غار سوباتان که با نام غار گنج خانه نیز شهرت پیدا کرده است، یکی از جاذبه های گردشگری گیلان و از جاهای دیدنی تالش به شمار می رود که در روستای ییلاقی سوباتان در غرب لیساره و در 36 کیلومتری شمال غرب شهر تالش و همچنین با فاصله ای 17 کیلومتری از بخش جنوبی دریاچه نئور در استان اردبیل واقع شده است. جهت آشنایی با این غار هیجان انگیز ادامه این مقاله را از دست ندهید.

معرفی غار سوباتان

غار سوباتان یا همان غار گنج خانه در استان گیلان، شهر تالش و محدوده ای با نام سوباتان قرار گرفته است. نام این غار برگرفته از دو واژه ترکی سو به معنی آب و باتان به معنی محل فرو رفتن می باشد.

این غار با عرض 6 متر و طولی حدود 40 متر به این خاطر به گنج خانه مشهور است که افراد محلی اطراف این غار باور دارند که گنجی درون این غار نهفته است، اما اینکه هیچ کس سر به این گنج نمی زند حاکی از آن است که باور دیگری در ذهن محلیان وجود دارد و آن باور این است که می گویند این غار طلسم شده است و اگر فردی به  سمت گنج آن روانه شود تبدیل به سنگ خواهد شد.

همچنین آنها می گویند که شمشیر های شناوری در فضای این غار وجود دارد که این ها برگرفته از افسانه هایی درباره این غار می باشند. همچنین نام سوباتان یک ریشه تالشی با نام سووتن دارد که معنی آن رویش گلپر است، بعضی از مردم ریشه سوباتان را ترکی می دانند و برخی دیگر می گویند ریشه آن کلمه تالشی سووتن می باشد.

دهانه غار سوباتان بسیار باریک است و ورود و پیمایش به آن برای طبیعت گردان ممکن نیست و محلی ها با معرفی این غار به عنوان یک جاذبه طبیعی گردشگری این را هم به گردشگران و مسافران گوشزد می کنند که ورود به آن خطرناک و طلسم شده است و جرات بالایی را می طلبد، به همین خاطر فقط غار نوردان با ابزار های حرفه ای که دارند می توانند به آن وارد شوند که البته به خاطر افسانه هایی که مطرح شده است تا به حال غار نوردی حرفه ای در این غار انجام نشده است.

گفته می شود این غار تنها یک بار در سال 1394 توسط چند غار نورد پیمایش شده است و در لیست غارهای ایران پیوسته است. با توجه به سنگ نوشته هایی که در این غار یافت شده است می توان به این قضیه دست یافت که در گذشته انسان های غار نشین در آن سکونت داشته اند.

غار گنج خانه

بهترین زمان بازدید از غار سوباتان

همانطور که می دانید، با توجه به موقعیت جغرافیایی این غار، فصل بهار برای بازدید از آن بسیار مناسب است، هرچند در هر موقع از سال زیبایی های خود را دارد ولی بازدید از آن در بهار لذت بخش تر از فصول دیگر است. بازدید از این غار ساعت خاصی ندارد و همه ساعته می توانید از آن دیدن کنید ولی بازدید از آن تا زمانی که هوا روشن است مناسب تر است و مدت زمانی که صرف بازدید از غار سوباتان می شود حدود 1 الی 2 ساعت می باشد و باید زمانی در این حدود به آن اختصاص دهید. همچنین لازم به ذکر است رفتن این غار رایگان است و نیاز به تهیه بلیط و پرداخت ورودی ندارد.

سوباتان

جاذبه های دیدنی اطراف غار سوباتان

غار سوباتان همانطور که خودش یک جاذبه مهم گردشگری می باشد، در اطرافش هم مملو از جاذبه های گردشگری زیبا می باشد چراکه خطه شمال کشور همیشه حرفی برای گفتن دارد و طبیعت بکرش هیچوقت انسان را نا امید نمی کند در ادامه برایتان چندین جاذبه زیبای گردشگری اطراف غار سوباتان را آورده ایم.

دره ساری داش

دره ساری داش واقع در گیلان، شهر تالش می باشد و فاصله آن با غار سوباتان بسیار کم است و فاصله ای حدود 271 متر می باشد. دره ساری داش در ییلاق چشم نواز سوباتان واقع شده است و بسیار حیرت بر انگیز است. علت نام گذاری این منطقه به نام ساری داش وجود سنگ های زرد رنگ صخره های این دره می باشد و اگر به بالای آن برسید منظره ای بی نظیر از ابر ها و سوباتان با خانه های چوبی چشم نوازش را خواهید دید. هزینه ورودی دره ساری داش نیز رایگان است و نیاز به خرید بلیط ندارد.

آدرس دره ساری داش: گیلان، شهرستان تالش، جاده مریان، 20 کیلومتری غرب لیسار، ییلاق سوباتان

دره ساری داش سوباتان

ییلاق سوباتان

ییلاق سوباتان نیز با فاصله ی 197 متری بسیار نزیک به غار سوباتان است و ضمن بازدید از غار گنج خانه پیشنهاد ما به شما این است که حتما از ییلاق سوباتان نیز دیدن فرمایید، چراکه ییلاق سوباتان یکی از خوش آب و هوا ترین تفرجگاه های گیلان به شمار می رود. دشت های زیبای این ییلاق پوشیده از شقایق می باشند و در فصل بهار، شکوفه های گیلاس آن دیدنی است.

سوباتان بر فراز ابر هاست و ابرها در سوباتان بسیار دیدنی هستند و نظاره به این منظره دلپذیر واقعا لذت بخش است. سوباتان در هر فصل از سال چهره ای خوشایند دارد و همه ی فصل ها حرفی برای گفتن دارد و چشم انداز آن واقعا بی نظیر است.

از آنجا که سوباتان در ارتفاع 1900 تا 2500 متری از سطح دریا قرار گرفته است زمستان هایی بسیار سرد دارد و به همین دلیل اکثر ساکنین سوباتان در این فصل دهکده را ترک می کنند و به مناطق خوش آب و هوا تری می روند.

زمانی که می خواهید برای دیدن این ییلاق اختصاص دهید را حدود یک روز کامل از صبح تا شب در نظر بگیرید، چراکه این ییلاق بی نظیر آن قدر برایتان جذاب خواهد بود که ساعت وقت خود را صرف آن می کنید و آنقدر در چشم انداز بی نظیر آن غرق خواهید شد و از دغدغه های خود رهایی پیدا خواهید کرد که متوجه گذر زمان نمی شوید.

ییلاق سوباتان

روستای ییلاق سوباتان کجاست؟

این روستای دیدنی و جذاب در استان گیلان قرار دارد و در نزدیکی شهرستان تالش و 20 کیلومتری غرب لیسار واقع شده و برای رفتن به آن چند راه وجود دارد.

مسیر تالش به سوباتان

جاده تالش با فاصله ی 36 کیلومتر با سوباتان بهترین مسیر دسترسی به روستای ییلاق سوباتان است، از آنجا که این مسیر خاکی است و در صورت بارش باران راه گلی و لغزنده می شود استفاده از پاترول برای رسیدن به این روستا به شما پیشنهاد می شود.

مسیر لیسار به سوباتان

فاصله لیسار تا سوباتان مسافتی حدود 20 کیلومتر دارد و مسیر آن از آنجا که بسیار سخت است، پس برای دسترسی به سوباتان این مسیر پیشنهاد نمی شود و مسیر تالش به سوباتان بهتر است چراکه این مسیر به گردشگران غیر حرفه ای توصیه نمی شود و به دلیل سختی راه حتی گردشگران حرفه ای هم نیازمند یک راهنما و لیدر محلی ماهر هستند.

آدرس ییلاق سوباتان: استان گیلان، شهرستان تالش، جاده مریان، 20 کیلومتری غرب لیسار

آبشار ورزان

یکی دیگر از جاذبه های دیدنی که اطراف غار سوباتان قرار دارد آبشار ورزان می باشد که فاصله اش با غار گنج خانه حدود 2.5 کیلومتر می باشد. این آبشار در 36 کیلومتری شمال غرب تالش وجود دارد و واقع در روستایی به نام روستای ورزان می باشد. از آنجا که این آبشار در ارتفاع حدود 1900 متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته است، همه روزه دارای آب و هوای خنک و در زمستان دارای آب و هوایی سرد است و برای رفتن به آن فصول دیگری غیر از زمستان را انتخاب کنید.

آبشار ورزان از چشمه های بالایی خود سرچشمه می گیرد و مقصد آن رودخانه سوباتان می باشد. شما می توانید با آب تنی در این آبشار فوق العاده در تابستان تنی به آب بزنید و از لذت های این آبشار بی نصیب نمانید. آب آبشار ورزان با ارتفاع بیش از 100 متر از صخره هایی عظیم و با شتاب به پایین می ریزد و صحنه ای خارق العاده را خلق می کند که دیدن آن انسان را به وجد می آورد.
آبشار ورزان

غار سوباتان کجاست و مسیر دسترسی به آن

همانطور که گفته شد غار سوباتان در استان گیلان، ضلع شمال شرقی منطقه بکر و سرسبز سوباتان واقع شده است و برای دسترسی به این غار شما به یک راهنما نیاز دارید. همچنین فاصله ی غار سوباتان از روستای سوباتان نیاز به پیاده روی 15 دقیقه ای دارد. در منطقه حفاظت شده لیسار منطقه ای به نام سوباتان وجود دارد که با ورود به آن و پرس و جو از افراد محلی به راحتی غار سوباتان را پیدا خواهید کرد چراکه مسیر آن زیاد پیچیده نیست.

آدرس غار سوباتان: استان گیلان، لیسار، روستای ییلاقی سوباتان

اجاره ویلا در سوباتان

برای اقامت در نزدیکی غار گنج خانه، رزرو ویلا در سوباتان و یا اقامت در یک خانه بومی روستای ییلاق سوباتان که خانه های آن اکثرا چوبی هستند به شما پیشنهاد  می شود و شما می توانید برای اقامت در این روستا که قطعه ای از بهشت است به راحتی یک ویلا و یا یک خانه چوبی اجاره کنید و با اجاره خانه چوبی در سوباتان نهایت لذت را از اقامت خود در این روسعتای بی نظیر را ببرید و بسیار برایتان خاطره ساز باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.