دیدنی را در خود جای داده است. دریاچه لفور دریاچه ای بسیار بزرگ و بکر بوده و از تلاقی سه رودخانه پر آب با نام های کارسنگ، اسکلیم روهار و آذررود تشکیل شده است. همچنین در اطراف دریاچه لوفر کافه ها و رستوران های مختلفی وجود دارد که در محیطی دنج به همراه چشم انداز بی نظیر از دریاچه و جنگل، بهترین غذاهای دریایی تازه با ماهی های پرورشی دریاچه را سرو می کنند که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست.

در گذشته، تصمیم گرفته شد تا سدی برای ذخیره آب بر روی رودخانه بابلرود ساخته شود اما در سال 1374، این تصمیم تغییر یافت و سد بر روی دریاچه لفور قرار داد شد. سد لفور امروزه به عنوان بزرگترین سد خاکی ایران شناخته می شود و همچنین عده زیادی از مردم بخصوص مردم مازنداران و بومی های منطقه، سد را با نام سد آیت الله صالحی مازندرانی نیز میشناسند.

دریاچه لفور

جنگل لفور

روستای لفور همچنین یکی از بزرگترین جنگل های شرق استان مازندران و از زیباترین جاهای دیدنی سوادکوه را هم در خود جای داده بطوریکه بعد از چند ساعت پیاده روی در جنگل لفور، تنها به بخشی کوچکی از جنگل خواهید رسید و در طول مسیر، با تنوعی از گیاهان مانند ازگیل، راش، انجیلی، لیلکی و غیره روبرو خواهید شد. جنگل لفور منطقه ای بسیار سرسبز و بکر است و برای اتراق و کمپینگ به همراه طبیعت گردی بی شک انتخاب عالی خواهد بود اما در نظر داشته باشید در این جنگل حیوانات بسیاری زندگی می کنند که اکثر آن ها وحشی بوده و می بایست هموراه مراقب آن ها بود.

در طول بازدید از جنگل لفور، با جاذبه های دیدنی بسیاری روبرو خواهید شد که شامل پارک جنگلی آذررود، آبشار هایی تریکن، اسکلیم، ترز، گزو، پلنگ دره و غیره بوده و بازدید از آن ها خالی از لطف نخواهد بود. همچنین خوب است بدانید جنگل لفور از سمت شمال به جنگل های منطقه شیرگاه، از سمت شرق به جنگل های جوارم، از سمت جنوب به ارتفاعات البرز و از سمت غرب به بابلکنار راه دارد.

جنگل لفور

جنگل راش

هرچقدر از زیبایی های سرسبز سوادکوه بگوییم کم است. حتی با مجراجویی در جنگل راش، یکی از زیباترین جاهای دیدنی سوادکوه باز هم نمی توان به جذابیت طبیعت سوادکوه پی برد. این جنگل مملو از درختان مختلف است و در میان جنگل های سوادکوه، یکی از غنی ترین پوشش های گیاهی را دارد اما به دلیل تنوع بالا درختان راش، نام این جنگل را جنگل راش گذاشته اند. همچنین جالب است بدانید روستایی در نزدیکی جنگل راش قرار دارد که با نام سنگده شناخته می شود و به لطف حضور این روستا در کنار جنگل، اکثر گردشگران جنگل راش را با نام جنگل سنگده هم میشناسند.

طبیعت گردانی که به جنگل راش مراجعه می کنند، از طبیعت سرسبز، هوایی دلنشین و سکوت بکر به همراه صدای زیبای پرندگان نهایت لذت را خواهند برد و همچنین چشمه ای زیبا هم در دل جنگل وجود دارد و که صدای جریان آب و منظره دیدنی اش، لذت طبیعت گردی در جنگل راش را دوچندان می کند. اگر قصد ماجراجویی در جنگل را دارید، خوب است بدانید در جنگل راش آبشاری زیبا و پنهان شده در میان درختان با نام اوبن وجود دارد که مسیر دسترسی به این آبشار تاحدودی سخت می باشد اما کاملاً ارزشش را دارد چراکه آبشار اوبن بهترین منطقه جنگل راش برای اتراق و لذت بردن از طبیعت می باشد.

جنگل راش

آبشار گزو

آبشار گزو مرتفع ترین آبشار سوادکوه بوده و با 53 متر ارتفاع هم در میان آبشارهای مرتفع استان مازندران قرار دارد. این آبشار دیدنی در جنگل گزو و نزدیک به روستای گزو قرار داشته و همواره بهترین را برای دسترسی به آبشار، مراجعه به امامزاده گزو است چراکه این امامزاده دارای پارکینگ برای خودروها بوده و همچنین در مجاروت امامزاده گزو، مسیری برای دسترسی به آبشار مشخص شده است که نزدیک به 2 کیلومتر بوده و هرچقدر به انتهای مسیر نزدیک تر می شوید، صدای آبشار خروشان هم بیشتر خواهد شد.

آبشار گزو در منطقه ای بسیار بکر و سرسبز قرار دارد هرچند در فصل بهار و پاییز طبیعت گردان بسیاری راهی آبشار می شوند تا از طبیعت سرسبز یا برگ ریزان های جذاب پاییز نهایت لذت را ببرند اما در فصل تابستان پیشنهاد نمی کنیم به آبشار گزو مراجعه کنید چراکه هوای منطقه به مراتب گرم و شرجی بوده و لذت سفر و طبیعت گردی را به مراتب کاهش می دهد.در اطراف آبشار گزو خزه ها و گیاهان بسیاری رشد کرده که منظره را جذاب تر می کند اما بعد از لذت بردن از طبیعت اطراف آبشار، پیشنهاد می کنیم نگاهی هم به مناطق دیدنی اطراف جنگل هم بیاندازید.

آبشار گزو

غار زنگیان

غار زنگیان جذاب ترین غار طبیعی منطقه سوادکوه است که قدمتی چند میلیون ساله دارد. برای دسترسی به این غار جذاب و دیدنی کافیست به فاصله 43 کیلومتری قائمشهر مراجعه کنید تا وارد مسیری شوید که به سمت روستاهای شش رودبار، آلاشت و غیره می رود و لازم به ذکر است در ابتدای مسیر، ماکتی از لوکوموتیو مشاهده می شود. بعد از اینکه وارد جاده شدید، به مسیری می رسید یکی از آن ها به سمت روستای شش رودبار می رود و کافیست این مسیر را ادامه داده و در انتها به بخش تاسیسات می رسید که ابتدای مسیر دسترسی به غار زنگیان به شمار می رود.

اگر در میان جاهای دیدنی سوادکوه قصد بازدید از غار زنگیان را دارید، پیشنهاد می کنیم علاوه بر راهنمای حرفه ای، با خود ابزار مناسب غار نوردی را هم به همراه ببرید چراکه در بخش های مختلف غار، چاه های طبیعی وجود دارد که بایستی با استفاده از طناب ها به انتهای چاه فرود آمد. این غار دهانه ورودی بزرگی دارد و در ابتدای غار، دو مسیر مشاهده می شود که شما را وارد اعماق چاه می کند. همچنین جالب است بدانید دهلیزهای بسیاری در غار کشف شده و برخی از آن ها تا 720 متر هم می رسند. لازم به ذکر است در طول مسیر، علاوم راهنما مشاهده می شود که می بایست آن ها را دنبال کنید.

غار زنگیان

روستای آلاشت

به جرات می توان گفت روستای آلاشت در  میان جاهای دیدنی سوادکوه به عنوان جذاب ترین، شلوغ ترین و زیباترین منطقه شناخته می شود بطوریکه در میان گردشگران با نام بهشت سوادکوه معروف شده است. آلاشت در زبان مازندرانی به معنای آشیانه عقاب می باشد چراکه عقاب های مختلف در ارتفاعات روستا زندگی می کنند.

روستای آلاشت طبیعتی بسیار جذاب و دیدنی دارد و برای طبیعت گردان بسیار جذاب و لذت بخش می باشد. همچنین در جنگل های اطراف روستای آلاشت آبشارهای مختلفی وجود دارد که بازدید از آن ها بسیار خاطره انگیز خواهد بود. جالب است بدانید به لطف ارتفاع آلاشت و طبیعت زیبایش، در اکثر روزهای سال این منطقه در میان ابرها قرار دارد لذا  انتخاب نام بهشتی غرق در مه برای این منطقه دور از ذهن نیست.

اما می رسیم به جاهای دیدنی روستای آلاشت که معروف ترین آن ها موزه مردم شناسی آلاشت نام دارد. این موزه درواقع خانه و زادگاه رضا شاه، موسس حکومت پهلوی است که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، مردم چندین بار قصد تخریب بنا را داشتند اما تصمیم گرفته شد تا کاربردش به موزه تغییر پیدا کند. همچنین در کوچه های روستا بناهای قدیمی با معماری جذاب و سنتی به وفور مشاهده می شود که بازدید از آن ها خلی از لطف نیست.

روستای آلاشت

پل ورسک

در میان جاهای دیدنی سوادکوه، پل ورسک به عنوان جذاب ترین اثر تاریخی به حساب می آید که امروزه گردشگران بسیاری در طول مسیر، چند دقیقه ای را در کنار جاده پارک می کنند تا از چشم انداز زیبای پل ورسک نهایت لذت را ببرند. پل ورسک یکی از شاهکارهای مهندسی در ایران به شمار می رود که قدمتش به سال 1315 برمیگردد. در زمان رضا شاه، شرکتی دانمارکی با نام کمپساکس معماری و ساخت پل را برعهده داشت و تضمین عمر 70 ساله پل را داد.

پل ورسک یکی از بزرگترین و مرتفع ترین پل های آهنی راه آهن ایران است که نامش در فهرست آثار ملی ایران و با 61 متر ارتفاع، در فهرست رکوردهای گینس به ثبت رسیده است. این پل تاریخی منظره ای بی نظیر دارد و شاید برایتان جالب باشد بدانید در دوران جنگ جهانی دوم، نخست وزیر انگلیس پیشنهاد داد نام پل ورسک به پل پیروزی تغییر پیدا کند.

پل ورسک

دریاچه شورمست

دریاچه ها از بهترین مناطق هر شهر برای تفریح، پیک نیک و لذت بردن از آب و هوای دلنشین و سکوت زیبا هستند. در شهر سوادکوه هم دریاچه معروفی با نام شورمست وجود دارد که در فصل بهار و تابستان، به یکی از بهترین نقاط شهر برای کمپینگ تبدیل میشود هرچند محبوبیت بالای دریاچه شورمست در میان گردشگران باعث شده در نیمه اول سال شاهد شلوغی کم نظیری در اطراف دریاچه باشیم.

برای دسترسی به دریاچه شورمست سوادکوه می بایست از جاده ای پر پیچ و خم عبور کنید تا به دریاچه برسید اما این جاده مسیری سرسبز و بسیار دیدنی بوده و همواره گردشگران بسیاری هستند که قبل از رسیدن به دریاچه، در جاده توقف کوتاهی می کنند تا از چشم انداز زیبای طبیعت نهایت لذت را ببرند.

دریاچه شورسمت در منطقه ای بکر قرار دارد که در اطرافش درختان راش بسیار زیادی مشاهده می شود. از تفریحات دریاچه شورمست می توان  به قایق سواریف ماهیگیری، دوچرخه سواری در مسیرهای اطراف دریاچه و اسب سواری اشاره کرد و همچنین پیشنهاد می شود علاوه بر دریاچه نگاهی هم به سایر جاهای دیدنی سوادکوه در اطراف دریاچه قرار دارند از جمله قلعه کنگو، غار اسپهبد خورشید و غیره هم بیاندازید.

 

دریاچه شورمست

منطقه جنگلی اوریم

اگر به دنبال منطقه ای بکر، سرسبز و با طبیعتی فوق العاده برای لذت بردن از سکوت جذاب به همراه صدای دلنشین پرندگان هستید، کافیست به جنوب سوادکوه و نزدیک به پل ورسک مراجعه کنید تا وارد روستای اوریم شوید. این روستا را می توان یکی از سرسبزترین روستاهای شرق استان مازندران نامید اما بهترین زمان بازدید از روستای اوریم، فصل بهار است چراکه در این ایام، روستا در سرسبزترین حالت خود قرار داشته و از طرفی، به لطف ارتفاع منطقه از سطح دریا شاهد آب و هوای خنک و دلشینی هستیم تا گردشگران با طبیعت گردی بهترین خاطرات را برای خود رقم بزنند.

منطقه جنگلی اوریم در نزدیکی جاذبه های گردشگری مختلفی قرار دارد و پیشنهاد می کنیم در صورتیکه قصد بازدید از این منطقه را دارید، حتماً نگاهی هم به پل معروف ورسک هم بیاندازید چراکه این پل همچنان یکی از شاهکارهای معماری بوده و در زمان حکومت پهلوی، یکی از بهترین سازه های دنیا به شمار می رفت و جالب است بدانید امروزه پل ورسک نه تنها در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته، بلکه در فهرست میراث تاریخی یونسکو نیز قرار دارد.

 

منطقه جنگلی اوریم

ارفه کوه

ارفه کوه که با نام ارفع کوه شناخته می شود، یکی از کوه های مرتفع و دیدنی در سوادکوه است که در مجاورت روستای ارفعده قرار دارد. این کوه با ارتفاعی 2750 متری، یکی از بهترین قله ها برای صعود و کوهنوردی های خاطره انگیز به شمار میرود چراکه در طول مسیر، همواره از میان طبیعتی سرسبز و دیدنی عبور کرده و در هنگامی هم که به ارتفاعات می رسید، با چشم انداز بسیار زیبا از کوه ها و دشت های سرسبز اطراف روبرو خواهید شد.

در ارفه کوه جنگل های بزرگی وجود دارد که ساعت ها طول میکشد تا با جنگل نوردی، در آن ها ماجراجویی کنید اما در نظر داشتید حیوانات وحشی همچون خرس، گراز و گرگ در این منطقه زندگی می کنند که می بایست مراقب آن ها بود. همچنین پیشنهاد می شود اگر در میان جاهای دیدنی سوادکوه، ارفه کوه را به عنوان مقصد طبیعت گردی خود انتخاب کردید، در فصل بهار سفر کنید چراکه در این زمان، با طبیعتی بسیار زیبا و آب و هوایی دلنشین روبرو شده و از طرفی، در صورتیکه قصد صعود به قله را داشته باشید می توانید از مسیرهای مشخص عبور کنید چراکه در فصل زمستان، این مسیرها سفیدپوش می شوند.

 

ارفه کوه

آبشار ورسک

همانطور که از نام آبشار مشخص است، این آبشار در روستای ورسک قرار دارد و برای بازدید از آن می بایست به منطقه شرقی روستای ورسک مراجعه کنید تا در مجاورت قله های تیزکوه و اتابک، وارد دره ای زیبا و دیدنی شوید تا به آبشار برسید. به جرات می توان گفت آبشار ورسک یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی سوادکوه بوده و به لطف این موضوع، این آبشار در میان محبوب ترین و پربازدیدترین جاهای دیدنی سوادکوه هم قرار دارد. لازم به ذکر است جهت بازدید از آبشار کافیست در دره ای که میان دو کوه قرار دارد، مسیر تنگه را ادامه دهید تا در نهایت، به سطحی شیب دار برسید.

آبشار ورسک که از ارتفاعات قدمگاه سرچشمه میگیرد و با نام چشمه علی هم شناخته می شود درواقع از دو آبشار کوچک و بزرگ تشکیل شده است و در میان آبشارهای فصلی استان مازندران قرار دارد لذا بهترین زمان بازدید از آبشار، فصل بهار و اوایل تابستان می باشد چراکه در این ایام، آبشار در پرآب ترین حالت خود بوده و از طرفی، به ندرت پیش می آید در فصل زمستان، آبشار ورسک یخ بزند.

 

آبشار ورسک

شما میتوانید این مقاله را به اشتراک بزارید

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “جاهای دیدنی سوادکوه

  1. هادی گفت:

    یکی از زیبا ترین جاذبه های دیدنی سوادکوه که واقعا به نظر من جزء بکرترین مناطق شمال به حساب میاد جنگل راش هست اگر گذرتون به سوادکوه خورد حتما به این منطقه بکر سر بزنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *