حمام تاریخی دیلمان

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

جاذبه های تاریخی ایران از مواردی است که معمولا گردشگران و توریست های زیادی را به خود جذب می کند. حمام تاریخی دیلمان یکی از همین مکان هاست که به حمام میر بلوک نیز شهرت دارد و قدمت آن به 500 سال پیش می رسد. این حمام در طبیعت زیبای شمال واقع شده و موضوع این مقاله می باشد.

تاریخچه حمام دیلمان

این حمام در دوره ی ایلخانی در شهر دیلمان تاسیس شد و بعد از مدت زیادی که در زیر گل و لای دفن بود، به دستور میرزا علی میر بلوک با هزینه ی خود او کاوش شد و مرمت آن نیز بعد از مدتی به پایان رسید و همین امر سبب شد تا نام این فرد به روی حمام گذاشته شود و به نام او معروف شود. حتی هنوز هم قسمت هایی از این حمام تاریخی کشف نشده و در زیر خاک است. هنوز هم قدمت دقیق این بنا به طور کامل مشخص نیست و اختلاف نظر بر روی سن دقیق این اثر وجود دارد. این حمام به عقیده ی عده ای متعلق به دوره ی صفویان است.

حمام دیلمان

بخش های مختلف حمام تاریخی میر بلوک

یک صحن بزرگ هشت ضلعی در قسمت مرکزی حمام قرار گرفته که دارای چهر ضلع کوچک و چهار ضلع بزرگ می باشد. در واقع از هر کدام از این ضلع ها می توان به قسمت های مختلف حمام رسید. به طور مثال از یکی از این ضلع ها می توان به خزینه اب گرم رفت و جلوی ضلع های کوچک درهایی قرار گرفته است. می توان از این درها برای رفتن به سردخانه، تنویر خانه، گرم خانه و رختکن استفاده کرد. قبلا حوض آب سرد در جلوی رختکن قرار داشت که امروزه تخریب گشته. مردم در گذشته از این حمام برای استحمام استفاده می کردند که بسیار مناسب با آب و هوای منطه نیز بود.

معماری ساخت حمام تاریخی دیلمان

از مهم ترین مواردی که در ساخت این حمام مد نظر سازنده بوده، آب و هوای این منطقه و اطراف آن است. از آن جایی که این بنا در یک منطقه ی کوهستانی باید ساخته میشد، می بایست پایدار و محکم باشد. حمام دیلمان با معماری ساده خود در این منطقه نورگیری بسیار خوبی دارد که این قضیه به عنوان نکتته ای مهم در نظر گرفته شده. برای نورگیر ها از مرمر بهره بردند تا از بیرون داخل دیده نشود و نور آفتاب هم عبور دهد. بعضی از ویژگی های معماری اسلامی نیز در این بنا مد نظر قرار گفته است. دیوار های حمام از جنس آجر هستند و در کل بیشترین استفاده در ساخت این بنا از سنگ بوده است. شایان ذکر است که مرمت های مختلف در طول زمان سبب شده تا حمام بتواند استقامت خود را حفظ کند.

حمام دیلمان

امکانات اطراف حمام تاریخی میر بلوک

این حمام در نزدیکی شهر سیاهکل قرار گرفته است که از جمله شهرهای گردشگری ایران به حساب می آید و امکانات لازم برای مسافران را مهیا می کند. اگر قصد سفر به این منطقه را دارید حتما به جاهای دیدنی سیاهکل نیز بروید. از جمله امکاناتی که در اطراف این حمام وجود دارد، وجود محل هایی است که برای اقامت وجود دارند. هم چنین وجود فروشگاه های مواد غذایی، پمپ بنزین، نانوایی و دیگر مواردی که وجود آن ها ضروری است، باعث شده تا مسافران بیشتر از قبل به این منطقه سفر کنند.

رستوران های اطراف حمام تاریخی دیلمان

از آن جایی که این بنا در ییلاق دیلمان ساخته شده و نزدیک به سیاهکل می باشد، شما می توانید برای خوردن غذا به رستوران های اطراف این منطقه بروید. برای این منظور می توانید یکی از این رستوران ها را برای صرف وعده ی غذایی مورد نظرتان انتخاب نمایید:

  • رستوران سی دیلمان: این رستوران که در دیلمان واقع شده، دارای امکاناتی مثل: پارکینگ رایگان و پرداخت الکترونیکی است و در وعده ی ناهار و شام پذیرای مسافران می باشد.
  • کته کبابی سید: این رستوران نیز در دیلمان قرار گرفته و با امکاناتی مشابه مورد قبل در وعده ی ناهار و شام پذیرای شما خواهد بود.
  • رستوران اذرچهر: موقعیت مکانی این رستوران در سیاهکل و کیلومتر یک جاده ی دیلمان است که حتی می توانید از قبل نیز برای وعده ی ناهار یا شام رزرو نمایید.
  • رستوران تی تی کاروانسرا: این رستوران نیز در جاده ی سیاهکل به دیلمان می باشد که با داشتن فضای باز گزینه ی مناسبی برای افرادیست که به این نکته اهمیت می دهند.

کمپینگ اطراف حمام میر بلوک

اگر می خواهید به گیلان سفر کنید و در اطراف این بنای تاریخی اقامت داشته باشید، می توانید برای کمپ کردن نیز اقدام نمایید. برای این منظور باید امکاناتی نظیر چادر مسافرتی، کیسه خواب و تجهیزاتی مثل عینک و کلاه آفتابی را حتما به همراه داشته باشید. لازم به ذکر است که سعی کنید در منطقه ای کمپ کنید که امنیت شما تضمین باشد. می توانید در مناطقی از دیلمان یا سیاهکل که در نزدیکی حمام قرار دارند این کار را انجام دهید.

حمام دیلمان

 

حمام تاریخی دیلمان کجاست و مسیر دسترسی

همان طور که در بالا به آن اشاره شد، تاریخ ساخت این حمام به 500 سال پیش بر می گردد و مربوط به دوران ایلخانی است و در 50 کیلومتری از شهر سیاهکل واقع شده است. این بنا که جزو اثار میراث فرهنگی محسوب می شود، در ابتدای شهر دیلمان قرار گرفته و کمی قبل از میدان اصلی شهر می باشد. در طول دوره های مختلف مورد بازسازی قرار گرفته و قبل ها زیر گل و لای دفن بوده است سپس به دستور میرزا علی میر بلوک از زیر لایه های خاک آن را بیرون آوردند و بعد با بازسازی آن معروف به نام ایشان گردیده. این حمام در شرق استان گیلان قرار گرفته که می بایست برای رفتن به آن ابتدا وارد گیلان شده سپس به طرف دیلمان حرکت کنید.

آدرس حمام تاریخی دیلمان: گیلان، 50 کیلومتری سیاهکل، ابتدای دیلمان، جنب کوچه میراث فرهنگی، نرسیده به میدان اصلی شهر

رزرو ویلا در سیاهکل

اگر قصد سفر به این منطقه و بازدید از حمام دیلمان را دارید، شاید بخواهید چند روزی در این منطقه اقامت داشته باشید. شما می توانید از ویلا یا هتل هایی که در نزدیکی این اثر تاریخی وجود دارند در دیلمان یا سیاهکل و یا در اطراف حمام میر بلوک استفاده کنید و حتما قبل از تصمیم گیری از اجاره ویلا در سیاهکل در سایت لوکس ویلا اطلاعات جمع آوری کنید تا به مشکل برنخورید.

راهنما سایت

آدرس

گیلان، 50 کیلومتری سیاهکل، ابتدای دیلمان، جنب کوچه میراث فرهنگی، نرسیده به میدان اصلی شهر

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه