جهنم دره‌ ، جایی که جهنم به بهشت تبدیل می‌شود

تا به حال از واژه جهنم دره استفاده کرده‌اید؟ تا حالا شده با کسی بگومگو کنید و از کلمه جهنم دره در مقابل شما استفاده کنید؟ می‌دانید جهنم دره ، مکانی واقعیست و در ایران قرار گرفته؟ تا به حال اسم این منطقه را شنیده‌اید؟ ما شما را به درک بردیم و امروز در جهنم دره، میزبان شما خواهیم بود. با ایرانگردی لوکس ویلا همراه باشید. دره‌ای سرسبز و دیدنی در انتظار شماست. کافیست سفر خود را به آذربایجان شروع کنید.

 

جهنم دره کجاست؟

اگر از شهر خوی در استان آذربایجان غربی به سمت چالدران از جاده زرآباد حرکت کنید در بین راه به منطقه ای خواهید رسید به نام جهنم دره.در نزدیکی روستای قریس که منطقه ای کوهستانی است جهنم دره واقع شده است.کمتر کسی به سمت جهنم دره می رود جز کسانی که به قصد کوهنوردی و شکار به این منطقه کوهستانی نزدیک می شوند.

این منطقه به قدری برای بومی ها حواشی دارد و با مسئله مواجه است که کسی برای گشت و گذار به این منطقه نمی آید. اما علت اینکه این منطقه تحت این عنوان نامگذاری شده است این است که اطراف این منطقه را کوه های بلندی دربرگرفته و در دوران های گذشته تا سال های اخیر مأمن کسانی بوده است که با حکومت های مختلف وقت خود مشکل داشته اند و در این منطقه صعب العبور از مردم عادی دور می شده اند.

 

در جهنم دره، با خطر روبه‌رو شوید

در میان جاذبه های گردشگری بعضی از مناطق وجود دارند که به دلیل خطرناک بودن کسی جرآت رسیدن به ته آن را ندارد جنم دره یا همان جهنم درسی یکی از همین مناطق مخوف و خطرناک است.

شاید بخاطر دور بودن و صعب العبور بودن این منطقه آن را جهنم دره (جهنم دره سی) نامیده اند شاید هم بخاطر اینکه عده ای زیادی قصد کرده اند به ته این دره برسند ولی ناکام مانده اند.

این منطقه به قدری برای بومی ها حواشی دارد و با مسئله مواجه است که کسی برای گشت و گذار به این منطقه نمی آید. اما علت اینکه این منطقه تحت این عنوان نامگذاری شده است این است که اطراف این منطقه را کوه های بلندی دربرگرفته و در دوران های گذشته تا سال های اخیر مأمن کسانی بوده است که با حکومت های مختلف وقت خود مشکل داشته اند و در این منطقه صعب العبور از مردم عادی دور می شده اند.

 

علت نامگزاری جهنم دره

علت انتخاب چنین نامی برای دره ای به این زیبایی، به گذشته ی آن بر می گردد. به دلیل شیب تند این صخره ها که عمق شان از۱۷۰۰ تا ۲۸۰۰ متر تخمین زده شده است، این دره همواره خطرات زیادی برای ساکنین این منطقه، خصوصا ساکنین روستای قریس داشته است.

علاوه بر تمام خطرات و تلفات جانی این دره، به دلیل شکل قرارگیری دره ها و مسیر های تنگ و باریک اش که باعث می شود پای کمتر کسی به آن برسد، جهنم دره محل خوبی برای پنهان شدن افرادی بود که به هر دلیلی تحت تعقیب قرار داشتند و یا در خطر بوده اند. همین موضوع باعث ایجاد مشکلات امنیتی برای ساکنین این منطقه شد.

 

طبیعت زیبای جهنم

در کف این دره ی ۱۳ کیلومتری، رودی جریان دارد که زیبایی های این منطقه را تکمیل می کند. شیب دره ها در این منطقه بسیار تند است و احتمال سقوط در آن زیاد است. این منطقه شگفت انگیز، همچنین زیستگاه پرندگان وحشی مثل عقاب و شاهین و حیواناتی چون خرس، آهو، کفتار و گراز است و از این نظر نیز، منطقه ای نه چندان امن به شمار می آید.

 

تاریخچه جهنم دره

جالب است بدانید که جهنم دره در گذشته، در مسیر راه ابریشم قرار داشت. امروزه اما کمتر کسی جرات نزدیک شدن به دره های پر شیب و عمیق آن را دارد؛ اما کوهنوردان و صخره نوردان بسیاری با همراه داشتن تجهیزات کامل، قله های این منطقه را فتح کرده اند. عده ی بسیاری هم به دلیل نداشتن تجهیزات مناسب، در این منطقه دچار صدمات جدی و حتی مرگ شدند. صعب العبور بودن مسیرهای این دره باعث شد تا جسد افراد کشته شده نیز در همانجا باقی بماند.

 

زیبایی های دره جهنمی

جدا از تمام خطرات، جهنم دره یکی از زیباترین دره های ایران است که ترکیب کوه و دره و رودخانه و پوشش گیاهی غنی اش، چشم انداز بی نظیری را آفریده است و دیدن آن خالی از لطف نخواهد بود. برای رفتن به این دره و لذت بردن از منظره ی چشم نواز آن، می توانید به سمت شهرستان خوی در آذربایجان غربی بروید و از آنجا وارد جاده خوی-چالدران شوید، بعد ازطی ۲۶ کیلومتر به روستای قریس می رسید. این منطقه در نزدیکی روستای قریس قراردارد.

 

بهشتی در میان دره پنهان شده

این دره زیبا در این روزهای تابستانی میزبان گردشگران بسیاری است که به آذربایجان غربی سفر می کنند. رودی دائمی در دل آن در جریان است که باعث طراوت و سرسبزی این منطقه شده است. این رود پس از جاری شدن در دل جهنم دره به زمین های پایین دست جریان می یابد. این آب پس از جاری شدن از دره مزارع کشاورزی و روستاهای سر راهش را سیراب می کند.

جانورانی از قبیل خرس، کفتار، گراز، آهو و پرندگانی چون شاهین و عقاب، جهنم دره را به عنوان زیستگاه خود انتخاب کرده اند. این بکر بودن خود گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند. این منطقه از نقاط محبوب کوهنوردان و صخره نوردان نیز به حساب می آید. البته حتما در نظر داشته باشید برای صعود تجهیزات کامل به همراه خود داشته باشید. جدا از تمام خطرات، جهنم دره یکی از زیباترین دره های ایران است. ترکیب کوه، رودخانه و پوشش گیاهی غنی چشم انداز بی نظیری آفریده است.

 

چگونه به جهنم دره برویم!؟

اگر شما هم برای فرار از گرمای تابستان قصد سفر به مناطق غربی ایران کردید این منطقه انتخاب مناسبی است. پس اگر به دیدن این دره رازآلود، زیبا و شگفت انگیز علاقه دارید باید به شهر خوی در آذربایجان غربی سفر کنید. از خوی مسیر خوی – چالدران را پیش بگیرید. پس از طی مسافتی ۲۶ کیلومتری به روستای قریس می رسید. این دره در جوار این روستاست و منتظر شما تا به ماجراجویی در این نقطه بکر کشور بپردازید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *