کوهسار کرج

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

کوهسار کرج منطقه ای دیدنی و گردشگری در نزدیکی های تهران است که در فاصله 25 کیلومتری از کرج واقع شده است. شهرستان کرج، شهرها و مناطق مختلفی را در خود جای داده که بسیاری از آن ها جزء جاذبه های گردشگری اطراف تهران محسوب می شوند و افراد زیادی را برای گردش، تفریح و اقامت به سراغ آن می روند. این منطقه از کرج دارای آب و هوایی دلنشین بوده و به واسطه آن توانسته مقصد گردشگری افراد زیادی از تهران، کرج و مناطق اطراف به شمار رود. در این مطلب همراه لوکس ویلا باشید تا با منطقه زیبا و خوش آب و هوای کرج بیشتر آشنا شویم.

کوهسار کرج کجاست و مسیر دسترسی به آن

کوهسار کرج یکی از شهرهای استان البرز به شمار می رود. این شهر در شهرستان ساوجبلاغ قرار داشته و با کرج حدود 25 کیلومتر فاصله دارد. اگر بخواهید از تهران به سمت این جاذبه گردشگری بروید، ابتدا باید وارد بزرگراه شیخ فضل الله نوری شوید و از طریق آن خود را به اتوبان تهران – کرج برسانید. در این اتوبان به مسیر خود ادامه دهید تا به بلوار چمران برسید. بعد از پشت سر گذاشتن میدان استقلال وارد بلوار استقلال شوید. با دور زدن میدان بهارستان وارد بلوار گلستان می شوید و سپس وارد خیابان نیک نژاد می شوید. مسیر سمت چپ خود را که خیابان گلستان 12 نام دارد وارد شده و از طریق آن وارد شهر زیبا و خوش آب و هوای شهر کوهسار خواهید شد.

مسافت تهران تا کوهسار کرج

مسافتی که از تهران تا کوهسار کرج بایستی طی نمایید، حدود 70 کیلومتر می باشد و اگر مسیر آن را بخواهید بدون ترافیک و با خودروی شخصی طی کنید، حدود 1 ساعت زمان لازم دارید.

آدرس کوهسار کرج: استان البرز، شهرستان ساوجبلاغ، 25 کیلومتری از شمال غربی کرج

[vc_row][vc_column][vc_btn title=”برای مسیریابی کلیک کنید” shape=”round” color=”warning” align=”center” i_icon_fontawesome=”fas fa-map-marked-alt” add_icon=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fwww.google.com%2Fmaps%3Fq%3D35.964703764046355%2C%2050.790369266410266%26z%3D17%26hl%3Dfa|target:_blank”][/vc_column][/vc_row][vc_column][/vc_column]

تاریخچه کوهسار کرج

کوهسار یکی از شهرهای خوش آب و هوایی است که در استان البرز جای گرفته و در جزئی از شهرستان ساوجبلاغ محسوب می شود و در فاصله 13 کیلومتری از شمال شرق این شهرستان قرار دارد. در تاریخ تیر سال 1384 هجری شمسی دو تا از اصلی ترین روستاها به نام روستای چندار و قلعه سلیمان با یکدیگر ادغام شدند. همچنین 7 روستای فرعی دیگر با نام های شنده، خوروین، کردان، ازنق، باغبان کلا، مردان و بانوصحرا که از توابع شهرستان ساوجبلاغ بودند نیز با یکدیگر ادغام گردیدند و شهری زیبا و خوش آب و هوا به نام کوهسار کرج را پدید آوردند.

بر اساس آخرین سرشماری که در سال 1385 در این شهر صورت پذیرفت، جمعیت آن معادل 7 هزار و 769 نفر بوده است. در سال 1384 هجری شمسی در پی تقسیمات کشوری، منطقه کوهسار از حالت روستای خارج شد و با تاسیس شهرداری در آن منطقه به عنوان شهر شناخته شد. همچنین کوهسار کرج در ارتفاع 1374 متری از سطح دریا قرار گرفته که همین باعث شده از آب و هوای دلنشینی برخوردار شود.

بر اساس نوشته هایی از حمدالله مستوفی، جغرافی دان مشهور قرن 7، دریافتیم که قدمت منطقه ساوجبلاغ که در استان البرز جای گرفته، به دوران سلجوقیان می رسد که به دست حاکم آن ها مورد تصرف قرار گرفت. اما با روی کار آمدن حکومت مغول ها، این شهر از کرج مجزا گردید، اما زمان زیادی از حکومت مغول ها در ایران نگذشته بود که باز هم ساوجبلاغ به شهر کرج پیوست.

کوهسار کرج

جاهای دیدنی کوهسار کرج

گشت و گذار در طبیعت یکی از اصلی ترین نیاز های بشر به شمار می رود. کشور ما در تمام نقاط خود جاذبه های طبیعی گردشگری متعددی را جای داده که شاید بسیاری از آن ها را نشناسیم و حتی نام آن ها نشنیده باشیم. در اطراف پایتخت و در نزدیکی های کرج، مناطق دیدنی و گردشگری متعدد و متنوعی هستند که گردشگران زیادی آن ها را برای آخر هفته ها و یا تعطیلات خود انتخاب می کنند و به سراغ آن ها می روند تا اوقات فراغت خود را به بهترین نحو در آنجا سپری کنند. کوهسار یکی از این مناطق خوش آب و هوا و طبیعت های دلنشینی به شمار می رود که بسیاری از پایتخت نشینان و اهالی مناطق اطراف را به سمت خود جذب می کند.

شلوغی شهرها، آلودگی ها و مشغله های کار و زندگی همگی باعث می شوند کلافگی و خستگی روحی و جسمی در انسان به وجود آیند. لذا می طلبد برای اوقات فراغت خود به طبیعتی دور از شلوغی ها پناه برد و از آن ها رهایی یافت. یکی از این طبیعت ها که می توانیم برای اوقات فراغت خود به سراغ آن برویم، شهر زیبای کوهسار می باشد که در نزدیکی های تهران واقع شده است. در ادامه می خواهیم با برخی از بهترین جاهای دیدنی کوهسار کرج آشنا شویم.

آبشار سیرود کوهسار

یکی جاهای دیدنی کوهسار، آبشار سیرود می باشد که در روستایی به همین نام قرار دارد. این آبشار زیبا از میان دل کوهی نسبتا مرتفع جاری شده و طراوتی دلنشین را برای روستای سیرود پدید آورده است. آبشار سیرود کوهسار در فاصله حدودی 100 کیلومتری از تهران و در شمال غربی شهرستان ساوجبلاغ واقع شده است. بهترین زمان بازدید از این آبشار خروشان، فصل های نیمه اول سال به شمار می رود که هوا گرم بوده و آب خروشانی که از این آبشار سرازیر می شود، آبی خنک و دلنشین می باشد که می توانید حتی با ایستادن در کنار آن از خنکایی که از آبشار می تراود، لذت ببرید.

همچنین روستایی که آبشار سیرود در آن قرار گرفته در ارتفاع 2 هزار متری از سطح دریا واقع شده و همین موضوع، اصلی ترین دلیل آب و هوای خنک روستا و آبشار به شمار می رود. مسیری که برای رسیدن به آبشار باید طی کنید، تقریبا دشوار بوده اما زمانی که این آبشار و طبیعت دل انگیز اطراف آن را مشاهده کنید، تمام خستگی و سختی های مسیر را فراموش خواهید کرد.

کوهسار کرج

تنگه اندرسم کرج

یکی دیگر از جاذبه های دیدنی کوهسار کرج که در طبیعت آن قرار گرفته و گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند، تنگه اندرسم کرج می باشد که با نام تنگه اندرس نیز شناخته می شود. طبیعت کوهسار کوه ها، دره ها و تپه های متعددی را در خود جای داده و طبیعت گردان زیادی آن را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می کنند. تنگه اندرسم کرج منطقه ای تماشایی و بسیار زیباست که طبیعت های مختلفی همچون غارهای تاریخی، آبشارهای مرتفع و زیبا و… را در خود جای داده است. در این منطقه غارهایی معروف به غار یخ مراد وجود دارد. از همین رو تنگه اندرس یکی از هیجان انگیزترین طبیعت هایی است که می توانید در میان جاهای دیدنی شهر کوهسار به سراغ آن بروید و هیجان را در میان صخره ها و آبشارها تجربه کنید.

کوه ها و ارتفاعات اطراف کوهسار

همانطور که می دانیم، کوهسار منطقه ای ییلاقی در میان کرج بوده که اطراف آن کوه ها و ارتفاعات متعددی وجود دارند و به لحاظ پوشش گیاهی و آبشارهایی که در آن ها جریان دارند، از بهترین جاذبه های گردشگری کوهسار کرج برای گردشگران به شمار می روند و گردشگران زیادی به خصوص از تهران و مناطق اطراف، برای تفریحات و گشت و گذارهای یک روزه این ارتفاعات را انتخاب می کنند و به سراغ آن ها می روند.

آب و هوای کوهسار کرج

کوهسار کرج منطقه ای کوهستانی بوده و همانطور که گفته شد در ارتفاع 1374 متری از سطح دریا واقع شده است. همین باعث شده آب و هوایی بسیار دل انگیز در تمام طول سال داشته باشد. مهمترین موضوعی که توانسته کوهسار تا به امروز افراد زیادی را جذب خود سازد، آب و هوای دلنشین آن می باشد. همچنین به دلیل داشتن ارتفاع نسبتا زیادی که از سطح دریا دارد، از آلودگی ها دور بوده و می توانید علاوه بر گشت و گذار در طبیعت آن، از آب و هوای پاک و به دور از آلودگی بهره مند شوید. رودخانه و آبشاری که در این طبیعت وجود دارند، بر طراوت آن نیز افزوده اند.

بهترین زمان سفر به کوهسار کرج

همانطور که گفته شد، کوهسار کرج در موقعیت جغرافیایی کوهستانی واقع شده و بر همین اساس دارای آب و هوای کوهستانی و خنک می باشد. به طوری که فصل های بهار و تابستان در کوهسار هوایی بسیار دل انگیز و خنک حاکم است. هنگامی که در طبیعت کوهسار در فصل های نیمه اول سال در حال قدم زدن هستید، نسیم های خنکی را احساس می کنید که در حال وزیدن هستند. گردشگران زیادی هستند که فصل های بهار و تابستان را برای سفر و گردش در این شهر کوهستانی انتخاب می کنند.

در فصل های نیمه دوم سال که هوا رو به سرما می رود، هوای شهر کوهسار نیز به تبع رو به سرما رفته و نسبت به تهران و بسیاری از شهرهای دیگر دارای دمای کمتری می باشد. بنابراین کوهسار دارای تابستان هایی دل انگیز و خنک و زمستان هایی سرد و کوهستانی می باشد. از همین رو بهترین زمان سفر به این منطقه کوهستانی فصل های نیمه اول سال به شمار می روند و می توانید برای فرار از گزمای طاقت فرسای تهران به طبیعت آن پناه ببرید.

کوهسار کرج

سوغات کوهسار کرج

شهر کوهسار باغ ها و طبیعت های مختلفی را در خود جای داده که انواع درختان میوه نظیر گیلاس، آلبالو، توت، گردو و… و انواع گیاهان همچون چای کوهی، اسطوخدوس، والک، پنیرک، آویشن کوهی، ترشک و… دارند و گردشگران می توانند از آن ها به عنوان سوغات تهیه کنند.

مساحت کوهسار کرج

کوهسار کرج که از شهرهای ییلاقی استان البرز در کرج می باشد، حدود 7.864 متر مربع مساحت را به خود اختصاص داده و با توجه به میزان جمعیتی که در آن سکنی گزیده اند، مساحت کم و محدودی می باشد. همچنین حدود 70 درصد از زمین های این منطقه آسفالت شده اند.

بهترین رستوران های کوهسار کرج

لذت بخش ترین قسمت های سفر، گردش و تفریح مربوط به بخش خوردن غذای لذیذ و دلچسب می باشد. اگر به کوهسار سفر کرده اید و می خواهید وعده غذایی خود را در یکی از بهترین رستوران های این شهر میل کنید، می توانید در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با برخی از بهترین رستوران های کوهسار آشنا شویم.

باغ رستوران چناران

یکی از رستوران های این شهر، باغ رستوران سنتی دشت بهشت نام دارد که به دلیل داشتن فضای زیبا و دل انگیز افراد زیادی را برای صرف وعده غذایی خود انتخاب می کنند و به سراغ آن می روند. در فضای این رستوران تخت هایی قرار داده شده اند که افراد می توانند برای صرف وعده غذای مورد علاقه خود به سراغ آن ها بروند. همچنین در فضای بیرون این رستوران کلبه های چوبی وجود دارند که در صورت تمایل نیز می توانند به سراغ آن ها بروند. رستوران دشت بهشت دارای منوی متنوعی بوده و شما می توانید غذای مورد علاقه خود را از میان آن ها پیدا کنید و سفارش دهید.

شماره تماس رستوران سنتی دشت بهشت: 02644323688

رستوران گل محمدی

رستوران گل محمدی یکی از رستوران هایی است که در شهر کوهسار قرار دارد و به دلیل معروف بودن، افراد زیادی آن را برای صرف وعده غذایی خود انتخاب می کنند و به سراغ آن می روند. اما برخی از گردشگران از کیفیت غذا رضایت کامل ندارند و در مقابل نیز برخی دیگر از مشتریان از طعم دلپذیر غذا رضایت دارند.

آدرس رستوران گل محمدی: استان البرز، شهر کوهسار، بلوار کرمیار، خیابان مدرس

رستوران آتانا

یکی دیگر از رستوران های شهر کوهسار، رستوران آتانا می باشد که در خیابان قائم مقام فراهانی واقع شده است. غذاهایی که در این رستوران طبخ می شوند به دلیل بالا بودن کیفیت، توانسته اند رضایت کامل بسیاری از مشتریان را جلب نمایند. همچنین مورد دیگری که بسیار مورد رضایت مشتریان قرار گرفته، برخورد خوب پرسنل با مشتریان می باشد.

آدرس رستوران آتانا: استان البرز، شهر کوهسار، بلوار کرمیار، خیابان قائم مقام فراهانی

اجاره ویلا در کوهسار کرج

کوهسار کرج که یکی از بهترین مقاصد گردشگری در نزدیکی های تهران به شمار می رود، علاوه بر داشتن آب و هوای مطلوب و دل انگیز، جاذبه های گردشگری متعددی را در خود جای داده که همین باعث شده گردشگران زیادی برای گشت و گذار های یک تا چند روزه به سراغ آن بروند. لذا بایستی چند روزی که در این شهر خوش آب و هوا قصد اقامت دارید، به سراغ اقامتگاهی مناسب بروید. یکی از اقامتگاه هایی که اغلب افراد برای اقامت خود به سراغ آن می روند، ویلاهای کوهسار می باشد. بسیاری از گردشگران هستند که تنها برای استراحت و بهره مندی از آب و هوای دل انگیز آن به این شهر سفر می کنند. لذا ترجیح می دهند در اقامتگاهی اقامت داشته باشند تا از امکانات مناسبی بهره مند شوند. از همین رو به سراغ اجاره ویلا کوهسار می روند.

کوهسار کرج

سوالات متداول

کوهسار کرج کجاست؟

کوهسار کرج در شهرستان ساوجبلاغ واقع شده و در فاصله 25 کیلومتری از کرج قرار دارد.

فاصله تهران تا کوهسار کرج چقدر است؟

کوهسار کرج در فاصله 70 کیلومتری از تهران قرار داشته و مدت زمان رسیدن به آن حدود 1 ساعت می باشد.

جاهای دیدنی کوهسار کدام هستند؟

از جاهای دیدنی کوهسار می توان به آبشار سیرود، تنگه اندرسم کرج، امامزاده عبدالله، باغ های سرسبز و میوه و... اشاره کرد.

بهترین زمان سفر به کوهسار کرج کدام است؟

از بهترین فصل های سفر به کوهسار کرج فصل های بهار و تابستان می باشند.

[html_block id=”67748″]