وقتی تصمیم سفر به شهر اصفهان می گیرید، بی تردید گزینه های زیادی برای دیدن خواهید داشت. با این حال به هیچ وجه نباید بازدید از کلیسای وانک اصفهان (یا کلیسای نجات دهنده مقدس) را در منطقه ارامنه نشین جلفای این شهر از دست بدهید. کلیسای وانک اصفهان با تلفیقی از معماری و فرهنگ غربی و شرقی، نمادی فوق العاده از یک مکان گردشگری میان فرهنگی است. این کلیسا در زمان شاه عباس دوم و قرن 17 میلادی ساخته شده و در جهان به نام آمنا پرکیج شناخته می شود. وانک در زبان ارمنی به معنای صومعه می باشد.

این کلیسا، نه فقط مکانی مذهبی برای ارمنی های اصفهان و ایران، که یکی از مهم ترین عناصر هویت اجتماعی آنها در کشور ما و منطقه نیز هست. تصاویر این کلیسا همچنین نشان دهنده عظمت هنری این بنا می باشد. کلیسای وانک اصفهان، تاریخچه داستانی و پر هیجان و البته مانند بسیاری از دیگر روایات تاریخی، تا اندازه ای غمبار دارد. بیایید قبل از سفر به این جاذبه گردشگری اصفهان، برای شناخت روح جاری در آجرها و سنگ های این بنا جستجویی در تاریخ کنیم.

 

کلیسای وانک کجاست

 

کلیسای وانک اصفهان در گذر تاریخ

در ابتدای قرن هفدهم میلادی و در میانه یکی از تعقیب و گریزهای همیشگی شاه عباس با امپراتوری عثمانی هستیم. سپاهیان ایران به دستور شاه عباس در حال عقب نشینی از ایروان و گذر از دشت آرارات هستند. ساکنان منطقه یا باید به همراه سپاه ایران به نواحی داخلی این کشور کوچ کنند و یا در میانه نزاع از بین بروند. سیصد و پنجاه هزار نفر از ارامنه منطقه مهاجرت را انتخاب می کنند و راهی سفری نامعلوم می شوند. در پایان، در شهر جلفا و پس از عبور از رودخانه خروشان این شهر، کوچ آنها پایان می پذیرد. پنجاه هزار نفر از ارامنه، پایه گذاران کلیسای وانک اصفهان، زنده مانده در این منطقه از شهر اصفهان ساکن می شوند.

تاریخ همیشه اثبات کرده است که یک فرهنگ زاینده با شکست ها و هجرت ها از پا نمی نشیند. فضای منطقه ارمنی نشین جلفای اصفهان و در مرکز آن کلیسای وانک اصفهان، اثباتی بر این مدعا می باشد. ارامنه کوچ داده شده با هزینه شخصی خود شروع به ساختن کلیسایی شبیه کلیسای خود در سرزمین مادری می کنند. از این طریق آنها روح فرهنگ و زندگی خود را در منطقه تازه جاری می سازند. وقتی ساخت کلیسای وانک اصفهان به پایان می رسد، در کتیبه ای با کاشی لاجوردی و با خطوط طلایی بر سر در کلیسا چنین نوشته می شود:

” ساخت کلیسای وانک اصفهان در سال ۱۶۵۵ به کمک مردم جلفا شروع شد و در سال ۱۶۶۴ میلادی پایان یافت. پاداش عباداتی که در این کلیسا انجام می شود برای آنانی که زنده اند یا در گذشته اند شود.”

روند گسترش و توسعه کلیسای وانک اصفهان به این نقطه از تاریخ محدود نمی شود. در طی دهه ها و سده ها در کنار این مرکز اجتماعی و مذهبی ارامنه اصفهان، ساختمان های دیگری ساخته می شود. علاوه بر کلیسای اصلی و صحن آن، مجموعه ای شامل دیر، ناقوسخانه و کتابخانه در این بازه زمانی به این مجموعه تاریخی افزوده می شود. بر این فهرست باید موزه، برج ساعت، اتاق های مخصوص اقامت اسقف و همچنین تالارهای اجتماعات و چاپخانه را نیز افزود. برای نمونه موزه کلیسای وانک اصفهان درسال ۱۹۰۵ افتتاح شد و تا سال ۱۹۳۰ هم موزه و هم کتابخانه بود.

 

تصاویر کلیسای وانک

 

نشانی کلیسای وانک اصفهان

این بخش از یادداشت برای آنهاییست که می خواهند بدانند کلیسای وانک کجاست. کلیسای وانک اصفهان در محله جلفا در مرکز شهر اصفهان و در جنوب رودخانه زاینده‌رود قرار دارد. تمام خیابان های اطراف محله جلفا به این کلیسا دسترسی دارند. با این حال می توان از خیابان حکیم نظامی، دسترسی مستقیم به خیابان کلیسا داشت. بازدید از کلیسای وانک اصفهان برای عموم آزاد و هر روز از ساعت ۸:۳۰ الی ۱۳:۳۰ و ۱۶ الی ۱۸:۳۰ می باشد. هزینه بلیط، هر نفر ۱۰۰۰۰ تومان برای بازدیدکنندگان ایرانی و ۵۰۰۰۰ تومان برای بازدیدکنندگان خارجی است.

آدرس کلیسای وانک اصفهان: ایران، اصفهان، خیابان نظر شرقی، محله جلفا، کوچه آلفرد

تلفن تماس: 03136243472

شما میتوانید این مقاله را به اشتراک بزارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *