بام قشم

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

آیا تا به حال به جزیره قشم سفر کرده اید؟ جزیره ی قشم یکی از زیباترین جزیره های خلیج فارس است که دارای پدیده‌های مختلف زمین شناسی و مقصدی دوست داشتنی برای گردشگران آن تبدیل شده است، پدیده های زمین شناسی جزیره قشم در دنیا کم نظیر و بی همتا هستند.  برای مثال این پدیده ها می توانیم بام قشم را نام ببریم که قدمت زمین شناسی زیادی دارد. در ادامه ان مقاله با لوکس ویلا همراه باشید تا بام قشم، این جاذبه گردشگری زیبا و بی همتا را بیشتر بشناسید.

معرفی بام قشم

یکی از مناطق گردشگر پذیر کشور عزیزمان جزیره قشم می باشد که بام جزیره زیبای قشم، بلند ترین ‌بام جزیره و از فلات‌های دیدنی آن است که هرساله گردشگران زیادی را به سمت زیبایی های خود جذب کرده  است. این بام یکی از قسمت‌های ژئوپارک قشم است که تحت حمایت یونسکو قرار گرفته است، ژئوپارک‌ها نوعی منطقه حفاظت شده هستند که بازدید از آن‌ها آزاد است.  این ژئوپارک‌ها به بخش‌های مختلفی تقسیم می شوند که به هر بخش از آن ها ژئوسایت می گویند، جزیره ی زیبای قشم دارای ۲۵ ژئوسایت می باشد. بام قشم مکانی مناسب است که بر فراز آن می توان جنگل های حرا، سواحل شمالی خلیج فارس، مناظر بی همتای فرسایشی ژئوپارک قشم و در شب، آسمان  نیک منظر پر ستاره را تماشا کرده و از آن لذت تمام را برد. بخش‌های حاشیه‌ای و دامنه‌های بام قشم از جنس ماسه ‌سنگ، سیلت و مارن است و در محدوده قله این بام، سنگ ها خاصیت خاص آهکی دارند و دارای یک پوسته صدفی هستند که می توان آن را به راحتی جدا کرد.

بام قشم

تاریخچه بام قشم

قدمت صخره‌ها و کوه‌های این منطقه به بیش از دو میلیون سال پیش برمی‌گردد و بام قشم یکی از قدیمی ترین استقرارگاه های خلیج فارس می باشد و به مرور زمان با پس رفتن دریا ایجاد شده است.  باستان شناسان تخمین می زنند که انسان ها از عصر آهن تا کنون در این منطقه حضور داشته اند (یعنی حدود 150 هزار سال قبل) و تیم باستان شناسانی که از سوی اداره میراث فرهنگی منطقه آزاد قشم به تحقیق و پژوهش درباره این ناحیه پرداخته اند، یکسری قطعه های سنگی پرداخت شده، محوطه های زندگی و چند فضای بسته سالم که شبیه به آغل برای حیوانات یا انبار وسایل بوده است، همچنین ساختاری شبیه به فاضلاب یا زهکشی و ابزارها و وسایلی چون ساطور، سنگ مادر، سوراخ‌ کننده، تراشه‌های لوالوا و سنگ‌های مادر دیسکی و تعدادی ظروف سفالی را کشف کردند که همه این ها نشان دهنده و حاکی از آن است که انسان های اولیه و از عصر آهن در منطقه بام قشم حضور داشته اند، البته لازم به ذکر است که ظروف سفالی کشف شده در بام قشم، مربوط به دوره پس از اسلام هستند. همچنین تیم باستان شناسی تخمین زده اند که تمامی اشیای یافت شده در این منطقه، دارای عمر و قدمتی بیش از 150 هزار سال هستند. موضوع دیگری که باستان شناسان توانسته اند درباره این منطقه کشف کنند، در رابطه با منطقه ژئوپارک قشم است که نئاتندرال ها (نخستین سانان) در این منطقه زندگی می کردند و حدود 200 هزار سال قبل از قاره آفریقا به قسمت های مختلف قاره آسیا مهاجرت کرده اند. درواقع نئاتندرال ها یک نسل قبل از انسان های هوشمند هستند و مدتی بعد از به وجود آمدن نسل انسان‌های هوشمند، منقرض شدند و از بین رفته اند.

بام جزیره قشم

ویژگی های طبیعی بام قشم

بام قشم دارای ویژگی های طبیعی منحصر به فرد و زیبایی است. برای مثال می توانیم از جنس در ارتفاعات این بام یاد کنیم که آهنکی و بسیار نرم است و هنگام لمس متوجه نرمی آن خواهید شد که همین مسئله این منطقه را بسیار خاص کرده است و هرچه به سمت پایین تر حرکت کنید، از آهکی بودن و نرم بودن این خاک کم خواهد شد. دامنه این ارتفاعات دارای جنسی از خاک سیلت که یک نوع خاک شبیه به خاک رس هستند و همچنین خاک مارن می باشد. ویژگی طبیعی بعدی که این بام دارد، حیات وحش آن است. جزیره قشم دارای حیات وحشی گسترده و متنوع است که نمی توان آن را نادیده گرفت،  به طور مثال، غزال ایرانی، جانوری که بسیار کمیاب است و هرجایی نمی توان آن را مشاهده کرد، در این منطقه می زیستد و ممکن از در سفر به قشم چشمتان به این گونه ی جانوری کمیاب بخورد. همچنین در سواحل این جزیره، گونه های مختلفی از آبزیان و دوزیستان زندگی می کنند. همچنین داخل خود جزیره نیز گونه های متنوعی از خزندگان و پستانداران در حال زیست هستند. اگر بخواهیم بام قشم را با دیگر جاذبه های دیدنی و گردشگری قشم مقایسه کنیم، باید بگویم که از نظر شباهتی، بام قشم شباهت های زیبادی با دره ستارگان دارد. با این تفاوت که مساحت و وسعت بام قشم بیشتر از دره ستارگان می باشد. درختان متراکمی که این محدوده را پوشانده اند و در دل کویر روییده اند، یکی دیگر از جاذبه های طبیعی این منطقه به شمار می رود.

جاذبه های بام قشم

بام قشم دارای جاذبه های فراوان و بی همتای گردشگری است که همین ها باعث شهرت یافتن آن و محبوبیت آن شده است و هرساله سیل عظیمی از گردشگران و توریستان را به خود جذب می کند. این منطقه، دارای جاذبه هایی غرق در آرامش است و انسان را به وجد می آورد. در ادامه چند مورد از جاذبه های زیبا و پر طرفدار بام قشم را برایتان بازگو خواهیم کرد.

چشم انداز بی همتای بام قشم

اولین موردی که باعث محبوبیت بام قشم شده و آن را به یکی از مکان های دیدنی قشم تبدیل کرده است، چشم انداز زیبای آن است که مخصوصا در شب، بسیار دیدنی و رویایی می شود و انسان را محو خودش می کند. عظمت این منظره حیرت انگیز شما را در خودش غرق خواهد کرد و ممکن است ساعت ها به تماشای آن بنشینید بی آن که خودتان متوجه شوید. هرچقدر از سمت دامنه های بام قشم به قسمت های بالاتر و مرتفع تر حرکت کنید، قطعا منظره شما گسترده تر و وسیع تر خواهد شد و شما را بیشتر از قبل محو خود خواهد کرد. این منظره برای عکاسی کردن بی نظیر است و می توانید عکس های بسیار زیبا و خاطره انگیزی را در آن ثبت نمایید. وقتی به بالای بام قشم برسید، گویی نیمی از جزیره قشم زیر پاهایتان است و حس قدرت به شما خواهد داد، اینکه همه چیز را از بالا ببینید و منظره ای بی همتا در اختیارتان قرار گیرد، قطعا حس خوبی به شما القا خواهد کرد. همچنین از نقطه ی مرتفعی که در بام قشم در آن بایستید، می توانید ساحل شمالی خلیج فارس را مانند یک نوار نقره فام زیبا و خاص و درخشنده، در دور دست ها ببینید و حس نزدیک ترین به آسمان پر ستاره شب داشته باشید. این را هم بگویم که اگر از علاقمندان به علم نجوم و مطالعه ستارگان هستید، از آنجا که بام قشم در ارتفاعات قرار گرفته و از آلودگی هوا و آلودگی های صوتی خبری نیست و در اطراف آن نیز نوری وجود ندارد، اگر شب هنگام به بام قشم سر بزنید، قطعا می توانید ستاره های زیبایی را حتی با چشم غیر مسلح مشاهده و رصد کنید و محو تماشای آسمان پر ستاره شب در بام قشم شوید. البته لازم به ذکر است که اگر با خودتان یک تلسکوپ عادی و یا یک دوربین ساده چشمی ببرید، رصد کردن ستاره برایتان دو چندان جذاب تر و هیجانی تر خواهد شد و دید حرفه ای تری از این آسمان زلال و زیبا خواهید داشت. همچنین ویژگی دیگری که این بام دارد، این است که در یک طرف از آن می توانید منظره بسیار زیبایی از جنگل حرا داشته باشید و محو تماشای جنگل زیبای حرا شوید. نکته مهمی که باید در بازدید از بام قشم به خاطر بسپارید این است که از آنجا که در ارتفاعات بام قشم سایه ای وجود ندارد و همه جای آن آفتاب داغ و سوزان می تابد، به همین علت بهتر است در ساعات میانی روز به این منطقه نروید تا دچار آفتاب سوختگی و یا گرما زدگی نشوید، در عوض، در هنگامی که خورشید در حال طلوع و یا غروب است به آن سر بزنید تا هم منظره زیبا ترین را تجربه کنید و هم از گرما رنج نبرید.

منظره بام قشم

روستای کلات کشتار

روستای کلات کشتار قشم و داستان وهم آلود و مرموزی که در روایات آن وجود دارد، یکی دیگر از جاذبه های بام قشم به شمار می رود که جزو آثار باستانی در اطراف بام قشم می باشد. کلات کشتار، نام روستایی در منطقه ژئو سایت بام قشم می باشد که در حال حاضر فقط یک ویرانه است و چیزی به جز بناهای خراب شده و ویران شده، چیزی از آن باقی نمانده است. به این روستا، کوه کلات کشتاران نیز می گویند که از جاذبه های تاریخی و ناشناخته قشم است. روستای کلات کشتا یا همان کوه کلات کشتاران در یک کیلومتری روستای طبل قشم واقع شده است. در این روستا، چند حلقه چاه و دو آب انبار دیده می شود که گمان می برند که این ها مربوط به زمان حضور پرتغالی ها در قشم بوده باشد. همچنین در روستای کلات کشتار، یکسری اتاقک وجود دارد که در مابین آنها، حفره بزرگی شبیه به یک غار نیز دیده می شود که به عنوان راهی برای فرار ساخته بودند ومحلیان و بومیان قشم داستان های جذابی درباره آن ها روایت می کنند. روایات آنها حاکی از آن است که مردمی که در روستای طبل زندگی می کرده اند، جهت امنیت بیشتر و محافظت از خودشان در زمان جنگ و هجوم به سمت روستایشان، روستایی را در ارتفاعات بام قشم بنا کردند تا بتوانند سلطه و نظارت بهتر و بیشتری بر منطقه داشته باشند و از حمله دشمن در امان باشند و نگهبانی دهند. البته برخی دیگر بر این باورند که این روستا، حالت یک انبار برای نگهداری از آذوقه های مردم را نیز داشته و از آذوقه هایشان و مهمات جنگی و نظامی شان در این روستا نگهداری می کردند که اگر بخواهیم دقیق تر آن را بررسی کنیم، به این نتیجه می رسیم که از این روستا هم در کاربرد نظامی، هم در کاربرد های امنیتی و هم به عنوان یک انبار برای نگهداری از آذوقه هایشان نگهداری می کردند. داستان نابودی این روستا را کسی نمی داند، گویی طی اتفاقی هولناک و غیر منتظره، به یک باره کل این روستای زیبا و نیک منظر، رو به زوال و نابودی رفته است. هرچند از آنجا که روستای کلات کشتار در ارتفاعات بنا شده است این اتفاق بعید نیست، اما آمار دقیقی از دلیل نابودی این رستا ارائه نشده است و برای همه مرموز باقی مانده است.

آب انبار بام قشم

دیگر مکانی که می توان به عنوان مکان های دیدنی قشم و جزو جاذبه های گردشگری بام قشم به حساب آورد، آب انبار ها و چاه های قشم می باشند. شاید برایتان عجیب باشد که آب انبار چرا می تواند دیدنی باشد. از آنجا که این آثار باستانی جزو میراث فرهنگی کشور ما هستند و پشت هرکدام داستانی زیبا و قدیمی از گذشته مردمان کشور نهفته است، قطعا برای یکسری از افراد جذابیت دارد. آب انبار ها در واقع، خانه ای برای باران در زمان های قدیم بوده است که مردم آب باران را در آن جمع می کردند. همچنین این آب انبار ها دارای معماری بسیار جذاب و منحصر به فرد هستند و خلاقیت سازندگانشان را به رخ می کشند. یکسری از آب انبار هایی که امروزه در محدوده جزیره قشم واقع شده اند، دارای آب هستند و بعضی از آنها خشک شده اند. آب انباری که در بام شم واقع شده است با نام آب انبار بی بی نیز آن را می شناسند. علت نام بی بی که به این آب انبار نسبت داده اند، بانوی خیری به نام صوغیه است که در سال 1202 دستور به ساخت این آب انبار داده است. صوغیه همسر شیخ عبدالله بوده که د آن زمان حاکم منطقه بوده است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید آب انبار بام قشم یا همان آب انبار بی بی، امروزه نیز برای مردم قابل استفاده است و مردم از آن استفاده می کنند و داخل آن مخزنی به عنوان تصفیه کننده تعبیه شده است که باعث تمیز نگه داشتن آب می شود.

بهترین زمان برای بازدید از بام قشم

جزیره قشم دارای هوایی گرم و مرطوب است که در فصل های بهار و تابستان شرجی و طاقت فرسا و مشکل ساز برای افراد غیر بومی می باشد. بنابراین برای بازدید از بام قشم در فصول پاییز و زمستان به این منطقه سفر کنید و از هوای مطبوع و دل نشین ان لذت فوق ببرید. اگر قصد بازدید به این منطقه زیبا رو دارید توصیه میشود حتما دوربین عکاسی یا موبایل خود را همراه داشته باشید تا خاطرات شیرین خود در این مکان ثبت کنید.

تجهیزات مورد نیاز برای بازدید از بام قشم

بام قشم، یک نقطه بکر و طبیعی است که در آن امکانات خاصی واقع نشده است، پس هنگامی که می خواهید برای بازدید از این منطقه آماده شوید، باید یکسری امکانات و تجهیزات را با خود به همراه ببرید، چراکه قطعا به آنها نیاز پیدا خواهید کرد. قبل از هرچیز باید بگویم که بهتر از به همراه تور و یک گروه به بالای این قله صعود کنید. در ادامه لیستی از موارد و تجهیزاتی که در بازدید از بام قشم به کارتان می آید برایتان آورده ایم.

 • کفش راحت و مناسب: از آنجا که می خواهید به قله صعود کنید و مسیری سر بالایی را طی کنید، پوشیدن یک کفش راحت بسیار مهم است.
 • آب آشامیدنی
 • خوراکی های خشک و سبک
 • کلاه مناسب فصل: از آنجا که در اکثر مواقع هوا آفتابی است، اگر در تایم ساعات میانی روز به بام قشم می روید، حتما کلاه آفتابی با خودتان به همراه داشته باشید.
 • کرم ضد آفتاب
 • لباس خنک و نخی
 • عینک آفتابی
 • پاور بانک
 • کوله پشتی
 • دوربین عکاسی
 • کیسه زباله
 • زیر انداز
 • یک دست لباس اضافه

جاذبه های دیدنی و گردشگری اطراف بام قشم

جزیره قشم، به تنها یک قطب توریستی و گردشگری است و جنوب گردان به آن علاقه بسیاری دارند. در اطراف بام قشم دیدنی های بسیاری وجود دارد که باعث جذاب تر شدن این جاذبه شده اند و پس از بازدید از بام زیبای قشم، می توان به جاذبه های دیگری که در اطراف آن واقع شده اند نیز سر زد.

روستای کاسه سلخ

از دیدنی های جذاب و بکر جزیره قشم، می توان کاسه سلخ را نام برد که در ساحل جنوبی جزیره واقع شده است و فاصله ن با بام قشم حدود 4 کیلومتر است که اگر از مسیر جاده های بی نام به آن بروید، 5 دقیقه طول می کشد. منطقه کاسه سلخ دارای 7 کیلومتر طول و 5 کیلومتر عرض می باشد و خاصیت درمانی نیز دارد، چراکه که کاسه سلخ در خود یک چشمه گوگردی را جای داده است که آب آن دارای خاصیت درمانی بسیار خوبی می باشد. جالب است بدانید که کاسه سلخ هیچگونه پوشش گیاهی ندارد و شبیه به یک برهوت می باشد.

آدرس کاسه سلخ: استان هرمزگان، جزیره قشم، روستای کاسه سلخ

تنگه چاکاویر

در فاصله ای حدود 22 کیلومتری از بام قشم، یکی از زیباترین و خیره کننده ترین جاذبه های گردشگری جزیره قشم واقع شده است که نام آن تنگه چاکاویر می باشد و در نزدیکی روستای گوران است. این تنگه یکی از معروف ترین ژئوسایت های جزیره قشم و یکی از نقاط کمتر دیده و شناخته شده در جزیره قشم به شمار می رود و در طی چندین سال بر اثر تندباد ها و فرسایشات آبی به وجود آمده است. قطعا شما هم این تنگه بی نظیر را در عکس هایی که از آن منتشر می شوند دیده اید. هرساله تعداد زیادی گردشگر و مسافر به این تنگه می روند و در آن عکس های بسیار زیبایی را ثبت می کنند. حفره ها و فرورفتگی های مقعری که روی دیواره های سفید مایل به خاکستری تنگه چاکاویر قشم وجود دارند، انسان را به وجد می آورند و محو تماشای خود می کنند. تنگه چاکاویر از نظر زمین شناسی شبیه به تنگه چاهکوه است ولیکن پیمایش آن دشوار تر و خطرناک تر است. کافیست فقط برای یک لحظه به اعماق سنگ های تنگه کاچاویر خیره شوید تا هزاران شکل و طرح و نقش و نگار در دل آن ببینید، گویی یک سنگ تراش ماهر میلیون ها سال برای تراشیدن این سنگ ها وقت گذاشته است، اما باید بگویم این منظره خارق العاده کاملا طبیعیست. برای بازدید از این تنگه بهتر است با تورلیدر های حرفه ای به آن سر بزنید و اگر بدون تور و راهنما به این منطقه سفر کردید، راهنمایان محلی می توانند شما را در کمترین زمان ممکن به تنگه برسانند، پس از آنها کمک بخواهید. اگر در دسته علاقمندان به صخره نوردی هستید، تنگه چاکاویر برای شما انتخاب بسایر مناسبیت، البته پیشنهاد می شود که پس از بارندگی، به فعالیت های صخره نوردی در این منطقه فکر نکنید، چراکه این صخره ها بعد از بارندگی بسیار لیز و صیفلی می شوند و بالا رفتن از آنها بسیار مشکل است و ممکن است خطرات احتمالی در پیش داشته باشد.

آدرس تنگه چاکاویر: استان هرمزگان، جزیره قشم، روستای گوران، تنگه چاکاویر

[widgetkit id=”20″ name=”تست (copy) (copy)”]

دره تندیس ها

دره تندیس ها یکی از شگفت انگیز ترین دیدنی های جزیره قشم به شمار می رود که در فاصله 5 کیلومتری ساحل جنوبی قشم و بعد از روستایی به نام (برکه خلف) قرار گرفته است. این دره یکی دیگر از شگفتی های طبیعی قشم است که سطح آن غالبا از ترک های گلی پوشیده شده است. دره تندیس ها بخشی از ژئوپارک جزیره قشم نیز هست و هنری از فرسایش باد  و باران است و شکل های بی نظیری در آن وجود دارد و از لحاظ ساختاری مشابه دره ستارگان می باشد، منتهی دره تندیس ها، بزرگ تر و وسیع تر است و تراکم پدیده در آن کمتر است. این دره مکان بسیار مناسب و زیبایی برای عکاسی گردشگران به شمار می رود و می توانید در آن عکس های فوق العاده زیبایی را ثبت نمایید. فاصله دره تندیس ها تا بام قشم حدود 10.5 کیلومتر می باشد که اگر بخواهید به آن دسترسی پیدا کنید حدود 15 دقیقه زمان می برد.

آدرس دره تندیس ها: استان هرمزگان، جزیره قشم، جاده شمالی جزیره، پس از روستای طبل، دره تندیس ها

دره تندیس ها

هتل ها و اقامتگاه های اطراف بام قشم

در جزیره قشم، اکثر مکان هایی که می توانید در آن اقامت داشته باشید شامل اقامتگاه های بوم گردی و هتل ها هستند، هرچند ویلا ها و خانه ها و سوییت هایی نیز برای اجاره و اقامت نیز وجود دارند. اقامتگاه های بوم گردی و هتل های بسیاری در اطراف بام قشم وجود دارند که در ادامه چند مورد از آنها را برایتان آورده ایم.

 • کاروانسرای بند حسن
 • هتل سنتی صفا آباد
 • اقامتگاه بوم ‌گردی پیر حرا قشم
 • اقامتگاه بوم‌ گردی پسر ناخدا امینی
 • اقامتگاه بوم‌ گردی باغ آیین‌های زینت
 • اقامتگاه بوم ‌گردی باغ هنر قشم
 • مهمانسرای کوثر
 • هتل ساحل طلایی

بام قشم کجاست و مسیر دسترسی به آن

برای دسترسی به بام قشم و جزیره قشم از استان تهران، دو مسیر پیش رو دارید:

 • مسیر اول: در مسیر اولی که می توان به آن توجه کرد، شما می توانید با یکی از راه های زمینی و یا پرواز به مقصد را انتخاب نمایید. اگر تمایل داشتید از تهران و با خودروی شخصیتان به جزیره قشم سفر کنید، به سمت استان هرمزگان حرکت نمایید و شهر های اصفهان، شیراز، جهرم و لار را طی کنید تا به بندر پل برسید. بندر پل در واقع یکی از بندر های معروف شهرستان خمیر در استان هرمزگان به شمار می رود. هنگامی که به بندر پل رسیدید، باقی مانده مسیرتان را به وسیله لندیگ کرافت طی نمایید و خود را به قشم برسانید. سپس به روستای طبل بروید و با چند پرس و جوی ساده از بومیان و محلیان قشم، به راحتی به بام قشم دسترسی پیدا خواهید کرد.
 • مسیر دوم: مسیر دوم پیشنهادی از شهر های قم، کاشان، یزد و سیرجان گذر می کند. در این مسیر پیشنهادی، مقصد اولیه شما بندر عباس است که اگر مبدا را تهران و مقصد را بندر عباس در نظر بگیریم، باید 1276 کیلومتر را طی کنید تا به بندر عباس برسید. به محض رسیدن به بندر عباس خود را به اسکله شهید حقانی برسانید. در اسکله شهید حقانی می توانید از لندیگ کرافت ها و لنج ها، خودروی خود را سوار بر لنج کنید و به جزیره زیبا و بی همتای قشم برسید. ادامه مسیر از قشم مشابه به مسیر اول است و تفاوت دو مسیر فقط بین تهران تا قشم می باشد.

آدرس بام قشم: هرمزگان، قشم، حد فاصل شمال و جنوب جزیره، نزدیک روستای سلخ و طبل

رزرو سوئیت در قشم

اگر قصد سفر به جزیره زیبای قشم را دارید و هنوز برای اقامت مکان مناسبی را انتخاب نکردید، نگران نباشید، چراکه لوکس ویلا برایتان پیشنهاد ویژه ای دارد. بهترین گزینه برای اقامت در جزیره قشم اجاره سوئیت ارزان در قشم است، چراکه می توانید با هزینه ای بسیار ناچیز، مکان بسیار مناسبی را برای اقامت خود انتخاب نمایید و از سفر خود لذت ببرید. از آنجا که سفر شما کاملا صرف خرید و بازدید از مکان های دیدنی قشم خواهد شد، در نتیجه تایم زیادی را در مکانی که برای اقامت اجاره می کنید حضور نخواهید داشت و فقط هنگام روز و ساعت های گرم روز و شب ها برای استراحت در آن می مانید. در نتیجه بهتر است مکانی با هزینه کمتر انتخاب کنید تا مسفر مقرون به صرفه تری را تجربه نمایید. البته این پیشنهاد تنها برای کسانیست که دنبال مکانی با قیمت مناسب می گردند.

راهنما سایت

آدرس

هرمزگان، قشم، حد فاصل شمال و جنوب جزیره، نزدیک روستای سلخ و طبل

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه