سوادکوه منطقه ای خوش آب و هوا و سرسبز در جنوب شرق مازندران است که به لطف طبیعت بکر و دیدنی که دارد، همواره در میان گردشگران بخصوص طبیعت گردان از محبوبیت بالایی برخوردار است. اگر میخواهید با جاهای دیدنی سوادکوه بیشتر آشنا شوید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

تاریخچه سوادکوه

سوادکوه از معدود شهرهای استان مازندران است که در طول تاریخ، دچار تغییرات سیاسی و فرهنگی بسیاری شده اما مردم شهر، دارای گویش طبری هستند و کمتر تحت تاثیر این تغییرات شده اند. شاید برایتان جالب باشد بدانید در طول تاریخ، فرمانروایانی که در این منطقه به دنیا آمده اند، تاثیر مهمی بر روی حوادث و رویدادهای تاریخی داشتند و در آثار تاریخی و کتاب هایی همچون اوستا، میر ظهیرالدین مرعشی، ابن اسفندیار، استرابون یونانی و غیره به سوادکوه اشاره شده است.

سوادکوه زادگاه رضا شاه پلهوی است و در دوران حکومت او، ارزش قابل توجهی به منطقه و اطرافش داده شده اما امروزه، یکی از بکرترین مناطق استان مازندران به شمار می رود. سوادکوه جمعیتی بیش از 50هزار نفر دارد اما به لطف وسعت بالای شهرستان و نسبت کم جمعیت به وسعت، سوادکوه یکی از شهرستان های کم جمعیت استان مازندران به شمار می رود.

سوادکوه کجاست؟

سوادکوه شهرستانی در جاده فیروزکوه و در فاصله 45 کیلومتری قائمشهر است و اگر از شهر تهران میخواهید راهی سوادکوه شوید، کافیست وارد جاده فیروزکوه شده و مسیر 200 کیلومتری را طی کنید تا پس از 3 ساعت به سوادکوه برسید. این شهرستان در ارتقاع بیش از 1700 متری از سطح دریا قرار دارد و به لطف این ارتفاع، سوادکوه از جمله مناطق ییلاقی شرق مازندران به شمار می رود که دارای تابستان های خنک و زمستان های بسیار سرد می باشد.

سوادکوه در نزدیکی مرز استان مازندران و سمنان واقع شده و همچنین از سمت شمال به قائمشهر، از سمت شرق به ساری، از سمت غرب به بابل و از سمت جنوب هم به ارتفاعات البرز و شهرستان فیروزکوه راه دارد. سوادکوه منطقه ای بسیار سرسبز و بکر به حساب می آید و به لطف این موضوع، اگر به دنبال مقصدی برای طبیعت گردی و ثبت بکرترین خاطرات هستید، بی شک سوادکوه انتخابی بی نظیر خواهد بود.

جاهای دیدنی سوادکوه

دریاچه لفور

در غرب سوادکوه، روستایی با نام لفور وجود دارد که یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی سوادکوه، دریاچه ای بکر و دیدنی را در خود جای داده است. دریاچه لفور دریاچه ای بسیار بزرگ و بکر بوده و از تلاقی سه رودخانه پر آب با نام های کارسنگ، اسکلیم روهار و آذررود تشکیل شده است. همچنین در اطراف دریاچه لوفر کافه ها و رستوران های مختلفی وجود دارد که در محیطی دنج به همراه چشم انداز بی نظیر از دریاچه و جنگل، بهترین غذاهای دریایی تازه با ماهی های پرورشی دریاچه را سرو می کنند که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست.

در گذشته، تصمیم گرفته شد تا سدی برای ذخیره آب بر روی رودخانه بابلرود ساخته شود اما در سال 1374، این تصمیم تغییر یافت و سد بر روی دریاچه لفور قرار داد شد. سد لفور امروزه به عنوان بزرگترین سد خاکی ایران شناخته می شود و همچنین عده زیادی از مردم بخصوص مردم مازنداران و بومی های منطقه، سد را با نام سد آیت الله صالحی مازندرانی نیز میشناسند.

دریاچه لفور

جنگل لفور

روستای لفور همچنین یکی از بزرگترین جنگل های شرق استان مازندران و از زیباترین جاهای دیدنی سوادکوه را هم در خود جای داده بطوریکه بعد از چند ساعت پیاده روی در جنگل لفور، تنها به بخشی کوچکی از جنگل خواهید رسید و در طول مسیر، با تنوعی از گیاهان مانند ازگیل، راش، انجیلی، لیلکی و غیره روبرو خواهید شد. جنگل لفور منطقه ای بسیار سرسبز و بکر است و برای اتراق و کمپینگ به همراه طبیعت گردی بی شک انتخاب عالی خواهد بود اما در نظر داشته باشید در این جنگل حیوانات بسیاری زندگی می کنند که اکثر آن ها وحشی بوده و می بایست هموراه مراقب آن ها بود.

در طول بازدید از جنگل لفور، با جاذبه های دیدنی بسیاری روبرو خواهید شد که شامل پارک جنگلی آذررود، آبشار هایی تریکن، اسکلیم، ترز، گزو، پلنگ دره و غیره بوده و بازدید از آن ها خالی از لطف نخواهد بود. همچنین خوب است بدانید جنگل لفور از سمت شمال به جنگل های منطقه شیرگاه، از سمت شرق به جنگل های جوارم، از سمت جنوب به ارتفاعات البرز و از سمت غرب به بابلکنار راه دارد.

جنگل لفور

شما میتوانید این مقاله را به اشتراک بزارید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *