جاهای دیدنی مشهد – بخش اول

به برکت حضور بارگاه ملکوتی حرم مطهر امام رضا علیه السلام ، شهر مشهد یکی از قطب های توریستی سیاحتی و زیارتی ایران شکل گرفته است . شهری مذهبی که عطر حضور امام رضا در سرتاسر شهر پیچیده است . شاید بسیاری از مسافران شهر مشهد ، از دیگر جاهای دیدنی مشهد بی خبر باشند . شاید ندانند چه مناطق و طبیعت زیبایی در اطراف شهر مشهد قرار گرفته است . شاید از محل مراکز تفریحی و رفاهی مشهد بی خبر باشند . گروه لوکس ویلا در ادامه می خواهد تمام جاهای دیدنی مشهد را به شما معرفی کند . اگر قصد عزیمت به مشهد مقدس را دارید تا آخر این مقاله همراه ما باشید .

حرم مطهر امام رضا

بدون هیچ تردیدی و احترام کامل و با افتخار می توان از حرم مطهر امام رضا علیه السلام نام برد . از مهم ترین جاهای دیدنی مشهد ، حرم مطهر امام رضا است . بعضی از منابع تاریخی مکانی که پیکر حضرت علی بن موسی الرضا (ع) ، هشتمین امام شیعیان در آن به خاک سپرده شده است روستای سناباد در نزدیکی شهر توس بوده است . بعد از ساخت حرم امام رضا علیه السلام در این روستا ، شهری در اطراف حرم ساخته شد . شهری که امروزه به نام مشهد مقدس میشناسیم .

حرم مطهر امام رضا از مهم ترین بناهای تاریخی و مذهبی ایران به شمار می رود . تقریبا هر سال بیش از 20 میلیون زائر از سراسر ایران و سایر کشورها برای زیارت امام رضا (ع) به مشهد سفر می کنند .

محدوده حرم امام رضا شامل گنبد طلا ، گلدسته ها ، مسجدها ، صحن ها ، ایوان و رواق و بست ها می باشد .محدوده ای که هر روز گسترده تر میشود و صحن هایی با معماری چشم نواز و در شان امام رضا احداث می گردد .

موزه آستان قدس رضوی

یکی دیگر از جاهای دیدنی شهر مشهد ، موزه آستان قدس رضوی می باشد . موزه ای که بناهای تاریخی آن جلوه گر شش قرن تزئینات و معماری دوره اسلامی و اشیای تاریخی آن نشان دهنده انواع هنرها و صنایع دستی ساخته شده طی ده قرن گذشته می باشد .

موزه آستان قدس رضوی خود از چندین موزه تشکیل شده شامل موزه قرآن و نفایس ، موزه هدایای مقام معظم رهبری ، موزه گنجینه دریایی ، موزه آثار استاد فرشچیان ، گنجینه اسکناس و سکه و تمبر ، گنجینه سلاح و مدال ، گنجینه ساعت و نجوم و گنجینه هنرهای تجسمی و ظروف می باشد .

در صورت سفر به شهر مقدس مشهد ، حتما از موزه آستان قدس رضوی دیدن فرمایید .

بازار رضا

یکی از معروف ترین و قدیمی ترین بازارهای ایران و یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد ، بازار رضا است . بازاری که در حوالی محدوده حرم قرار گرفته است . بازاری با دو راهروری تو در تو و با حدود 1700 مغازه . مرکز فروش تسبیح های رنگارنگ ، مهر و سوغاتی های بسته بندی شده به همراه عطر زعفران و نبات که در جای جای بازار رضا پیچیده است .

مسجد گوهرشاد

یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد و از ارزشمندترین آثار حرم ، مسجد گوهرشاد است . مسجدی که زمان دوره تیموریه ساخته شده است و بالغ بر 6 قرن است که پابرجاست . صحن گوهرشاد بزرگترین صحن را در میان تمامی صحن های حرم دارد .مسجد گوهرشاد دارای چهار ایوان بزرگ می باشد که با یکدیگر قرینه اند .این ایوان ها چهار طرف حیاط مسجد را احاطه کرده اند .

صحن های حرم

قدیمی ترین صحن حرم ، صحن انقلاب است که با نام قدیمی صحن عتیق است که بیشترین قدمت و اعتبار را دارد .از دیگر صحن های دیدنی حرم مطهر اما رضا می توان به صحن های انقلاب ، آزادی ، صحن جامع رضوی ، صحن کوثر و ... اشاره کرد . صحن هایی زیبا و با معماری اسلامی که می توان ساعت ها به آنها نگاه کرد و با حس ارامشی که منتقل می کنند به زیارت امام رضا پرداخت .

کوهسنگی دوست داشتنی

یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد و معروف ترین آن ها پارک کوهسنگی مشهد می باشد . پارک کوهسنگی مشهد از دیرباز محل تفریح خانواده های مشهدی و مسافران و گردشگران بوده است . وجه تسمیه پارک کوهسنگی از دو کوه کم ارتفاع سنگی که در اطراف پارک قرار دارند ، گرفته شده است . کوهسنگی دومین پارک بزرگ مشهد بعد از پارک ملت است که طی این سال ها گسترده تر و مجهز تر شده است .

کوهسنگی از لحاظ بازدید مسافران شهر مشهد سومین منطقه پرطرفدار است .بعد از حرم مطهر امام رضا و آرامگاه فردوسی .آب و هوای بسیار مناسب ، مناظر زیبا و همچنین ترکیب سنگ و آب در پارک کوهسنگی موجب شده است تا مسافران و گردشگران ساعاتی را در این پارک به تفریح و گشت و گذار بپردازند .

چالیدره

سد چالیدره یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد می باشد که شاید کمتر نام آن را شنیده باشید . سد چالیدره ، سدی خاکی که بوسیله اب رودخانه جاغرق ، پر آب می شود . این منطقه گردشگری در سال های اخیر دستخوش تغییرات بسیاری شده که خوشبختانه این تغییرات برای رفاه حال بازدیدکنندگان بوده است .

چالیدره در طرقبه قرار گرفته است . اب و هوای کوهستانی این منطقه گردشگران بسیاری را به خصوص در سال های اخیر جذب خود کرده است . از جمله دیدنی های مشهد و منطقه سد چالیدره می توان به دریاچه مصنوعی آن اشاره کرد که زیبایی منطقه را چند برابر کرده است .

همچنین منطقه چالیدره ، دارای رستوران ها و کافی شاپ های متعدد می باشد . از دیگر تجهیزات و وسایل تفریحی می توان به تله کابین ، اسکله تفریحی ، زیپ لاین ، بانجی جامپینگ و ... اشاره کرد .

اگر به مشهد سفر کردید حتما یک روز خود را برای بازدید از منطقه سد خاکی چالیدره خالی کنید .

اقامت در مشهد

در پایان بخش اول معرفی جاهای دیدنی مشهد ، لازم به ذکر است که در هنگام مسافرت به شهر مقدس مشهد ، نگران محل اقامت خود نباشید . لوکس ویلا در سرتاسر ایران ویلا ، آپارتمان ، سوییت و هتل را با بهترین امکانات رفاهی و کمترین قیمت در اختیار شما عزیزان قرار میدهد .شما می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و یا با مراجعه به سایت لوکس ویلا اقدام به رزرو اقامتگاه خود کنید .