شاهزاده ماهان

باغ شاهزاده ماهان یا باغ شازده ماهان یکی از باغ‌های تاریخی ایران در شهر زیبای کرمان است. این باغ در حدود 2 کیلومتری شهر ماهان و در نزدیکی شهر کرمان و در دامنه کوه‌های تیگران جای گرفته و مربوط به پایان دوره قاجاریه است. این باغ در مختصات جغرافیایی 30 درجه و 1 دقیقه عرض شمالی و 57 درجه و 17 دقیقه طول شرقی قرار گرفته و بلندای آن از سطح دریای آزاد 2020 متر است.

این اثر در تاریخ 14 آبان 1353 با شمارهٔ ثبت 1012 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده ‌است. در سال 2011 در نشست سی و پنجم میراث جهانی یونسکو به همراه هشت باغ ایرانی دیگر در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسیده است.

برای دریافت اطلاعات دقیق به همراه جزئیات مورد نیاز با لوکس ویلا همراه باشید. در این مقاله سعی داریم تا شما را با تمامی آثار موجود در این مجموعه آشنا کنیم.

ویژگی های باغ شازده ماهان

مساحت باغ شاهزاده ماهان نزدیک به 5/5 هکتار است. به دو مجموعه ی شرقی و غربی تقسیم شده است. عمارت ها و سازه هایی که در این باغ  ساخته شده اند بسیار زیبا و منحصر به فرد هستند. سر در آن از معماری قدیمی و باستانی زیبایی برخوردار است که موجب شهرت این مجموعه در کنار نمونه های مشابه شده است. وجود فواره و آب نماهای شگفت انگیز چشم انداز باغ شازده ماهان را چند برابر کرده است.

فواره‌های باغ شاهزاده کاملا مهندسی شده طراحی و ساخته شده است. طول باغ شازده ماهان کرمان حدودا 405 متر و عرض آن 120 متر مربع است. از این رو قدیمی ترین و بزرگ ترین باغ تاریخی ایرانی در شهر کرمان محسوب می‌شود. بازدیدکنندگان و گردشگران می توانند در تمامی فصول سال مخصوصا بهار و پاییز به این مجموعه‌ی فوق العاده مراجعه نمایند.

امکانات باغ شاهزاده ماهان

از مهم ترین دلایل طراحی و ساخت این باغ اشرافی در کرمان محل قرارگیری آن در مسیر کرمان به بم و جاده قدیم ابریشم به شمار می‌رود. اگر بخواهیم برای کسانی که تا به حال به این مجموعه نرفته اند از ابتدای ورودی توضیح دهیم، به این ترتیب است: از زمان ورود با چشم انداز چهار باغ، کوه، فواره، نمای سازه های قدیمی رو به رو هستید. این فضای سبز به همراه عمارت های باستانی و بازسازی شده، حوضچه ها، آبشارها، فواره و آبنمای فوق العاده ای که در باغ شاهزاده ماهان وجود دارد، هر گردشگری را برای ورود به این مجموعه و گشت و گزار در آن ترغیب خواهد کرد.

جالب است بدانید در این باغ درختهای میوه به تعداد زیادی درست رو به روی عمارت اصلی و در کنار آبنماها قرار گرفته اند که جلوه‌ی این باغ را دو چندان کرده است. سر چشمه‌ی آب در شاهزاده ماهان از رودخانه کوچکی به نام تیگران است.

باغ شاهزاده ماهان

شاهزاده ماهان

ثبت جهانی باغ شاهزاده ماهان

باغ شازده ماهان  یکی از 9 باغ ایرانی در شهر کرمان است که در سال 1390 در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسیده است. جالب است بدانید که اطلاعات این باغ از طرف یونسکو به 30 زبان زنده دنیا ترجمه شده و امروزه در نقشه اصلی گردشگری یونسکو برای گردشگران خارجی قرار گرفته‌ است.

با توجه به کم لطفی های برخی مسئولین در سال‌های گذشته، تقریبا در سال 1392، قرار بود بخشی از این باغ به بخش خصوصی واگذار شود و از عمارت و باغ ها به عنوان اقامت‌گاهی برای گردشگران مورد استفاده قرار بگیرد. اما این کار هیچ وقت عملی نشد زیرا که از طرف یونسکو هشدار جدی به سازمان میراث فرهنگی ایران در خصوص خارج شدن شازده ماهان از لیست آثار جهانی شد. قوانین این سازمان جهانی به این صورت است که، هر گونه تغییر، بازسازی و مرمت باید زیر نظر یونسکو و با اطلاع قبلی صورت بگیرد. از این رو حضور افراد و یا ارگان های خصوصی، قوانین این مجموعه را نقض خواهد کرد.

قسمت های مختلف باغ شازده ماهان

شاهزاده ماهان یک باغ شگفت انگیز است که تعداد زیادی از بناهای قدیمی و فوق العاده را از معماری بی نظیر ایرانی به نمایش گذاشته است. برای آشنایی با بخش های گوناگون این مجموعه‌ی زیبا با لوکس ویلا همراه ما باشید.

سردرخانه شازده ماهان

در قسمت پایینی باغ، درست قبل از فضای ورودی اصلی بنایی قدیمی قرار دارد که به سردرخانه شهرت پیدا کرده است؛ سردرخانه یک سازه‌ی 2 طبقه در قسمت ورودی باغ شاهزاده ماهان است که درست وسط سرسبزی باغ و خشکی کویر قرار گرفته و این دو را به خوبی از هم جدا می‌کند.پس از این که از راهروی ورودی شردرخانه عبور می‌کنید به یک هشتی بسته و کوچکی می‌رسید که با قرار گرفتن زیر آن تازه متوجه شگفتی و چشم انداز حیرت انگیز آن می‌شوید. اگر می‌خواهید تمام زیبایی های شازده ماهان را در یک قاب ببینید، زیر طاق عمارت بایستید و چشم انداز باغ، فواره و حوض ها را تماشا کنید. برای دقایقی چشمان خود را ببندید و قله جوپار را از فاصله زیاد، در کنار درخت های میوه و آبنما ها تصور کنید و از آن لذت ببرید. می‌شود ساعت ها در این عمارت ایستاد و از تضاد بیابان و آبادی در شازده ماهان کیف کنید.

دروازه ورودی با ارتفاع حدودا 3 متر در میان عمارت سردرخانه قرار گرفته است. پس از عبور از این سردر و پشت سرگذاشتن یک فضای واسطه به درون باغ هدایت خواهید شد، با پله هایی رو به رو می شوید که به اتاق های جانبی نیز راه دارند.

سردرخانه در زمان های قدیم حکم سکونتگاه و محلی برای تماشای مناظر باغ شازده ماهان بوده است. اتاق هایی که در طبقه بالای آن وجود دارد همان اقامتگاهی اشرافی بوده که این روزها می توانید از دیدن آن و معماری فوق العاده اش لذت ببرید. البته ورودی های دیگری نیز به این باغ وجود دارد که در ضلع های دیگر این مجموعه به عنوان ورودی های فرعی قرار گرفته اند.

باغ خلوت

تفاوت هایی در ساختار باغ شازده ماهان با دیگر باغ های ایرانی دیده می شود که یکی از آنها وجود بخشی از باغ در پشت بالاخانه است. این محوطه به ساکنان باغ این امکان را می داده است که فضایی خصوصی تر و جدا از فضای اصلی باغ داشته باشند. در این فضا، که به باغ خلوت شهرت دارد، باغچه های میوه و گذرگاه هایی با درخت های سایه دار و پیاده راه هایی موازی با بنای بالاخانه به چشم می خورند. آب پس از راه یافتن به آبراه های باغ خلوت، از دو طرف به آبراه های باغ اصلی می ریزد.

باغ شازده ماهان

باغ شاهزاده ماهان

امکانات رفاهی و گردشگری مجموعه

این روزها با توجه به استقبال چشمگیر گردشگران داخلی و حتی گردشگران خارجی غرفه های دائمی برای عرضه‌ی صنایع دستی، سوغاتی و گلیم های دست باف، رستوران با انواع خوراک های محلی و ایرانی، سرویس بهداشتی و مهمانسرا ساخته شده است.

ساعت و هزینه بازدید از باغ شاهزاده ماهان

زمان بازدید: همه روزه از ساعت 9 صبح تا 7 عصر

هزینه: 5 هزار تومان برای گردشگران ایرانی و 30 هزار تومان برای گردشگران خارجی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *