قلعه کوتول شاه

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

گیلان به عنوان یکی از استان های گردشگر پذیر شمال دارای مناطق دیدنی متفاوتی است و همین امر باعث شده تا توریست های زیادی را به خود جذب نماید. از جمله شهر های توریستی این خطه سبز می توان به سیاهکل اشاره کردم که در درون خود دارای بخش های تفریحی و تاریخی زیادی است. در این مقاله به سراغ یکی از مناطق دیدنی سیاهکل یعنی قلعه کوتول شاه رفتیم تا این جاذبه را مورد بررسی قرار دهیم.

درباره قلعه کوتول شاه

یکی از آثار ملی ثبت شده که مربوط به دوره ی تیموریان می باشد، قلعه کوتول شاه است که در روستای موشا قرار گرفته. این قلعه در واقع یک دژ به قدمت 500 سال بوده که در زمان خودش به عنوان مرکز فرماندهی از آن استفاده میشده. البته باید گفت که در حال حاضر این مکان به یک بنای متروکه مبدل شده و تنها مسافران و توریست ها از آن دیدن می کنند. کوتول شاه از این قلعه به عنوان مرکز حکومت خود استفاده می کرده که در حال حاضر از آن دژ چند دیوار و سنگ به جای مانده و شما در سفر خود به سیاهکل می توانید آن ها را ببینید. روستای میر شاه که یکی از 38 آبادی دهستان مالفجان می باشد به عنوان یک روستای زیبا این قلعه را در دل خود جای داده و شما یکی از جاذبه های مرکزی سیاهکل را می توانید در سفر خود به این شهر تماشا نمایید.

معماری دژ کوتول شاه

اگر قصد دارید به گیلان سفر کنید و مکان های دیدنی سیاهکل را ببینید، احتمالا دیدن قلعه کوتول شاه و معماری آن شما را جذب می کند. بر طبق گفته بومیان منطقه، این دژ راه های مخفی بسیاری داشته کهکمتر اثری از آن ها باقی مانده و در حال حاضر نمی توانید این راه های مخفی را به راحتی ببینید چرا که در گذر زمان این قلعه دستخوش تغییراتی گشته است. دژ کوتول شاه شباهت به یک بیضی دارد که قطر بزرگ آن 26 متر و قطر کوچکش نزدیک به 10 متر می باشد. دیدبانی این قلعه دو طبقه بوده و راه پله های آن مشخص می باشند که در واقع این بخش ورودی قلعه است. معماری این قلعه به گونه ای طراحی شده که وقتی درون آن هستید تمام منطقه زیر پایتان قرار دارد و کاملا مناسب با محیط در نظر گرفته شده است.

هم چنین در بازدید از قلعه شما دو فضا را خواهید یافت. یکی از آن ها در ضلع شرقی قرار دارد که آب انبار می باشد و دیگری طاقیست که رو به روی آن و در قسمت غربی واقع شده است. دیوار های قلعه نیز ضخامتی بین 1.8 تا 4.2 متر دارد.

قلعه کوتول شاه

جاهای دیدنی اطراف قلعه کوتول شاه

سیاهکل با دارا بودن مناطق تفریحی فراوان توانسته گردشگران زیادی را به خود جذب نماید. اگر قصد دارید به این منطقه سفر کنید، می توانید علاوه بر دیدن قلعه کوتول شاه، از دیگر مناطق دیدنی این شهر که در نزدیکی این دژ قرار گرفته اند نیز دیدن نمایید. از جمله مناطقی که می توانید برای دیدن آن اقدام نمایید: حمام دیلمان، کاروانسرای تی تی و آبشار لونک می باشد که در ادامه مختصر توضیحی راجع به آن ها خواهیم گفت.

کاروانسرای تی تی

این کارونسرا در زمانی ساخته شد که شمال دارای کاروانسرا های کمی بود و این مکان با توجه به موقعیت جغرافیایی خود و آب و هوای معتدلش بین مردم معروف گشت. اگر به دیدن کاروانسرای تی تی بروید در معماری آن اصل تقارن را به وضوح خواهید دید. قدمت این مکان دیدنی به پانصد تا ششصد سال پیش برمی گردد و تا زمانی که ماشین و موتور مورد استفاده قرار نگرفته بودند برای مردم کارآمد بود. تاکنون این بنا چندین بار بازسازی و مرمت گشته و شرایط ایمن سازی آن فراهم شده است. این کاروانسرا با قلعه کوتول شاه تنها 17 کیلومتر فاصله دارد که شما بعد از ورود به جاده سیاهکل به دیلمان می توانید با ادامه مسیر به آن برسید.

کاروانسرای تی تی

حمام تاریخی دیلمان

این حمام که در زمان ایلخانی تاسیس شده، مدت زمان زیادی در زیر گل و لای مدفون بود و بعد ها به دستور میرزا میر بلوک کاوش شد و به همین دلیل به حمام میر بلوک نیز معروف است. حمام دیلمان 1466 متر از سطح دریا بالاتر است و طوری تاسیس شده که در برابر سرما مقاومت نماید. به گفته بعضی ها این حمام توسط صفویان به وجود آمده است. در معماری حمام تاریخی دیلمان به جای شیشه از مرمر شفاف استفاده شده و در درون آن می توانید یک صحن هشت ضلعی بزرگ را ببینید که یکی در میان کوچک و بزرگ می باشند.

آبشار لونک

آبشار لونک در جاده کوهستانی و زیبای سیاهکل به دیلمان در شهر سیاهکل واقع شده و به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری این شهر شناخته می شود که شما می توانید در سفر خود قبل از بازدید قلعه کوتول شاه، از آن دیدن نمایید. این آبشار دو قلو در فصول پاییز و بهار دارای آب بیشتری بوده و در تابستان حجم آب کمتری را به خود اختصاص می دهد. بعد از تماشای کاروانسرای تی تی تنها بعد از ده دقیقه رانندگی به آبشار لونک خواهید رسید.

آبشار لونک

قلعه کوتول شاه کجاست و مسیر دسترسی

اگر قصد دارید برای دیدن قلعه کوتول شاه به سیاهکل بروید، بعد از رسیدن به این شهر به طرف خیابان شهید انصاری رفته و این مسیر را ادامه دهید و تا رسیدن به مقصد در همین راه لاهیجان-سیاهکل بمانید. بعد از طی کردن مسافتی شش کیلومتری شما به این قلعه خواهید رسید. اگر از تهران قصد رفتن به این منطقه را دارید، بعد از ورود به آزادراه قزوین-رشت به جاده قزوین-رشت در گیلان وارد شده و تا رسیدن به مقصد در همین راه بمانید. این یک مسیر 335 کیلومتری در حدود 4 ساعت می باشد که سریع ترین مسیر برای شما خواهد بود.

آدرس قلعه کوتول شاه: استان گیلان، سیاهکل، قلعه کوتول شاه

اجاره ویلا و سوئیت در سیاهکل

سیاهکل همان طور که گفته شد به دلیل توریستی بودن و داشتن جاذبه های تاریخی و طبیعی خود توانسته همه ساله عده زیادی از مردم را به خود جذب نماید. ولی اگر می خواهید از سفر خود نهایت استفاده را ببرید سعی کنید فقط برای دیدن یک جاذبه به این شهر نروید و چند روزی را میهمان زیبایی های سیاهکل باشید. برای اقامت خود نیز می توانید با اجاره ویلا و سوئیت در سیاهکل از سایت لوکس ویلا برای انتخاب اقامتگاه خود برنامه ریزی نمایید. سعی کنید اگر می خواهید در روز های تعطیل و شلوغ به این شهر بروید، قبل از رسیدن به مقصد برای رزرو ویلا و مکان اقامتی خود اقدام نمایید تا در هنگام ورود دچار مشکل نشوید.

راهنما سایت

آدرس

استان گیلان، سیاهکل، قلعه کوتول شاه

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه