جنگل اولنگ

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

یکی از بهترین شهرستان های ایران که توانسته مناظر بکر و جاذبه های متعددی را در خود جای دهد، شاهرود می باشد. این منطقه دارای جاذبه های مختلفی هم چون جنگل های مختلف، کویر، آبشار، چشمه، روستاهای تاریخی و نقاط مختلف تاریخی می باشد و به دلیل تنوع آب و هوایی در بخش های مختلف آن به شهر چهار فصل شهرت دارد. تقریبا تمامی مسافرانی که به این شهر سفر کرده اند با بهترین تجربه از تماشای جاذبه های آن به مبدا خود باز گشته اند. در این مقاله به سراغ معرفی یکی از بهترین و دیدنی ترین جاذبه های گردشگری شاهرود به نام جنگل اولنگ رفتیم. بهتر است تا انتهای مطلب با ما همراه باشید تا بتوانید اطلاعات کافی درباره آن به دست آورید و در سفر به شاهرود از این جنگل دیدن نمایید.

جنگل اولنگ کجاست و مسیر دسترسی

از آن جا که این شهر در 50 کیلومتری شمال شاهرود واقع شده، شما باید ابتدا خود را به میدان امام رضا برسانید که در واقع آخرین میدان شهر به حساب می آید. بعد از آن به طرف شمال و جاده شاهرود-بسطام بروید. با رسیدن به بسطام از میدان به سمت جاده شاهرود-آزادشهر رفته و آن را ادامه دهید. با ادامه دادن این جاده وارد جاده شاهرود-رامیان خواهید شد و در ادامه به جنگل اولنگ وارد خواهید شد. شما یک ساعت بدون ترافیک در راه خواهید بود و هم چنین می توانید از لوکیشن زیر برای استفاده از نقشه نیز استفاده نمایید تا آسان تر به مقصد برسید.

آدرس جنگل اولنگ: سمنان، شاهرود، 50 کیلومتری شمال شرقی شاهرود

جنگل اولنگ

درباره جنگل اولنگ شاهرود

علاوه بر جنگل های شمالی کشور که کمتر کسی با آن ها آشنایی ندارد، برخی از شهر های ایران دارای جنگل هایی هستند که نباید تماشای آن ها را از دست بدهید. دو نمونه از بهترین و منحصر به فرد ترین این جنگل ها در شاهرود قرار دارد. جنگل ابر و جنگل اولنگ از مهم ترین و بهترین جاذبه های این شهر به حساب می آیند و نباید تماشای آن ها را از دست بدهید. جاده منتهی به جنگل اولنگ برخلاف جنگل ابر آسفالت بوده و خودرو های سواری به آسانی می توانند به آن دست یابند.

یکی از مواردی که سبب شده تا این جنگل مورد بازدید افراد زیادی قرار بگیرد این است که ارتفاع زمین های جنگل از سطح دریا بسیار بالاتر بوده و همین موضوع سبب شده تا آب و هوای جنگل حتی در تابستان نیز خنک باشد. ارتفاع این جنگل از سطح دریا از 3100 تا 3200 متر متغییر بوده و بهتر است زمانی را برای مراجعه به آن انتخاب کنید که بتوانید در شرایط آب و هوایی مناسب از جنگل دیدن نمایید.

این جنگل در امتداد جنگل های ابر و قطری واقع شده و به دلیل نزدیکی شدن ابر ها به سطح زمین بهتر است صبح زود به جنگل مراجعه کنید تا عصر بتوانید از آن خارج شوید. اگر مه تشکیل شود بسیار خطرناک بوده و نمی توانید اطرافتان را به خوبی ببینید و چون جاده ورود و خروج به جنگل پرتگاه های خطرناکی دارد نمی توانید رانندگی کنید. هم چنین اترق در دل جنگل نیز بسیار خطرناک است چرا که این منطقه زیستگاه جانوران متعدد و وحشی می باشد.

ارتفاع زیاد زمین این منطقه از سطح دریا در کنار عواملی هم چون دمای پایین هوا حتی در ماه های گرم سال و چشمه سار های متعدد، همگی باعث شده اند تا پوشش گیاهی و جانوری این ناحیه تنوع بالایی داشته باشد. گونه های گیاهی و جانوری مختلفی در این جنگل زندگی می کنند که به دلیل تنوع اقلیمی می باشد. در واقع تنوع اقلیم سبب به وجود آمدن دو بخش جنگلی و مرتعی شده که در بخش مرتعی آن درختان و گیاهان زیادی به چشم می خورد.

پوشش گیاهی و جانوری جنگل اولنگ

با توجه به آن چه گفته شد گیاهان و جانوران ختلفی در این جنگل زندگی می کنند که دلیل تنوع آن ها نیز به وضعیت آب و هوایی و ارتفاع جنگل بر می گردد. از گونه های گیاهی جنگل می توان به استیپا، فستوکا، برموس، اگروپایرون، درمنه، چوبک، درختانی هم چون بلوط، افرا، توسکا، داغداغان، گیاهان آویشن، شبدر، دم روباهی، چوبک و… نام برد. علاوه بر موراد گفته شده می توان گونه های مختلف پستانداران، خزندگان و پرندگان نیز اشاره کرد که شامل حیواناتی مثل خرس قهوه ای، گرگ، پلنگ، خوک وحشی، شغال، روباه، خرگوش، عقاب جنگلی، کرکس، شاهین، بلدرچین و… را نیز نام برد.

اگر به جنگل اولنگ مراجعه کنید احتمالا برخی از این حیوانات را از نزدیکی ببیند ولی انواع دیگر معمولا به انسان ها نزدیک نمی شوند مگر آن که به قلمروشان وارد شوید. به هیچ وجه سعی نکنید در این جنگل اقامت کنید چرا که خطر حمله حیوانات جدی می باشد. اگر گیاهان دارویی را می شناسید نیز در این منطقه می توانید از آن ها زیاد تهیه کنید.

جنگل اولنگ

بهترین زمان مراجعه به جنگل

پیش تر نیز به آن اشاره کردیم که جنگل اولنگ به دلیل ارتفاع زیاد از سطح دریا سرد بوده و حتی در تابستان و ماه های گرم سال نیز خنک می باشد. حتما قبل از سفر به این شهر ابتدا مشخص کنید که چه زمانی را برای سفر انتخاب می کنید تا در بازدید از جاذبه های گردشگری شاهرود دچار مشکل نشوید. هم چنین باید قبل از این که به جنگل اولنگ بروید شرایط آب و هوایی را بررسی کنید تا دچار مشکل نشوید چرا که هر لحظه امکان تغییر وضیت آب و هوایی وجود دارد. بنابراین می توان گفت یکی از بهترین اوقاتی که می توانید برای رفتن به این جنگل اقدام کنید، روز های گرم تابستان یا اواخر بهار می باشد.

نکات مهم درباره جنگل اولنگ

اگر تمایل داشتید از این جنگل دیدن نمایید بهتر است ابتدا یک سری از نکته ها را درباره این منطقه بدانید تا بتوانید تجربه بهتری داشته باشید. در ادامه می توانید با این نکته ها بیشتر آشنا شوید:

در مراجعه به این منطقه و در صورت تمایل به پختن غذا حتما منقل و هیزم آماده با خود به همراه داشته باشید.

به هیچ عنوان وارد قلمرو حیوانات جنگل نشوید.

چادر مسافرتی به همراه داشته باشید تا در صورت تغییرات آب  و هوایی بتوانید از ان استفاده نمایید.

کفش مناسب به پا کنید تا در پیاده روی و جنگل گردی دچار مشمل نشوید.

در جنگل گردی به نقاط دور یا نا آشنا نروید و حتما قطب نما داشه باشید.

حداقل یک ساعت قبل از تاریک شدن هوا از جنگل خارج شوید.

زیر انداز و وسایل مورد نیاز برای پیک نیک را به همراه داشته باشید چون تهیه آن ها از این منطقه غیر ممکن است.

آب کافی و کیسه زباله حتما با خودتان بردارید.

حتما لباس گرم و پتو با خود به همراه داشته باشید تا در صورت نیاز از آن استفاده نمایید.

وسایل مناسب کوه نوردی و جنگل پیمایی را نیز در صورت نیاز با خود بیاورید.

تجهیزات تصویر برداری همانند دوربین عکاسی حرفه ای نیز داشته باشید چرا که می توانید قاب های زیبایی ثبت کنید.

راهنما سایت

آدرس

سمنان، شاهرود، 50 کیلومتری شمال شرقی شاهرود

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه