یکی از جاذبه های گردشگری بسیار محبوب در شهرهای ایران خانه های قدیمی باقی مانده از دوره های مختلف تاریخی همچون خانه رمدانی ساری است. پیشینه تاریخی برخی از این خانه ها گاه به به هزاره هفتم پیش از میلاد می رسد. بعضی از آنها مربوط به دوره های متاخرتر مانند دوره صفویه، قاجاریه و حتی پهلوی هستند. بعضی از این خانه ها یا مالکین شخصی داشته و یا به بخش خصوصی برای بهره وری گردشگری واگذار شده اند. اما متولی برخی دیگر از آنها مانند خانه رمدانی ساری، سازمان میراث فرهنگی می باشد. در بسیاری از شهرهای بزرگ و کوچک ایران می توان نمونه هایی از این خانه های تاریخی یافت.

 

رمدانی های ساری

 

خانه رمدانی ساری و خانه های تاریخی این شهر

شهرهای شمالی ایران، همچون شهر ساری به دلیل طبیعت زیبا و آب و هوای خوب، از نظر خانه های تاریخی نیز غنی هستند. خانه های تاریخی شهر ساری همچون خانه تاریخی رمدانی ها اغلب به دوره قاجاریه مربوط می شوند، زمانی که بسیاری از شاهزاده ها، صاحب منصبان، نظامی ها و درباریان این دوره برای تفریحات تابستانی و ییلاقات خود به این شهرها می آمدند. البته خیلی از این خانه ها هم مربوط به خوانین، اشراف و مالکین محلی منطقه بوده است. خانه رمدانی ساری که در این دوره ساخته شده از جمله آنها می باشد.

خانه های تاریخی کلبادی، رمدانی، سردار جلیل، سرهنگ خان، فاضلی و ناظری ها به دلیل واقع شدن در بافت تاریخی قدیمی ساری در لیست میراث ملی کشور ثبت شده اند. اما در این شهر، خانه های قدیمی دیگری نیز وجود دارد که در میان بافت امروزی شهر گم و فراموش شده اند. به گفته کارشناسان میراث فرهنگی توجه بیش از حد به جاذبه های طبیعی شهر ساری باعث شده که در این شهر بر روی گردشگری تاریخی که پتانسیل بالایی نیز دارد، سرمایه گذاری کافی نشود. در این یادداشت، ما می خواهیم که بر این وجه از ظرفیت گردشگری این شهر زیبا نیز توجه کنیم. برای این کار خانه رمدانی ساری را انتخاب کرده ایم.

خانه رمدانی ساری کجاست

در پاسخ به این پرسش که خانه رمدانی کجاست باید گفت این مکان در محله آب انبار نوی شهر ساری قرار دارد. این محله به عنوان یکی از محلات تاریخی شهر ساری داخل این شهر قرار دارد و نسبت به محلاتی چون نعلبندان، پیرتکیه و میر مشهد و غیره جدیدتر است. این محله را در ابتدا خشت مالان می نامیدند و بعدها عنوان آن به چاله باغ تغییر پیدا کرد. در نهایت نام این محله بر اساس نام وقف کننده و پایه گذار آن تکیه نو انبار نهاده شد. بیشتر خانه های تاریخی این شهر، از جمله خانه رمدانی ساری، در داخل این محله قرار دارند.

کارهای با اهمیت اداری و تجاری شهر ساری نیز در اطراف بازار نرگسیه و خیابان های این محله صورت می گیرد. بازاری ها، کسبه و کارمندان، ساکنان اصلی این محله را تشکیل می دهند. در این منطقه بافت سنتی و مدرن در هم آمیخته شده و کوچه های باریک و خانه های قدیمی در کنار بناهای نوساز و مدرن کنار هم قرار گرفته اند. خانه رمدانی ساری در این منطقه قرار گرفته است.

 

خانه رمدانی کجاست

 

سبک معماری خانه رمدانی ساری

مساحت خانه رمدانی ساری 600 متر مربع بوده و معماری آن به دو بخش قاجاری و پهلوی تقسیم شده. عمارت شمالی و ورودی خانه مربوط به دوره قاجار و بعد از دوران مشروطه است. قدمت این بخش به 200 سال می رسد. قسمت جنوبی و داخلی بنا بازسازی شده در دوره رضاخان پهلوی می باشد. البته کلیت بنا و طراحی آن در سبک دوره قاجار تلقی می گردد. در سال های اخیر تمام اندودهای داخلی این بنا توسط کارشناسان مرمت آثار باستانی حذف شده و طاق نماهای دوره قاجاری از زیر آن پدیدار شده.

خانه رمدانی ساری همچون دیگر بناهای دوره قجری دو بخش اندرونی و بیرونی یا یک حیاط مرکزی و دو ساختمان اصلی داشته. این جداسازی که جزء اصول معماری آن دوره بوده، برای حفظ حریم خصوصی خانواده ها استفاده می شده. به این نوع معماری درون گرا و مرکزگرا گفته می شود. در این مدل ساخت، حیاط به عنوان نماد طبیعت مرکز معماری خانه تلقی می شده است. در این فضا، مرزها و دیواره های بین فضاهای بیرونی و درونی از طریق تزئینات و سایه روشن های بسیار حیاط و اتاق ها ایجاد می شده. قرار دادن بازشوهای مختلف در دیواره ایوان ها و اتاق ها نوع متفاوتی از ارتباط حیاط و اتاق ها را به وجود می آوردند.

آدرس خانه رمدانی ساری

خانه رمدانی ساری به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری ساری می تواند در کنار استفاده از طبیعت زیبای این شهر، شما را به سفری در دل تاریخ برده و جذابیت های توریستی این شهر را تکمیل کند. بازدید از خانه رمدانی های ساری برای عموم ازاد بوده و البته بهتر است قبل از رفتن به آنجا از باز بودن آن مطمئن شوید.

آدرس خانه رمدانی ساری: مازندران، ساری، خیابان انقلاب، خیابان آب انبار نو

ساعات بازدید: 9 صبح تا 6 عصر

شما میتوانید این مقاله را به اشتراک بزارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *