اصفهان

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

محتوا نمایش

یکی از کلان شهر های ایران که توانسته در ادوار مختلف حتی به عنوان پایتخت نیز انتخاب شود، استان اصفهان می باشد. این شهر زیبای تاریخی توانسته همه ساله و در همه اوقات سال گردشگران زیادی را به خود جذب نماید. این منطقه از ایران مقام سوم پر جمعیت ترین شهر ایران را به خود اختصاص داده و در جهان نیز در رده 165 از این لحاظ قرار دارد. به دلیل قدمت بالای شهر بناهای تاریخی مختلفی دارد که حتی بر روی بافت شهری نیز اثر گذاشته است. در این مقاله به سراغ معرفی اصفهان رفتیم تا بتوانید اطلاعات بیشتری درباره این شهر به دست آورید پس بهتر است تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

اصفهان کجاست و مسیر دسترسی به آن

برای رسیدن به اصفهان از تهران باید ابتدا به سمت جنوب اتوبان کاظمی بروید و مسیر رسیدن به آزادراه تهران-قم را پیش بگیرید. بعد از رسیدن به قم مسیرتان را از کمربندی به طرف اصفهان در پیش بگیرید. در این مسیر از کاشان و نطنز نیز عبور خواهید کرد و در آزادراه امیر کبیر باید ادامه دهید تا به آزادراه کنار گذر شرقی اصفهان برسید. کمی بعد به بزرگراه فرودگاه خواهید رسید و باید آن را ادامه دهید تا از بزرگراه شهید چمران به هر سمتی که خواستید بروید. این مسیر 328 کیلومتر بوده و در حدود 3 ساعت و نیم طول می کشد تا به مقصد برسید. در نظر داشته باشید که مسیر گفته شده دارای عوارضی می باشد و اگر ترافیک نباشد سه ساعته به اصفهان خواهید رسید.

[vc_row][vc_column][vc_btn title=”برای مسیریابی کلیک کنید” shape=”round” color=”warning” align=”center” i_icon_fontawesome=”fas fa-map-marked-alt” add_icon=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fwww.google.com%2Fmaps%3Fq%3D32.6536934750479%2C%2051.66516020118172%26z%3D17%26hl%3Dfa|target:_blank”][/vc_column][/vc_row][vc_column][/vc_column]

تاریخچه اصفهان

اصفهان قدمت بالایی دارد و می توان گفت از وقتی ایران بوده این شهر نیز شناخته شده است. تا قبل از دوران اسلامی این شهر شاهد مردمان مختلف و شهر های متفاوتی بوده و به دلیل وجود رود پر آب زاینده رود شرایط به گونه ای رقم خورد تا آبادی های متعدد از نیمه دوم هزاره چهار میلادی در اطراف آن به وجود آیند. هر چند که زمان دقیق شکل گرفتن این شهر مشخص نیست ولی در اکثر افسانه ها و داستان های مختلف به سلسله کیانیان می رسیم. لاکهارت که شهری در ایالت آلاباما می باشد عنوان کرده اصفهان تا قرن چهار قمری به این صورت وجود نداشته و شهر اصلی اصفهان نیز به نام جی بوده است.

بعد ها در زمان ساسانیان هفت شهر در اصفهان ذکر شده که به نام های جی، شادریه، درام، کهنه، جار، مهرین و قه می باشد. بر اساس آن چه عنوان شده شکل گیری و بنای اولیه اصفهان را طهمورث که سومین شاه از سلسله پیشدادیان انجام داده بود. اصفهان به عنوان اقامتگاهی سلطنتی در زمان هخامنشیان به شمار می رفت و به همین دلیل از همان زمان توسعه بیشتری به نسبت باقی شهرهای ایران یافت. اصفهان در زمان کوروش بزرگ میزبان یهودیان زیادی بود که از بابل به این شهر مهاجرت کردند و در یک قسمت به نام دارالیهود سکنی گزیدند.

علت مهاجرت این افراد به دلیل فتح بابل توسط کوروش کبیر بود که باعث شد تا عده ای از آن ها نیز به فلسطین بروند. منطقه دارالیهود یا یهودیه و جی بعد ها به هم پیوستند و اصفهان کنونی تشکیل شد. بعد از گذشت این دوره و در زمان اشکانیان مهرداد اول دستور ایجاد یک پادگان نظامی را داد تا برای آموزش و اعزام نیرو های کمکی مورد استفاده قرار بگیرد. هر چند که در جاهای دیگر ایران مراکز نظامی متعددی ساخته شده بود ولی این پادگان از نظر جایگاه بسیار مورد پسند بود چرا که تنها همین پادگان مرکز نیروی کمکی به شمار می رفت و باقی مراکز برای نیروهای ثابت بودند. در سال 319 قمری مردآویج توانست اصفهان را آزاد کند و در این شهر که حال آن را به عنوان پایتخت برگزیده بود، جشن باشکوهی را در کنار سربازان و سپاهیانش برگزار نمود.

کمی بعد و در سال 327 قمری، این شهر را رکن الدوله دیلمی صاحب شد و او نیز پایتختی اصفهان را دوباره تثبیت نمود. دیوار های اطراف اصفهان نیز در دوران آل بویه احداث شدند و امیران آل بویه این شهر را مرکز توجه خود قرار دادند. طغرل سلجوقی اصفهان را از ویرانی نجات داد و در سال 442 قمری فردی به نام ابولفتح مظفر نیشابوری را برای حکومت بر اصفهان در نظر گرفت و به همین دلیل وی تمام تلاش خود را برای توسعه و مرمت شهر به کار برد و بر اساس آن چه در اسناد تاریخی ذکر شده مبلغی بالغ بر 500000 دینار برای این موضوع خرج شد ولی تا سه سال از مردم این شهر مالیاتی دریافت نشد. کمی بعد طغرل که شهر ری را به عنوان پایتخت برگزیده بود، اصفهان را جایگزین نمود و باعث شد تا مردمی که به دلیل درگیری ها از این شهر فرار کرده بودند دوباره به شهر خود باز گردند.

در زمان آلب ارسلان توسعه اصفهان ادامه یافت و به دلیل پیشرفت خوبی که در زمان خواجه نظام الملک طوسی در این شهر انجام شد، جمعیتی که برای سکونت وارد اصفهان شدند دو برابر قبل گشت و تعداد بناها و ساختمان های ساخته شده در شهر نیز افزایش یافت. اصفهان در زمان حکومت سلسله صفویه نیز به عنوان پایتخت برگزیده شد به طوری که شاه عباس صفوی پایتختی را از قزوین به اصفهان آورد. همین انتقال سبب شد تا در اصفهان بنا های مختلفی احداث شود و شهر پیشرفت بیشتری داشته باشد. در زمان شاه عباس آول تا از دنیا رفتن شاه عباس دوم، اصفهان به عنوان بهترین شهر در خاورزمین شناخته میشد.

در دوران قاجار و در زمان حاکمیت مسعود میرزا فرزند ناصرالدین شاه بر اصفهان که دوره ای 34 ساله بود، باعث شد تا اصفهان به یک ویرانه تبدیل شود تا جایی که بیش از 50 اثر تاریخی در این شهر تخریب شدند. در دوران پهلوی اصفهان رشد چشم گیری داشت تا جایی که به دلیل ساخته شدن کارخانه های پارچه این شهر تحت عنوان منچستر ایران شناخته میشد. هم چنین آلمان بزرگ ترین زرادخانه اصفهان را به همراه دولت ساخت ولی این مورد بعد از انقلاب اسلامی متوقف شد.

اصفهان

آب و هوای اصفهان

شهر اصفهان در دامنه زاگرس واقع شده و رودخانه زاینده رود نیز در کنار آن می باشد که آب آن در نهایت به باتلاق گاوخونی می ریزد (البته در حال حاضر  این رودخانه خشک شده است). این به دلیل همین موقعیتجغرافیایی خود در زمین های پست واقع شده و از سه ناحیه تقریبا در محاصره ارتفاعات می باشد که به همین دلیل در اکثر زمان های سال جا به جایی هوا در شهر رخ نمی دهد. این موضوع سبب می شود تا در طول سال آلودگی هوا حس شود و خصوصا در زمستان و ماه های سرد سال این قضیه بیشتر حس می شود. آب و هوای اصفهان به طور کلی خشک و معتدل می باشد. حداکثر دمای هوا در تابستان 42 درجه و حداقل دما در زمستان منفی 18 درجه می باشد. بخش های جنوبی شهر معمولا خنک تر هستند  و آب و هوای قسمت های شرقی و شمالی اصفهان نیز کویری می باشد.

بهترین زمان سفر به اصفهان

اگر قصد دارید به اصفهان سفر کنید بهتر است زمانی مناسب را برای این منظور برگزینید تا بتوانید در سفرتان یک تجربه خوب داشته باشید. شهر هایی که بیشتر در نزدیکی کویر قرار دارند گرمای هوا در آن ها به خصوص در تابستان زیاد است. به همین دلیل بهتر است برای رفتن به اصفهان فصل تابستان را انتخاب نکنید چرا که دمای بالای هوا شما را کلافه خواهد کرد. علاوه بر موضوع دمای هوا بهتر است شلوغی بعضی از اوقات سال را نیز در نظر داشته باشید. به طور مثال ایام نوروز و ابتدای بهار به هیچ وجه برای سفر به این شهر توصیه نمی شود.

زمستان های اصفهان نیز به دلیل سرمای بیش از حد نمی توانید برای تماشای اکثر جاذبه های شهر اقدام کنید. به طور کلی بهترین زمان برای مسافرت به اصفهان فصول بهار و پاییز می باشد و ماه های اردیبهشت و آبان بهترین هستند. در این فصول اب و هوا در بهترین شرایط خود قرار دارند و بهتر است برنامه سفرتان را در همین ماه های بچینید تا هم جمعیت کمتری را شاهد باشید و هم بهترین تجربه از نظظر دمایی را از سر بگذرانید.

بهترین زمان سفر به اصفهان

جاهای دیدنی اصفهان

اصفهان به عنوان یکی شهر تاریخی دارای جاذبه های فراوانی درون و در اطراف خود می باشد. به همین دلیل بهتر است اطلاعات کافی درباره این مکان های دیدنی را داشته باشید تا بتوانید در هنگام مراجعه به شهر از بهترین آن ها دیدن نمایید و در کنار جاذبه های تاریخی اصفهان به تماشای جاهای دیگر نیز بروید. ما در این جا به معرفی بهترین جاهای دیدنی اصفهان رفتیم تا اطلاعت بیشتری در این زمینه به دست آورید و سفر پربارتری را تجربه نمایید.

چهارباغ عباسی

یکی از معروف ترین جاهایی که در اصفهان می توانید برای تماشای آن اقدام کنید، چهارباغ عباسی است. این چهارباغ در گذشته شکوه و عظمت بالایی داشت ولی امروزه کمی از آن کاسته شده ولی مطمئن باشید که سوژه های زیادی برای تصویر برداری خواهید داشت. وسعت این باغ زیاد بوده و از سی وسه پل تا دروازه شیراز ادامه دارد. چهارباغ عباسی به دستور شاه عباس اول احداث شد و تا به امروز این اثر حفظ شده است. سی و سه پل رابط چهارباغ عباسی با چهارباغ بالا می باشد که برای دسترسی به آن می توانید هم از مترو و هم از اتوبوس استفاده کنید.

آدرس چهارباغ عباسی: اصفهان، خیابان چهارباغ عباسی

انگورستان ملک

از دیگر جاهایی که می توانید برای تماشای آن در اصفهان اقدام کنید، انگورستان ملک می باشد. این بنا متعلق به دوران افشاریه بوده و در اصل به مردم تعلق داشته است. بعد از مدتی در زمان نادرشاه این باغ انگور به عنوان مالیات از مردم گرفته شد و دولت آن را تصرف نمود. بعد ها در زمان ناصرالدین شاه، این بنا را مسئول امور مالی به تصرف درآورد و بنای انگورستان درون آن را فرزند همین فرد بعد ها ساخت که آن را برای امور عزاداری و تعزیه مورد استفاده قرار میداد. معمار بنای گفته شد فردی به نام حسین چی بوده و بهتر است در زمان سفر به این شهر حتما از آن دیدن نمایید. این عمارت در ابتدا 7000 متر مربع بود ولی در طی زمان به بهانه های مختلف مثل گسترده کردن خیابان متراژ آن کم شد.

آدرس انگورستان ملک: اصفهان، خیابان شریف واقفی، محله شیخ یوسف

انگورستان ملک

آبشار آب ملخ

از جاذبه هایی که نباید دیدن آن را از دست بدهید، آبشار آب ملخ می باشد که یکی از جاهای دیدنی سمیرم نیز به شمار می آید. یکی از ویژگی های جالب این آبشار که باعث شده تا از آبشار های دیگر متمایز شود، ویژگی سمپاشی طبیعی آن می باشد. آب این آبشار در موارد مختلف توانسته مزارع روستاهای اطراف را که مورد تهاجم ملخ ها قرار می گرفتند به نوعی سم پاشی نماید. نام دیگر آبشار آب ملخ تخت سلیمان است که به اعتقاد مردم روستا در این چشمه یک سنگ وجود دارد که به عنوان تخت حضرت سلیمان بوده است. در گذشته طی یک حمله از گروه بزرگی ملخ به مزارع اطراف، مردم از آب این آبشار استفاده کردند و ملخ ها همگی نابود شدند. از همان زمان از آب آبشار به عنوان سم پاشی طبیعی استفاده می شود.

آدرس آبشار آب ملخ: اصفهان، مسیر سمیرم-یاسوج

غار پریان

از غارهای زیبای اصفهان که در دره ای به نام پری هول واقع شده، غار پریان می باشد. این در سال 1379 کشف شد و ارتفاع آن از سطح دریا 2967 متر می باشد. در عمق 120 متری غار یک تالار زیبا کشف شده که تعداد تالار های کشف شده را به 11 عدد رسانده است. اگر به غار نوردی آشنایی ندارید بهتر است به این غار وارد نشوید چرا که چاه های موجود در غار پریان خطرناک بوده و عبور از آن ها نیاز به مهارت و تجهیزات دارد. این غار تا مرکز اصفهان 180 کیلومتر فاصله دارد و بازدید از این غار در کنار جاذبه های تاریخی درون اصفهان می تواند تجربه ای جالب برایتان باشد.

آدرس غار پریان: 180 کیلومتری اصفهان، نطنز

کویر مصر

یکی از جاذبه هایی که طرفداران زیادی هم دارد کویر می باشد. کویر مصر به عنوان یکی از جاهایی قلمداد می شود که توانسته عده زیادی را به خود جذب نماید. این کوری در 55 کیلومتری خور و در روستایی به همین نام قرار گرفته و مردم می توانند برای مراجعه به آن از راه دامغان تا اصفهان اقدام نمایند. اگر به روستای مصر بروید خانه هایی را خواهید دید که ساده ساخته شده اند ولی بسیار زیبا بوده و هارمونی جالبی را به وجود آورده اند. از اصفهان تا کویر مصر یک مسیر پنج ساعته بوده که با طی کردن ان می توانید لحظات جالبی را در این منطقه داشته باشید. بهتر است تور کویر گردی به مصر را در سفر به اصفهان از دست ندهید.

آدرس کویر مصر: اصفهان، شهرستان خور و بیابانک، دهستان جندق، روستای مصر

کویر مصر

غذاهای محلی اصفهان

یکی از مهم ترین مواردی که در سفر به یک شهر برای مسافران به عنوان اولیت در نظر گرفته می شود، صرف غذاهای محلی در غذاخوری ها یا رستوران ها می باشد. غذاهای محلی اصفهان خوش طعم و خوش رنگ و لعاب بوده و بهتر است در سفر به این شهر چشیدن طعم آن ها را از قلم نیندازید. غذاهای محلی این شهر تعداد بالایی داشته و شامل غذاهایی معروف تا غیر مشهور می شود که می توان گفت همگی آن ها خوشمزه می باشند. بیشتر غذاهای این شهر بیشتر از حبوبات و گوشت به دست می آید و با نان سرو می شوند. ما در این جا به معرفی برخی از مهم ترین غذاهای سنتی اصفهان خواهیم پرداخت تا در زمان مراجعه به شهر بتوانید با داشتن اطلاعات کافی در این زمینه هر کدام را خواستید تهیه کرده و لذت ببرید.

 • بریان اصفهان
 • یخمه ترش
 • قیمه ریزه
 • کوفته شوید باقالی
 • تاس کباب
 • کوفته کشک
 • کباب حسینی
 • حلیم بادمجان
 • حلیم ماش و قمری
 • شله بریون زیره
 • حلیم عدس با گوشت
 • کله جوش آش سماق
 • شوربای سبزی
 • پلو ماش و قمری
 • خورش به آلو
 • به پلو
 • خورش نعنا جعفری
 • خورش ماست
 • کوکو قندی

رستوران های اصفهان

اصفهان یک کلان شهر توریستی می باشد و به همین دلیل سرمایه گذارهای زیادی در آن تصمیم به احداث رستوران گرفته اند. رستوران های مختلف در اصفهان توانسته اند دل مسافران را به دست آورند و غذاهای خوش طعمی را ارائه دهند. اگر به اصفهان رفتید و تمایل به استفاده از رستوران های این شهر داشتید بهتر است هزینه ای که مد نظر دارید را در صدر انتخاب های خود قرار دهید و سپس به دنبال یک رستوران مناسب باشید. ما در این جا به معرفی چند نمونه از بهترین رستوران های اصفهان خواهیم پرداخت تا در زمان سفرتان دچار سرگردانی نشوید.

رستوران شهرزاد

یکی از جاهایی که فضای سنتی و جالبی دارد و به عنوان یک رستوران خوب بین مردم اصفهان شناخته می شود، رستوران شهرزاد می باشد. این رستوران توانسته امتیاز خوب و متوسطی از کاربران دریافت کند و به همین دلیل در لیست بهترین رستوران های اصفهان قرار دارد. رستوران شهرزاد اصفهان فضای دل نشینی داشته و می توانید در آن با آرامش به صرف غذای مورد نظرتان بپردازید. این رستوران همه روزه از ساعت 11:30 صبح تا 10:30 شب باز بوده و بهتر است در این بازه زمانی به رستوران مراجعه کنید و به صرف وعده غذایی خود مشغول شوید. اگر به اصفهان سفر کردید بهتر است این رستوران را از دست ندهید.

آدرس رستوران شهرزاد: اصفهان، خیابان چهارباغ عباسی، خیابان عباس آباد

رستوران شهرزاد

رستوران سنتی نقش جهان

این رستوران در اصفهان مشهور بوده و اگر به دنبال رستوران باشید احتمالا از هر کسی بپرسید رستوران سنتی نقش جهان را به شما پیشنهاد خواهد کرد. این رستوران امتیاز خوبی از کاربران دریافت نموده و به همین دلیل توانسته در لیست بهترین رستوران های اصفهان قرار بگیرد. فضای رستوران مناسب این است که اگر میهمان خارجی دارید یا تدارک ویژه ای برای مناسبتی خاص دیده اید بهتر است این رستوران را برای این کار انتخاب کنید.

این رستوران دارای تراس می باشد که اگر شرایط آب و هوایی مناسب باشد می توانید از آن برای صرف غذا استفاده نمایید. دکور رستوران نقش جهان عده زیادی را به خود جذب می کند و به همین دلیل جزو بهترین ها محسوب می شود. داخل محیط رستوران نیز تخت هایی وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده نمایید. در سفرتان به اصفهان بهتر است صرف غذا در این رستوران را از دست ندهید.

آدرس رستوران سنتی نقش جهان: اصفهان، میدان امام، نبش مسجد شیخ لطف الله

رستوران جارچی باشی

از دیگر رستوران هایی که در اصفهان می توانید به آن مراجعه نمایید، رستوران جارچی باشی می باشد که در واقع یک حمام عمومی بوده و حالا به عنوان رستوران کاربرد دارد. بنای این حمام که حالا رستوران است به زمان صفویه بر می گردد. در سال های 82 تا 90 این رستوران مورد مرمت قرار گرفت و به رستوران مبدل گشت. این رستوران در تمامی روز های هفته از ساعت 12 تا 16 و در شیفت بعدی از ساعت 19:30 تا 23 مشغول به کار می باشد و شما می توانید در این بازه زمانی برای رفتن به این رستوران اقدام نمایید. این رستوران امتیاز خوبی از مراجعین دریافت نموده و به همین دلیل می توان آن را یکی از بهترین رستوران های اصفهان دانست. فضای داخلی رستوران محیط جالبی دارد و بسیاری از کسانی که به آنجا رفته اند با رضایت از کیفیت غذاها و فضا رستوران را ترک کرده اند. بهتر است این رستوران را نیز در لیست رستوران هایی که قرار است به آن ها بروید قرار دهید.

آدرس رستوران جارچی باشی: اصفهان، خیابان سپه، خیابان حکیم، کوچه هفتم، مجموعه تاریخی جارچی باشی

رستوران ناژلند

از دیگر رستوران هایی که می توانید برای صرف غذا به آن مراجعه کنید رستوران ناژلند می باشد. این رستوران طراحی مدرن و زیبایی دارد و به همین دلیل می توانید در یک شهر تاریخی از فضای مدرن نیز بهره ببرید. رستوران ناژلند امتیاز متوسط و خوبی از کاربران دریافت نموده و به همین دلیل می توان گفت یکی از بهترین رستوران های اصفهان می باشد. شما می توانید در بازه زمانی 8 صبح تا 23:35 شب در هر روزی از هفته که تمایل داشتید به این رستوران مراجعه کنید و در سه وعده غذایی هر چه تمایل داشتید از منو سفارش دهید. این رستوران علاوه بر محیط داخلی دارای فضای باز هم بوده و در صورت تمایل از آن جا هم می توانید استفاده نمایید. در این رستوران می توانید انواع فست فود ها و نوشیدنی ها را سفارش دهید. قیمت غذاها در این رستوران متوسط رو به بالا می باشد و نسبت به باقی رستوران ها مناسب است.

آدرس رستوران ناژلند: اصفهان، خیابان الفت، رستوران الفت

رستوران ناژلند

صنایع دستی اصفهان

اصفهان مهم ترین شهر تاریخی ایران بوده و صنایع دستی مختلفی دارد که از ادوار پیشین دارای مردمی هنرمند بوده و هم اکنون نیز هنر مردم این خطه به بالاترین میزان رسیده است. هر چند صنایع دستی در دوران قاجاریه از رونق افتاد ولی بعد از مدتی و دقیقا از زمان انقلاب مشروطه این هنر روند جدی پیشین خود را در پیش گرفت. اصفهان به عنوان یکی از بزرگ ترین مراکز صنایع دستی در ایران به شمار می رود و هم چنین کلان شهری است که از نظر بزرگی سومین به حساب می آید. این شهر دارای تزینات آجری، کاشی کاری ها، قلمکاری ها، مناره های زیبا و… که همگی به عنوان بخشی از صنایع دستی ایران و شهر زیبای اصفهان به شمار می رود. موارد زیر به عنوان مهم ترین صنایع دستی اصفهان شناخته می شود.

 • گره چینی: یکی از مهم ترین موارد مربوط به هنر کاشی کاری که نقاشی های هندسی مختلف را با استفاده از مواردی هم چون آجر و یا کاشی به وجود می آورند. این مورد هم در معماری و هم در صنایع چوب کاربرد دارد.
 • نگارگری: نقاشی یکی از مهم ترین صنایع دستی در بین هنرمندان به شمار می رود و در این زمینه نقاشان زیادی آثار تماشایی و بی نظیر خود را در طول تاریخ به نمایش گذاشته اند و هم اکنون نیز این مورد در سبک های مختلف نگارگری قابل مشاهده می باشد.
 • منبت کاری: این هنر مربوط به صنایع چوبی بوده و با تراشیدن و کنده کاری حرفه ای بر روی سطح چوب انجام می شود. از جمله طرح های مهم در این هنر می توان به ختایی و اسلیمی اشاره نمود.
 • ملیله سازی: از ظریف ترین و جالب توجه ترین صنایع ایران می توان به ملیله سازی و نقره کاری اشاره نمود. با ظربه های چکش به صورت هنرمندانه و ایجاد طرح های مختلف بر روی نقره می توان ظروف و زیورآلات مختلفی را ساخت که در اصفهان می توانید انواع مختف آن را ببینید.
 • مشبک: این هنر از شاخه های منبت بوده و ابزار های مختلفی مثل چوب، چسب، کمانه، آلومینیوم، مته، اره مویی و… در این هنر کاربرد دارند. طرح های مختلف بر روی عاج، استخوان و چوب اجرا می شوند و اثری هنری و زیبا به وجود می آید.
 • سوزن دوزی: این هنر بیشتر در بین دختران و زنان جریان دارد و برای درست کردن جلیقه، کفش، کمربند، زیرلیوانی و… کاربرد دارد.
 • طلاکوبی: این هنر بیشتر در ساخت علامت های مربوط به عزاداری امام حسین و یا ساخت مجسمه های مختلف از حیوانات بوده و هنر بسیار زیبا و منحصر به فردی می باشد.
 • خاتم کاری: از دیگر هنر هایی که می توانید در اصفهان تماشا کنید خاتم کاری می باشد که بر روی قاب عکس ها، تخته نرد، شطرنج، و در کاخ های مختلف بر روی میز و صندلی ها دیده می شود.
 • معرق کاری: از دیگر هنر های زیبایی که قدمت آن به دوران سلجوقی و قرن 6 قمری برمی گردد، معرق کاری می باشد. همان هنر انداختن نقش و نگار بر روی چوب می باشد.

مراکز خرید اصفهان

اصفهان یکی از مهم ترین شهر های ایران بوده که توانسته عده زیادی از توریست ها را به خود جذب نماید و به همین دلیل بازار ها و مراکز خرید زیادی در آن وجود دارد که از سنتی و تاریخی تا مدرن و امروزی می توانید از آن ها استفاده نمایید. در اصفهان با توجه به نیازتان می توانید از مراکز خرید لوکس تا بازارهای محلی با توجه به بودجه و نیازتان بهره ببرید. اگر اطلاعات کافی در این باره ندارید ما در این جا به معرفی چند نمونه از بهترین مراکز خرید اصفهان خواهیم پرداخت تا بتوانید در زمان سفر به این شهر برای خرید به آن ها مراجعه نمایید.

بازار قیصریه

یکی از بهترین بازار های اصفهان که در لیست قدیمی ترین ها نیز می باشد، بازار قیصریه می باشد. این بازار به دستور شاه عباس صفوی و با بهره گیری از دو معماری زمان سلجوقی و صفوی ساخته شد. این بازار از دو طبقه ساخته شده که در طبقه اول می توانید انواع حجره های زیبا را با کاربری های مختلف ببینید و در طبقه دوم نیز شاهد مغازه هایی خواهید بود که به عنوان دفتر های امور مالی و بازرگانی کاربرد دارند. در این بازار می توانید دالان های مختلفی را تماشا کنید که در آن ها مغازه های متعدد در حال فروش صنایع دستی اصفهان می باشند.

محصولات و کالاهای موجود در حجره های بازار قیصریه همانند فرش ها، عتیقه جات و پارچه های نفیس به کشور های دیگر نیز صادر می شوند و به همین دلیل برای توریست ها معمولا این کالاها مورد توجه می باشند. در اطراف میدان نقش جهان می توانید گشت و گذار کرده و از خرید در این منطقه زیبا و تاریخی لذت ببرید. حتی اگر قصد خرید نداشتید بهتر است تماشای این بازار را از دست ندهید چرا که به عنوان یک جای دیدنی و تاریخی نیز در بین مسافران شناخته می شود.

آدرس بازار قیصریه: اصفهان، شمال میدان نقش جهان، خیابان حکیم، رو به روی مسجد حکیم

بازار قیصریه

بازار نقش جهان

این بازار یکی از معروف ترین بازار های ایران بوده که کمتر کسی نام آن را نشنیده است. بازر نقش جهان که در میدان نقش جهان بوده و بخشی از این میدان به شمار می رود، قدمت بالایی دارد و به دوران صفویه بر می گردد. در زمان های مختلف این میدان و بازار مورد مرمت قرار گرفت ولی مرمت اصلی آن در دوره پهلوی و به دستور رضاخان انجام شد و بعد از آن حیات در اطراف این بازار و میدان جان تازه ای گرفت. شما انواع صنایع دستی مورد نظرتان را می توانید در این بازار بیابید و از گشت و گذار در این میدان نیز لذت ببرید.

بازار نقش جهان به عنوان یکی از زیبا ترین و مهم ترین بازار های اصفهان شناخته می شود و بهتر است حتی اگر قصد خرید ندارید نیز به آن مراجعه کنید و از قدم زدن در این بازار لذت ببرید. لازم به ذکر است اکثر صنایع دستی که در این بازار به فروش می رسد به دلیل مرغوب بودن و ظرافتی که هنرمندان ماهر در آن ها به کار برده اند گران بوده و این مورد را باید قبل از تصمیم به خرید از این بازار مد نظر قرار دهید.

آدرس بازار نقش جهان: اصفهان، میدان نقش جهان

مرکز خرید سیتی سنتر

این مرکز خرید مدرن بوده و در اصفهان بسیار معروف می باشد. سیتی سنتر اصفهان در هفت طبقه ساخته شده که دو طبقه مربوط به پارکینگ می باشد و سه طبقه مختص فروش انواع کالاها همانند پوشاک، کیف و کفش، موبایل و… بوده و دو طبقه بالای مرکز خرید سیتی سنتر نیز دارای امکاناتی مثل فودکورت، رستوران، سالن سینما، اسکواش، شهربازی (گفته می شود این شهربازی بزرگ ترین شهربازی سرپوشیده خاورمیانه می باشد)، کافی شاپ و موزه است. نمای سیتی سنتر بسیار زیباست و عده زیادی را به خود جذب می کند و در بعضی از روز های سال حراج ویزه برگزار می کند. در این مرکز خرید می توانید لوازم ورزشی، لوازم تحریر، لوازم دیجیتال، لوازم بهداشتی و هر چه نیاز داشتید را تهیه نمایید. لازم به ذکر است ظرفیت پارکینگ این مجتمع تجاری 5500 خودرو می باشد.

آدرس مرکز خرید سیتی سنتر: اصفهان، بزرگراه دستجردی، رو به روی ورودی جنوبی سپاهان شهر

مرکز خرید سیتی سنتر

مرکز خرید جلفا

این مجتمع تجاری به عنوان یکی از معروف ترین مراکز خرید اصفهان به شمار می رود که در نزدیکی یک کلیسا به نام وانک واقع شده است. شاید به نسبت باقی بازار ها و مراکز خرید این جا زیاد بزرگ نباشد ولی در آن می توانید انواع برندها را با تنوع زیاد بیابید. شما در این مرکز خرید می توانید انواع پوشاک، کیف و کفش، اسباب بازی، جواهر، مبلمان، موبایل و… را بیابید و بنا به انتخاب و سلیقه خود و نیازی که از خرید دارید آن ها را تهیه نمایید. این مرکز خرید نیز مدرن بوده و شما می توانید در یک شهر تاریخی به یک مجتمع تجاری مدرن بروید و حال و هوای جالبی را تجربه نمایید. فراموش نکنید ممکن است قیمت های برند های خارجی موجود در این مرکز خرید هزینه زیادی داشته باشند وبهرت است در هنگام خرید این نکته را نیز مد نظر قرار دهید.

آدرس مرکز خرید جلفا: اصفهان، خیابان شیخ طوسی

جاهای تاریخی اصفهان

همان طور که پیش تر نیز به آن اشاره کردیم، اصفهان یک شهر تاریخی بوده که قدمت بالایی دارد و در دوران مختلف نیز به عنوان پایتخت انتخاب شده است. به همین دلیل در شهر اصفهان م توانید جاهای تاریخی زیادی را ببیند و برای تماشای جاذبه های مختلف موجود در این شهر اقدام نمایید تا سفری بهتر را تجربه نمایید. این شهر بناهایی دارد که قدمت بسیار بالایی داشته و برای توریست ها نیز خاص و منحصر به فرد می باشند. بهتر است از این بناهای زیبا اطلاعات کافی داشته باشید تا در هنگام مراجعه به شهر با علم بالاتری برای آن اقدام نمایید و بتوانید جاهای مختلفی را ببینید و سفر پربارتری داشته باشید. در ادامه ما چند نمونه از مهم ترین و تاریخی ترین جاهای اصفهان را معرفی خواهیم کرد.

میدان نقش جهان

این میدان به عنوان دومین میدان از نظر بزرگی در جهان شناخته می شود و یکی از علت هایی که به اصفهان نصف جهان می گویند به همین میدان بر می گردد. بسیاری از افراد که به این شهر سفر می کنند تنها برای قدم زدن و لذت بردن از مناظر اطراف این میدان می باشد. این میدان در زمان صفویه و پادشاه وقت شاه عباس صفوی ساخته شد. شاه عباس پایتختی را از قزوین به اصفهان آورد و این شهر را دوباره ساخت و این میدان نیز یادگاری از تلاش های وی می باشد که شامل بخش های مختلفی هم چون: مسجد شیخ لطف الله، مسجد شاه، بازار قیصریه و عمارت عالی قاپو می شود. لازم به ذکر است که این میدان در سال 1313 در لیست آثار ملی قرار گرفت و در سال 1358 در میراث جهانی یونسکو ثبت شد. یکی از جواهر فروشان و جهانگردان بزرگ فرانسوی دنیا به نام شوالیه ژان شاردن درباره این میدان عنوان کرده که نقش جهان زیبا ترین میدان دنیاست. اگر به اصفهان سفر کردید تماشای زیباترین میدان جهان را از دست ندهید.

آدرس میدان نقش جهان: اصفهان، میدان نقش جهان

میدان نقش جهان

پل خواجو

این پل یکی از بناهای خارق العاده در دنیاست که معماری بی نظیری دارد و به عنوان یک شاهکار نه فقط در ایران که در جهان شناخته می شود. در میانه این پل یک ساختمان به نام بیگربیگی قرار دارد که شاید نشانه ای باشد برای شما تا این پل را با سی و سه پل اشتباه نگیرید. پل خواجو یکی از بناهای مهم بوده که در زمان شاه عباس صفوی ساخته شد و بر روی آب های رودخانه زاینده رود خودنمایی می کند. متاسفانه در حال حاضر زاینده رود بی آب شده و کمی ازفروغ و شکوه این پل نیز کم شده است. اگر به اصفهان بروید احتمالا این پل جزو بناهایی باشد که تمایل به دیدنش را خواهید داشت. پل خواجو اصفهان 133 متر طول و 12 متر عرض دارد و بلوار آیینه را از خیابان کمال اسماعیل جدا کرده است.

آدرس پل خواجو: اصفهان، پل خاجو

سی و سه پل

این پل طولانی ترین پل اصفهان است و قدمت آن به دوران صفویه برمی گردد. سی و سه پل به دستور وردی خان تاسیس شد. این پل 295 متر طول دارد که از این نظر تقریبا دو برابر پل خواجو می باشد و به همین دلیل بلند ترین پل در اصفهان است. علت ماندگاری خوب سی و سه پل طریقه ساخت هوشمندانه آن می باشد که هر چه پایه های آن بیشر درون آب باشد استحکام و قدرت پل بیشتر می شود. ولی اخیرا و با خشک شدن زاینده رود این پل در خطر جدی تخریب قرار گرفته و متاسفانه تدبیری برای آن اندیشیده نشده است. این مورد درباره پل خواجو نیز صدق می کند و تاریخ پشت این سازه ها در خطر جدی انقراض قرار گرفته اند. همه کسانی که به اصفهان سفر کرده اند برای دیدن این پل نیز اقدام نموده و خاطرات شیرینی را برای خود ثبت کرده اند.

آدرس سی و سه پل: اصفهان، زاینده رود، سی و سه پل

کاخ چهلستون

این کاخ نیز از تلاش های شاه عباس اول برای نوسازی اصفهان می باشد و در زمان صفویه و به دستور وی ساخته شد. عمارت چهلستون در میان باغی به ابعاد 225 در 275 متر ساخته شده و جلو بنا نیز در بین درختان باغ یک استخر بزرگ قرار دارد. عمارت معروف به چهلستون در واقع تنها 20 سون دارد ولی به دلیل انعکاس ستون های بنا درون آب استخر به چهلستون شناخته می شود. بخشی از این کاخ به عنوان موزه در نظر گرفته شده و در آن می توانید کتاب ها و دست نوشته هایی از دوران صفویه یافت می شود و در کنار آن ها نیز نقاشی ها و اشیای مهم قدیمی تاریخی برای عموم به نمایش گذاشته شده اند. در هنگام ورود به عمارت درون کاخ می توانید به تالار اصلی رفته تا نقاشی های زیبا و باشکوهی که در توصیف تاریخ و وقایع مهم کشیده شده اند را تماشا نمایید.

آدرس کاخ چهلستون: اصفهان، قسمت شرقی خیابان چهارباغ پایین، جنوب خیابان سپه، غرب میدان نقش جهان

کاخ چهلستون

مسجد شیخ لطف الله

این مسجد شاید به عنوان یک جای مذهبی شناخته شود ولی به دلیل قدمت بالای آن و هم چنین زیبایی و معماری به کار رفته در آن تبدیل به یک جاذبه تاریخی شده و توریست های زیادی را به خود جذب کرده است. این مسجد نیز به دستور شاه عباس در زمان صفویه ساخته شده و تکمیل شدن آن 18 سال طول کشیده است. حاصل هیجده سال تلاش معماران و کارگران برای ساخت این بنای زیبا سبب شده تا این جاذبه هم اکنون به یکی از مهم ترین بناهای کشور تبدیل شود. مسجد شیخ لطف الله در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است. رنگ غالب در معماری این مسجد آبی می باشد که در گنبد و درون بنا از آن بسیار استفاده شده است.

زیبایی رنگ آبی لاجوردی به کار رفته در درون مسجد می تواند هر فردی را مدهوش کند و لوکیشن جذابی برای تصویربرداران باشد تا تصاویر مورد نظرشان در بهترین قاب ها ثبت نمایند. کاشی های معرق نه تنها در سقف بلکه در دیوار های مسجد نیز به کار رفته و به همین دلیل زیبایی این مکان را چند برابر کرده اند. طراحی و معماری این مسجد به قدری منحصر به فرد است که بعد از گذشت این همه سال از ساخت آن هنوز هم به عنوان یک شاهکار از آن یاد می شود. اگر به اصفهان سفر کردید بهتر است از این اثر ماندگار و جذاب نیز دیدن نمایید.

آدرس مسجد شیخ لطف الله: اصفهان، ضلع شرقی میدان نقش جهان، رو به روی عالی قاپو

آتشکده اصفهان

یکی دیگر از جاهایی که باید برای دیدن آن حتما اقدام نمایید، آتشکده اصفهان می باشد که قدمت آن به دوران ساسانیان بر می گردد. این آتشکده بالای یک کوه واقع شده و قسمت های زیادی از این بنا به دلیل همین محل احداث ان در طی زمان تخریب شده است. این آتشکده دارای یک اتاق خشتی می باشد که هشت گوشه دارد و زرتشتیان برای روشن کردن آتش به این آتشکده می رفتند. برای دیدن این بنای تاریخی باید کمی کوه نوردی کنید تا به ان برسید و از نزدیک بتوانید از این جاذبه دیدن نمایید.

متاسفانه هیچ تدبیری برای بازدید کننده و مسیر عبورشان اندیشیده نشده و این جاذبه کمی از دیدگان مردم جا مانده است. لازم به ذکر است این آتشکده به عنوان یکی از هفت آتشکده بزرگ و با اهمیت در دوران ساسانی به شمار می رفت و مورخان زیادی در اسناد و کتاب هایشان از این موضوع یاد کرده اند. تماشای این جاذبه را به هیچ وجه در سفر به این شهر از دست ندهید.

آدرس آتشکده اصفهان: غرب اصفهان، هشت کیلومتری مرکز شهر، خیابان آتشگاه، جنوب خمینی شهر

سوغات اصفهان

اصفهان نیز همانند دیگر شهر های ایران دارای سوغات مخصوص به خود می باشد که شامل صنایع دستی مختلف تا خوردنی های متنوع می شود. بهتر است اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشید تا برای تهیه سوغات دچار سرگردانی نشوید و بتوانید هر چه از بین سوغات اصفهان مورد پسندتان واقع شد خریداری نمایید و برای عزیزانتان به عنوان پیشکش تهیه نمایید. ما در این جا به سراغ معرفی سوغات اصفهان رفتیم تا بتوانید اطلاعات کافی در این زمینه کسب نمایید و در صورت لزوم از آن ها بخرید.

 • گز اصفهان: اولین و شاید تنها چیزی که در رفتن به اصفهان به عنوان سوغات در ذهن افراد نقش می بندد، گز اصفهان می باشد. گز های شیرین با مغز های خوش طعم که در بسته بندی های مختلف چشم ها را خیره می کنند. اگر خواستید گز اصفهان را تهیه نمایید بهتر است از نوع گز لقمه با مغز پسته و بادام غافل نشوید. هم چنین گز آردی اصفهان نیز دارای مغز پسته و بادام بوده و یکی از بهترین انواع گز در این شهر می باشد که شاید کمتر کسی این دو مدل گز را نشناسد.
 • پولکی: از دیگر مواردی که در اصفهان به عنوان سوغات در نظر گرفته می شود، پولکی می باشد. این آب نبات خوشمزه به شکل دایره های نازکی است که بیشتر با چای خورده می شود.
 • سوهان: این سوغاتی بسیار خوش طعم بوده و علاوه بر قم در این شهر نیز به عنوان سوغات شناخته می شود. سوهان اصفهان را با نام سوهان عسلی نیز می شناسند و تفوات آن با سوهان قم در مقدار بیشتر مغز پسته و بادام و قطر کمتر آن در اصفهان می باشد.
 • دوغ و گوشفیل: از دیگر سوغاتی های اصفهان که می توانید از آن تهیه نمایید دوغ و گوشفیل بوده که شاید ترکیب این دو ماده را کمی عجیب باشد ولی باید آن را حتما امتحان نمایید. از این ترکیب حتما برای سوغات نیز استفاده نمایید.
 • خاتم کاری: این مورد که قبلا نیز به آن اشاره کردیم، به عنوان یکی از سوغات اصفهان در نظر گرفته می شود و هنری بسیار ظریف و زیباست که بسیار هنرمندانه در اشکال مختلف ظاهر می شود.
 • میناکاری: از دیگر سوغاتی که در اصفهان می توانید تهیه نمایید ظروفی است که بر روی آن ها میناکاری انجام شده است. این هنر بسیار ظریف بودهو بر روی گلدان ها، بشقاب ها و… با زمینه ای آبی رنگ انجام می شود.
 • فیروزه کوبی: از دیگر مواردی که در اصفهان به عنوان سوغات در نظر گرفته می شود، فیروزه کوبی می باشد. این مورد با قرار دادن فیروزه های کوچک بر روی سطوح فلزاتی مثل نقره، مس، برنج و… انجام می شود.

گز اصفهان

موقعیت جغرافیایی اصفهان

کلان شهر اصفهان در فاصله 300 کیلومتری از تهران قرار گرفته و دارای طول جغرافیایی 51 درجه و 39 دقیقه و 40 ثانیه و هم چنین عرض جغرافیایی 32 درجه و 38 دقیقه و 30 ثانیه است. این شهر از سمت شمال به شاهین شهر، از طرف جنوب به فلاورجان، از سوی مشرق به دشت سجزی و از غرب به خمینی شهر محدود می شود. اصفهان دارای ارتفاع 1570 متری از سطح دریا بوده و از طرف شمالی و شرقی به کویر می رسد. هم چنین از سمت جنوب به رشته کوه های زاگرس منتهی می شود. از زاگرس رود هایی مثل زاینده رود سرچشمه می گیرند و دلیل به وجود آمدن این شهر بوده اند. اصفهان در یک دشت با شیب دو درصدی قرار گرفته و در قسمت جنوب غربی که آب بیشتر و آلودگی کمتری دارد بیشتر از بخش های دیگر در دهه های اخیر توسعه یافته است.

جاهای تفریحی اصفهان

اصفهان علاوه بر جاذبه های گردشگری و جاهای تاریخی دارای مراکز تفریحی مختلفی هم می باشد که در سفرتان به این شهر می توانید از آن ها برای تجربه ای بهتر استفاده نمایید. مراکز تفریحی اصفهان به خصوص در سال های اخیر با کیفیت بالاتری در حال توسعه و پیشرفت می باشند و توانسته اند عده زیادی از مسافران را به خود جذب نمایند. با توجه به سلیقه خود و اولویتتان در انتخاب مکان مورد نظرتان بهتر است به این مراکز مراجعه نمایید. ما چند نمونه از بهترین مراکز تفریحی اصفهان را به شما معرفی خواهیم کرد تا بتوانید اطلاعات خوبی در این زمینه به دست آورید.

آکواریوم اصفهان

بخشی از اقیانوس را می توانید در یک آکواریوم مجلل و بزرگ در اصفهان تماشا نمایید. این مجموعه به عنوان یکی از بهترین تفریحات در اصفهان در نظر گرفته می شود و بهتر است درسفرتان به این شهر حتما از آن دیدن نمایید. آکواریوم در پارک ناژوان قرار گرفته و دارای یک تونل زیرزمینی می شود که با قدم زدن در آن می توانید شاهد منظره ای از اقیانوس باشید. این تونیل تقریبا در عمق 7 متری زمین بوده و بیش از 6400 موجود زنده در آکواریوم وجود دارد.

تعداد آکواریوم هایی که توانسته اند این تعداد از موجود زنده را درون خود نگه دارند به 33 عدد می رسد که طول آنها بین 5 تا 10 متر می باشد. از جمله موجودات این آکواریوم می توان به خاویار، عقرب ماهی، کمانگیر، خرچنگ آبی، اسب دریایی و… اشاره نمود. آکواریوم های لمسی موجود در این مجموعه می توانند نمونه ای از رودخانه آمازون را به شما نشان دهند. یکی از هیجان انگیز ترین موارد در این مرکز تفریحی وجود 6 نوع کوسه مختلف در فاصله ای چند سانتی متری از پشت آکواریوم می باشد.

آدرس آکواریوم اصفهان: اصفهان، جاده پارک ناژوان، خیابان الفت

آکواریوم اصفهان

باغ پرندگان

از دیگر مراکز تفریحی اصفهان که به عنوان یکی از بخش های دیگر پارک ناژوان قلمداد می شود، باغ پرندگان می باشد. ساخت این باغ به سال 1375 برمی گردد و از همان زمان افتتاح تا به امروز توانسته پیشرفت به سزایی داشته باشد. در این باغ بیش از 4000 پرنده را می توانید از 130 گونه مختلف تماشا نمایید که در محیطی وسیع قرار گرفته اند. هم چنین علاوه بر پرندگان شما می توانید از آلاچیق های موجود در باغ نیز استفاده نمایید و یا از کافه باغ برای نوشیدن چای و قهوه استفاده کنید. باغ پرندگان اصفهان همه روزه از ساعت 9 صبح تا 7 شب می توانید برای رفتن به باغ اقدام نمایید.

آدرس باغ پرندگان: اصفهان، نصرآباد، نزدیک به پارک جنگلی ناژوان

کارتینگ پارسا

از هیجان انگیزترین تفریحاتی که در تمامی مناطق بین افراد شناخته می شود، لذت استفاده از کارتینگ می باشد. این مورد در اصفهان نیز به عنوان یکی ازبهترین تفریحات شناخته می شود و به همین دلیل کارتینگ پارسا برای استفاده مناسب می باشد. تجربه رانندگی در سرعتی بالا حتی وقتی گواهی نامه رانندگی ندارید می تواند به یک تجربه دلپذیر تبدیل شود و به همین دلیل نباید در سفرتان آن را از دست بدهید. کارتینگ پارسا به عنوان بزرگ ترین کارتینگ در اصفهان شناخته می شود و به همین دلیل بهتر است حتما به آن مراجعه نمایید.

در این مکان شما می توانید کلاه ایمینی و تجهیزات متعددی که در کارتینگ استفاده می شود را برای این تجربه رایگان دریافت نمایید. سرعت ماشین های این پیست بالا بوده و می توانید از هیجان سرعت بالای آن ها نیز استفاده کنید و لحظات خوبی را در کنار عزیزانتان تجربه نمایید. لازم به ذکر است این کارتینگ همه روزه باز می باشد و در دو شیفت صبح و شب می توانید از آن استفاده نمایید.

آدرس کارتینگ پارسا: اصفهان، سه راه حکیم نظامی، ورزشگاه 22 بهمن، مجموعه کارتینگ پارسا

باشگاه پینت بال کوهستان

این ورزش را بسیاری از افراد دنبال می کنند و به صورت گروهی هیجان و لذت آن را پیگیری می کنند. اگر با این ورزش آشنایی ندارید بهتر است بدانید که در این تفریح به شما و گروهتان اسلحه هایی داده می شود که گلوله های رنگی دارد و با رنگ گلوله های تیم مقابلتان متفاوت می باشد. همانند بازی های اکشن و جنگی حالا شما در میدان مبارزه واقعی هستید و باید حریفتان را از دور خارج کنید. هر تیمی که زودتر بتواند تعداد افراد رقیب را از رده خارج نماید برنده خواهد شد. برای برنده شدن در این جنگ باید هدف گیری خوب به همراه استراتژی تیمی مناسب داشته باشید. پینت بال کوهستان به عنوان بهترین باشگاه پینت بال اصفهان شناخته می شود و بهتر است در صورت تمایل به تجربه این بازی در اصفهان به مجموعه ورزشی کوهستان مراجعه نمایید.

آدرس پینت بال کوهستان: اصفهان، شهرک بهارستان، بلوار ولیعصر، قبل از پارک کوهستان

شهر رویاها

یکی دیگر از تفریحات اصفهان که در صورت تمایل می توانید به آن مراجعه نمایید، شهربازی شهر رویاها می باشد که از بزرگ ترین شهربازی های خاورمیانه به حساب می آید. در ساخت این شهربازی از بهترین و پیشرفته ترین تکنولوژی ها بهره گرفته اند و از بابت امنیت وسایل موجود در آن می توانید اطمینان خاطر داشته باشید. بازی ها و دستگاه های مختلف موجود در این شهربازی متنوع بوده و می تواند هر سلیقه ای را راضی نماید و به همین دلیل می توان گفت بهتر است در صورت نیاز برای تفریح به این شهربازی مراجعه کنید.

یکی از وسایل پر طرفدار در این شهربازی که البته در شهربازی های دیگر ایران نیز علاقه مندان زیادی دارد، ترن هوایی می باشد. یکی دیگر از بخش هایی که در این شهربازی وجود دارد ساختمان فانتزی است که با ورود به آن درواقع به دنیای وحشت 9 بعدی وارد خواهید شد. در این شهربازی بخش های دیگری نیز وجود دارد که در صورت تمایل می توانید از آن ها استفاده نمایید.

آدرس شهربازی شهر رویاها: اصفهان، بزرگراه کمربندی شرق اصفهان

شهر رویاها

تله سیژ نازوان

یکی دیگر از بهترین تفریحاتی که می توانید برای تجربه لحظاتی بهتر از آن استفاده نمایید، تله سیژ نازوان می باشد. برای استفاده از آن کافیست به پارک جنگلی ناژوان بوید و در همان بدو ورود و ورودی پارک به ایستگاه تله سیژ برسید. تله سیژ همان تله کابین است ولی بدون کابین ولی امنیت آن کامل می باشد و جای نگرانی نیست. هم چنین بر خلاف تله کابی بیشتر از دو نفر همزمان نمی توانند از آن استفاده کنند. برای تماشای شهر از ارتفاع می توانید از تله سیژ ناژوان استفاده کنید و به ثبت تصاویر مورد نظرتان بپردازید و قاب هایی منحصر به فرد را بگیرید. این تفریح همه روزه از ساعت 10 صبح تا عصر می توانید از آن استفاده نمایید.

آدرس تله سیز ناژوان: اصفهان، انتهای خیابان الفت، نزدیکی زاینده رود

جمعیت مردم اصفهان

همان طور که پیش تر نیز به آن اشاره کردیم، اصفهان قدمت بالایی دارد و در طول تاریخ مردم زیادی خواهان زندگی در آن بوده اند و به همین دلیل معمولا به عنوان یک شهر پر جمعیت در ایران شناخته می شود. بعد از گذشت قرن ها از تشکیل شدن اصفهان بالاخره طی سرشماری های مختلف بر طبق سرشماری دهه هشتتاد و سال 1385 جمعیت اصفهان 1583609 نفر گزارش شد. این تعداد پنج سال بعد و در سال 1390 به 2879256 نفر رسید که از این تعداد 83 درصد متعلق به مناطق شهری اصفهان بودند و مابقی در روستاهای استان و عشایر بودند. چندی بعد و در سرشماری سال 1395 جمعیت افراد ساکن در اصفهان به 3161211 نفر رسید که همان طور که مشاهده می کنید سال به سال تعداد افرادی که خواهان زندگی در اصفهان هستند بیشتر می شود همان طور که در طول تاریخ نیز همیشه این گونه بوده است. بر اساس آن چه پیش بینی شده جمعیت این شهر در سال 1401 به 3949000 نفر رسیده است.

دین مردم اصفهان

همانند دیگر شهر های ایران اصفهان نیز غالبا دین اسلام دارد و مردم به مذهب شیعه روی آورده اند و به همین دلیل می توان گفت شما در این شهر اکثریت مردم را مسلمان شیعی خواهید یافت. البه باید عنوان کرد که اقلیت های مذهبی همانند ارامنه، یهودیان، زرتشتیان و… نیز هنوز هم در اصفهان زندگی می کنند. برای مثال منطقه جلفا که در جنوب اصفهان قرار گرفته ناحیه ای ارمنی نشین می باشد و یکی از مناطق خوب اصفهان نیز به شمار می رود.

مذهب شیعه در طی چند دوره به اصفهان وارد شده که از مهم ترین زمان های ورود می توان به هجرت ابن هلال ثقفیبه اصفهان، سکونت و تبلیغ دین توسط صاحب ابن عباد در اصفهان، ورود علامه حلی به شهر، مهاجرت بزرگان جبل عامل به اصفهان همگی باعث شدند تا مذهب شیعه در این شهر زیاد شود. لازم به ذکر است که یهودیان اصفهان به عنوان قدیمی ترین اهالی این شهر شناخته می شوند و در گذشته در محله ای به نام جویباره زندگی زندگی می کرده اند.

هم اکنون یهودیان شهر را می توان در خیابان فردوسی، سید علیخان و آمادگاه یافت ولی باید عنوان کرد که اکثر یهودیان به خارج از کشور مهاجرت کرده اند و تعداد اندک باقی مانده نیز در محله های گفته شده سکونت دارند. این شهر در طول تاریخ خود به دلیل انواع شکوفایی که در زمینه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و… داشت توانست مورد توجه مردم زیادی با مذاهب مختلف قرار بگیرد و به همین دلیل این شهر تعداد زیادی از ارامنه، مسیحیان، زرتشتیان، بودایی ها، بهایی ها، هندوها و… را درون خود داشت.

معماری اصفهان

درباره معماری قبل از اسلام چیز زیادی از آن زمان باقی نمانده که بتوان راجع به نوع ساخت و معماری به کار رفته در آثار به جای مانده حرف زیادی زد. تنها اکتشافات بر جای مانده از زمان قبل از اسلام تپه اشرف، پل شهرستان و آتشکده های کوه آتشگاه می باشند. بعد از آن معماری سلجوقیان را می توان عنوان کرد که در معماری مخصوص آن ها شما ذره ذره زیبایی و عظمت را در آثار به جای مانده خواهید دید و تحت تاثیر آنی اثر قرار نخواهید گرفت.

این معماری برخلاف معماری صفویه می باشد چرا که شما در معماری دوران صفویان در آن واحد جلوه های جذابی از رنگ و نور را در کنار درخشندگی های مختلف خواهید دید و به همین دلیل دیگر نیاز نیست رفته رفته پی به معماری ببرید بلکه در لحظه همه چیز را می بینید. از آثاری که از دوران سلجوقیان در اصفهان به یادگار مانده است آرامگاه ملکشاه، سلطان سنجر و خواجه نظام الملک می باشد. البته یکی از شهر های نزدیک به اصفهان به نام شهر گز نیز معماری مربوط به دوره سلجوقیان را دارد که تماشای آن خالی از لطف نیست.

صفویه را می توان به عنوان شکوه و عظمت در معماری اصفهان دانست چرا که شاه عباس شکوه و معماری ویزه ای را به این شهر تقدیم کرد. هنرمندان جلفای آذربایجان توانستند شکوه معماری زیبای ایرانی را در شهر اصفهان نشان دهند. به همین دلیل افرادی هم چون محمدرضا اصفهانی و علی اکبر اصفهانی که از معماران معروف این شهر بودند توانستند معماری ایرانی را به خوبی نشان دهند.

از ویژگی های مهم معماری مربوط به دوره صفوی می توان به استحکام زیاد و زیبایی ساختار آن اشاره نمود. علاوه بر این دو مورد شما می توانید درخشش ویژه ای را در نور و رنگ ببینید که این ویژگی به نوعی اصلی ترین گزینه در معماری این دوره به حساب می آید. شاید جالب باشد اگر بدانید که معماری این دوره بسیار متنوع بوده و در همه بعد های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی مردم نمود یافته است.

شما این معماری را می توانید در انواع کاروان سراها، مسجد ها، پل ها، خیابان ها و… تماشا کنید که شاه عباس در ساخت تمامی این ها نقش داشته است. رفته رفته می توان تغییر معماری را بیشتر در دهانه ها دانست به گونه ای که سبک کردن حجم بسیار بارز در آن به نمایش در می آید. از دیگر ویژگی های مربوط به معماری معاصر علاوه بر سبک شدن، تجرید می باشد. در واقع معماری توانست با رعایت ویژگی های ضروری و بنیادی به طرف انتزاعی شدن پیشروی نماید.

معماری اصفهان

مسیرهای دسترسی به اصفهان

برای رسیدن به اصفهان از تهران می توانید از چند راه استفاده کنید. هم از طریق هوایی و هم از طریق زمینی می توانید برای رفتن به اصفهان اقدام نمایید. اگر تصمیم دارید یک سفر اقتصادی را تجربه کنید بهتر است از مسیر هوایی استفاده نکنید چرا که این راه پر هزینه ای است و بهتر است از یکی از گزینه های سفر زمینی استفاده نمایید. ولی اگر بحث هزینه برایتان مهم نیست و می توانید از طریق هوایی اقدام کنید می توانید با امنیت بالا و مدت زمانی کوتاه به مقصدتان برسید. ما در این جا به معرفی موارد مختلف در دسترسی به اصفهان از تهران خواهیم پرداخت تا با توجه به این اطلاعات بتوانید راحت تر تصمیم بگیرید.

مسیر دسترسی به اصفهان با هواپیما

اگر تمایل داشتید از طریق هوایی به اصفهان بروید می توانید با تهیه بلطی هواپیما خود را به فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان برسانید و به راحتی و در امنیت این مسیر را طی کنید. فرودگاه شهید بهشتی یکی از شلوغ ترین  فرودگاه های ایران به شمار می رود که به کشور های دیگر نیز پرواز دارد. زمانی که در پرواز سپری خواهید کرد 30 دقیقه خواهید بود و فاصله هوایی تهران تا اصفهان نیز 338 کیلومتر می باشد. لازم به ذکر است فرودگاه اصفهان در فاصله 26 کیلومتری از مرکز شهر واقع شده است.

مسیر دسترسی به اصفهان با قطار

این سفر را بسیاری از افراد ترجیح می دهند چرا که هم امنیت دارد و هم هزینه کمی خواهند پرداخت و در حدود 5 ساعت در مسیر خواهید بود تا به اصفهان برسید. البته این موضوع بستگی به نوع قطاری که انتخاب می کنید نیز دارد که در چه زمانی شما رابه مقصد برساند. ایستگاه راه آهن اصفهان در خیابان هزارجریب در 5 کیلومتری جاده شیراز واقع شده و بعد از پیاده شدن از قطار می توانید از طریق تاکسی های موجود خود را به هر نقطه از شهر که تمایل داشتید برسانید. مسیر ریلی از تهران تا اصفهان 400 کیلومتر می باشد.

مسیر دسترسی به اصفهان با اتوبوس یا خودروی شخصی

اگر قصد داشتید با ماشین خودتان و یا با اتوبوس به این شهر سفر کنید بهتر است بدانید که از سه مسیر می توانید اقدام نمایید. این سه مسیر به ترتیب 443، 439 و 431 کیلومتر تا اصفهان فاصله دارند و شما می توانید به راحتی از طریق گوگل مپ یکی از آن ها را انتخاب کنید تا به آسانی به اصفهان وارد شوید. به طور میانگین در این سه مسیر 4 ساعت و نیم در مسیر خواهید بود. اگر تصمیم دارید با اتوبوس یا خودروی خود از یکی از این مسیرها خودتان را به اصفهان برسانید باید بدانید که این روش از روش های دیگر از امنیت کمتر و هم چنین هزینه کمتری برخوردار می باشد. لازم به ذکر است اصفهان دارای چهار ترمینال اتوبوسرانی به قرار زیر می باشد:

 • ترمینال کاوه: این ترمینال در شمال اصفهان و در خیابان کاوه واقع شده و به عنوان ترمینال اصلی شهر شناخته می شود.
 • ترمنیال صفه: این ترمینال در جنوب اصفهان می باشد و در ابتدای جاده اصفهان-شیراز واقع شده است.
 • ترمینال جی: این ترمنیال در شرق اصفهان است و راه تهران و یزد را ساپورت می کند.
 • ترمینال زاینده رود: این ترمینال در غرب اصفهان قرار دارد و در خیابان میرزا کوچک خان می باشد.

با توجه به این اطلاعت می توانید تصمیم بگیرد کدام قسمت از اصفهان را در هنگام خرید بلیط انتخاب خواهید کرد. این مورد را نیز فراموش نکنید که بیشتر رفت و آمد ها از ترمینال های کاوه و صفه می باشد و برای رسیدن به آن ها اتوبوس هایی قرار داده شده اند. هم چنین می توانید به جای این اتوبوس ها از اسنپ نیز استفاده نمایید.

دسترسی به اصفهان با قطار

ورزشگاه ها و اماکن ورزشی اصفهان

اصفهان دارای باشگاه های ورزشی مختلفی است که در رشته های متعدد ورزشی مشغول به فعالیت هستند. مهم ترین رشته ورزشی که در اصفهان به خوبی پیگیری می شود فوتبال می باشد و احتمالا شما نیز با دو تیم ذوب آهن اصفهان و سپاهان آشنایی دارید که در لیگ برتر به عنوان بهترین ها می باشند. ورزشگاه نقش جهان اصفهان نیز یکی از مهم ترین ورزشگاه های کشور و هم چنین اصفهان می باشد که تیم های لیگ برتر برای برگزاری بازی های خود راهی اصفهان و این ورزشگاه می شوند. هم چنین در این شهر باشگاه ها و امکان ورزشی دیگری در رشته مختلف وجود دارند که از بین آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سالن شهدای دستگرد
 • سالن کوثر
 • سالن ابن سینا
 • سالن ابرار
 • سالن ارغوان
 • سالن مطهری
 • مجموعه ورزشی قائمیه
 • مجموعه ورزشی طیب
 • مجموعه ورزشی ابن سینا
 • مجموعه ورزشی امین
 • سالن ورزشی کوثر
 • سالن ورزشی بهرام آباد
 • سالن ورزشی مهدیه
 • سالن فوتسال پیروزی

مراکز آموزشی و دانشگاه های اصفهان

آموزش عالی در اصفهان از سال 1325 به صورت رسمی شروع شد و چند سال بعد دانشکده پزشکی اصفهان در سال 1329 افتتاح گشت. با ساخت این دانشکده دانشجویان زیادی خواستار تدریس در این شهر شدند ولی منحصرا تنها دانشجوهای پزشکی برنده این جریان بودند. سال 1347 چندین دانشکده با هم ادغام شد و دانشگاه اصفهان به وجود آمد. در سال 1356 یک دانشگاه صنعتی به نام آریا مهر تاسیس گشت که از دانشگاه ام آی تی آمریکا الگو برداشته بود و بعد از چند سال این دانشگاه به نام دانشگاه صنعتی اصفهان تغییر نام داد. هم چنین در سال 1364 فعالیت مستقل دانشگاه علوم پزشکی اصفهان شروع شد و سپس از دانشگاه اصفهان نیز جدا شده و مستقل شد. هم چنین در طی این شال ها دانشگاه های مختلف دیگر نیز در این شهر تاسیس شدند که از بین آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • دانشگاه هنر اصفهان
  • دانشگاه پیام نور اصفهان
  • دانشگاه فنی و حرفه ای
  • دانشگاه علوم و فنون نظامی امیرالمومنین
  • دانشگاه آزاد اسلامی
  • دانشگاه شیخ بهائی
  • دانشکده معارف قرآنی اصفهان
  • موسسه غیر انتفاعی ایران زمین