مثل همه مناطق دیدنی استان مازندران، دریاچه سد آویدر یا آبیدر نیز ترکیبی از همه زیبایی های طبیعت می باشد؛ دریاچه، جنگل، کوه و البته نزدیکی به ساحل دریا. این دریاچه مدت هاست به عنوان یکی از دیدنی های اطراف نوشهر مورد استقبال گردشگران زیادی قرار دارد. آنهایی که قصد سفر خانوادگی یا دوستانه به شمال ایران را دارند، بی شک از سفر به این مقصد لذت خواهند برد. امکانات رفاهی اطراف دریاچه سد آویدر، دسترسی آسان و نیز تنوع تفریحات موجود در آن می تواند نظر همه اعضای خانواده یا جمع دوستان را تامین کند. با این توصیفات باید بار سفر ببندیم و نگاهی به این منطقه بدیع و زیبا داشته باشیم.

 

دریاچه سد آبیدر

 

دریاچه سد آویدر یا آبیدر را بشناسیم

دریاچه سد آویدر مانند بسیاری از دریاچه های داخلی ایران از احداث سد ایجاد شده. سد خاکی آویدر یا آبیدر بر روی رودخانه کجور برپا شده به دلیل نزدیکی این سد به روستای معروف صلاح الدین کلا برخی آن را سد صلاح الدین کلا نیز می دانند. این سد در سال 1372 و در اصل به منظور تامین آب کشاورزی منطقه احداث شده. این سد خاکی با هسته رسی و طول تاج 350 متر و ارتفاع از پی 16 متر، مخزنی باحجم دو میلیون متر مکعب آب دارد. البته آب قابل تنظیم این سد دوبرابر این مقدار و حدود 4 میلیون متر مکعب است.

این سد برای آبیاری حدود 600 هکتار سطح زیر کشت زمین کشاورزی طراحی شده. مساحت دریاچه سد آویدر،حدود 38 هزار متر مربع است. وجود جزیره ای کوچک و سبز رنگ در وسط دریاچه از جذابیت های این دریاچه می باشد. این جزیره کوچک خیال برانگیز در واقع تپه ای بوده که بر اثر جمع شدن آب در طول زمان، نقاط بالایی آن از سطح دریاچه بیرون مانده و شکل جزیره ای به خود گرفته.

دریاچه سد آویدر کجاست

 دریاچه سد آویدر که در فاصله سی کیلومتری شهرستان نوشهر قرار دارد، به پارک جنگلی معروف سیسنگان نیز بسیار نزدیک است. فاصله این دریاچه از این پارک جنگلی حدود 10 کیلومتر می باشد. در واقع برای دسترسی به این دریاچه زیبا باید از نوشهر و این پارک جنگلی زیبا گذر کنید. بی تردید مسیر یک سفر، درست به اندازه مقصد آن جذاب خواهد بود و سفر به دریاچه آویدر چنین سفریست.

 در این مسیر پیش از رسیدن به صلاح الدین کلا باید به سمت خیابانی بپیچید که شما را به این دریاچه زیبا می رساند. طول این مسیر فرعی در حدود 5 کیلومتر است. پس از گذشتن از روستاهای صلاح الدین کلای سفید، اولیا و ملاکلا شما به این دریاچه خواهید رسید. روستاهای اطراف دریاچه سد آویدر، پی کلا، تاج الدین کلا، ملا کلا و البته صلاح الدین کلا هستند.

 

دریاچه سد آویدر کجاست

 

پوشش گیاهی و جانوری دریاچه سد آویدر

گونه های گیاهی موجود در منطقه سرسبز دریاچه سد آویدر، همچون دیگر نواحی و جنگل های استان مازندران متنوع و بسیار گسترده هستند. می توان گفت، انواع گیاهان موجود در این استان، در منطقه نیز یافت می شود. در زمینه گونه های جانوری نیز مهم ترین موارد قابل ذکر، آبزیان هستند. این جانوران در طی سال های پس از احداث سد و به علت تجمع آب پشت آن، امکان زیست مناسبی در منطقه پیدا کرده اند. انواع ماهی، قورباغه و مار از آن جمله اند. ماهی کپور آب شیرین و آمور از جمله آبزیان مورد توجه منطقه دریاچه سد آبیدر است.

آدرس سد دریاچه آویدر

دریاچه سد آویدر کجاست؟ این پرسش بسیاری از مسافران نوشهر است. باید گفت که با 30 دقیقه رانندگی از نور یا نوشهر می توان به دریاچه سد آویدر که از جمله مناطق دیدنی نوشهر است، رسید. از تهران نیز با تقریبا 3 ساعت رانندگی مستمر به این دریاچه زیبا خواهید رسید. این موضوع، این منطقه زیبای توریستی را مقصد سفرهای کوتاه یک روزه از پایتخت کرده. استفاده از محوطه تفریحی دریاچه در همه شبانه روز ممکن می باشد.

آدرس دریاچه سد آویدر یا آبیدر: مازندران، 30 کیلومتری شرق نوشهر، جاده چلندر، نرسیده به روستای صلاح الدین کلا، 5 کیلومتری جاده اصلی

هزینه ورودی دریاچه سد آویدر : حدود 10 هزار تومان

شما میتوانید این مقاله را به اشتراک بزارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *