جهنم دره‌

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

جهنم دره شاید شما را یاد دعواها و بگومگوهایی که در گذشته داشته اید بیاندازد. جالب است بدانید جهن دره واقعا وجود دارد و جایی در دنیای واقعی به این نام در استان اردبیل دیده می شود. شاید در ذهنتان تصور کنید این منطقه چون نامش جهنم می باشد، جایی مخوف، ترسناک و خطرناک است. اما در رابطه با این جاذبه گردشگری هرچه درباره جهنم می دانید را به دست فراموشی بسپرید. شاید کمتر کسی بداند منطقه ای با این نام عجیب روی کره زمین، آن هم در ایران وجود داشته باشد. چرا که در این مطلب می خواهیم با جهنمی بسیار زیبا و خارق العاده که دست کمی از بهشت ندارد آشنا شویم. تا انتهای این مطلب با لوکس ویلا همراه باشید، قطعا پشیمان نخواهید شد.

معرفی جهنم دره

جهنم دره نام طبیعتی زیبا، خوش آب و هوا و تماشایی است که در استان اردبیل جای گرفته است. جهنم دره درست برخلاف نامش، طبیعتی بسیار زیبا و فوق العاده می باشد که اگر هر گردشگری به سراغ آن برود، از تماشای زیبایی های آن متحیر خواهد شد و آن را به تکه ای از بهشت در میان طبیعت استان اردبیل تعبیر می کند. از میان این دره زیبا آبراهی بسیار پرآب اما باریک جریان دارد که اطراف آن را گیاهان سرسبز فرا گرفته و بر زیبایی آن افزوده اند. اگر در فصل های نیمه دوم سال که دمای هوای این شهر به شدت کاهش میابد به سراغ این پدیده زیبا بروید، قندیل های یخی متعددی را در اطراف آبراه خواهید دید که زیبایی دره جهنم را چندین برابر کرده اند. این دره 13 کیلومتر طول دارد و شیب آن نیز بسیار تند می باشد. در زمان های قدیم، مسیر ابریشم از دره جهنم می گذشت، اما باگذشت زمان، کمتر کسی پیدا می شود به سراغ آن برود. تنها افرادی جرات رفتن به این دره را دارند که جزء کوهنوردان و صخره نوردان حرفه ای باشند که آن ها هم حتما با تجهیزات و امکانات کامل قله های این دره خطرناک و در عین حال زیبا را فتح می کنند.

اما متاسفانه این دره جان چندین نفر را هم در این راستا گرفته است. مسیرهای این دره به قدری صعب العبور و خطرناک می باشند که جسد برخی از افراد کشته شده تا به امروز پیدا نشده اند و در همانجا مانده اند. از آنجایی که کوه های بلند قامت، دره عمیق و رودخانه پرآب و خروشان در کنار یکدیگر قرار گرفته اند، یکی از زیباترین دره های جهان را پدید آورده اند. رودخانه ای به طول 50 کیلومتر با نام رودخانه خیاوچای یا خیوچای به عنوان یکی از مهمترین سرشاخه های رودخانه قره سو شناخته می شود و پس از آن که از کوه های آیی قاری، هزارمیخ و دالی آلی جنوار داغی می گذرد، وارد دره ای عریض و پهن به نام موئیل خواهد شد. این رودخانه از جهنم دره نیز عبور می کند و سپس با قره سو ترکیب می شود و از مهمترین منابع تامین آب شرب روستاهای این منطقه را تشکیل می دهد. از دیگر زیبایی های دره زیبای جهنم می توان به آبشار گورگور اشاره کرد. منظره این منطقه ترکیبی از تناقض هاست. زیبایی وصف نشدنی در کنار چهره خشمگین و خطرناک دره عمیق جهنم.

جهنم دره‌

تاریخچه جهنم دره

امروزه روستای موئیل جزئی از منطقه جهنم دره محسوب می شود که در زمان های گذشته اراضی بسیار سرسبز و زیبایی بودند و عشایری ها به آن کوچ می کردند و از دره های آن برای عبور و مرور خود استفاده می کردند. این دره های زیبا که طول آن ها به 13 کیلومتر می رسند، محلی برای رسیدن به ییلاق های آقار، هازامیغ و تندیرلی برای عشایری ها به شمار می رود. اگر جزء کوهنوردان حرفه ای باشید و بخواهید قله های سبلان را فتح کنید، می بایست از این محل عبور کنید. آتشفشان نیمه فعال سبلان در نزدیکی منطقه دره جهنم قرار داشته که دارای چندین چشمه آبگرم می باشد.

دلیل نام گذاری جهنم دره

شاید پس از دیدن این منطقه به این زیبایی، برایتان سوال پیش بیاید که چرا آن را به نام جهنم دره میشناسند. علت نامگذاری این دره به نام جهنم به سالیانی پیش باز می گردد. دره های این منطقه دارای عمق میان 1700 الی 2800 متری هستید و شیب آن ها بسیار تند می باشند. علاوه بر شیب تند، خاک آن نیز بسیار سست بوده و ممکن بود زیر پای افراد خالی شود و به داخل دره ها پرتاب شوند. در این منطقه به خصوص روستای قریس، افراد زیادی زندگی می کردند و برای رفت و آمد مجبور بودند از این دره عبور کنند که همین عمق و شیب ها باعث می شد تعادل خود را از دست بدهند و آن ها را به کام مرگ می کشاند و تا به امروز جان افراد بسیاری را گرفته است.

علاوه بر این ها، به دلیل باریک و عمیق بودن دره ها، محل مناسبی برای پنهان شدن بود و افرادی که به هر علتی تحت تعقیب قرار می گرفتند، به این دره پناه می بردند و در آن ها پنهان می شدند و مشکلات امنیتی را برای ساکنین این مناطق به وجود می آوردند. افراد محلی این منطقه را جهنم دره سی می خوانند. پس اگر این نام به گوشتان خورد تعجب نکنید. پس اگر حتی جزء کوهنوردان و صخره نوردان حرفه ای هستید و می خواهید قله های این منطقه را فتح کنید، هرگز بدون راهنما سفر نکنید.

جهنم دره‌

شرایط آب و هوایی دره جهنم

همانطور که تا کنون با دره جهنم آشنا شدیم، دریافتیم که این منطقه هیچ شباهتی به جهنم نداشته و از آب و هوای داغ و سوزان خبری نیست. این دره در منطقه مشگین شهر اردبیل قرار داشته و دارای موقعیت مکانی کوهستانی می باشد. اردبیل حتی تابستان های خنک و حتی سردی دارد و زمستان هایش بر شدت سرما افزوده می شود.

کاهش دمای منطقه نیز به خاطر ارتفاع زیادی که از سطح دریا دارد نیز بی دلیل نمی باشد. همین موارد باعث شده به یکی از سردترین مناطق کشور تبدیل شود. یخچال های طبیعی قله های سبلان که بر اثر ذوب شدن در آبراهه میان دره ها جاری می شوند، بسیار سرد بوده و علاوه بر آن نیز از دیواره های دره آب گرم می تراود. چشمه های آبگرم متعددی نیز به علت قرار داشتن آن در مسیر نوار آتشفشانی در این منطقه وجود دارند. همچنین این چشمه های آبگرم دارای خواص درمانی می باشند و افراد زیادی برای جنبه های درمانی به سراغ آن ها می روند. در این میان می توان به چشمه آبگرم ملک سویی اشاره نمود که در فاصله نزدیکی از جهنم دره قرار دارد.

پوشش گیاهی و جانوری دره زیبای جهنم

همانطور که گفتیم، منطقه زیبای دره جهنم منطقه ای سرسبز با چشم اندازهای بی نظیری است که از ترکیب دره عمیق، کوه های سر به فک کشیده، صخره های بلند، رودخانه خروشان و پرآب به همراه پوشش گیاهی و جانوری بسیار زیبایی تشکیل شده است. این منطقه زیبا، به عنوان یکی از بکرترین و دست نخورده ترین طبیعت هایی می باشد که در کل استان اردبیل می توان پیدا کرد.

این منطقه از پوشش گیاهی و پوشش جانوری بسیار متنوعی بهره می برد و یکی از اصلی ترین دلایل زیبایی و منحصر به فرد بودن آن شده است. همچنین جانورانی مانند پرندگان وحشی نظیر شاهین، عقاب و دیگر حیوانات همچون آهو، گراز، خرس، کفتار و… این منطقه را به عنوان زیستگاه خود انتخاب کرده اند. اگر کنار رودخانه را نگاهی بیاندازید، رد پاهایی از خرس های قهوه ای و خاکستری را مشاهده خواهید کرد.

لازم به ذکر است که هر لحظه در این منطقه احتمال حمله حیوانات درنده ممکن بوده و پیشنهاد می شود حتما به همراه یک راهنما به سراغ این منطقه بروید. پوشش گیاهی وسیع دره جهنم به قدری زیباست که باید دوربینی به همراه داشته باشید و از هر نقطه آن عکسبرداری کنید. در بالا دریافتیم که رودخانه خیاوچای از دل دره زیبای جهنم می گذرد و در محل ریزش آبشار گورگور، حوضچه ای را تشکیل داده و در آن ماهی های قزل آلا زندگی می کنند و منظره زیبا و هیجان انگیزی را پدید آورده اند و به عنوان مهمترین زیستگاه قزل آلاهای خال قرمز در این استان به شمار می رود.

جهنم دره‌

بهترین زمان سفر به جهنم دره

از آنجایی که جهنم دره در منطقه ای کوهستانی واقع شده است، در نیمه اول سال دارای آب و هوایی معتدل و رو به خنک و در نیمه دوم سال دارای آب و هوایی بسیار سرد می باشد. پس اگر قصد سفر به این منطقه را دارید و به دنبال بهترین زمان سفر به دره جهنم هستید، بهتر است اواسط بهار تا اوایل تابستان را انتخاب نمایید.

اواسط بهار که به این منطقه بروید، طبیعت آن را سرسبز مشاهده خواهید کرد، اما هوای منطقه همچنان سرد و مه آلود می باشد و به سختی می توانید جلوی خود را ببینید. اما در مقابل نیز به دلیل وجود چشمه های آبگرم، بسیاری از گردشگران فصل زمستان را برای سفر خود انتخاب می کنند تا بتوانند از آبگرم های منطقه لذت ببرند. همچنین از زیبایی هایی که می توانید در فصل زمستان در دره جهنم مشاهده کنید، قندیل هایی هستند که از دیواره های صخره ها آویزان شده اند و منظره و چشم نوازی را پدید آورده اند. اما اگر می خواهید از سفر خود به این منطقه نهایت لذت را ببرید، بهتر است فصل تابستان را انتخاب نمایید.

جهنم دره کجاست و مسیر دسترسی به آن

دره جهنم در استان اردبیل که آن را به عنوان یکی از ترسناک ترین جاهای ایران می شناسیم، در فاصله 35 کیلومتری از مشگین شهر و کیلومتر 18 ییلاق قارا یاتاغ واقع شده است. دره زیبای جهنم همانند قطعه بسیار زیبایی از بهشت در دامنه های شمالی قله سبلان که در بخش شمال غربی کشور می باشد جای گرفته است. مسیر دسترسی به دره جهنم بدین گونه می باشد که وارد شهرستان خوی در استان آذربایجان غربی شده و سپس به سمت خوی – چالدران حرکت کنید. این دره در فاصله 20 کیلومتری از روستای موئیل واقع شده که برای رسیدن به دره باید ابتدا خود را به این روستا برسانید. در این صورت می بایست علاوه بر خودرو، بخشی از مسیر را به صورت پیاده طی کنید تا به دره برسید.

آدرس جهنم دره: استان اردبیل، شهرستان مشگین شهر، کیلومتر 18 ییلاق قارا یاتاغ

جهنم دره‌

سوالات متداول

چه افسانه هایی درباره جهنم دره وجود دارند؟

یکی از افسانه هایی که درباره جهنم دره وجود دارد این است که در زمان های گذشته از این دره به عنوان پناهگاه استفاده می کردند.

جهنم دره کجاست؟

جهنم دره از جاذبه های گردشگری استان اردبیل محسوب می شود که در فاصله 35 کیلومتری از مشگین شهر و 18 کیلومتری از ییلاق قارا یاتاغ قرار گرفته است.

بهترین زمان سفر به جهنم دره مشگین شهر چه فصلی است؟

از آنجایی که استان اردبیل دارای آب و هوایی سرد و کوهستانی است، بهترین زمان سفر به آن و بازدید از جهنم دره، فصل های بهار و تابستان می باشند.

فاصله جهنم دره تا اردبیل چقدر است؟

اردبیل تا جهنم دره دارای فاصله حدود 285 کیلومتر می باشد.

راهنما سایت

آدرس

استان اردبیل، شهرستان مشگین شهر، کیلومتر 18 ییلاق قارا یاتاغ

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه