واژه موزه یادآور تاریخ و چرخیدن در میان عتیقه ها و گذشته هاست. اما باغ موزه وزیری لواسان، از جنس دیگریست. این موزه شما را به تاریخ قصه های کودکی می برد. چه کسی توی روزهای بچگی اش دلش نمی خواسته در دهان شیر برود؟ یا خانه ای در برجی چوبی در میان درختان و سوار بر شانه های یک اسب بالدار داشته باشد؟ یا صندلی و میزی چوبی در آلاچیق خانه درختی اش آماده پذیرایی باشد؟ و یا یک غار که در آن در کنار مجسمه های آدم فضایی، رستم اسطوره ‌ای دیواره‌ های سنگی اش را به دوش بکشد؟ بازدیدکنندگان باغ موزه وزیری لواسان، همه این خیال های زیبا را در این باغ تجربه خواهند کرد.

البته هنگام سفر به لواسان می توانید به دیدنی های بسیار خاطره انگیز و زیبای دیگر این شهر نیز سری بزنید. این منطقه سرشار از جاذبه های گردشگری چون آبشارهای ناران و برگ جهان، غارهای هملون و خمیره و نیز روستاهایی چون افجه، سینک و روستای ایرا می باشد که می توانید از آنها نیز دیدن کنید.

 

غار موزه وزیری

 

باغ موزه وزیری کجاست؟

غار موزه وزیری ساخته ناصر وزیری، با آن که جزیره کودکانه ای دور از شهر است، اما برای ساکنان پایتخت، جای دوردستی نیست. کافیست در انتهای اتوبان ارتش، پیچ و خم جاده لشگرک را رد کرده و به لواسان برسید. سپس درست سر راهی که به سمت “کند علیا و سفلی” می رود، رد تابلوی باغ موزه وزیری را گرفته و در امتداد رودخانه برانید. در سمت چپ این جاده پر پیچ و تاب کوهستانی، پلی در کنار رودخانه و دروازه‌ ای چوبی با بزی شاخدار بر سر درش می بینید. اکنون باید خود را آماده سفر در جهانی متفاوت کنید. در این جهان با ترکیبی از طبیعت، هویت ایرانی، خلاقیت هنری، کودکانگی و جسارت مواجه می شوید.

 

استاد وزیری کیست؟

این روزها بازدیدکنندگان باغ موزه وزیری از دیدن چهره بشاش و حرف های شیرین خالق این موزه محروم هستند. ناصر هوشمند وزیری تا قبل از درگذشتش در تیرماه 98، بی تردید خود یکی از جاذبه ‌های دوست داشتنی باغ موزه اش بود. استاد وزیری با کلاهی پردار بر سر و مو و ریش سپید و کوله‌باری از تجربه زندگی و هنر، تا زمان حیات، اغلب خود پذیرای مهمانانش در محل باغ موزه بود. با این حال روح و نگاه او چنان در فضای باغ جاریست که هنوز هم حضورش در تک‌تک مجسمه ها، خانه درختی، سالن اجتماعات و غار منحصر به فردش حس می شود.

ناصر وزیری، سازنده باغ موزه وزیری، از مجسمه سازان بنام معاصر ایران در سال 1325 شمسی در همدان به دنیا آمد. او دارای درجه دکترای افتخاری و استادی درجه یک هنر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد. از دیگر آثار وزیری می توان به آب نمای پارک ساعی، مجسمه ستارخان و فردوسی در پارک جمشیدیه و مجسمه بوعلی سینا در ماهشهر اشاره کرد. وزیری پس از سال ها فعالیت شاخص هنری داخلی و خارجی، در سال 1384 در باغی به مساحت 1000 متر مربع تصمیم به ساختن این غار موزه در دل طبیعت گرفت. برای ساختن این فضا، وزیری باید فرهاد کوهکن می شد و در دل کوه جهانی از نو بنا می ساخت.

باغ موزه وزیری کجاست

 

آدرس باغ موزه وزیری

غار موزه وزیری که از جمله دیدنی های لواسان می باشد، از آن دست جاذبه های گردشگری است که اگر کشفش کنید، به یک بار دیدنش قانع نخواهید شد. این باغ موزه همان طور که در ابتدای متن گفته شد، در جاده کند سفلی و علیا و منطقه ای کوهستانی و بر روی رودخانه قرار دارد. این ترکیب انتخاب مناسبی برای تعطیلات و آخر هفته شماست. هر وقت که از شلوغی شهر خسته شدید، می توانید در کمترین زمان به باغ موزه وزیری برسید. برای رسیدن به موزه باید نشانی زیر را دنبال کنید. البته حتماً قبل از آماده شدن برای سفر، با شماره های باغ تماس بگیرید تا از باز بودن موزه به ویژه در شرایط کرونا مطمئن شوید:

تلفن باغ موزه برای هماهنگی: 26556604

آدرس باغ موزه وزیری: تهران، لواسان، بلوار امام خمینی، جاده کند علیا و سفلی، دوراهی بوجان، سمت چپ بعد از چال ناظران پلاک 77

ساعات بازدید: 9:30 تا 17:30

شما میتوانید این مقاله را به اشتراک بزارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *