از دیرباز چشمه های آبگرم، محلی برای تسکین دردهای مفصلی، کمر، سر و برخی بیماری های پوستی بوده، از این رو بسیار مورد توجه مردم قرار گرفته است. روستا و آبگرم لاویج یکی از همین چشمه های آب طبیعی در نزدیکی تهران است که این روزها با استقبال خوبی از سوی مسافران قرار گرفته است. برای آشنایی بیشتر با روستا و آبگرم لاویج با ما همراه باشید.

روستا و آبگرم لاویج کجاست؟

فاصله ی روستای لاویج از تهران تنها 4 ساعت است. از جاده هراز که راه بیفتید پس از عبور از نور و چمستان به یک جاده فرعی می رسید، پس از عبور حدودا 10 کیلومتر به آبگرم لاویج خواهید رسید. فاصله ی روستای لاویج از نور حدودا 35 کیلومتر و از چمستان 17 کیلومتر است. اگر هم قصد دارید از مسیر و جاذبه هایش لذت ببرید و طولانی شدن مسیر برایتان اهمیتی ندارد، می توانید از جاده چالوس به چمستان و سپس لاویج برسید.

جالب است بدانید در مسیر چمستان به آبگرم از پارک جنگلی کشپل عبور می کنید که چشم اندازهای فوق العاده زیبایی در 4 فصل سال دارد. برای تفریح و استراحت نیز می توانید ساعاتی را در این پارک سپری کنید. این روستای کوچک اما زیبا با فاصله ی 2500 متری از سطح دریا قرار دارد که این ارتفاع باعث به وجود آمدن چشم اندازهای فوق العاده شده است.

ویژگی ها و جاذبه های دیدنی روستای لاویج

روستا، میان دره‌های جنگلی کوه‌های البرز قرار گرفته و تصویر انبوه درختانی که دامنه کوه را پوشانده‌اند، بهشتی برپا کرده‌اند. آب‌ گرم در شرق منطقه، از دل زمین بیرون می‌آید. این آبگرم پر از گوگرد و املاح معدنی‌ست و تاثیر درمانی دارد، ولی خودمان را برای بوی بد و تند گوگرد هم باید آماده کنیم. گردشگران زیادی به ‌اینجا می‌آیند؛ بنابراین، دوش، استخر، حوضچه و وان هم در این منطقه ساخته شده.

چهار مجتمع آبگرم در روستا هست که برای زن‌ها و مردها، بخش‌های جداگانه‌ای دارد. در هر حوضچه هم حدودا 10 تا 20 نفر می‌توانند از آب گرم استفاده کنند.

 آبگرم لاویج

اسم مجتمع‌ها فیل سنگ، بی بن او، ایران زمین و مرکزی‌ست. آب‌شان هم از چند آبگرم تامین می‌شود، اما بی بن او و شفل از بقیه معروف‌ترند. درجه گرمی آب در اینجا حدود ۴۸ درجه سانتی‌گراد است و در روزهای سرد زمستان قرار گرفتن در آن حسابی می‌چسبد.

بعضی‌ها بر این باورند که آب گرم روستای لاویج، ناراحتی‌های اعصاب و مشکلات پوستی را هم خوب می‌کند. آبدهی چشمه‌های آبگرم لاویج حدود 100 لیتر در ثانیه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *