تالاب آلاگل

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

یکی از بهترین مناطق کشور که می توانید برای مراجعه به آن اقدام نمایید، گنبد کاووس می باشد. این شهر دارای جاذبه های مختلفی است که تماشای آن ها در سفر به این منطقه می تواند تجربه ای جالب باشد. یکی از جاذبه های دیدنی این شهر تالاب آلاگل است که به عنوان بزرگ ترین دریاچه در استان گلستان شناخته می شود. در این مقاله به معرفی این تالاب پرداختیم تا بتوانید اطلاعات کافی درباره آن به دست آورید بنابراین بهتر است تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

تالاب آلاگل کجاست و مسیر دسترسی به آن

اگر تمایل دارید به این تالاب مراجعه کنید باید ابتدا از هر کجای شهر که بودید خود را به جاده داشلی برون برسانید و در جهت شمال حرکت نمایید. این جاده را ادامه دهید و کمی بعد از رسیدن به پلیس راه اینچه برون که در طرف مقابل این جاده قرار دارد به سمت چپ دور بزنید تا در طرف دیگر جاده قرار بگیرید. این جاده را ادامه دهید و بعد از عبور از پلیس راه به سمت راست و اینچه برون وارد شوید. این جاده را تا بزرگراه هفتد آسیا باید ادامه دهید که مسیریی طولانی می باشد.

بعد از ورود به بزرگراه فاصله شما تا مقصد کم بوده و به آسانی می توانید تالاب را بیابید. مسیر گفته شده مسافتی در حدود 86 کیلومتر داشته و یک ساعت بدون ترافیک در راه خواهید بود. هم چنین یک لوکیشن از مقصد نیز برایتان قرار داده شده تا بتوانید از طریق آن و با کمک گرفتن از نقشه خود را به تالاب آلاگل برسانید.

آدرس تالاب آلاگل: گلستان، 80 کیلومتری شمال گنبد کاووس، شرق جاده آق قلا-اینچه برون

تالاب آلاگل

معرفی تالاب آلاگل

استان گلستان جاذبه های مختلف و مهمی را در خود جای داده که کی از آن ها در شهرستان گنبد کاووس واقع شده و با نام تالاب آلاگل معرفی می شود. این تالاب بزرگ ترین دریاچه در استان است و آب درون آن نیز شور می باشد. همان طور که در مسیر دسترسی به تالاب نیز گفته شد در نزدیکی اینچه بورن واقع شده و تایمی که در راه هستید تا به آن برسید نیز زیاد نیست. مساحت این تالاب به 25 کیلومتر مربع می رسد و عمق آن در بخش های عمیق به 2.5 متر می رسد.

فاصله تالاب آلاگل با ترکمنستان تنها چند کیلومتر بوده و در شوره زار ترکمن صحرا قرار دارد. در این تالاب پرورش ماهی هایی که شورآبزی هستند رایج بوده و به همین دلیل از این نظر یک منبع درآمد نیز محسوب می شود. در کنار این تالاب دو تالاب مهم دیگر با نام های آلماگل و آجی گل نیز قرار دارند که مساحت هر سه تالاب با هم به 1400 هکتار می رسد. این سه تالاب از سال 1975 به عنوان تالاب هایی بین المللی در کنوانسیون رامسر ثبت شده و زیر نظر سازمان محیط زیست می باشد.

آبی که درون این تالاب ها وجود دارد از رودخانه مرزی اترک و نهر هایی به نام سامان و شورجه تامین می گردد. اگر به گنبد کاووس سفر کردید بهتر است از این تالاب ها دیدن نمایید تا تجربه ای به یاد ماندنی برای خود رقم بزنید.

پوشش گیاهی و جانوری تالاب آلاگل

در اطراف این تالاب گیاهان و جانوارن مختلفی زندگی می کنند که البته اکثر این جانوران در دسته پرندگان قرار دارند. از جمله گیاهانی که در اطراف این تالاب و هم چنین دو تالاب آلماگل و آجی گل زیست دارند، جگن، نی و درختچه های گز می باشد که اگر به این منطقه بروید خودتان از نزدیک شاهد آن ها خواهید بود. البته بیشتر سرسبزی این ناحیه به وجود جلبک ها بر می گردد که بستر تالاب ها را در بیشتر نقاط در بر گرفته است.

اگر در فصل مهاجرت پرندگان مهاجر به این منطقه بروید می توانید شاهد گونه های مختلفی باشید که از بین آن ها می توان به انواع قو، انواع اردک، فلامینگو ها، پرستو های دریایی، چنگر، غاز، بالکان، سلیم، کاکائی و… اشاره نمود. از جمله هایی هایی که در تالاب آلاگل پرورش می دهند نیز می توان ماهی های سفید و کپور را نام برد که در دریاچه خزر نیز وجود دارند و شورآبزی هستند. اگر به تصویر برداری علاقه داشته باشید این منطقه به خصوص در زمان مهاجرت پرندگان بسیار زیباست و شما می توانید قاب های زیبایی را ثبت کنید.

تالاب آلاگل

زمان مراجعه به تالاب آلاگل گنبد کاووس

گنبد کاووس یکی از شهر هایی است که دمای هوا در آن مرطوب بوده و در ماه های گرم سال این مورد به شدت حس می شود و میزان شرجی بودن بالاست. تحمل این شرایط برای عده زیادی از افراد غیر قابل تحمل می باشد و به همین دلیل بهتر است قبل از سفر به این شهر ابتدا زمان مناسب را انتخاب کنید تا در بازدید از جاذبه های گردشگری گنبد کاووس دچار مشکل نشوید. تالاب آلاگل و تالاب های آلماگل و آجی گل در جایی قرار دارند که اگر بخواهید تجربه ای خوب از بازدید از آن ها داشته باشید باید در یک وقت مناسب به دیدن آن ها بروید.

از بهترین اوقات سال برای بازدید از تالاب آلاگل و یا جاذبه های دیگر بهار و پاییز می باشد. در این دو فصل و به خصوص نیمه بهار و اوایل پاییز دمای هوا در بهترین حالت بوده و تعداد گردشگران نیز کمتر از سایر اوقات سال است. با شروع فصل سرما در مناطق سردسیر سیبری پرندگان مهاجر شروع به مهاجرت می کنند و اگر بخواهید آن ها را تماشا کنید یا تصویر برداری داشته باشید باید یک زمان درست را برای سفر انتخاب نمایید.

هزینه بازدید از تالاب آلاگل

یکی از موضوعاتی که قبل از مراجعه به جاهای دیدنی باید در نظر داشته باشید، هزینه بلیط ورودی به آن جاذبه می باشد. معمولا تهیه بلیط برای بازدید از جاذبه ها مربوط به جاهای تاریخی یا طبیعی محافظت شده و خصوصی می باشد. باقی مناطق دیدنی رایگان هستند و هر کس بخواهد می تواند برای مراجعه بهآن ها اقدام کرده و بدون هیچ هزینه ای از تماشای آن جاذبه لذت ببرد. مراجعه به تالب آلاگل و تالاب های آلماگل و آجی گل نیز رایگان بوده و می توانید بدون پرداخت هزینه ای برای تماشای آن ها اقدام نمایید.

راهنما سایت

آدرس

گلستان، 80 کیلومتری شمال گنبد کاووس، شرق جاده آق قلا-اینچه برون

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه