🕑📖 زمان مطالعه : 9 دقیقه

کلاچای به عنوان یکی از زیباترین شهرهای شمالی ایران که در استان گیلان قرار گرفته است، یکی از مقاصد گردشگری بسیاری از افراد می باشد. جاهای دیدنی کلاچای بسیار زیاد و متنوع هستند که تنها با دیدن آن ها از نزدیک و لمس طبیعت زیبا و خوش آب و هوای آن می توانید به زیبایی های آن پی ببرید. دیدنی های کلاچای تنها به دریا و جنگل های آن ختم نمی شود بلکه شامل چشمه های خروشان، رودخانه های زلال و… می باشند که باعث می شوند در تمام طول سال گردشگران داخلی و خارجی زیادی به بازدید از آن ها اقدام کنند. همچنین کلاچای به عنوان یکی از بخش های شهر رودسر نیز می باشد. جنگل های سرسبز کلاچای یکی از بهترین طبیعت هایی است که می توان در آن ها به پیک نیک پرداخت و در زیر سایه درختان بلند قامت آن استراحت نمود. گردش در میان جاذبه های گردشگری کلاچای می تواند یکی از بهترین تجربه های هر فردی در زندگی باشد. در ادامه با لوکس ویلا همراه باشید تا با جاهای دیدنی کلاچای و جاذبه های آن بیشتر آشنا شویم.

تاریخچه کلاچای

کلاچای یکی از شهرهای استان گیلان می باشد که در بخش کلاچای شهرستان رودسر واقع شده است. از زمان های گذشته تا به امروز این شهر را به عنوان بازار داد و ستد محصولات کشاورزی منطقه بوده است. یکی از مهمترین بازارهای محلی شرق استان گیلان پنجشنبه بازارهای کلاچای به شمار می رود. این شهر زیبا به عنوان شرقی ترین شهر استان گیلان می باشد که از شمال به دریای خزر، از شرق به شهر چابکسر، از غرب به رودسر و از جنوب به رحیم آباد و ارتفاعات جنگل های البرز کوه منتهی می گردد. همچنین کلاچای در ارتفاع 20- از سطح دریا واقع شده است. بر اساس آخرین سرشماری که در سال 1395 از کلاچای به دست آمد، جمعیت آن برابر با 12 هزار و 379 نفر می باشد. نام این شهر سرسبز و زیبا در زمان ها قدیم به علت وجود نعمت های فراوان، آن را طلاچای می نامیدند. اما در مقابل نیز آن را با نام کله چه که به معنی بوته های کوچک بود می نامیدند. همچنین کلاچای به معنی جای گل و لای بوده که رودخانه پل رود گل و لای رسوب گذاری شده را در این محل جمع می کرد و نام آن منطقه گلاچای انتخاب شد و بعدها به کلاچای تغییر نام داد. کلاچای از آنجایی که به دریای خزر نزدیک می باشد دارای آب و هوایی معدل و نسبتا سرد و رطوبتی می باشد. خاک این منطقه نیز شنی و ماسه ای بوده و یکی از بهترین محل های کشت برنج شناخته می شود. ساکنان این منطقه دارای شغل های کشاورزی و صیادی می باشند که عمده محصولات آن ها برنج، چای، انواع ماهی ها، مرکبات و کیوی می باشد. از محصولات و صنایع دستی این منطقه می توان به سفالگری، چادر شب بافی، نمدمالی، حصیربافی، آهنگری، طناب بافی و… هستند. در ادامه با تمام دیدنی های کلاچای آشنا می شویم.

جاهای دیدنی کلاچای

غار درین کش

غار درین کش به عنوان یکی از جاهای دیدنی کلاچای معرفی شده است، اما متاسفانه اطلاعات زیادی در رابطه با این غار در دست نمی باشد. غار درین کش در بخش کلاچای شهرستان رودسر قرار گرفته است.

کوه سماموس از جاهای دیدنی کلاچای

یکی از دیدنی های کلاچای که در طبیعت آن قرار گرفته است کوه سماموس می باشد. این کوه در بخش جنوبی کلاچای و رامسر می باشد و به عنوان مرز جنگل های شمال و دره اشکور شناخته می شود. کوه سماموس دارای ارتفاع 3 هزار و 721 متری بوده و در امتداد جنوب کوه بزابن و قله بزرگ خشچال می رسد. اگر به قله سماموس صعود کنید چشم انداز بسیار زیبایی از مناطق اطراف که شامل دریا و دشت های سرسبز می شود را مشاهده خواهید کرد. در رابطه با نام این کوه می توان گفت که سمام نام روستایی در بخش املش استان گیلان می باشد و موس نیز به معنای تپه ای می باشد که در کل به آبادی های پایین روستای سمام معنی می دهد. کوه سماموس یکی از بهترین مقاصد کوهنوردی برای کوهنوردان به شمار می رود. هنگامی که این کوه را بالا می روید و مسیر نسبتا دشواری را پشت سر می گذارید در نزدیکی های قله امامزاده ای به نام امامزاده سماموس را خواهید دید که آرامگاه ایشان بسیار باصفا بوده و یکی از بهترین محل ها برای استراحت کوهنوردان می باشد. همچنین می توانند در بقعه آقا سماموس نیز زیارتی داشته باشند.

بهترین زمان صعود به کوه سماموس

اگر می خواهید به قله سماموس که از جاذبه های گردشگری کلاچای می باشد صعود کنید بهترین فصل ها بهار و پاییز می باشد. چرا که در این دو فصل خبری از گرما و سرمای شدید نیست. این کوه دارای 4 قله بوده که مرتفع ترین آن ها در غرب قرار گرفته است. در فصل هایی بارندگی وجود دارد، برف های سنگینی در این منطقه می بارد که احتمال وقوغ بهمن را افزایش می دهد.

آدرس کوه سماموس: استان گیلان، کلاچای به رامسر

روستای اره چاک اشکورات

یکی از مناطق دیدنی کلاچای که منطقه ای ییلاقی می باشد روستای اره چاک اشکورات نام دارد و روستایی مملو از جاذبه های دیدنی در طبیعت آن می باشد. روستای اره چاک اشکورات در ارتفاعات و تپه ای سرسبز قرار گرفته که مسیر کلاچای به قزوین می باشد. از آنجایی که از این روستا به دیگر روستاهای اطراف مسیر دسترسی وجود دارد، از اهمیت بالایی برخوردار سات. همچنین آب و هوای این روستا باعث شده در میان جاذبه های دیدنی کلاچای به شهرت برسد و به منطقه ای پرطرفدار در تابستان ها تبدیل گردد. چرا که روستای اره چاک اشکورات منطقه ای ییلاقی بوده و دارای تابستان هایی خنک و مطلوب می باشد. در روستای اره چاک اشکورات باغ های فندوق متعددی وجود دارند که از مهمترین بخش های این منطقه به شمار می روند. به دلیل وجود دیواری بزرگ و وسیع، از ورود بادهای سرد به این روستا جلوگیری می شود و از همین رو دارای آب و هوایی معتدل و بسیار دلنشین می باشد. این روستا دارای جمعیت بسیار کمی بوده، به طوری که تعداد جمعیت آن به 20 خانوار می رسد. اگر به این روستا رفتید، حتما از چشمه زیبا و زلال مرادخان دیدن کنید.

بهترین زمان سفر به روستای اره چاک اشکورات

از آنجایی که روستای اره چاک اشکورات منطقه ای ییلاقی بوده، اگر قصد سفر به آن را دارید بهتر است فصل های بهار وو تابستان را برای سفر خود انتخاب کنید. چرا که در تابستان ها خبری از گرمای شدید هوا نیست و می توانید از نسیم های خنک و هوای معتدل و دلنشین آن نهایت لذت را ببرید. در مقابل زمستان ها هوای منطقه رو به سرما می رود.

آدرس روستای اره چاک اشکورات: استان گیلان، جاده کلاچای – قزوین

روستای اره کورات اشکورات

رودخانه پل رود

یکی از جاذبه های گردشگری که در هر شهری وجود داشته باشد و گردشگران زیادی را به سمت خود جذب کند، چشمه ها، آبشارها و رودخانه های پرآب می باشد. در میان مکان های دیدنی کلاچای رودخانه ای پرآب و زلال به نام رودخانه پل رود وجود دارد که گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند. رودخانه پل رود به عنوان بزرگترین رود شرقی استان گیلان شناخته می شود که در بخش کلاچای شهر رودسر جریان دارد. این رودخانه دارای شاخه های بزرگی است که یکی از آن ها چاک رود نام دارد و در غرب تا بخش کیلشم و موسی کلایه در امتداد مسیر سفید رود جریان دارد. اطراف این رودخانه فضای سرسبزی وجود دارد که بر زیبایی منطقه افزوده است. همچنین گردشگران می توانند در اطراف رودخانه پل رود بساط پیک نیک را برپا کنند و ساعاتی را در کنار این رودخانه زیبا در آرامش بگذرانند. این رودخانه از سمت شمال به دریای خزر، از جنوب به حوضه آبریز شاهرود و رشته و کوه های البرز، از شرق به حوضه آبریز خشکه رود منتهی می شود. رودخانه پل رود دارای مساحت 176 هزار و 427 هکاتر می باشد. این رود زیبا از منطقه اشکورات سرچشمه می گیرد و در مسیر عبوری خود اراضی کشاورزی را سیراب می کند. پیشنهاد می شود اگر به کلاچای سفر کردید و قصد گردش در میان جاهای دیدنی کلاچای را داشتید، بازدید از رودخانه پل رود را فراموش نکنید.

روستای شیرمحله رودسر

در میان دیدنی های کلاچای روستای شیرمحله رودسر از شهرت خاصی برخوردار بوده و یکی از جاذبه های گردشگری کلاچای به شمار می رود. این روستا دارای طبیعت بسیار زیبایی است که دل هر گردشگری را فریب می دهد و چشم ها را به خود خیره می کند. روستای شیرمحله رودسر از توابع بخش کلاچای به شمار می رود. اهالی این روستا فرهنگ های مخصوص ببه خود را دارند و بسیار مهمان نواز و خون گرم می باشند که می توانید برای اقامت خود در این روستا حساب کنید. روستای شیرمحله رودسر در دهستان ماچیان واقع شده و جمعیت آن بر اساس آخرین سرشماری که در سال 1395 در آن انجام شد جمعیتی برابر با 574 نفر بود. در فصل های بهار و تابستان طبیعت روستای شیرمحله در سرسبز ترین حالت خود قرار دارد.

آدرس روستای شیرمحله رودسر: استان گیلان، شهرستان رودسر، بخش کلاچای

غار شهاب

یکی از مناطق دیدنی کلاچای که در میان جنگلی سرسبز و خوش آب و هوا به نام جنگل دو آب واقع شده است غار شهاب نام دارد. این غار می تواند یکی از بهترین جاذبه های دیدنی کلاچای برای ماجراجویی باشد. پس اگر اصل ماجراجویی در طبیعت و یا از علاقمندان به غار نوردی هستید، در سفر به کلاچای بازدید از غار شهاب را در اولویت خود قرار دهید.

آدرس غار شهاب: استان گیلان، بخش کلاچای، جنگل دو آب

روستای گاوماست یکی از دیدنی های کلاچای

از دیگر مکان های دیدنی کلاچای که در طبیعت زیبای آن جای گرفته است، روستای گاوماست نام دارد و از توابع بخش کلاچای رودسر به شمار می رود. روستای گاوماست دردهستان بی بالان واقع شده است و بر اساس آخرین سرشماری در سال 1395 که از این روستا به دست آمد جمعیت آن برابر با 380 نفر بود. از همین رو جزء روستاهای کم جمعیت شهر کلاچای به شمار می رود. این روستای سرسبز در بهار و تابستان ها دارای طبیعتی بسیار زیبا، با طراوت و سرسبز می باشد.

آدرس روستای گاوماست: استان گیلان، شهرستان رودسر، بخش کلاچای

روستای گاوماست

گورستان کلاچای

در میان جاهای دیدنی کلاچای گورستان کلاچای قرار دارد که واقع در میدان امام خمینی، خیابان امام خمینی غربی می باشد. این گورستان به عنوان گلزار شهدای کلاچای شناخته می شود. این گورستان همه روزه از ساعت 7 صبح تا 22 شب باز بوده و افراد می توانند در تمام روزهای هفته در این بازه زمانی از این گورستان دیدن کنند و به زیارت اهل قبور ببپردازند.

آدرس گورستان کلاچای: استان گیلان، کلاچای، میدان امام خمینی، خیابان امام خمینی غربی

اقامتگاه بومگردی نارنج بوم کلاچای

اگر به شهر زیبای کلاچای سفر کردید و پس از گردش و تفریح در میان دیدنی های کلاچای قصد اقامت داشتید می توانید خود را به اقامتگاه بومگردی نارنج بوم کلاچای برسانید و 1 الی چند شب در آن اقامت داشته باشید. اقامتگاه بومگردی نارنج بوم کلاچای در روستای شب خوسکله کلاچای قرار دارد و در میان باغی به مساحت 5 هزار متر مربع ساخته شد. درختان نارنج، انجیر، هلو و… در این باغ و اطراف اقامتگاه وجود دارد. این اقامتگاه دارای 2 طبقه و 5 اتاق بوده و زیربنای آن به 280 متر مربع می رسد و گنجایش 25 گردشگر را دارد. این اقامتگاه دارای وعده های صبحانه، ناهار و شام بوده و یکی از بهترین ویژگی های آن این است که گردشگران می توانند غذاهای گیاهی و محلی مورد نظر خود را سفارش دهند. اقامتگاه بومگردی نارنج بوم کلاچای دارای سرویس بهداشتی و حمام مشترک بوده و همچنین پارکینگ دارا بودن آن به پارکینگ اختصاصی از دیگر ویژگی های مثبت آن می باشد. در این اقامتگاه بازارچه فروش محصولات و صنایع دستی وجود دارد که گردشگران و مسافران می توانند از آن ها به عنوان سوغاتی تهیه کنند و همراه خود ببرند.

آدرس اقامتگاه بومگردی نارنج بوم کلاچای: استان گیلان، شهرستان رودسر، بخش کلاچای، روستای شب خوسکله

رودخانه خشک رود

رودخانه خشک رود در میان جاذبه های گردشگری کلاچای جریان دارد و گردشگران زیادی به بازدید از آن می روند. رودخانه خشک رود از ارتفاعات دامنه های البرز سرچشمه می گیرد و از بخش شرقی این شهر به دریای خزر می رسد. بسیاری از آبزیان در این منطقه تخم گذاری می کنند.

سوغات و صنایع دستی کلاچای

اگر به شهر زیبا و خوش آب و هوای کلاچای سفر کردید در میان گردش در مناطق دیدنی کلاچای خرید سوغات را فراموش نکنید. از سوغات کلاچای می توان به گردو، انواع مرکبات، عسل، برنج و… نام برد. همچنین صنایع دستی کلاچای شامل گلیم و چادر شب بافی می شود که می توانید با رفتن به پنجشنبه بازار آن از آن ها به عنوان سوغات شهر کلاچای تهیه کنید و همراه خود ببرید.

کلاچای کجاست و مسیر دسترسی به آن

کلاچای یکی از شهرهای زیبای استان گیلان است که در بخش شرقی آن قرار گرفته است. اگر از تهران می خواهید به این شهر سفر کنید حدود 390 کیلومتر مسافت پیش رو دارید. برای دسنرسی به این شهر باید از تهران از طریق اتوبان شهید همت خود را به آزادراه تهران – شمال برسانید. در این مسیر از تونل سنگان عبور می کنید و آن را پشت سر می گذارید. وارد جاده چالوس می شوید، شهر چالوس را پشت سر می گذارید و از طریق جاده سیاهکل رود – مازندران وارد جاده چالوس – تنکابن می شوید. با عبور از شهرهای تنکابن، کتالم، رامسر و چابکسر در انتها به شهر زیبای کلاچای خواهید رسید و می توانید گشت و گذاری جانانه و حسابی در میان جاهای دیدنی کلاچای داشته باشید.

جاهای دیدنی کلاچای

اقامت و اجاره ویلا در کلاچای

اگر به کلاچای سفر کردید و قصد اقامت و اجاره ویلا در کلاچای را داشتید می توانید از اقامتگاه بومگردی نارنج بوم کلاچای استفاده کنید. همچنین پیشنهاد می شود یک هفته الی 10 روز پیش از تاریخ سفرتان به کلاچای به رزرو و اجاره ویلا در کلاچای اقدام نمایید تا با مشکل رو به رو نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *