6+1 عامل مهم در قیمت تور استانبول که باید بدانید

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

 

شهر استانبول، یکی از شهر های مدرن و پیشرفته در جهان است. سالانه گردشگران و تاجران بسیاری، شهر فوق را به عنوان مقصد مسافرت توریستی و یا تجاری خود، انتخاب می کنند. یکی از مهم ترین مواردی که تمامی مسافران باید قبل از رفتن به استانبول، مد نظر قرار دهند، هزینه سفر و یا هزینه رزرو تور است. در این مقاله قصد داریم تا تمامی عوامل موثر در تعیین قیمت تور استانبول را مورد بررسی قرار دهیم. اگر شما هم علاقه دارید تا با عوامل فوق، بیشتر آشنا شوید، تا پایان با ما همراه باشید.

بعضی از ایرانیان برای تفریح و برخی دیگر برای انجام امور تجاری، به شهر استانبول مسافرت می کنند.

شهر استانبول در کشور ترکیه؛ شهری در دو قاره

شهر استانبول، یکی از پرجمعیت ترین شهر های ناحیه خاورمیانه است و جمعیت آن حدود 19 میلیون نفر می باشد. قسمتی از شهر استانبول در قاره اروپا و قسمتی دیگر از آن، در آسیا واقع شده است.

سالانه بسیاری از ایرانیان به دلایل مختلفی به شهر استانبول مسافرت می کنند. برخی از مهم ترین دلایل مسافرت ایرانیان به شهر فوق، عبارتند از:

 • بعضی از کشور های جهان در ایران سفارت خانه ای ندارند. به همین دلیل، ایرانیانی که می خواهند به کشور های فوق مهاجرت کنند، باید به سفارت خانه های این کشور ها در استانبول مراجعه نمایند. در حال حاضر، کشور ترکیه و شهر استانبول، میزبان بسیاری از سفارت خانه های کشور های پیشرفته در جهان است.

 • کشور ترکیه به کشور ایران نسبتاً نزدیک است و هزینه سفر تفریحی به این کشور نیز کاملاً مقرون به صرفه می باشد. به همین دلیل، سالانه افراد بسیاری تنها برای گذراندنِ دورانِ تعطیلات به ترکیه و شهر استانبول، مسافرت می کنند. همچنین، جاذبه های توریستی شهر استانبول، بسیار متنوع و زیبا می باشند و این موضوع نیز یکی دیگر از دلایل مسافرت گردشگران به شهر فوق است.

 • شهر استانبول، یکی از شهر های صنعتی قاره های آسیا و اروپا به حساب می آید و کارخانه های بسیاری در آن تاسیس شده است. به همین دلیل، برخی از تاجران ایرانی برای انجام امور تجاری خود، به این شهر سفر می کنند.

واحد پول کشور ترکیه

واحد پول کشور ترکیه، لیر است. بسیاری از ایرانیان با واحد پول این کشور آشنا هستند اما ممکن است بعضی از افراد که تاکنون به کشور فوق سفر نکرده اند، اطلاعات چندانی در مورد ارز لیر نداشته باشند.

ارز لیر کشور ترکیه، یک واحد پولی نسبتاً بزرگ به حساب می آید و به همین دلیل، از یک واحد کوچک تر به نام کروش نیز در کشور فوق، استفاده می شود. معمولا ایرانیانی که قصد سفر به ترکیه را دارند، از 2 روش برای تهیه ارز مورد نیاز خود، استفاده می کنند:

 • خرید لیر از صرافی های داخل کشور ایران و استفاده از آن در کشور ترکیه

 • خرید دلار از صرافی های داخل کشور ایران و تبدیل آن به لیر در صرافی های کشور ترکیه

در کشور ترکیه، برخی از مراکز و سازمان ها، ارز دلار آمریکا را نیز از مسافران قبول می کنند. به همین دلیل، ایرانیان می توانند برای حفظ ارزش دارایی هايشان، نیمی از سرمایه خود را به دلار و نیمی دیگر را به لیر تبدیل نمایند.

در شهر استانبول، شما می توانید در بسیاری از مراکز و سازمان ها، از واحد ارزی دلار آمریکا، استفاده کنید.

1+6 نکته مهم در مورد قیمت تور استانبول

تا این قسمت از مقاله، شهر استانبول و واحد پولی کشور ترکیه را به شما معرفی کردیم. در این بخش قصد داریم تا عوامل موثر در تعیین قیمت تور استانبول را مورد بررسی قرار دهیم. این عوامل عبارتند از:

1. هزینه صدور پاسپورت و یا تمدید آن

اولین موردی که در مبحثِ بررسی عوامل موثر در تعیین قیمت تور استانبول، به توضیح آن خواهیم پرداخت، هزینه صدور پاسپورت و یا تمدید آن می باشد. اگر شما برای اولین مرتبه است که قصد خروج از کشور را دارید، باید با مراجعه به یکی از مراکز پلیس +10، پاسپورت خود را دریافت کنید. همچنین، اگر از تاریخ اعتبار پاسپورت تان، کمتر از 6 ماه باقی مانده است، باید قبل از مسافرت به استانبول، فرآیند تمدید آن را در دفتر پلیس +10 انجام دهید.

هزینه صدور و تمدید پاسپورت در تمامی مراکز پلیس +10، مقداری ثابت است. این هزینه نسبتاً پایین می باشد و تمامی افراد پس از انجام فرآیند تمدید یا صدور، پاسپورت خود را در مدت زمانی کوتاه و از طریق شرکت پست، دریافت خواهند کرد.

2. هزینه عوارض جهت خروج از کشور

طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی ایران، هر فرد ایرانی برای رفتن به یک کشور خارجی، ملزم به پرداخت مبلغی تحت عنوان عوارض خروج از کشور است. این مبلغ به صورت پلکانی در هنگام اولین، دومین و سومین مرتبه‌ی خروج از کشور، افزایش می یابد اما از مرتبه‌ی چهارم به بعد، مبلغ فوق ثابت خواهد ماند.

3. هزینه خرید بلیط هواپیما یا قطار به شهر استانبول

یکی دیگر از مواردی که در مبحثِ بررسی عوامل موثر در تعیین قیمت تور استانبول، به توضیح آن خواهیم پرداخت، هزینه خرید بلیط هواپیما یا قطار از ایران به ترکیه می باشد.

استفاده از هواپیما، بهترین و راحت ترین روش برای مسافرت به استانبول است اما هزینه خرید بلیط هواپیما، نسبتاً بالاتر از هزینه خرید بلیط قطار می باشد.

نکته ای دیگر اینکه، اگر قصد استفاده از هواپیما برای مسافرت به استانبول را دارید، بهتر است تا شهر مبداء خود را تهران یا تبریز انتخاب کنید. بلیط های هواپیما های تهران- استانبول و تبریز- استانبول، معمولا ارزان تر از بلیط های سایر شهر های ایران به این شهر ترکیه می باشند.

نکته آخر اینکه، شما برای مسافرت به استانبول از طریق قطار، باید ابتدا بلیط تهران- آنکارا را خریداری نمایید و پس از رسیدن به آنکارا، با استفاده از یک قطار دیگر، خود را به شهر استانبول برسانید. البته پس از شیوع بیماری کرونا، خط قطار تهران- آنکارا متوقف شد و تا به امروز نیز این خط، فعالیت مجدد خود را آغاز نکرده است. به همین دلیل، در حال حاضر، تنها راه مسافرت به استانبول، استفاده از خطوط هوایی می باشد.

4. هزینه رزرو هتل یا هاستل در شهر استانبول ترکیه

یکی از اساسی ترین مواردی که در مبحثِ معرفی عوامل موثر در تعیین قیمت تور استانبول، به توضیح آن خواهیم پرداخت، هزینه رزرو هتل یا هاستل می باشد. در شهر استانبول، هتل های دو، سه، چهار و پنج ستاره متعددی وجود دارد. شما باید ابتدا بودجه خود برای مسافرت را در نظر بگیرید و سپس بر اساس آن، مناسب ترین هتل را انتخاب کنید. تور های استانبول که دارای هزینه خرید متوسطی هستند، معمولا هتل های سه ستاره را برای مسافران رزرو می کنند. از طرفی دیگر، تور های گران قیمت استانبول، به مسافران خود هتل های مجلل و پنج ستاره را ارائه می دهند.

نکته ای دیگر اینکه، برخی از آژانس های مسافرتی به منظور کاهش قیمت تور استانبول، از هاستل به جای هتل استفاده می کنند. هاستل ها دارای اتاق هایی دو تخته، سه تخته و… هستند و کیفیت ارائه خدمات آنها از هتل ها پایین تر می باشد. بنابراین، اگر ملاک شما برای خرید تور، هزینه پایین آن می باشد، بهتر است تا از تور هایی استفاده کنید که هاستل های استانبول را برای مسافران خود رزرو می کنند.

یکی از مهم ترین عوامل موثر در تعیین قیمت تور استانبول، هزینه رزرو هتل یا هاستل می باشد.

5. هزینه خرید غذا در رستوران های شهر استانبول

استانبول، شهری مملو از رستوران ها، کافه ها و فست فود های بزرگ و کوچک است. در این مکان ها، مسافران می توانند غذا های بی نظیری مانندِ کباب ترکی، بورک، پیده، مانتی و… را سفارش دهند.

اگر مسافران بخواهند در هنگام مسافرت به این شهر، در بعضی از رستوران ها و فست فود های آن، وعده های غذایی خود را میل کنند، باید هزینه نسبتاً بالایی را به این موضوع اختصاص دهند. البته در استانبول، رستوران ها و فست فود ها در 4 دسته مختلف قرار می گیرند و قیمت خرید غذا از هر کدام از آنها نیز متفاوت می باشد. این 4 دسته، عبارتند از:

 • رستوران های ارزان قیمت شهر استانبول

 • رستوران هایی با قیمت متوسط در شهر استانبول

 • رستوران های گران قیمت استانبول

 • فست فود های استانبول

اگر شما بودجه کمی را به رستوران گردی اختصاص داده اید، بهتر است تا از رستوران های ارزان قیمت و فست فود ها استفاده نمایید اما اگر می خواهید غذاهای خود را در رستوران های گران قیمت میل نمایید، باید هزینه بیشتری را پرداخت کنید.

نکته ای دیگر اینکه، شما باید در بخش مربوط به هزینه های رستوران گردی، هزینه های حمل و نقل را نیز در نظر بگیرید. برخی از تور های شهر استانبول، ترانسفر رایگان درون شهری را در اختیار مسافران قرار می دهند اما برخی دیگر، این مورد را پوشش نمی دهند.

6. هزینه بازدید از جاذبه های توریستی شهر استانبول

ششمین موردی که در مبحثِ بررسی عوامل موثر در تعیین قیمت تور استانبول، به توضیح آن خواهیم پرداخت، هزینه بازدید از جاذبه های توریستی این شهر است.

شهر استانبول، مملو از جاذبه های تاریخی و گردشگری می باشد و هر مسافر باید بخشی از زمان خود را به بازدید از مکان های فوق اختصاص دهد. برخی از معروف ترین مکان های توریستی و تاریخی شهر استانبول، عبارتند از:

 • مسجد ایا صوفیه: این عبادتگاه تاریخی در خیابان سلطان احمد شهر استانبول، واقع شده است.

 • آکواریوم Sea Life: این آکواریوم، حاوی بیش از 15 هزار موجود دریایی می باشد و در خیابان کوجاتپه شهر استانبول، واقع شده است.

 • کاخ توپکاپی: این کاخ بزرگ و مجلل در محله جانکور ترانِ شهر استانبول واقع شده است.

 • باسیلیکا سیسترن: این مکان، یکی از سرداب های قدیمی شهر استانبول است که تاریخ ساخت آن به دوره امپراطوری روم باستان باز می گردد. سرداب فوق در حال حاضر در منطقه Alemdar واقع شده است.

 • کاخ مجلل دلمه باغچه: این کاخ قدیمی و مجلل، در سال 1856 ساخته شده است و در حال حاضر در خیابان Visnezade شهر استانبول، قرار دارد.

شما باید در هنگام بازدید از مکان های توریستی و تاریخی فوق در شهر استانبول، دو هزینه مختلف را در نظر بگیرید؛ 1. هزینه حمل و نقل و 2. هزینه ورود به مکان های فوق.

البته برخی از تور های شهر استانبول، بازدیدِ رایگان از معروف ترین مکان های توریستی و تاریخی را پوشش می دهند. شما می توانید با رزرو این قبیل تور ها، هزینه های خود را در هنگام سفر، به شکل قابل توجهی کاهش دهید.

برخی از تور های شهر استانبول، ترانسفر رایگان درون شهری را به منظور بازدید از مراکز تاریخی و گردشگری، به مسافران ارائه می دهند.

7. هزینه خرید سوغاتی در شهر استانبول

در شهر استانبول، مراکز تجاری و بازار های بسیار زیادی وجود دارد. در این مراکز و بازار ها، شما می توانید اجناس و کالاهای مختلفی را برای خود و دیگران خریداری کنید. بنابراین، اگر قصد مراجعه به بازار های شهر استانبول را دارید، باید بودجه خاصی را قبل از سفر، به این موضوع اختصاص دهید.

نکته ای دیگر اینکه، هزینه خرید سوغاتی توسط مسافر پرداخت می شود و در تعیین قیمت تور استانبول موثر نمی باشد. با این حال شما باید این هزینه را به مجموع هزینه های سفر خود، اضافه کنید.

نکته آخر اینکه، در شهر استانبول، برخی از ماه ها به عنوان ماه های حراج شناخته می شوند. در چنین زمان هایی، شما می توانید اجناس و کالاهای مختلف را با تخفیف خریداری نمایید. بنابراین، اگر قصد خرید کالاهای زیادی را در شهر استانبول دارید، بهتر است تا در ماه های حراج به این شهر مسافرت کنید.

اطلاعات لازم و ضروری جهت مسافرت به استانبول 

قیمت تور استانبول، تنها موردی نیست که شما باید قبل از مسافرت به این شهر، مد نظر قرار دهید. در این قسمت قصد داریم تا تمامی اطلاعات لازم و ضروری جهت مسافرت به شهر استانبول را به صورت جامع بررسی کنیم.

مهم ترین اطلاعات ضروری جهت مسافرت به شهر استانبول، عبارتند از:

 • در کشور ترکیه و شهر استانبول، ساعت رسمی، 30 دقیقه از ساعت رسمی کشور ایران، عقب تر می باشد.

 • در کشور ترکیه و شهر استانبول، زبان رسمی مردم، ترکی می باشد اما اکثر افراد می توانند در حد مبتدی نیز انگلیسی صحبت کنند.

 • دین رسمی مردم کشور ترکیه و شهر استانبول، اسلام می باشد اما اقلیت های دینی نیز در استانبول وجود دارند.

 • واحد پول رسمی کشور ترکیه و شهر استانبول، لیر می باشد اما در بسیاری از مراکز، شما می توانید از واحد پولی دلار آمریکا نیز استفاده کنید.

 • آب لوله کشی شهر استانبول، جهت مصارف آشامیدنی مناسب نمی باشد و به همین دلیل، شما باید از آب معدنی در این شهر استفاده کنید.

آیا امکان مسافرت به شهر استانبول با استفاده از ماشین وجود دارد؟

همانگونه که در پاراگراف های قبل نیز توضیح دادیم، مسافران می توانند با استفاده از هواپیما و در مدت زمانی بسیار کوتاه، از تهران یا تبریز به شهر استانبول مسافرت کنند. در این قسمت قصد داریم تا سفر به استانبول از طریق ماشین شخصی را مورد بررسی قرار دهیم.

شما می توانید با استفاده از ماشین و به صورت زمینی به شهر استانبول بروید اما مدت زمان زیادی را باید صرف رانندگی کنید. همچنین، موارد زیر را نیز باید در هنگام خروج از مرز ایران، رعایت نمایید:

 • در هنگام خروج از مرز، شما باید پلاک بین المللی را بر روی ماشین خود نصب کنید. نصب این پلاک، شامل پرداخت هزینه خواهد شد.

 • پس از عبور از مرز، هزینه خرید بنزین، با توجه به نرخ دولت ترکیه تعیین خواهد شد و این نرخ در کشور ترکیه، نسبتاً بالا است.

 • در هنگام عبور از مرز کشور ترکیه، شما باید گواهینامه رانندگی بین المللی خود را به پلیس راهنمایی و رانندگی این کشور، نشان دهید.

 • رانندگی با ماشین شخصی در خیابان های کشور ترکیه و شهر استانبول، مشمول پرداخت مالیات می شود. هزینه این مالیات برای ایرانیان، نسبتاً بالا است.

نکته ای دیگر اینکه، تنها مرز ایران برای مسافرت زمینی به شهر استانبول، مرز بازرگان می باشد. بنابراین، اگر قصد استفاده از ماشین شخصی خود را دارید، باید از این مرز عبور نمایید.

زمان مناسب برای سفر به شهر استانبول

آب و هوای استانبول در فصل های بهار و تابستان، بسیار عالی است و به همین دلیل، اکثر مسافران در فصل های فوق، تور این شهر را رزرو می نمایند. بالا بودنِ درخواست مسافرت به استانبول در دو فصل بهار و تابستان، سبب می شود تا قیمت تور استانبول در این دو فصل، به میزان قابل ملاحظه ای افزایش یابد.

از طرفی دیگر، در فصل های پاییز و زمستان، دمای هوا در استانبول بسیار پایین است و تمایل افراد برای مسافرت به این شهر، به شکل قابل توجهی کاهش می یابد. به همین دلیل، در دو فصل فوق، قیمت تور استانبول به پایین ترین مقدار خود می رسد. بنابراین، اگر شما بودجه کمی را به سفر استانبول اختصاص داده اید، بهترین زمان رزرو تور، فصل های پاییز و زمستان می باشد.

قیمت تور استانبول در برخی از آژانس های مسافرتی نامعتبر، بیشتر از حد مجاز می باشد.

زمان مناسب جهت خرید بلیط هواپیمای شهر استانبول

بلیط های هواپیما های تهران- استانبول و یا تبریز- استانبول، توسط ایرلاین های متعددی به مسافران فروخته می شوند و قیمت فروش آنها نیز با یکدیگر متفاوت می باشد. با این حال، مسافران می توانند این بلیط ها را در بازه های زمانی خاصی، با قیمت مناسب خریداری نمایند. این بازه های زمانی، عبارتند از:

 • 3 الی 4 ماه قبل از زمان سفر به شهر استانبول: بلیط های فروخته شده در این بازه زمانی، تنها مقدار کمی نسبت به حالت معمولی، ارزان تر می باشند.

 • 1 هفته قبل از زمان سفر به شهر استانبول: بلیط های فروخته شده در این بازه زمانی، بلیط های لحظه آخری نامیده می شوند. قیمت خرید این بلیط ها بسیار پایین است اما اگر مشخص بودنِ تاریخ دقیق سفر برای شما اهمیت دارد، استفاده از بلیط های لحظه آخری گزینه ای مناسب نمی باشد.

نکته ای دیگر اینکه، اکثر آژانس های مسافرتی برگزار کننده تور های شهر استانبول، برای مسافران خود، بلیط هواپیمای رفت و برگشت را رزرو می کنند. در چنین حالتی، شما می توانید با خیالی راحت و بدون نیاز به خرید بلیط، سفر تفریحی یا تجاری خود را به شهر استانبول انجام دهید.

بهترین مرکز جهت رزرو تور شهر استانبول 

در ایران آژانس های گردشگری بسیاری تور های شهر استانبول را به فروش می رسانند. مطمئنا شما نمی توانید به تمامی این آژانس ها اعتماد کنید و تور مورد نظر خود را از آن ها خریداری نمایید.

قیمت تور استانبول ارائه شده توسط برخی از آژانس های مسافرتی، بیشتر از حد مجاز می باشد. همچنین، کیفیت تور های برگزار شده توسط بعضی دیگر از آژانس ها، بسیار پایین است. به همین دلیل، شما باید تور استانبول را تنها از سایت ها و مراکز معتبر، خریداری کنید.

یکی از اندک سایت های معتبر در زمینه برگزاری انواع مختلف تور های شهر استانبول، سایت Booking می باشد. شما می توانید با مراجعه به بخش “استانبول تور” در سایت بوکینگ، تمامی تور های ارائه شده توسط سایت فوق را مشاهده کنید و مناسب ترین گزینه را رزرو نمایید.

سخن پایانی 

در این مقاله، توضیحاتی جامع را در مورد قیمت تور استانبول، به شما ارائه دادیم. شما می توانید جهت رزرو یک تور با کیفیت و ارزان، به سایت معتبر Booking مراجعه کنید.

 

مطالب مشابه