شهزهای عجیب ایران

شهزهای عجیب ایران

درباره شهرهای عجیب ایران چه می‌دانید؟ عجایب ایران در شهرسازی را می‌شناسید؟

در کشور عزیزمان ایران علاوه بر جاذبه های گردشگری و طبیعی فراوانی که وجود دارد شهر های عجیب و غریبی از لحاظ ساختار و فرهنگ وجود دارد که آشنا شدن و دیدن آنها خارج از لطف نیست. در این مطلب سعی داریم شما را با عجایب شهرهای ایران آشنا سازیم. با ایرانگردی لوکس ویلا همراه باشید.

لار تنها شهر بدون کوچه ایران

همه چیز از یک زلزله وحشتناک شروع شد…
زلزله ای که در اردیبهشت سال ۱۳۳۹ شهر را لرزاند. به دنبال این اتفاق وحشتناک بسیاری از محلات و خانه‌ها ویران شد و شهر به یک ویرانه تبدیل شد. از شهرستان لار می گوییم؛ شهرستانی که در جنوب استان فارس واقع شده است. بعد از آن زلزله هولناک، در همان سال به همت افراد نیکوکار در ۶ کیلومتری جنوب شهر قدیم لار، شهری جدید ساخته شد. شهری به مساحت ۱۰۰ هکتار طراحی شده و طبق یک نقشه عجیب و شگفت‌انگیز بنا شد.

شهر جدید لار

ساختمان‌های نوبنای لار، این بار براساس اصول ایمنی و ضد زلزله برافراشته شد. آنهایی که نقشه شهر جدید لار را پیاده کردند خوب می‌دانستند که این شهر بر روی یک گسل عظیم است و این امکان وجود دارد که دوباره قربانی زلزله شود؛ به همین خاطر از یک طرح شطرنجی استفاده کردند، به این صورت که کلیه خیابان‌ها یکدیگر را قطع می‌کنند.

این نقشه، شهر را مملو از تقاطع کرد اما حتی یک کوچه هم در آن وجود ندارد. خیابان‌های عریض و ساختمان‌های کم‌ارتفاع و مستحکم، به مردم این شهر در هنگام وقوع زلزله، شانس بیشتری برای ادامه زندگی می‌بخشد.

بعد از آن، این شهر به شهر جدید شهرت یافت. این روزها مرکز شهرستان لارستان دارای ۲ شهر است، یکی شهر قدیم که دارای باقت قدیمی و سنتی است و دیگری شهر جدید با ساختمان‌های زیبا و ضدزلزله، خیابان‌های متعدد و وسیع و البته بدون کوچه. شهر جدید لار نه تنها در ایران، بلکه در خاورمیانه هم به عنوان تنها شهر بدون کوچه شناخته شده است.

کیش شهر بدون موتورسیکلت

یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که باعث می‌شود رانندگی در سطح شهرها با ترس و لرز همراه باشد، ویراژ موتورسیکلت سوارها در بین اتومبیل‌هاست. افزایش این وسیله نقلیه در خیابان مساوی است با وحشتناک ‌تر شدن خیابان‌ها اما تنها یک شهر است که خیابان‌هایش عاری از این وسیله نقلیه خطرناک است.جزیره مرجانی کیش تنها شهری است که هیچ موتورسیکلتی در آن به چشم نمی‌خورد.
طبق مصوبه شورای ترافیکی سازمان منطقه آزاد کیش، تردد موتورسیکلت در جزیره کیش ممنوع است و از سال ۱۳۸۳ به بعد هیچ موتورسیکلتی در این جزیره پلاک‌ گذاری نشده است و تنها همان تعدادی که در جزیره موجود بود، پلاک شدند.

تعداد این موتورسیکلت‌ها به ۵۰۲ دستگاه می‌رسد اما با اضافه شدن جمعیت کیش و افزایش ترافیک، این تعداد موتورسیکلت در حمل و نقل شهری مشکلات زیادی را به وجود آوردند و به همین دلیل تصمیم گرفته شد که همان تعداد موجود هم حذف شوند.

پاوه شهر بدون چراغ قرمز

شهرستان پاوه از جمله شهرهایی است که با وجود ترافیک زیاد، چراغ راهنمایی و رانندگی در آن وجود ندارد.شاید یکی از دلایل اصلی عدم نصب چراغ راهنمایی و رانندگی نبود زمین مسطحی در تقاطع خیابان های این شهر است که آن هم به ویژگی خاص جغرافیایی این منطقه و شیب زیاد دامنه کوههای آن بر می گردد که مسبب بافت منحصربفرد پلکانی آن شده است.

در شهرستان هزار ماسوله پاوه تاکنون هیچ راننده خودرویی و یا عابر پیاده ای در پشت چراغ قرمز توقف نکرده است و با وجود ترافیک شدیدی که در این شهر وجود دارد تنها از دو چراغ راهنمایی و رانندگی در این شهراستفاده شده است که آنهم در خیابان تکیه و دیگری در اول شهرکه آنها نیز چراغ های چشمک زنی هستند که بدون استفاده می باشند.

یکی از نکات مثبتی که نداشتن چراغ قرمز در شهرستان پاوه داشته، رعایت کردن حق تقدم در رانندگیه که باعث شده آمار تصادف در این شهر خیلی پایین باشد.

ورامین شهر بدون دخانیات

شاید عجیب باشه اما توی این شهر خبری از سیگار نیست.یعنی نه کسی رو توی این شهر می شه سیگار به دست دید و نه می شه توی فروشگاهی سیگار پیدا کرد، طوری که درهمایش روز جهانی مبارزه با دخانیات با حضور وزیر بهداشت و درمان، شهرستان ورامین به عنوان شهر بدون دخانیات کشور معرفی شد

شهر ورامین بدون سیگاربدون دخانیات یکی از شهرهای رویایی و آرمانی شهروندان است. تصور کنید در سطح شهر کسی سیگار به دست نباشد و هیچ فروشگاهی سیگار نفروشد. اصلا دخانیات تعطیل شود. تحقیقات نشان می‌دهدکه ۱۵ درصد ایرانی‌ها سیگار دود می‌کنند اما بقیه قربانی‌های جانبی این دود سرطان زا هستند، بدتر اینکه سم‌هایی که از طریق دود جانبی وارد ریه غیرسیگاری‌ها می شود بسیار خطرناک است. پس برای فرار از مضرات این دود خطرناک تنها سیگار نکشیدن کافی نیست بلکه باید از دود جانبی هم در امان بود.

این دانسته ها باعث شد اغلب شهرها برای جلوگیری از آسیب های دود مستقیم و جانبی دخانیات آستین بالا بزنند.
برگزاری کلاس‌های ترک سیگار، اجرای برنامه‌های فرهنگی و ورزشی و فراهم کردن امکانات تفریحی و ورزشی از اقدامات جمعیت مبارزه با دخانیات شهرستان ورامین بوده است.
وجود کلینیک‌های ترک سیگار، شهر را در مقابل دخانیات زره‌ پوش کرده است. در این کلینیک ها، سیگاری‌ها می‌توانند برای ترک نیکوتین، برنامه‌ریزی کنند. برگزاری کلاس‌های روانشناسی بعد از ترک سیگار از اقدامات دیگر این کلینیک‌ها است.

جلفا شهر بدون گورستان از شهرهای عجیب ایران

شهر جلفاجلفا یکی از شهرهای مرزی استان آذربایجان شرقی و تنها شهری در کشور است که گورستان ندارد و عنوان شهر بدون گورستان را یدک می‌کشد. نداشتن گورستان در این شهر هم با یک راز همراه است. شهردار جلفا در این باره می گوید: “بیشتر ساکنان این شهر، اصالتا جلفایی نیستند و تنها به خاطر کسب و کار به این شهر مهاجرت کرده‌اند. شهروندان جلفایی میت‌های خود را به روستا و شهرهای اطراف که زادگاهشان محسوب می‌شود انتقال می‌دهند و آنجا دفن می‌کنند

به همین دلیل تلاش برای ایجاد قبرستان در این شهر بی‌نتیجه بوده.
البته با این حال چند مکان به عنوان گورستان شهر جلفا معرفی شده است که هنوز هیچ میتی در آنجا دفن نشده است و مردم این شهر همچنان اموات‌شان را در شهرها و روستاهای اطراف به خاک می‌سپارند.

شهرهای عجیب ایران ، چالدران شهر بدون کولر

شاید باورش سخت باشه که حتی توی تابستون داغ، شهری وجود داره که مردمش از کولر استفاده نمی کنند،
حتی اثری از کولر در در پشت بام‌های خونه های این شهر دیده نمی‌شود و حتی هنگام ساخت ساختمان، معماران جایی برای هیچگونه وسیله سرمایشی تعبیه نمی‌کنند.
چالدران شهری است که در میان رشته کوه‌های زاگرس جا خوش کرده است. همینطور وجود پارک جنگلی و باغ های اطراف این شهر باعث شده که آب و هواش اونقدر مطلوب و دلپذیر باشه که نیازی به وسایل سرمایشی نیست.
این شهر، اقلیم بی‌نظیری دارد به طوری که در تابستان آب و هوای بهاری در این منطقه حاکم است. مطبوع بودن دمای هوای شهرستان چالدران به گونه‌ای است که حتی در فروشگاه‌های لوازم خانگی هم خبری از وسایل سرمایشی نیست.

 

تبریز شهر بدون گدا از شهرهای عجیب ایران

گدایی معضل اجتماعی است که روز به روز در شهرهای بزرگ بخصوص تهران فراوان دیده می شود .اما دریکی از شهرهای ایران هیچ اثری از گدا  نیست  و آن شهر تبریز است .خوب است که بدانید در گذشته در تبریز هم به دلیل مهاجر پذیری و افزایش جمعیت مثل سایر شهرهای بزرگ تکدی گری رواج پیدا کرده بود اما چند سالی می شه که با کمک موسسات مختلف خیریه، دیگه اثری از متکدیان در شهر دیده نمی شود.

ایوان، شهرمردمی که به غسالخانه نمی‌روند

رسم عجیب مردم این شهر باعث شده که مردم ایوان مرده‌ هاشون رو در خانه غسل بدن و بعد از به جا آوردن مراسم سوگواری در خانه، میت را دفن می ‌کنند.
این شهر غسالخانه ای قدیمی داره که بارها بازسازی شده اما افراد کهنسال و بزرگان خانواده در ایوان معتقدند که فاصله ۱۵ کیلومتری تا قبرستان ممکنه باعث بروز هزاران اتفاق باشه، به همین دلیل بهتره که میت در خانه غسل داده بشه

طبق رسم مردم این شهر، حتماً باید میت بعد از غسل دادن برای اقامه عزای محلی به خانه برگردانده شود، به همین دلیل ترجیح می دهند امواتشان را در حیاط خانه غسل بدهند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *