آبشار اهواز از زیباترین آبشارهای مصنوعی خاورمیانه در شهر اهواز است که از زیبایی بی نظیر و خاصی بهره برده و با نام آبشار پل هفتم اهواز نیز شناخته می شود. آبشارها از بهترین جاذبه های گردشگری برای فصل های گرم و معتدل سال به حساب می آیند که خوشبختانه در بسیاری از نقاط ایران وجود دارند و معمولا برای زمانی که هوا معتدل است، گردشگران به سراغ آن ها می روند. اما آبشاری که در این بخش می خواهیم به معرفی آن بپردازیم، در شهر اهواز که از گرمترین شهرهای جنوبی ایران است، جای گرفته و به همین جهت گردشگران ترجیح می دهند فصل های سرد سال را برای سفر به این شهر و بازدید از جاذبه های گردشگری اهواز انتخاب کنند. در ادامه با لوکس ویلا همراه باشید تا با آبشار هفتم که از مهمترین و معروف ترین آبشارهای ایران به حساب می آید، آشنا شویم.

آبشار اهواز کجاست و مسیر دسترسی

آبشار پل هفتم اهواز از زیباترین و خوش منظره ترین آبشارها و جاذبه های دیدنی اهواز است که بر روی هفتمین پل رودخانه کارون جریان داشته و گردشگرانی که به شهر اهواز سفر می کنند، تقریبا محال است که بازدید از آبشار مصنوعی اهواز را فراموش کنند. اگر شما هم قصد سفر به شهر اهواز را دارید و در میان گردش در انواع جاذبه های دیدنی و گردشگری این شهر می خواهید به سراغ آبشار اهواز بروید، خوب است بدانید که مسیر دسترسی به این جاذبه بسیار آسان بوده و شما می توانید از طریق بلوار چمران، خود را به این آبشار برسانید و از آن دیدن کنید.

آدرس آبشار اهواز: استان خوزستان، شهر اهواز، امتداد بلوار ساحلی و رود کارون، بلوار شهید چمران، پل هفتم اهواز

آبشار اهواز

آشنایی با آبشار اهواز

با نزدیک شدن به فصل پاییز و رو به سرما رفتن هوا، سفر به شهرهای جنوبی ایران آغاز می شود. اهواز که در استان خوزستان قرار گرفته و از آب و هوایی گرم بهره می برد و همانند دیگر شهرهای جنوبی کشور، در فصل های پاییز و زمستان بیشترین میزان گردشگر را به خود می بیند. رود کارون که مهمترین نماد شهر اهواز بوده و محال است کسی به اهواز سفر کند و به سراغ این رود زیبا و چشمنواز نرود. در واقع رود کارون به عنوان یکی از مهمترین نمادهای اهواز بوده و معمولا گردشگران در سفر خود به مناطق و شهرهای مختلف، اولین کاری که می کنند این است که به سراغ نماد مهم آن شهر می روند.

این موضوع درمورد رود کارون در شهر اهواز نیز صدق می کند و گردشگران برای گردش و تفریح خود به سراغ این رود می روند. حال آن که در اطراف رود جاذبه های دیدنی متنوعی وجود داشته و همچنین پل های مختلفی با کاربری های متنوع در طول تاریخ بر روی این رودخانه احداث شده اند. پلی که در این مطلب می خواهیم به آشنایی با آن بپردازیم، یکی از مهمترین و معروف ترین پل های اهواز بوده و از زیباترین آبشارهای مصنوعی اهواز در آن جریان دارد. این آبشار با نام آبشار مصنوعی اهواز یا آبشار پل هفتم شناخته می شود و منظره ای بسیار زیبا و چشمنواز را برای این پل تاریخی پدید آورده است.

معمولا جاذبه ها و به خصوص آبشارها و چشمه هایی که به صورت طبیعی در میان طبیعت جریان دارند، نسبت به جاذبه های مصنوعی دارای طرفداران بیشتری بوده و اغلب ما در گردش و تفریح خود به سراغ جاذبه های طبیعی می رویم و از بازدید از جاذبه های مصنوعی صرف نظر خواهیم کرد. اما آبشار اهواز در این مورد صدق نمی کند و شاید از بهترین جاذبه ها و آبشار مصنوعی به حساب می آید که در اهواز وجود داشته و به همین جهت به عنوان زیباترین و طولانی ترین آبشار مصنوعی خاورمیانه شناخته می شود.

آبشار اهواز

ویژگی های آبشار اهواز

آبشار مصنوعی اهواز دارای طول بسیار زیادی بر روی عرض رودخانه کارون بوده و با توجه به آن که در لیست معروف ترین آبشارهای خاورمیانه قرار گرفته، توانسته افتخاری بزرگ را برای ایران و ایرانی رقم بزند. هنگامی که به سراغ بازدید از این آبشار می روید، نخستین موردی که توجه شما را به خود جلب خواهد نمود، عظمت این آبشار است که چشم شما به آن خیره می شود و به شکوه معماری ایران در زمان گذشته پی خواهید برد. آبشار اهواز دارای ارتفاعی حدود 35 متر بوده و صدای آب با حجم زیاد که از آن ارتفاع به داخل رودخانه تخلیه می شود، صدایی گوشنواز و در عین حال با شکوه را در این منطقه طنین می اندازد.

قوس خارجی آبشار به 200 متر و قوس داخلی آن به 150 متر می رسد و چهره ای تماشایی را برای آبشار پدید آورده اند. برای زیباتر جلوه نمودن آبشار پل هفتم در این محدوده از اهواز، نورپردازی بسیار زیبا و چشمنوازی در نظر گرفته شده که هر چه از زیبایی آن بخواهیم وصف کنیم، کم است و تا با چشم خود آن را از نزدیک مشاهده نکنید، نمی توانید به زیبایی و عظمت آن پی ببرید.

آبی که با قدرت و فشار از ارتفاع 35 متری به سمت پایین می آید و چهره رنگی آن، زیبایی خاصی را به شهر اهواز هدیه کرده و بی دلیل نیست که گردشگران زیادی هر ساله به خصوص در فصل های پاییز و زمستان به اهواز سفر کرده تا گردشی دلچسب را در میان جاذبه های گردشگری اهواز تجربه کنند. جالب است بدانید، برای بالا کشیدن آب رودخانه، این پل از 6 الکتروپمپ 900 کیلوواتی برخوردار است و فواره های دوقلو برای آن به کار برده شده اند تا آب از دو طرف پل به داخل رودخانه بریزد و چهره ای جذاب و تماشایی را برای آن پدید بیاورد. سرریز شدن آب از پل به داخل رودخانه توسط 2.820 نازل تمام استیل انجام می شود و 80 پرژکتور رنگی و 750 لامپ ال ای دی برای آن در نظر گرفته شده اند.

تاریخچه آبشار پل هفتم اهواز

هر جاذبه ای که امروزه در نقاط مختلفی از ایران مشاهده می کنیم و از آن ها به عنوان جاذبه گردشگری یاد می شود، سرگذشت طولانی و مهمی را پشت سر گذاشته اند و هر یک از آن ها امروزه تبدیل به یکی از جاذبه های دیدنی مهم در شهرهای مختلف کشور شده اند. آبشار اهواز قدمتی طولانی نداشته و از جدیدترین جاذبه های ساخت دست انسان بوده که در سال 1390 در پل هفتم و روی رودخانه کارون احداث گردیده است.

این در حالی است که پل هفتم اهواز در سال 1377 هجری شمسی ساخته شده و طول آن به 490 متر و عرض آن نیز به 16 متر می رسد که آبشار از دو طرف پل به سمت پایین میریزد. با توجه به آن که قدمت زیادی از این جاذبه نمی گذرد، اما به خوبی توانسته به شهرت بالایی برسد و از مهمترین دیدنی های اهواز به شمار بیاید. حتی می توان حدس زد که این جاذبه می تواند برای سال ها بعد نیز افتخاری مهم محسوب شود.

آبشار اهواز

چرا آبشار پل هفتم؟

آبشار اهواز را با نام آبشار پل هفتم نیز می شناسیم. همانطور که می دانیم پل های متعددی در زمان های مختلفی از تاریخ بر روی رود کارون ساخته شده اند که تعداد آن ها به 10 پل می رسند و پل های اهواز نیز دلیلی بر شهرت این شهر شده اند و یکی از معروف ترین پل های این ناحیه، پل سیاه اهواز است که متعلق به دوره پهلوی اول می باشد. از آنجایی که آبشار اهواز بر روی هفتمین پل اهواز بر روی رود کارون قرار گرفته، با نام آبشار پل هفتم هم شناخته می شود. اگر نام پل علی بن مهزیار نیز به گوشتان خورد، تعجب نکنید، چرا که با این نام نیز معروف است.

شب های آبشار پل هفتم اهواز

قطعا شب های اهواز آشنا هستید و می دانید که شب های اهواز بسیار هیجان انگیز و لذت بخش بوده؛ به خصوص اگر شب ها به سراغ اطراف رودخانه کارون بروید و با انبوهی از جمعیت مواجه می شوید که شور و حال هیجان انگیز و عجیبی را در شهر به پا می کنند و به هر طرف که نگاهی بی اندازید، جمعی از افراد را خواهید دید که به همراه دوستان و یا خانواده خود به سراغ این منطقه آمده اند تا لحظات شاد و مفرحی را در این محدوده سپری نمایند.

پل هفتم اهواز که به آبشار مصنوعی اهواز و نورپردازی بسیار زیبایی مزین گردیده، بهترین فرصت را برای شب گردی فراهم آورده تا برای گردش و گذران شب خود به سراغ آن بروند. نورپردازی این آبشار بسیار چشمنواز و رویایی پدید آورده و همچنین هوای خنک و لطیفی در اطراف رودخانه در جریان است که گردشگران می توانند از قدم زدن و نشستن در کنار آن و تماشای منظره زیبای آبشار لذت ببرند و شب خاطره انگیزی را برای خود رقم بزنند.

بهترین زمان بازدید از آبشار مصنوعی اهواز

همانطور که می دانیم، آبشار مصنوعی اهواز که از مهمترین جاذبه های جنوب ایران است که در شهری گرمسیر واقع شده و اگر بخواهید به این شهر سفر کنید و به سراغ بازدید از آبشار اهواز بروید، بهتر است برای بیشتر لذت بردن از سفر خود و در امان ماندن از گرمای هوا، فصل های پاییز و یا زمستان را برای سفر به این شهر انتخاب نمایید.

همچنین شب ها که اغلب مردم برای گردش به سراغ چنین جاذبه های می روند، شور و هیجان عجیبی در شهر حضور دارد و نورپردازی زیبا و چشمنواز آبشار پل هفتم اهواز نیز بهترین فرصت شب گردی را برای گردشگران فراهم آورده است. اگر هم که زمان بازدید شما از این آبشار با ایام عید و جشن های مهم نیز مصادف باشد، زیبایی شب های اهواز دو چندان می شود. در صورتی که به جاذبه های تاریخی علاقه مند هستید، بازدید از خانه ماپار اهواز را فراموش نکنید.

آبشار اهواز

جاذبه های مشابه

دانشگاه سه گوش اهواز

دانشگاه سه گوش اهواز یکی از قدیمی ترین بناهای این شهر بوده که بسیاری از استادان و دانشجویان، روزگاران خوشی

حمام نفت سفید

حمام نفت سفید جاذبه ای تاریخی در شهر اهواز است که قدمت آن به دوران قاجار می رسد و تا

فست فود های اهواز

ما در سایت لوکس ویلا پیش تر اشاره ای به بهترین رستوران های اهواز داشتیم. رستوران هایی بی نظیر که

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *