روستای موئیل، اگر عاشق کوهنوردی، طبیعت گردی و سفر به جاهای بکر ایران هستید، جایی است که نه تنها باید یک بار در طول زندگی تجربه کنید، بلکه آنقدری جذاب و بی نظیر است چه در فصل تابستان و چه در فصل زمستان، که میبینید ارزش مسافت و زمان مسیرش را دارد و بارها برای طبیعت گردی، این روستا را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می کنید. اگر می خواهید با روستای موئیل و طبیعت بکرش بیشتر آشنا شوید پس در ادامه با ما همراه باشید.

روستای موئیل کجاست

قبل از اینکه به معرفی روستای موئیل بپردازیم و با طبیعت زیبایش بیشتر آشنا شویم، اول ببینیم این روستای جذاب و محبوب بین طبیعت گردان و کوهنوردان در کجای سرزمینمان قرار دارد. روستای موئیل از روستاهای اطراف مشگین شهر است. مشگین شهر در استان اردبیل و نزدیک به کوه سبلان قرار دارد و برای دسترسی به این روستا، می بایست در شمال اردبیل وارد جاده پارس آباد شوید تا با استفاده از تابلو های راهنما و طی کردن مسافتی 90 کیلومتری در نهایت به شهرستان مشگین شهر برسید. همچنین برای دسترسی به روستای موئیل هم کافیست در جنوب مشگین شهر از طریق جاده آبگرم قینرجه و موئیل، با عبور از روستا های آق بلاغ و ولی آباد در نهایت بعد از 16 کیلومتر به روستای موئیل برسید.

روستای موئیل مشگین شهر

معرفی روستای موئیل

روستای موئیل منطقه ای بکر و سرسبز و دیدنی در بخش غربی کوه سبلان است. این روستا در دامنه های غربی کوه سبلان قرار دارد و همانطور که میدانیم، در دامنه های کوه سبلان کلی چشمه آبگرم هست و اگر بخواهید تجربه سفر به روستای موئیل را داشته باشید، از این چشمه های آبگرم جذاب و فوق العاده نیز بهرمند خواهید شد دقیقاً همانند چشمه های آبگرمی که در شهر سرعین و حتی و مناطق اطرافش وجود دارد چون سرعین هم همانند روستای موئیل در نزدیکی کوه سبلان و دامنه های این کوه قرار دارد.

روستای موئیل یک منطقه کوهستانی به شمار میرود چون نزدیک به 2180 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. از این رو، به لطف ارتفاع از سطح دریای بالا، این روستا در روز های گرم تابستان هوایی بسیار خنک و دلنشین دارد و برای طبیعت گردی یک مقصد فوق العاده ای از نظر شرایط آب و هوایی خواهد بود. از سوی دیگر، در زمستان اینجا آنقدری سرد و سوزناک است که حد ندارد و به گفته بسیاری از طبیعت گردان و کوهنوردان، حتی اگر تجهیزات گرمایش با خود به همراه داشته باشید، باز هم سرمای سوزناک اینجا طاقت فرسا خواهد بود.

تا آنجا که چشم می بیند، روستای موئیل فقط طبیعت بکر و سرسبز دارد. قدمت روستا به بیش از 1 قرن می رسد و تا به امروز گفته می شود نزدیک به 1300 نفر در این منطقه زندگی می کنند و همانطور که هم که می دانیم، مردم منطقه روستای موئیل و حتی اطراف آن به لطف زمین های بکر و مساعدی که در منطقه وجود دارد از طریق کشاورزی و دامداری امرار معاش می کنند البته چون روستای موئیل امروزه به منطقه ای توریستی تبدیل شده و کلی طبیعت گرد و گردشگر در هر فصلی از سال به اینجا سفر می کنند، گردشگری هم از قطب های مهم درآمدی مردم منطقه به شمار میرود. همچنین جالب است بدانید روستای موئیل درواقع محل اقامت بومی های روستای شاهوسن است و چون منطقه ای ییلاقی محسوب می شود، مردم شاهوسن بخشی از سال را در این روستا زندگی می کنند.

روستای موئیل

جاهای دیدنی روستای موئیل

بطور کلی روستای موئیل در جایی بکر و سرسبز قرار دارد و به لطف کلی جای دیدنی سرسبز و با مناظر فوق العاده، مقصدی جذاب و خاص برای طبیعت گردی به شمار میرود. از طرفی چون اینجا قدمتی 100 ساله دارد، بنا های تاریخی متعددی هم در روستای موئیل و مناطق اطرافش هست که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست. در ادامه می خواهیم برخی از بهترین و معروف ترین جاهای دیدنی روستای موئیل را معرفی کنیم تا اگر قصد سفری یک یا چند روزه به این منطقه داشته باشید، در کنار کوهنوردی و طبیعت گردی نگاهی هم به این جاهای معروف بیاندازید.

قله کسری

اگر عاشق کوهنوردی هستید و مهم ترین دلیل شما برای سفر به روستای موئیل، کوهنوردی است بخصوص قله های سبلان، صعود به قله کسری را حتماً در برنامه کوهنوردی خود قرار دهید. قله کسری سومین قله مرتفع رشته کوه سبلان است که در نزدیکی روستای موئیل قرار دارد و جدا از چالش ها و مسیر هایی که برای صعود به این قله باید در نظر داشته باشید، به گفته کوهنوردان زمانی که به قله کسری می رسید با یک ویو بسیار زیبا و خارق العاده از طبیعت سرسبز اطراف مواجه می شوید و دیگر دلتان نمی خواهد برگردید و می خواهید ساعت ها بنشینید و از منظره زیبا و سکوت خاصی که دارد لذت ببرید. البته در نظر داشته باشید قله کسری بین کوهنوردان خیلی محبوب است و شاید در فصل تابستان اینجا را شلوغ و مملو از کوهنورد بیابید.

جهنم دره

معروف ترین جای دیدنی در روستای موئیل که البته در نزدیکی روستا قرار دارد، منطقه ای است با نام جهنم دره. برخلاف نامی که دارد بخصوص اصطلاح کدام جهنم دره ای بودی؟، جهنم دره نه جایی گرم و طاقت فرسا به حساب می آید و نه جایی بی آب و علف بلکه زیباترین و سرسبزترین منطقه دیدنی روستای موئیل به شمار میرود. جهنم دره اولین جایی است که عاشقان طبیعت گردی و پیاده روی و کوهنوردی از آنجا بازدید می کنند و کلی لذت هم می برند.

جهنم دره به لطف ارتفاع از سطح دریا و وجود کوه های مختلف در اطرافش، جایی بسیار خوش آب و هوا و فوق العاده حتی برای پیک نیک و کمپینگ به شمار میرود. اینجا آبشار های جذاب و جنگل های بکری دارد که از دیدشان هیچگاه سیر نمی شوید البته اگر در فصل زمستان به روستای موئیل سفر کنید و بخواهید نگاهی به منطقه جهنم دره بیاندازید بی شک آبشار ها و چشمه های اینجا را یخ زده مشاهده خواهید کرد. هر فصلی از سال، جهنم دره زیبایی های خودش را دارد ولی بهترین زمان بازدید از این منطقه اواسط بهار تا اواسط تابستان بخاطر سرسبزی منطقه و پرآب بودن آبراه ها و آبشار ها به شمار میرود. از سوی دیگر، در فصل زمستان تمامی آبشار های جهنم دره همگی یخ زده اند و منظره خاص و جذابی را به وجود می آورند.

جهنم دره که بین بومی ها با نام جهنم دره سی شناخته می شود، جایی است که کوهنوردان برای صعود به قله های رشته کوه سبلان از جمله قله کسری، جنورداغ و هرم و غیره از آنجا عبور می کنند و اگر قصد صعود به این قلل را دارید، از جایی بکر و فوق العاده با نام جهنم دره عبور خواهید کرد. همچنین اگر برایتان جالب است بدانید که چرا به این منطقه جهنم دره گفته می شود، داستان به سال ها پیش برمیگردد زمانی که کلی زمین ییلاقی و سرسبز در این منطقه بود و هنوز جایی با نام روستای موئیل هم نبود. در آن زمان عشایر شاهوسن برای کوچ به این منطقه مهاجرت می کردند و فقط آن ها هستند که راز ها و عجایب این منطقه را به خوبی میشناسند و برای همین، خودشان نام جهنم دره را برای اینجا انتخاب کرده اند.

لازم به ذکر است جهنم دره نه تنها ارتفاع بالاتری نسبت به روستای موئیل دارد بلکه چون در نزدیکی کوه سبلان واقع شده است، دارای کلی چشمه آبگرم بوده که خاصیت درمانی هم دارند. این چشمه های آبگرم در فصل زمستان صفا و لذت دیگری دارد که نباید از دست بدهید.

جهنم دره

قشلاق قره قیه

قره قیه کلمه ای ترکی است که به زبان فارسی یعنی کوه سیاه. علت اینکه نام این روستا را قره قیه گذاشتند بخاطر این است که در مجاورت کوه سیاه قرار دارد. قشلاقی قره قیه مردمانی بسیار خونگرم و مهمان نواز و صمیمی دارد و شما زمانی که وارد روستا می شوید، همه چی عادی جلوه می کند تا اینکه تصمیم میگیرید به ارتفاعات کوه سیاه صعود کنید. کوه سیاه دو حالت دارد یا شما کوهنورد هستید و قله آن صعود می کنید یا طبیعت گرد و گردشگر که در این صورت، کافیست انقدری بالا بروید تا منظره زیبایی از روستا و طبیعت اطراف را داشته باشید. به گفته طبیعت گردان، چشم اندازی که کوه سیاه از روستای قشلاقی قره قیه و طبیعت اطرافش ارائه می دهد متفاوت و دوست داشتنی است.

قشلاق قره قیه

مجتمع آب درمانی آیقار قینرجه

استان اردبیل و تمامی شهرها و روستا هایی که دارد، همگی چون در اطراف رشت کوه سبلان واقع شده اند دارای صد ها و شاید هزاران چشمه آبگرم بوده و آب درمانی در این منطقه شاید در نگاه اول تنها یک خاصیت درمانی داشته باشد اما یک تفریحی بسیار هیجان انگیز و دلنشین بخصوص در روزهای سرد زمستان به شمار میرود. بسیاری از چشمه های آبگرم در اطراف رشته کوه سبلان طبیعی هستند که از دل کوه جوشیده اند اما در طی چند سال اخیر بخاطر استقبال بی نظیر مردم از این آب گرم ها بخصوص خاصیت درمانی که دارند، در اقصی نقاط منطقه کلی چشمه آبگرم مصنوعی هم ساخته شده که در محیط های روباز یا سرپوشیده قرار دارند و بجای اینکه فقط در دل کوه باشند، کلی امکانات و خدمات رفاهی دیگر هم در اختیار گردشگران قرار می دهند.

یکی از این آبگرم های معروف در حوالی روستای موئیل مجتمع آب درمانی آیقار قینرجه نام دارد. قبل از اینکه به معرفی مجتمع آب درمانی آیقار قینرجه بپردازیم، این نکته را هم ذکر کنیم برخی از آبگرم های مصنوعی، آب استخر را از چشمه های طبیعی تامین می کنند و برخی دیگر، همان آب لوله کشی است که گرم شده و به آن گوگرد و سایر املاح معدنی افزوده می شود. مجتمع آب درمانی آیقار قینرجه اما آب استخر را از طریق چشمه های طبیعی منطقه تامین می کند. آب گرم قینرجه عنوان گرم ترین آب گرم جهان را یدک می کشد و جزء معروف ترین آبگرم های استان اردبیل در کنار آبگرم گاومیش گلی در سرعین می باشد.

مجتمع آب درمانی آیقار قینرجه بین چشمه های آبگرم طبیعی و مصنوعی مناطق اطرافش، بهترین است و اگر قصد سفر به روستای موئیل را داشتید به دنبال آبگرم بودید، بی شک بهترین انتخاب مجتمع آب درمانی آیقار قینرجه خواهد بود. این مجتمع در کنار استخر آبگرم، امکانات دیگری هم دارد که شامل سونا، جکوزی و سالن های ماساژ می باشد. بیرون از مجتمع هم رستوران و چایخانه سنتی برای گردشگران در نظر گرفته شده که در این هوای بکر و دلنشین خاطرات دل انگیزی را رقم خواهد زد.

آبگرم قینرجه

آبشار گورگور خیاوچای

در اطراف روستای موئیل کلی آبشار کوچک و بزرگ هست مخصوصاً در برخی از نقاط اطراف روستای موئیل، مسیر هایی برای طبیعت گردی و پیاده روی هست که چپ و راستش کلی آبشار هست و زمانی که در فصل زمستان از این مسیر ها عبور می کنید، تمامی این آبشار ها یخ زده اند و منظره خارق العاده ای به وجود می آورند. بین ده ها آبشار معروفی که در اطراف روستای موئیل قرار دارد، آبشار گورگو خیاوچای یکی از آبشار های معروفی است که بازدید از آن خالی از لطف نیست.

آبشار گورگور خیاوچای جزء مرتفع ترین آبشار های منطقه است و ارتفاع آن به بیش از 12 متر می رسید. اگر در فصل بهار بخصوص اواسط بهار به روستای موئیل سفر کنید و از این آبشار بازدید نمایید، به لطف ذوب شدن برف ها، حجم آب افزایش پیدا کرده و در انتهای آبشار، حوضچه ای بزرگ و پر آب را به وجود می آورد. آبشار گورگور خیاوچای در جای بکر و سرسبزی قرار دارد و گفته می شود تا شعاع 200 متری این آبشار کلی جا برای اطراق و لذت بردن از طبیعت هست که در فصل بهار و تابستان بسیار شلوغ می شود.

آبشار گورگور خیاوچای

چشمه آبگرم آق سو

از دیگر چشمه های آبگرم معروف در منطقه روستای موئیل، چشمه آبگرم آق سو است که در فاصله 3 کیلومتری مشگین شهر قرار دارد. این چشمه آبگرم چشمه ای طبیعی بوده و از دامنه های رشته کوه سبلان می جوشد. اگر در سفر به روستای موئیل به دنبال چشمه آبگرم طبیعی بودید تا از خاصیت درمانی آن هم بهرمند شوید، آق سو جایی است که پیشنهاد می کنیم تجربه کنید اما همانند دیگر جاهای دیدنی اطراف روستای موئیل، اینجا نیز در فصل بهار و بخصوص زمستان بسیار شلوغ شده و مملو از گردشگر می باشد که در چشمه هستند و از آب داغ در هوایی سرد و سوزناک لذت می برند.

بهترین زمان بازدید از روستای موئیل

همه می دانیم که روستای موئیل بین جاهای دیدنی مشگین شهر جایی است که برای طبیعت گردی و کوهنوردی خارق العاده بوده و هرکسی به این منطقه سفر کرده چه با مردمان مهربان و صمیمی و مهمان نوازش چه با جاهای دیدنی بکری که دارد، خاطراتی تکرار نشدنی برای خود رقم زده البته اینجا آنقدری جذاب است که به مقصد طبیعت گردی همیشگی خیلی ها تبدیل شده. با این حال، روستای موئیل چون در یک منطقه کوهستانی قرار دارد و از آب و هوایی ییلاقی برخوردار است، برای بسیاری از گردشگران سوال پیش می آید که چه زمانی بهترین فصل سفر به این منطقه خواهد بود.

روستای موئیل و طبیعت اطراف روستا منطقه ای چهار فصل است یعنی شما در هر فصلی از سال که سفر کنید، اینجا جذابیت های خاص خودش را دارد. در فصل بهار، شکوفه ها باز شده، طبیعت بسیار سرسبز و فوق العاده شده و به لطف ذوب شدن برف کوه ها، آبشار ها نه تنها از حالت یخ زدگی درآمده اند بلکه بسیار پرآب و خروشان هستند. در این فصل اما، گردشگران بسیاری به بازدید از روستای موئیل و دشت ها و جنگل های اطرافش می پردازند برای همین، منطقه بسیار شلوغ است.

چون روستای موئیل ارتفاعی بیش از 1200 متر از سطح دریا دارد و اطرافش کوه و جنگل است، منطقه ای ییلاقی به شمار می رود برای همین، فصل بهار و پاییز برای بسیاری از گردشگران و طبیعت گردان فصل سردی به حساب می آید از این رو، گردشگران و طبیعت گردانی هم هستند که ترجیح می دهند در فصل تابستان به بازدید از روستای موئیل و جاذبه های دیدنی که در این منطقه هست بپردازند. در این فصل که همه جا گرم می باشد، روستای موئیل آب و هوای معتدل و دوست داشتنی تری دارد.

فصل پاییز، فصلی است که طبیعت سرسبز اینجا خودش را به طبیعتی نارنجی و زرد می دهد و برای عاشقان پاییز و برگ ریزان هایش، فصل پاییز بهترین زمان برای سفر به روستای موئیل خواهد بود. اگر در اواخر فصل پاییز سفر کنید، برخی از چشمه ها و آب راه های منطقه یخ زده اند و هوا گاه بارانی و گاه برفی خواهد بود.

برخلاف تصوری که بسیاری از مردم درباره شرایط آب و هوایی منطقه دارند، فصل زمستان نیز کلی گردشگر و کوهنورد راهی روستای موئیل می شوند چون روستای موئیل یکی از زیباترین مقاصد برای آغاز کوهنوردی به قلل رشته کوه سبلان است اما زیبایی طبیعتیش فقط یک جای موضوع است. در فصل زمستان تمامی آبشار ها یخ زده اند و منظره ای خارق العاده به وجود آورده اند و اگر عاشق کوهنوردی هستید، سفر به روستای موئیل در فصل زمستان و عبور از میان آبشار های یخ زده بی شک شما را حیرت زده خواهد کرد.

جهنم دره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *