دریاچه آویدر در استان مازندران، شرق نوشهر، نزدیک پارک جنگلی سی‌سنگان و نرسیده به روستای کوچک صلاح‌الدین کلا قرار دارد. این دریاچه به خاطر احداث یک سد خاکی به وجود آمده. دریاچه آویدر را به نام‌های دریاچه و سد آویدر و دریاچه صلاح‌الدین کلا هم می‌شناسند. از دریاچه آویدر برای تامین آب مورد نیاز زمین‌های کشاورزی منطقه استفاده می‌شود.

برای دیدن این دریاچه از چالوس به سمت نوشهر حرکت کنید. بعد از نوشهر، حدود 10 کیلومتر از پارک جنگلی سی‌سنگان به سمت صلاح‌الدین کلا بروید تا تابلوی «سد خاکی» را ببینید. جاده سد خاکی آویدر بین پارک جنگلی سی‌سنگان و روستای صلاح‌الدین کلا قرار دارد. بیشتر مسیر این جاده آسفالت و طول آن کمتر از 10 کیلومتر است. تاج‌الدین کلا، ملا کلا و صلاح‌الدین کلا از روستاهای نزدیک به این دریاچه و همگی از توابع شهرستان نوشهر هستند.

درباره دریاچه زیبای آویدر

پوشش گیاهی اطراف این دریاچه مانند سایر مناطق جنگلی شمال ایران است. اما این منطقه بسیار بکر و طبیعی باقی مانده. نزدیکی کوه به دریاچه زیبایی خاصی به منظره آن بخشیده است. فضای دریاچه در پشت سد خاکی هم زیستگاه مناسبی برای برخی از گونه‌های جانوری مانند انواع ماهی‌ها و قورباغه‌ها ایجاد کرده. زمین‌های اطراف آویدر هموار و وسیع هستند و همین موضوع باعث شده این منطقه مناسب استراحت و گردش باشد. می‌توانید در این محوطه گشت و گذار کنید و خاطرات به یاد ماندنی را در ذهن‌تان و عکس‌های زیبا در دوربین‌تان ثبت کنید. اما همان طور که اشاره کردیم، یکی از دیدنی‌ترین بخش‌های این منطقه جزیره کوچک وسط آن است.

دریاچه آویدر

دریاچه آویدر

این جزیره در واقع تپه کوچکی است که بعد از احداث سد خاکی به جزیره‌ای در وسط این دریاچه تبدیل شده. در این منطقه می‌‌توانید در آرامش طبیعت ماهیگیری کنید یا با قایق روی دریاچه به گشت و گذار بپردازید. اگر می‌‌خواهید تجربه‌های متفاوت‌تری داشته باشید امکان اسب سواری یا گردش با دوچرخه هم در این منطقه فراهم است.

امکانات رفاهی و تفریحی دریاچه آویدر

با توجه به استقبال چشمگیر گردشگران عزیز از دریاچه آویدر، رستوران، کافه، سرویس بهداشتی و سوپرمارکت در یک طرف دریاچه قرار دارد. برای تفریح نیز اسب سواری، دوچرخه سواری، ماهی گیری، قایق های موتوری، قایق‌های پدالی نیز وجود دارد که به همراه خانواده و دوستان خود می توانید از آن ها استفاده کنید. هزینه این قایق ها از 30 دقیقه 50 هزار تومان آغاز می شود و نسبت به ساعت و تعداد نفرات آن متغیر است.

در طبیعت بکر و زیبای این مجموعه می توانید با چادرهای مسافرتی و یا زیلو ساعاتی را به شادی سپری کنید. با گشت و گذار کنار دریاچه و آب و هوایی مطلوب، قطعا سفری به یاد ماندنی خواهید داشت.

نکته قابل توجه این که در سراسر این منطقه سطل‌های زباله قرار دارد پس تمامی زباله های خود را درون یک کیسه قرار دهید و هنگام خروج از مجموعه آن ها را در سطل زباله بیاندازید. با این کار نه تنها از طبیعت زیبای شمال محافظت کرده اید بلکه این سرمایه ملی را برای نسل های بعد نیز جاودانه می کنید.

آویدر

بهترین زمان سفر به آویدر

شهرهای شمالی همیشه و در تمام فصول سال گردشگران مخصوص به خود را دارد. این که بگوییم تنها در یک فصل خاص می بایست به این مجموعه‌ی زیبا سفر کنید قطعا اشتباه است. همان طور که فصل بهار و پاییز دارای آب و هوایی معتدل و عالی هستند، بهترین زمان سفر به دریاچه آویدر را می توان این دو فصل پیشنهاد کرد.

در دریاچه آویدر عکاسی فراموش نشود!

اگر قصد دارید ساعاتی را در این مجموعه زیبا به همراه دوستان و یا خانواده خود بگذرانید بهتر است برای ثبت لحظاتی فوق العاده با چشم اندازی از طبیعت زیبای شمال، دوربین عکاسی خود را فراموش نکنید و یا با گوشی همراه خود عکس هایی به یادماندنی بیاندازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *