جاهای دیدنی اصفهان پایتخت فرهنگ و هنر – بخش اول

اصفهان شهر فرهنگ و هنر ، نصف جهان ، قطب توریستی فرهنگی و تاریخی ایران ؛ همگی از تعاریف و صفات شهر تاریخی اصفهان می باشند . ما قصد داریم در ادامه به بررسی کامل جاهای دیدنی اصفهان پایتخت فرهنگ و هنر ایران بپردازیم .

شهر اصفهان قدمتی برابر با تمدن ایران زمین دارد . شهری که سالها پایتخت ایران بوده است . جاهای دیدنی اصفهان ، جز پرطرفدارترین اماکن توریستی تاریخی فرهنگی ایران می باشند که هر ساله بسیاری از گردشگران داخلی و توریست های خارجی برای دیدن مناطق دیدنی اصفهان به این شهر سفر می کنند .

با لوکس ویلا همراه باشید تا بتوانیم جامع ترین و کامل ترین اطلاعات گردشگری شهر اصفهان را در اختیار شما قرار دهیم . اطلاعاتی که هر گردشگر و مسافری قبل از سفر به شهر اصفهان می بایست در نظر بگیرد تا در طول اقامت خود در اصفهان بتواند از جاهای دیدنی اصفهان وابسته به علاقه خود دیدن کند .

میدان نقش جهان اصفهان

یکی از جاهای دیدنی اصفهان و معروف ترین آن ها ، میدان نقش جهان اصفهان است . میدانی با 507 متر طول و 158 متر عرض که یکی از بزرگ ترید میدان های دنیا می باشد . میدانی که آثار تاریخی متعددی را در خود جای داده است .مسجد شیخ لطف الله ، مسجد امام ، سر در بازار قیصریه و کاخ عالی قاپو از جمله جاهای دیدنی اصفهان هستند که در میدان نقش جهان قرار گرفته اند . دور تا دور میدان نقش جهان توسط حجره های قدیمی احاطه شده است . حجره هایی که مرکز بازدید بسیاری از گردشگران و همچنین مرکز خرید سوغات مسافران می باشد . میدان نقش جهان در زمان حکومت صفویان احداث شد . در زمان صفویان بود که شهر اصفهان به عنوان پایتخت این حکومت برگزیده شد. تاریخ ساخت مسجد امام ، مسجد شیخ لطف الله و سر در بازار قیصریه نیز به همین دوران بر میگردد .

میدان نقش جهان محل برگزاری مسابقات چوگان بوده است . رژه سربازان و سپاهیان نیز در میدان نقش جهان برگزار می شد . در دوران قاجار به دلیل بی توجهی به آثار تاریخی قسمت هایی از میدان نقش جهان مورد تخریب قرار گرفت که در دوران پهلوی و به خصوص دوران پس از پیروزی انقلاب ، کار مرمت و بازسازی بر روی قسمت های تخریب شده میدان نقش جهان انجام گرفت . میدان نقش جهان در روز 8 بهمن ماه سال 1313 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید .

عمارت عالی قاپو

یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان ، کاخ عالی قاپو است . این کاخ در میدان نقش جهان و رو به روی مسجد شیخ لطف الله قرار گرفته است . شاهکار معماری دوران صفوی را می توان در تک تک جزییات کاخ عالی قاپو مشاهده کرد . عمارتی که محل مهمانی ها و جلات مهم حکومت صفویان بوده است . کاخی با 6 طبقه و تزییناتی که در هر طبقه به طور مجزا طراحی شده است . عالی قاپو به معنای سردر بلند است .

شاید جذاب ترین طبقه برای بازدید آخرین طبقه عمارت عالی قاپو باشد . طبقه ای که در آن تالاری قرار گفته است به نام اتاق صوت . اتاقی که طنین صداهای اضافی را می گیرد و اصوات به صورت صاف ترین شکل ممکن به تمام قسمت های تالار می رساند .

مسجد شیخ لطف الله

یکی از دیگر از جاهای دیدنی اصفهان و جز اماکن دیدنی چهارگانه میدان نقش جهان ، مسجد شیخ لطف الله اصفهان می باشد . مسجدی که 18 سال ساخت آن به طول انجامید . در ضلع شمال شرقی میدان نقش جهان و رو به روی کاخ عالی قاپو ، گنبدی کاشی کاری شده نمایان است . گنبد مسجد شیخ لطف الله . شما با بازدید از مسجد شیخ لطف الله می توانید ظریف ترین معماری کاشی کاری ایرانی را با لمس کنید .

مسجد امام اصفهان

مسجد شاه ، مسجد جامع عباسی و یا همان مسجد امام که تاریخچه ای طولانی دارد . تاریخچه ای به قدمت دوران صفوی تا به امروز که حوادث و اتفاقات بسیاری را به مانند راز در خود جای داده است . ای کاش بناهای تاریخی توانایی سخن داشتند تا بتوانند مو به مو تاریخ را به زبان بیاورند . چند فرمان شاه عباس روی لوح های سنگی نصب شده است که در این مسجد قرار گرفته اند . در مرکز گنبد بزرگ جنوبی به گونه ای است که انعکاس صوت صورت می گیرد .

سردر بازار قیصریه

سردر بازار قیصریه یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان است که در میدان نقش جهان قرار گرفته است . دوران صفوی دوران شکوه معماری ایرانی اسلامی بوده است . در قسمت شمالی میدان نقش جهان ، رو به روی مسجد امام ، یکی از دیگر از اماکن چهارگانه تاریخی میدان نقش جهان قرار گرفته است . در گذشته سردر قیصریه دارای 3 طبقه بوده است که متاسفانه طبقه سوم آن که نقاره خانه بوده است ، تخریب شده است .

سردر قیصریه شما را به سمت بازار بزرگ اصفهان هدایت می کند . این بنا از بنایی در شهر قیصریه الگو گرفته است و به همین دلیل این نام برایش انتخاب شده است . در سردر قیصریه چند تابلوی نقاشی نیز وجود دارد که شکارگاه سلطنتی و اروپایی‌های دربار اصفهان را به تصویر کشیده‌اند. در مجموع عمارت قیصریه شامل سردر، عمارت نقاره‌خانه، ضراب‌خانه و کاروان‌سرای شاهی است و گردشگران را به خود علاقه‌مند می‌کند. این اثر در ۱۵ دی ماه ۱۳۱۰ به شماره‌ی ۱۰۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

عمارت هشت بهشت

عمارت هشت بهشت یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان می باشد که حاصل معماران دوران صفویان می باشد . این عمارت در اواخر حکومت سلسله محل سکونت حاکمان بوده است . عمارت هشت بهشت در باغ بزرگ و بسیار زیبای نقش جهان قرار دارد که بنای اولیه آن را شاه اسماعیل اول بنا نهاد . این عمارت هشت ضلعی دارای دو طبقه ساخته شده و چهار نما دارد .

 چهل ستون

یکی دیگر از جاهای دیدنی شهر زیبای اصفهان باغ چهل ستون می باشد . این باغ دارای مساحتی بیش از 67 هزار متر مربع می باشد که سال ها برای احداث این مکان وقت صرف شده است . در زمان های گذشته این باغ را به اسم باغ جهان نما می شناختند . چهل ستون در میدان امام حسین در خیابان استانداری اصفهان قرار گرفته است .

عمارت چهل ستون در اصل دارای 20 ستون می باشد که انعکاس ستون های آن در حوض مقابل آن باعث شده است که به چهل ستون معروف گردد .

برخی مورخان بر این عقیده اعتقاد دارند که کاخی که به دست شاه عباس دوم تکمیل شد دارای چهل ستون بوده است اما در آتش سوزی سال 1118 هجری قمری بیست ستون از آن تخریب شده است . آینه کاری ها ، نقاشی های بزرگ دیواری و ستون های چوبی از زیبایی های کاخ چهل ستون است . منبت کاری ها ، خاتم کاری ها و معماری اصیل ایرانی در تمام جزییات ساخت باغ چهل ستون به چشم می خورد .

اقامت در اصفهان

در پایان قسمت اول شناخت اماکن تاریخی و فرهنگی شهر اصفهان لازم به ذکر است که نگرانی شما را در مورد اقامت در اصفهان کاهش دهیم . لوکس ویلا در حال حاضر اقدام به اجاره آپارتمان در اصفهان ، اجاره ویلا در اصفهان ، اجاره خانه در اصفهان و معرفی اقامتگاه ها و هتل های این شهر توریستی کرده است . شما می توانید با بازدید از وب سایت لوکس ویلا اقامتگاه و ویلای مورد نظر خود را شناسایی کرده و با اقدام به رزرو نمایید . کارشناسان ما به صورت 24 ساعته آماده ارائه بهترین خدمات به شما مسافران عزیز می باشند .

همچنین شما می توانید برای رزرو ویلا در سراسر کشور نیز از وب سایت لوکس ویلا دیدن فرمایید .