بهترین زمان سفر به کویر

دنیای کویرگردی

ایران دیدنی‌های بسیاری دارد. از جنوب زیبا و خلیج فارس تا شمال سرسبز و ساحل دریای خزر، از غرب کوهستانی تا شرق کویری و بکر؛ همگی از جاذبه‌های دیدنی ایران عزیزند. قسمت عمده‌ای از سرزمین پهناور و تاریخی ایران را، کویرها مرز بندی کرده‌اند. مرزهایی به وسعت صدها کیلومتر که زیبایی منحصر به فردی دارند. کویرگردی چند سالیست بسیار مورد توجه دوست داران طبیعت و ایرانگردی قرار گرفته‌است. آیا می‌دانید بهترین زمان سفر به کویر چه زمانیست؟ برای سفر به کویر، چه نکاتی را باید رعایت کرد؟ وسایل مورد نیاز برای کویرگردی چیست؟

ما در این مقاله تلاش کردیم، تمام اطلاعات مورد نیاز برای سفری ایمن و خاطره‌انگیز به کویرهای ایران را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. تا آخر همراه لوکس ویلا باشید.

 

تجسمی از کویر، پیش چشمان شماست

شاید اگر چشمان خود را ببندید و کویر را تجسم کنید؛ منظره‌ای با خورشید داغ و سوزان، کاروان شترهای بی ساربان، کاکتوس‌هایی که دور از هم قد کشیده‌اند، بی آبی و لب‌های خشک و ترک خورده، آسمانی پر از ستاره در شب که گهگاهی شهاب سنگی از جلوی چشمانتان عبور می‌کند و سوز و سرمای سپیده‌دم؛ پیش چشمانتان ظاهر شود. آیا این تجسم درستی از کویر است؟ آیا هر روز در کویر می‌توان این صحنه‌ها را دید؟ کدام کویرهای ایران ترسناک‌ترند؟ چه فصلی بهترین زمان سفر به کویر است؟

کویر در کنار تمام زیبایی‌ها، می‌تواند خشمگین و بی‌رحم باشد. طوفان‌های کویری و گم شدن در کویر برای کویرگردانی که ناآشنا هستند، می‌تواند خطرآفرین باشد. ما قرار است تجربیات خود از سفر به کویر و همچنین هر آنچه که باید از کویر گردی بدانید را در اختیار شما قرار دهیم.

 

بهترین زمان سفر به کویر ، برای کویرگردی چه وسایلی همراه داشته باشیم

کوله بستن برای سفر، همیشه جذاب است. چه بهتر که این بار مقصد ما کویر زیباست. اگر بار اولتان است که مقصد سفر شما کویر است، ممکن است برای بستن کوله‌ی مسافرتی خود کمی سردرگم عمل کنید. برای همراه داشتن وسایل مناسب کویرگردی، به نکات زیر دقت کنید.
آب: مهم‌ترین نکته در جمع کردن وسایل مناسب برای کویرگردی، همراه داشتن آب کافیست. در کویر هر شخص به طور متوسط 4 لیتر آب در روز نیاز دارد.

لباس مناسب: برای سفر به کویر لباسی راحت بپوشید. یک دست لباس اضافه حتما” همراه خود داشته باشید. لباس گرم فراموش نشود. اختلاف دمای روز و شب در کویر بسیار زیاد است. شب‌‎های کویر پر سوز و سرماست. حتی اگر سفر شما یک روزه است، باز هم برای اتفاقات ناگهانی و غیرقابل پیش‌بینی خود را آماده کنید.

 

رمل‌های شنی و ماسه‌ای کویر بسیار زیبا هستند و عکس‌های جذابی می‌توان گرفت.

برای اینکه راحت بتوانید بر روی این رمل‌ها تفریح کنید، لباسی بدون جیب و درزهای اضافه بپوشید و حتما” آستین‌دار باشد. در غیر این صورت تا مدت‌ها بعد از بازگشت از کویر باید شن و ماسه از لباس خود خارج کنید. کفش‌ راحت و سبک به پا کنید تا با خیالی آسوده بتوانید قدم بزنید.

نقشه، قطب‌نما، جی پی اس: اگر کویرنورد حرفه‌ای نیستید، حتما” با یک گروه حرفه‌ای همراه شوید و با تورهای کویرگردی به این مناطق سفر کنید. باز هم توصیه ما به شما این است که، قطب‌نما و GPS همراه داشته باشید.
غذای کنسروی: راه رفتن بر روی تپه‌های شنی، نیاز به انرژی زیادی دارد. برای بازیابی انرژی از دست رفته و کاهش قند خون خود، غذاهای فاسد نشدنی با ماندگاری بالا و شکلات‌ تلخ در کوله خود داشته باشید.

عینک، اسکارف و کرم ضدآفتاب: آفتاب کویر بسیار سوزان است. برای اینکه دچار سوختگی نشوید از کرم ضدآفتاب استفاده کنید. همچنین عینک آفتابی از چشمان شما می‌تواند محافظت کند. نکته‌ای که بسیاری از کویرگردان آن را توصیه می‌کنند، همراه داشتن اسکارف(دستمال گردن) است که در صورت بروز ناگهانی طوفان شن بتوانید از بینی و دهان خود محافظت کنید.

 

بهترین زمان سفر به کویر چه زمانیست؟

اما مهم‌ترین نکته برای سفر به کویر، انتخاب زمان مناسب سفر است. به طور کلی نیمه دوم سال، بهترین زمان سفر به کویر است. اما با توجه به اینکه کدام کویر مقصد شماست، می‌توانید تاریخ مسافرت خود را کمی جابه‌جا کنید. بطور مثال برای کویر مصر بهترین زمان سفر، از آبان ماه تا آخرین روزهای اردیبهشت است. اما برای سفر به کویر لوت، با شروع فصل بهار، گرمای طاقت فرسایی در این منطقه شروع می‌شود که اگر آمادگی جسمانی مناسبی نداشته باشید، می‌تواند برای شما مشکل‌ساز شود.
قبل از انتخاب مقصد کویری خود، حتما” تحقیقات لازم در منطقه مورد نظر را انجام دهید.جانوران کویری خطرناک مانند مار، عقرب و رتیل در کویرهای مرنجاب و مصر و در فصل زمستان به خواب زمستانی رفته‌اند و برای شما خطرآفرین نخواهند بود.
روزهای کویر در پاییز و زمستان گرم و شب‌های بسیار سردی دارد. پس اگر قرار است در دل کویر کمپ بزنید، همراه داشتن لباس گرم، کیسه خواب و هدلایت جز ملزومات سفر شماست.

 

زیبایی شب‌های کویر را از دست ندهید

شب‌نشینی در کویر را فراموش نکنید. سفر به کویر با هر مسافرت دیگری فرق دارد. در کویر سعی کنید گروهی را انتخاب کنید که به اصطلاح حال و هواشون با شما یکی باشه.
بیشتر گروه‌ها و تورهای کویرگردی برای آخر شب و شب مانی در کویر، برنامه‌های مهیجی دارند. شب‌نشینی کنار آتش، موسیقی و داستان‌سرایی، ستاره‌شناسی و نگاه کردن به آسمان زیبای کویر از برنامه‌های جالب آخر شب در کویر هستند که حتما” و حتما” تجربه کنید.
تجربه دراز کشیدن بر روی شن‌های کویری و نگاه کردن به آسمان پر از ستاره و عبور شهاب سنگ‌ها در سکوت مطلق، می‌تواند سطح آدرنالین خون شما را افزایش دهد و فضایی وهم‌آلود بسازد.

 

آشنایی با کویرهای ایران

تا اینجا با وسایلی که باید در زمان سفر به کویر همراه داشته‌باشیم و همچنین بهترین زمان سفر به کویر، آشناییت پیدا کردیم. اما حالا مهم‌ترین نکته پیش روی ماست. کویرهای ایران کدامند؟ هر کدام از کویرهای ایران چه ویژگی دارند؟ با توجه به آنچه که در ذهن داریم، کدام کویر برای ما مناسب‌تر است؟ ما در ادامه قرار است به این سوالات پاسخ دهیم.

 

بهترین زمان سفر به کویر ، کویرگردی در کویر مصر

بهترین زمان سفر به کویر ، کویرگردی در کویر مصر

 

یکی از معروف ترین کویرهای ایران که برای کویرگردی سبک مناسب است ، کویر مصر می باشد . کویری ملقب به دریای شنی که در استان اصفهان قرار گرفته است . کویر مصربرای منجمان و ستاره شناسان منطقه ای بسیار پرطرفدار می باشد . داستان ها و روایات بیشماری در مورد نامگذاری این کویر دست به دست شده است .

معروف ترین آن ها در مورد فردی به نام یوسف است .یوسف از معدود اهالی این روستا بوده است که در زمان کم آبی ، اقدام به حفر چاه کرده است . یکی از چاه هایی که یوسف آن را حفر کرده به آب می رسد . یوسف از ساکنین درخواست می کند که به احترام حضرت یوسف و داستان وی که در مصر اتفاق افتاد ؛ نام مصر را روی آن بگذارند .
تپه های ماسه ای کویر مصر بی نهایت زیبا و بکر هستند . از تفریحات کویر مصر می توان به شترسواری ، آفرود ، دیدن ستاره ها و اقامت راحت در روستاهای اطراف آن اشاره کرد . همچنین بهترین زمان سفر و کویرگردی در کویر مصر را می توان اواسط پاییز تا اواسط زمستان دانست .

 

بی رنج در مسیر آب در کویر مرنجاب

یکی از کویرهای نزدیک تهران که در کاشان قرار گرفته است ، کویر مرنجاب نام دارد . نام مرنجاب از از دو بخش مرنج و آب تشکیل شده که به گفته ی بسیاری دلیل آن این است که با حفر چاه های کم عمق می توان به آب شیرین در این منطقه دست یافت .
پوشش گیاهی کویر مرنجاب بسیار متنوع و زیبا می باشد .رمل های مرنجاب هر روز میزبان کویرگردان و کویردوستان بسیاری است . برای بازدید از این کویر باید به شهرستان آران و بیدگل بروید. شما همچنین می توانید در کاروانسرا اقامتی داشته باشید تا از شب پر ستاره کویر هم لذت کافی را ببرید.
بازدید از کاروانسرای شاه عباسی و چاه تاریخی دستکن، تماشای زیبایی های دریاچه نمک و گردش در جزیره سرگردان، پیاده روی بر رمل های طلایی از جمله تفریحاتی ست که در کویر مرنجاب میسر، می شود.
علاوه بر آن به منظور اقامت و شب نشینی در کاروانسرای شاه عباسی یا کمپینگ در کویر نیز تمهیداتی در نظر گرفته شده است.

 

بهترین زمان سفر به کویر ، کویر خور و بیابانک

بهترین زمان سفر به کویر ، کویر خور و بیابانک

یکی از کویرهای ایران که در میان یزد و نایین قرار گرفته ، کویر خور و بیابانک است . کویر شرقی خور با اشکال لانه زنبوری و تپه های شنی که با وزش باد به اشکال مختلف در می‌آیند و همچنین دریاچه نمک خور از جذابیت های توریستی این منطقه اند. بخش عمده شهرستان خور را سرزمینی کویری تشکیل می‌دهد که جاذبه های منحصربفردی دارد. در هر نقطه از این کویر تپه های بزرگی از ریگ پدید آمده است که با وزش باد تغییر شکل می‌دهند و هر یک نام خاصی دارند، مثل ریگ‌جن، تخت عباسی و …
کویر خور و بیابانک در نزدیکی کویر مصر گرفته است اما از کویر مصر بکرتر و ناشناخته تر است .

 

بهترین زمان سفر به کویر ، کویر متین آباد

کویر متین آباد یکی از دیگر کویرهای ایران می باشد که برای دوست داران کویر که بصورت حرفه ای کویرگردی نمیکنند بسیار مناسب است . در 10 کیلومتری جنوب شرقی کاشان کمپ کویر متین آباد ساخته شده که به عنوان اولین کمپ طبیعی ایران شناخته می شود . در این کمپ اتاق، چادر و همچنین کومه هایی برای اقامت در نظر گرفته شده است، که برخلاف کاروانسراهای کویری نوساز و مدرن است، بنابراین خیلی راحت تر می‌توانید به تجربیاتی از قبیل راه رفتن روی رمل های لغزنده، تماشای ستارگان در آسمان شب و شترسواری دست پیدا کنید.

 

کویر زردگاه

کویر زردگاه

در 180 کیلومتری طبس، سرسبزترین کویر ایران قرار گرفته است . زردگاه کویری که زیبایی خود را مدیون نخلستان های روستای زردگاه می باشد . روستای زردگاه روستایی پلکانی است، و از جذابیت های آن می‌توان به چشمه آب گرم و استخر کوچکی برای آبتنی اشاره کرد.

 

کلوت های بیابان لوت

کلوت های بیابان لوت

کلوت ها سرزمین های سوزان عاری از هرگونه حیات گیاهی و جانوری هستند، که به دلیل دمای حدود ۷۰ درجه حتی باکتری ها نمی‌توانند در آنجا زندگی کنند. بزرگترین شهر کلوخی دنیا، کلوت کویر لوت است که شاهکاری از باد، خاک و آب به شمار می‌آید. این سازه های طبیعی توسط رقص باد در کویر ساخته می‌شوند و انسان در ساخت آنها هیچ تاثیری ندارد، و به دلیل فرسایش دائمی، همچنان در حال تغییر و تحول هستند. این مناطق به دلیل نبود حیات نباتی و حیوانی سراسر سکوت و آرامش اند، و حرکت باد در دل نرم خاک کویر منطقه ای را پدید آورده که از دور به شهری بزرگ می‌ماند با ساختمان هایی کوتاه و بلند.

 

کویر حلوان طبس

طبس در غرب خراسان جنوبی، یکی از زیباترین شهرهای ایران است. شاید یکی از مناطقی که زیاد اسمش برایتان آشنا نباشد کویر حلوان طبس است. این کویر در نزدیکی شهر طبس، دارای جاده دسترسی بسیار خوبی است که می تواند جزو جاذبه های گردشگری فوق العاده ای باشد. جاده ی خور به طبس از این منطقه می‌گذرد و همچنین اگر از سه راهی جعفر آباد به سمت طبس بگذرید و از جاده هایی فرعی ابتدا به سمت روستای حلوان و سپس به سمت روستای خیرآباد عبور کنید، به این کویر خواهید رسید. نام حلوان از روستایی به همین نام در طبس گرفته شده است. جاذبه های دیگری که در این روستا موجود هستند، نخلستان ها و بافت قدیمی حلوان است که بسیار دیدنی می باشند. حلوان نیز یکی از کویرهای زیبای ایران می باشد.

 

کویر حاج علی قلی دامغان

کویر حاج علی قلی در استان سمنان و در جنوب شهری دامغان قرار گرفته است. رودخانه ی حسن آباد که از شمال شرقی وارد این کویر می شود دره ای به عمق ۵ متر در داخل آن ایجاد کرده است. کویر دامغان دارای پوشش های متفاوتی مانند تپه های شنی، دریاچه نمک و همچنین حوزه باتلاقی می باشد. شما از طریق مسیرهای متفاوتی می توانید از این کویر دیدن کنید. یکی از آن ها مسیر دامغان به معلمان است. شما ابتدا باید در این جاده قرار بگیرید، سپس وارد جاده ی ده فرات به سمت کوه خرس شوید.

البته امن ترین مسیر رسیدن به این کویر، روستای خورزان است که بعد از پلیس راه دامغان به معلمان، قرار دارد. پس از رسیدن به روستای خورزان باید به طرف روستای مسیح آباد بروید و وارد جاده معدن نمک شوید. این کویر هم جز پیشنهادات ما برای بازدید از کویرهای زیبای ایران می باشد.

 

کویر ورزنه

کویر ورزنه یکی از کویرهایی است که هرگز از یاد نخواهید برد. این منطقه در ۱۰۰ کیلومتری شرق اصفهان واقع شده است. تپه های شنی کویر ورزنه با هر جای دیگر فرق دارد. بادهایی که در این کویر می وزند به این تپه ها شکل های متفاوتی داده است. با رفتن به آنجا حس می کنید که هر کدام از این تپه ها داستان جدایی برای گفتن دارند. از جمله جاذبه هایی که می توانید در اطراف این کویر بیابید تالاب گاوخونی و قلعه قورتان است. برای اقامت هم خانه های محلی وجود دارند که می توانید در آن شب خود را سپری کنید و از آسمان زیبای شب کویر لذت ببرید. کویر ورزنه یکی از کویرهای زیبای ایران محسوب می شود.

 

سخنی پایانی

ما تمام تلاش خود را کردیم تا اطلاعات جامع و کاملی در مورد کویرهای ایران، بهترین زمان سفر به کویر و همچنین آداب و رسوم کویرگردی و وسایل مورد نیاز برای گشت و گذار در کویر را با شما به اشتراک بگذاریم. اگر تجربه‌ای از سفرهای خود به کویر دارید، زیر همین پست با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *