آبشار زردلیمه

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

آبشار زردلیمه جاذبه ای طبیعی و چشمنواز در میان طبیعت استان چهارمحال و بختیاری بوده که در میان منطقه جنگلی و سرسبز جریان دارد و سبب به وجود آمدن طبیعت خارق العاده شده است. درست است که لرستان را با لقب استان آبشارها می شناسیم، اما بدین معنا نیست که تمام آبشارهای ایران در لرستان قرار گرفته اند. انواع آبشارهای کوچک و بزرگی در میان طبیعت شهرهای مختلف ایران وجود دارند که طبیعتی دلنشین و چشمنواز را پدید آورده اند. آبشارها از بهترین انواع جاذبه های گردشگری برای فصل های بهار و به خصوص تابستان به شمار می روند که گردشگران را از شهرهای مختلف به سمت خود جذب می کنند. آبشاری که قصد داریم در این مطلب با آن آشنا شویم، آبشاری زیبا و چشمنواز از انواع جاذبه های گردشگری شهرکرد بوده که با نام آبشار زردلیمه یا دره زردلیمه شناخته می شود و طبیعت گردان از آن به عنوان تکه ای از بهشت بر روی زمین یاد می کنند. در ادامه با لوکس ویلا همراه باشید تا با این آبشار زیبا و تماشایی بیشتر آشنا شویم و اگر این بار به دنبال جاذبه ای گردشگری در غرب کشور برای تابستان های خود بودید، بتوانید از این آبشار دیدن کنید.

آبشار زردلیمه کجاست و مسیر دسترسی

آبشار زردلیمه از زیباترین و عریض ترین آبشارهای ایران است که در طبیعت استان چهارمحال و بختیاری و شهرکرد واقع شده است و برای بازدید از آن بایستی خود را به شهرکرد برسانید. این آبشار خروشان و زیبا در فاصله ای حدود 80 کیلومتری از شهرکرد واقع شده و همین ابتدای کار بهتر است بگوییم، اگر قصد بازدید از این جاذبه را دارید، آبشار زردلیمه در منطقه ای قرار گرفته که نیاز به پیاده روی در مسیرهای طولانی و صعب العبور بوده که برای طی کردن این مسیر باید از قدرت بدنی کافی برخوردار باشید و تا بتوانید این مسیر طولانی را به راحتی پشت سر بگذارید.

مسیر پیاده روی برای رسیدن به آبشار چندین ساعت زمان نیاز دارد و به گونه ای است که باید یک یا دو روز را برای بازدید از این آبشار در نظر داشته باشید. برای این منظور ابتدا خود را به شهرکرد برسانید و مسیر رسیدن به شهرستان اردل را پیش بگیرید و به سمت روستای کاج حرکت کنید. روستای کاج را پشت سر گذاشته و خود را به روستای رستم آباد برسانید و مسیر جنوب روستا را پیش بگیرید و خود را به بازفت برسانید. در طول این مسیر، گردنه چری را پشت سر گذاشته و به سمت روستای گزستان بروید.

تا اینجا تمام مسیر را می توانید با استفاده از خودروی شخصی خود پیش بروید و از اینجای مسیر باید پیاده روی را آغاز کنید. مسیری که پیش رو دارید، از میان طبیعت و جنگل بوده که پیاده روی آن حدود 12 ساعت به طول می انجامد. با توجه به آن که مسیر دسترسی به آبشار از میان جنگل بوده و تقریبا نصف روز را به صورت کامل می گیرد، اما به دلیل مسیر زیبایی که باید آن را طی کنید و از میان جنگل زیبا و خوش آب و هوا می باشد، پشیمان نخواهید شد. حتی در طول مسیر اگر احساس خستگی کردید، می توانید بارها توقف داشته باشید و زیر سایه سار درختان به استراحت بپردازید.

آدرس آبشار زردلیمه: استان چهارمحال و بختیاری، شهرستان اردل، 80 کیلومتری شهرکرد، بخش مرکزی، روستای زردلیمه، آبشار زیبای زردلیمه

آبشار زردلیمه

آشنایی با آبشار زردلیمه

هر گوشه و کناری از شهرهای مختلف ایران را که بگیرید، انواع جاذبه های دیدنی و گردشگری متنوع وجود دارند که علاوه بر گردشگران داخلی، گردشگران خارجی نیز به سراغ بازدید از آن ها می آیند. اگر شما هم جزء طبیعت گردانی باشید که برای گردش در هر فصلی از سال به دنبال جاذبه های گردشگری مناسب با فصل هستید، می توانید در هر گوشه ای ایران جاذبه ای دیدنی و گردشگری را پیدا کنید و برای گردش خود به سراغ آن ها بروید. جاذبه های طبیعی متنوعی در ایران وجود دارند که حتی بسیاری از آن ها جزء جاذبه های ناشناخته و کمتر شناخته شده می باشند که تعداد آن ها کم هم نیست و به وفور می توان این نوع جاذبه ها را در شهرهای مختلف پیدا کرد.

زمانی که اسم استان چهارمحال و بختیاری به گوشمان می خورد، طبیعت سرسبز و متنوع آن در ذهن ما نقش می بندد و می دانیم که اگر به هر کدام از شهرهای این استان سفر کنیم، انواع جاذبه های طبیعی و گردشگری در انتظار ما قرار دارند. آبشاری خروشان با چشم اندازی زیبا و تماشایی در گوشه ای از طبیعت شهرکرد وجود دارد که با نام آبشار زردلیمه شناخته می شود. آبشار زردلیمه دارای ارتفاع 40 متر و عرض تاج 65 متر بوده که به عنوان یکی از بزرگترین و بلندترین آبشارهای ایران محسوب می گردد.

اگر قصد دارید این بار به سمت این آبشار زیبا و زلال بروید، باید به دل کوه های زاگرس در دره لیمه در غرب ایران بزنید و این جاذبه زیبا را از نزدیک مشاهده کنید. جریان آب خروشان این آبشار در میان طبیعت جنگلی و سرسبز، توانسته جاذبه ای خارق العاده و تماشایی را پدید آورده و طبیعت سرسبز و جریان آب خروشان به خوبی توانسته اند با یکدیگر تلفیق شوند و پدیده ای هیجان انگیز را به وجود بیاورند.

دلیل نامگذاری آبشار زردلیمه

نام آبشار زردلیمه از واژه ای محلی گرفته شده که شاید پس از شنیدن این نام، معنی آن برایتان سوال شود که زردلیمه به چه معناست و چرا این آبشار، زردلیمه نام دارد؟ در گویش محلی منطقه اردل استان چهارمحال و بختیاری، واژه رزد به معنای ارتفاع و بلندی بوده که در این جا احتمالا به منطقه سرسبز و مرتفع اشاره دارد. واژه لیمه هم به معنای دره و پایین بوده که در این جا نیز به ای مفهوم اشاره دارد که آبشار از ارتفاعات سرسبز به سمت دره ای سرسبز فرو می ریزد و چهره ای شگفت انگیز در این ناحیه پدید آمده است.

دو واژه زرد و لیمه که در کنار یکدیگر قرار می گیرند و کلمه زردلیمه را تشکیل داده اند و به معنی “دره ای سرسبز” یا “بلندی در دل پستی” می باشد. در این میان می توان حتی به این موضوع اشاره کرد که آبشار زیبای زردلیمه از ارتفاعات به سمت پایین دره حرکت می کند و واژه زردلیمه به این معنا می باشد که مسیر حرکت آبشار از ارتفاعات به داخل دره است.

شاید جالب باشد بدانید، دره ای که آبشار از بالا به داخل آن سرازیر می شود، جزء مناطق گرمسیر بوده و وجود منطقه ای گرمسیر در میان منطقه ای کوهستانی شاید کمی اعجاب انگیز باشد. از همین رو زمانی که هوا رو به سرما می رود، عشایر برای قشلاق خود به سراغ آن رفته و زمانی که هوا گرم می شود، به سراغ طبیعت منطقه بالای دره می روند که هوایی خنک تر از پایین دره دارد.

آبشار زردلیمه

جاذبه های دیدنی آبشار زردلیمه

آبشار زردلیمه به عنوان یکی از چشمنوازترین جاذبه های طبیعی شهرکرد بوده که طرفداران زیادی داشته و گردشگران و به خصوص طبیعت گردان زیادی آن را برای طبیعت گردی خود انتخاب می کنند و به سراغ آن می روند. دشت، کوه، آبشار، آسمان آبی، هوای پاک و اکسیژن خالص همگی در کنار یکدیگر جمع شده اند و طبیعتی خارق العاده را در میان دیدنی های شهرکرد پدید آورده اند. این آبشار حدود 80 کیلومتر با مرکز استان چهارمحال و بختیاری فاصله داشته و در دل کوه های زاگرس جریان دارد.

زمانی که آب زلال این آبشار با حجم زیاد و عرض زیاد از ارتفاعات به سمت پایین سرازیر می شود، علاوه بر چشم انداز بسیار زیبا، صدایی بسیار آرامش بخش را در میان طبیعت طنین انداز می کند. حتی صدای لذت بخش و آرام این آبشار از مسافت های دور نیز قابل شنیدن بوده و زمانی که در حال نزدیک شدن به آبشار هستید، صدای آن را خواهید شنید و شما را ترغیب می کند که هر چه سریع تر به آن نزدیک شوید.

جنگل های بلوط اطراف آبشار

آبشارهای عریض، چشم اندازی بسیار زیبا و تماشایی را در میان طبیعت پدید می آورند و آبشار زردلیمه که دارای عرضی حدود 65 متر است و چهره ای خیره کننده را پدید آورده است. این آبشار بیشترین دلیل زیبایی خود را مدیون جنگل های بلوطی است که اطراف آن را فرا گرفته اند و زیبایی بی حد و حصری را برای این جاذبه به وجود آورده اند.

درختان بلند قامت و انبوهی در میان جنگل های بلوط اطراف آبشار وجود دارند که طبیعتی وصف ناشدنی را پدید آورده و گردشگران علاوه بر بازدید از آبشار، می توانند به سراغ این جنگل ها بروند و از قدم زدن در میان درختان سر به فلک کشیده و استراحت در زیر سایه سار آن ها لذت ببرند. جنگل های بلوط شهرکرد نیز به عنوان دومین منبع طبیعی جنگلی ایران پس از جنگل های شمال محسوب می گردند و از ارزش طبیعی بالایی برخوردارند. درختان صنوبر و بادام وحشی نیز در میان این جنگل ها دیده می شوند.

آبشار زردلیمه

زیبایی های دره لیمه

دره لیمه همان جایی است که آبشار زردلیمه پس از طی کردن مسیر 40 متری از ارتفاعات به سمت پایین، داخل این دره تخلیه گردیده و وجود انواع گیاهان سرسبز در اطراف آبشار در دره لیمه، منظره ای فوق العاده زیبا را تشکیل داده اند. یکی از مهمترین گیاهان مرتعی این طبیعت، گون نام دارد که به وفور در حاشیه مزارع جو و گندم این منطقه دیده می شوند. رودخانه بازفت وظیفه سراب کردن مزارع جو و گند مردم محلی این منطقه را به عهده دارد.

پلکان اشکانی

به دلیل تاریخ و تمدن غنی ایران، در هر نقطه ای از این کشور جاذبه ای تاریخی حتی در دل طبیعت وجود دارد که نشان از قدمت هر منطقه می باشد. اثری تاریخی به نام پلکان اشکانی در نزدیکی آبشار زردلیمه شهرکرد وجود دارد که برای بازدید از آن نیاز به پیاده روی و صخره نوردی در مسافتی طولانی خواهید داشت. پل خدا آفرین نیز در نزدیکی این پلکان تاریخی قرار داشته که می توانید به بازدید از آن هم اقدام نمایید. پل خدا آفرین روی رودخانه بازفت قرار داشته که عشایر بختیاری از آن استفاده می کنند. منطقه ای صخره ای در نزدیکی محدوده آبشار زردلیمه وجود دارند که با نام پلکان جاده زیارت شناخته شده و برای رسیدن به آن بایستی مسیری دشوار را طی کنید. کتیبه ای تاریخی هم بر روی دیوار پلکان تاریخی دیده می شود که سالیان پیش در این محل حکاکی شده است.

جاده دزپات

جاده دزپات از قدیمی ترین و مهمترین جاده های تاریخی ایران بوده که به لحاظ اقتصادی، نظامی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی از ارزش و اعتبار بالایی برخوردار بوده است. این جاده به عنوان یکی از نخستین جاده هایی محسوب می شود که در مسیرهای صعب العبور احداث گردیده و لقب های مختلفی نظیر پنهان ترین جاده کوه های ایران و جاده ابریشم کوچک را به آن نسبت داده اند.

نکات لازم برای بازدید از آبشار زردلیمه

آبشار زردلیمه به عنوان یکی از زیباترین آبشارهای ایران و جاذبه های دیدنی شهرکرد است که در میان طبیعتی چشمنواز جریان داشته و طراوت و زیبایی را به طبیعت اطراف خود نیز بخشیده است. منطقه ای که این آبشار در آن قرار دارد، از پوشش جنگلی پر تراکم برخوردار بوده و همچنین مسیری که برای رسیدن به آبشار بایستی طی نمایید تا به آن برسید، مسیری طولانی و صعب العبور بوده، به صورت کلی می توان طولانی بودن مسیر و پوشش جنگلی آن را دلیلی برای صعب العبور بودن آن دانست و به همین جهت پیشنهاد می شود هرگز به تنهایی به سراغ این منطقه نروید و حتما به یک راهنما و یا تور به این طبیعت مراجعه کنید.

حتی برخی از نقاطی که برای رسیدن به آبشار بایستی طی نمایید، صخره ای بوده و نیاز به صخره نوردی و پیاده روی های طولانی مدت دارد. پس باید از قدرت بدنی کافی برخوردار باشید و در مقابل نیز این مسیر برای افراد سالمند و کودکان چندان مناسب نیست و ممکن است در طول مسیر اذیت شوند. کفش راحت و مناسب برای پیاده روی یکی از ضروری ترین و مهمترین مواردی است که برای سفر به این منطقه باید حتما آن را رعایت کنید.

آبشار زردلیمه

وسایل مورد نیاز برای بازدید از آبشار زردلیمه شهرکرد

معمولا برای بازدید از جاذبه های طبیعی و بکر باید یک سری نکات را رعایت نمود که یکی از مهمترین این نکات، همراه داشتن وسایل ضروری می باشد. یکی از مهمترین وسایلی که باید آن را در نظر داشته باشید، کفش راحت و مناسب پیاده روی و صخره نوردی است که پیش تر نیز به آن اشاره شد. چرا که مسیر رسیدن به آبشار طولانی و دشوار بوده که برای طی کردن آن باید کفشی راحت و مناسب پیاده روی به پا داشته باشید. هر چه وسایل و لوازم شما سبک تر باشد، راحت تر می توانید مسیر دسترسی به آبشار را پشت سر بگذارید و برای این منظور بهتر است تمام وسایل خود را داخل کوله پشتی خود قرار دهید. در ادامه به معرفی انواع وسایل و لوازم ضروری برای بازدید از آبشار زردلیمه خواهیم پرداخت:

 • آب آشامیدنی
 • غذا و خوراکی به مقدار کافی
 • وسایل کمک های اولیه
 • لباس مناسب فصل و گرم
 • زیرانداز
 • بادگیر
 • چادر مسافرتی
 • کیسه خواب
 • عینک آفتابی
 • کوله پشتی
 • کرم ضدآفتاب
 • کفش مناسب پیاده روی
 • کلاه آفتاب گیر یا گرم
 • نقشه آفلاین

بهترین زمان بازدید از آبشار زردلیمه

استان چهارمحال و بختیاری از شرایط جغرافیایی کوهستانی برخوردار بوده که همین امر سبب پدید آمدن طبیعتی کوهستانی، سرسبز و خوش آب و هوا در این منطقه شده است. آبشار زردلیمه نیز که به عنوان پدیده ای خارق العاده در میان طبیعت این استان و در نزدیکی شهرکرد شناخته می شود که می توان گوشه ای از نقاشی خداوند در طبیعت را در این آبشار دید. از آنجایی که این منطقه جزء مناطق سردسیر و کوهستانی به شمار می رود، کمتر کسی فصل های پاییز و به خصوص زمستان را برای بازدید از آبشار و سفر به این منطقه انتخاب می کند.

اما در عوض، فصل های بهار و تابستان بسیاری از طبیعت گردان و مسافران از دیگر شهرها به استان چهارمحال و بختیاری و شهرکرد سفر می کنند و از طبیعت زیبای آن لذت خواهند برد. از اواسط فروردین ماه تا اواخر اردیبهشت ماه می توان اوج زیبایی و آب و هوای مطلوب را در این طبیعت شاهد بود و از گردش در آن لذت برد. گل های وحشی متنوع و زیبایی در اردیبهشت هر سال در این طبیعت می رویند و زیبایی بی نظیری را برای این طبیعت پدید می آورند. پس اگر قصد سفر به این منطقه و بازدید از آبشار زیبای زردلیمه را دارید و به دنبال بهترین زمان سفر خود هستید، بهتر است اوسط فصل بهار را برای سفر خود به این منطقه انتخاب نمایید.

پوشش گیاهی طبیعت اطرف آبشار زردلیمه

پیش تر به وجود جنگل های بلوط در اطراف این آبشار پی بردیم و دانستیم که جنگل های مملو از درختان بلوط در اطراف آبشار وجود دارند و درختان بلند قامت و انبوهی در دل این جنگل ها وجود دارند. زاگرس است و جنگل های بلوط آن! در واقع بعد از جنگل های سرسبز و انبوه شمال کشور، جنگل های بلوط زاگرس به عنوان دومین منابع ارزشمند طبیعی کشور شناخته می شوند و علاوه بر ارزش طبیعی، از ارزش زیبایی بالایی نیز برخوردارند و حضور آن ها نیز باعث پدید آمدن آب و هوایی پاک و دل انگیز می شود که می توانید با وارد شدن به این طبیعت، اکسیژن خالص و هوای پاک را تنفس کنید.

علاوه بر درختان بلوط، انواع گیاهان دیگری هستند که شامل صنوبر، بادام وحشی و گون می شوند که هر کدام از آن ها علاوه بر زیبایی، تأثیر به سزایی بر مطلوب شدن آب و هوای منطقه دارد. قدم زدن در میان جنگل های بلوط و درختان سر به فلک کشیده و یا استراحت کردن در زیر سایه سار آن ها از جمله تفریحات لذت بخشی است که می توانید آن را تجربه کنید.

آبشار زردلیمه

راهنما سایت

آدرس

استان چهارمحال و بختیاری، شهرستان اردل، 80 کیلومتری شهرکرد، بخش مرکزی، روستای زردلیمه، آبشار زیبای زردلیمه

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه