رودخانه ارس

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

یکی از زیبا ترین جاذبه هایی که در سفر به اردبیل و شهر پارس اباد می توانید برای تماشای آن اقدام نمایید، رودخانه ارس می باشد. این رودخانه به دلیل عبور از مناطق مختلف اردبیل می تواند به عنوان جاذبه ای در شهر های دیگر نیز شناخته شود. در این مقاله به سراغ معرفی رودخانه ارس رفتیم تا بتوانید اطلاعات کافی درباره آن به دست آورید بنابراین بهتر است تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

رودخانه ارس کجاست و مسیر دسترسی

از آن جا که این رودخانه طولی 1072 کیلومتری دارد از شهر های مختلفی عبور می کند که در نهایت برای پیوستن به رود کورا در کشور آذربایجان از منتهی الیه اردبیل یعنی پارس آباد عبور می کند. بنا براین شما کافیست ابتدا خود را به این شهر برسانید و سپس در جهت رسیدن به این رود ادامه دهید. از مرکز پارس آباد تا رودخانه ارس مسافتی تقریبا 3 کیلومتری پیش روی شما قرار دارد و در حدود 12 دقیقه نیز در راه خواهید بود. کافیست لوکیشن زیر را باز کنید تا بتوانید از طریق نقشه به آسانی در هر جایی از شهر که بودید خود را به این رود زیبا برسانید.

آدرس رودخانه ارس: اردبیل، پارس آباد، 3 کیلومتری مرکز شهر

درباره رودخانه ارس

رودخانه ارس طولی معادل 1072 کیلومتر دارد و شما می توانید برای تماشی آن از شهر های مختلفی اقدام کنید. از آن جا که این رود در نهایت از پارس آباد وارد رود کورا می شود و منتهی الیه آن در پارس آباد می باشد، به عنوان جاذبه های گردشگری پارس آباد نیز در نظر گرفته می شود. این رود در سال 1206 در پی عهدنامه ترکمنچای به عنوان یک مرز بین دو کشور ایران و روسیه انتخاب شد و بعد از آن تمامی نقاط شمالی در کشور به روسیه واگذار شد.

آب رودخانه ارس از کوه های بینگول که در ترکیه قرار دارد سرچشمه می گیرد و در مسیر خود با پیوستن به رود آرپا به راهش ادامه می دهد تا سرانجام به رود کورا بریزد. جالب است بدانید که درباره نام این رود می توان به این مورد اشاره کرد که در بین ارمنی ها این رودخانه به نام آراست گفته می شود که نوه خاندان افسانه ای هایک که ارمنی بوده می باشد. کمی بعد این نام یونانی شده و ارکسس (Araxes) جایگزین آن گشت.

رودخانه ارسماهی گیری در ارس

رودخانه ارس در تمامی اوقات سال پر آب بوده و در فصل تخم ریزی ماهی ها در بعضی از اوقات سال مجوز ماهی گیری صادر می شود. لازم به ذکر است که ماهی گیری در همه ایام سال به دلایل زیست محیطی امکان پذیر نیست بنابراین اگر تمایل به ماهیگیری داشتید می توانید در زمان های مربوط به این مورد اقدام کنید.

جزیره های رود ارس

این رودخانه در مسیر خود شامل جزیره های مختلفی می شود که تعدادشان 805 جزیره می باشد. این جزیره های خالی از سکنه هستند و در زبان محلی نامشان شام می باشد. از تعداد جزیره های گفته شده 427 تای آن متعلق به ایران می شود و 382 جزیره نیز برای شوروی (هم اکنون آذربایجان) است. از بین جزیره های گفته شده آن هایی که نامگذاری شده اند تعدادشان اندک بوده و از بین آن ها می توان به خرامه، پیرواتلر، بویدوز، قره قباح و کثیری اشاره نمود. سما در پارس اباد نیز می توانید تعدادی از این جزیره ها را مشاهده نمایید که در طول مسیر رود قرار دارند. هم چنین می توانید جاذبه های متعدد دیگری را نیز ببینید که در نزدیکی این رود قرار گرفته اند و به عنوان جاذبه های گردشگری پارس آباد شناخته می شوند.

بهترین زمان بازدید از رودخانه ارس

از آن جا که پارس آباد به عنوان شمالی ترین نقطه کشور شناخته می شود، هوای حاکم بر آن نیز معتدل و خنک می باشد. بنابراین بهتر استبرای مشاهده جاذبه های آن زمانی را انتخاب کنید که بتوانید در یک شرایط آب و هوایی خود برای این منظور اقدام نمایید. بدین منظور فصول بهار و تابستان بهترین زمان بازدید از رودخانه ارس و هم چنین دیگر جاذبه های شهر می باشد. حتی بهتر است اوایل تیر و مرداد را انتخاب کنید تا بتوانید در زیبا ترین حالت طبیعت برای مشاهده مناظر اقدام کنید و در یک هوای خوب به تماشای رود زیبای ارس بپردازید. این رودخانه می تواند جایی برای پیک نیک و حتی اقامت نیز در نظر گرفته شود.

رودخانه ارسکمپینگ در اطراف ارس

اگر تمایل دارید برای اقامت در پارس آباد و اطراف آن استفاده کنید می توانید علاوه بر اقامتگاه های بوم گردی که در این نواحی وجود دارد، از کمپ کردن نیز بدین منظور استفاده نمایید. کمپینگ به عنوان ابتدایی ترین و به گفته برخی از افراد آسان ترین راه برای اقامت معرفی می شود و افراد زیادی برای اقامت خود از آن استفاده می کنند. بهتر است لوازم مورد نیاز برای کمپ کردن همانند چادر مسافرتی، کیسه خواب، کفش مناسب، وسایل مورد نیاز برای طبخ غذا، آب کافی، کلاه آفتابی، عینک آفتابی، منقل و هیزم آماده، کیسه زباله و… را به همراه داشته باشید تا بتوانید تجربه بهتری در این باره به دست آورید. بهتر است در امتداد رود ارس جایی را برای کمپینگ انتخاب کنید که فاصله زیادی با شهر نداشته باشد و در صورت بروز هر گونه مشکلی بتوانید خود را سریع تر به مرکز شهر برسانید.

مدت زمان بازدید از رود ارس

اگر می خواهید در سفرتان به پارس آباد از رود ارس دیدن نمایید بهتر است بدانید که این رود طول زیادی دارد و به همین دلیل شما قادر به تماشی بخش کوچکی از آن خواهید بود. بنابراین می توان گفت در یک مسافت کم از این رود تقریبا زمانی بین 2 الی 3 ساعت برای تماشای این رود نیاز خواهید داشت. بهتر است در صورت تمایل به بازدید از این رود یک نصف روز از مدت اقامت خود کنار بگذرید چرا که تایم رفت و برگشت نیز محسوب می شود.

راهنما سایت

آدرس

اردبیل، پارس آباد، 3 کیلومتری مرکز شهر

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه