ییلاق دیلمان

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

ییلاق دیلمان از زیباترین ییلاق هایی است که در شمال ایران قرار داشته و از آب و هوایی دل انگیز و مطلوب بهره می برد. هر ساله هزاران گردشگر برای گردش و تفریح این منطقه را انتخاب کرده و به آن سفر می کنند. ییلاق ها از بهترین جاذبه های گردشگری در شهرهای شمالی هستند که فصل های بهار و تابستان از طبیعتی بی نظیر و فوق العاده بهره می برند و افراد زیادی را برای گردش و استراحت به سمت خود جذب می کنند و به عنوان نخستین گزینه های گردشگری در تابستان ها به شمار می آیند. این ییلاق زیبا و گردشگری از ارتفاع بیشتری نسبت به دیگر مناطق اطراف خود بهره برده و چشم اندازی بسیار زیبا و تماشایی را در اختیار گردشگران قرار می دهد. ییلاق دیلمان که در استان گیلان قرار گرفته است، از بهترین ییلاقات شمال ایران بوده که آرامشی خاص در آن حکم فرماست. پیشنهاد می شود تا انتهای این مطلب همراه لوکس ویلا باشید تا با منطقه ییلاقی دیلمان که از بهترین ییلاقات شمال ایران می باشد، آشنا شویم.

ییلاق دلیمان کجاست و مسیر دسترسی

دیلمان که از زیباترین ییلاقات شمال ایران می باشد، در شرق استان گیلان قرار داشته و از بخش های شهرستان سیاهکل به شمار می آید. این منطقه زیبا و خوش آب و هوا که از دو بخش مرکزی و دیلمان تشکیل شده، در فاصله 15 کیلومتری از لاهیجان قرار داشته که از شمال و شمال شرقی خود به لاهیجان، از شرق خود به لنگرود، از غرب و جنوب غربی به رودبار و رشت و از جنوب شرقی به رودسر و املش می رسد. ییلاق دیلمان از مرتفع ترین ییلاقات گیلان محسوب می شود و با قرار گیری در میان طبیعتی بسیار زیبا و چشمنواز، توانسته مناظر فوق العاده ای از اطراف خود را در اختیار گردشگران قرار دهد. این منطقه دارای دو مسیر دسترسی می باشد که در ادامه این بخش به معرفی آن ها می پردازیم تا اگر قصد سفر به دیلمان زیبا را داشتید، با توجه به محل زندگی خود، هر کدام از آن ها که برایتان آسان تر بود را برای دسترسی به ییلاق دیلمان انتخاب کنید.

مسیر اول

اولین مسیری که می خواهیم برای دسترسی به ییلاق دیلمان به شما معرفی کنیم، از طریق جاده قزوین – رشت می باشد. برای این منظور خود را به این جاده رسانده و در این مسیر به حرکت خود ادامه دهید و شهرهای لوشان، منجیل و رودبار را پشت سرگذاشته تا به روستای رستم آباد برسید. سپس مسیر خود را به سمت شرق ادامه داده و از روستای سندس و روستای حاجیده عبور کنید و مسیرتان را به سمت دامنه های البرز ادامه دهید تا به منطقه حفاظت شده سیاهرود برسید. به اینجا که برسید تازه با گوشه ای بسیار کوچک از زیبایی طبیعت گیلان آشنا خواهید شد. این منطقه از زیباترین و رویایی ترین جاهایی است که می توانید در طول عمر خود و در سفر به شمال ایران از آن لذت ببرید. آب و هوای پاکیزه، خنک و دل انگیز، نسیم های خنک و آرامش بخش، سکوت و آرامش، آسمان آبی و ابرهای زیبا، طبیعت سرسبز و غیره همگی در کنار هم قرار گرفته اند تا بتوانید سفری خاطره انگیز را تجربه کنید. سپس مسیر منطقه آسیابر را پیش گرفته و با عبور از آن به سمت دیلمان حرکت کنید.

مسیر دوم

دومین مسیری که می توانید برای رسیدن به ییلاق دیلمان از آن استفاده نمایید، از شهر سیاهکل می باشد که برای این منظور ابتدا بایستی خود را به شهر رشت برسانید و پس از آن به سمت لاهیجان حرکت کنید. این مسیر حدود 44 کیلومتر بوده و می توانید این مسافت را در مدت زمانی کمتر از 1 ساعت طی نمایید. پس از آن که به شهر لاهیجان رسیدید، به سمت جاده جنوبی حرکت کرده و با طی کردن مسیری حدود 15 کیلومتر به سیاهکل برسید. از سیاهکل تا دیلمان حدود 45 کیلومتر مسافت وجود داشته که این مسافت را نیز حدود 1 ساعت می توانید طی کنید و در طول مسیر خود از سیاهکل به دیلمان از زیبایی های طبیعت اطراف خود نهایت لذت را ببرید. سپس به روستای اسپیلی می رسید که از طبیعتی زیبا بهره می برد. مسیری که برای رسیدن به دیلمان طی می کنید، بسیار پر پیچ و خم بوده و برای طی کردن آن باید نکات ایمنی را در نظر داشته باشید.

آدرس ییلاق دیلمان: استان گیلان، شهرستان سیاهکل، دیلمان

ییلاق دیلمان

آشنایی با ییلاق دیلمان

هنگامی که در فصل های بهار و تابستان قصد عزیمت به طبیعتی زیبا با آب و هوایی دلچسب را داشته باشیم، ییلاق ها و ارتفاعات سرسبز از نخستین گزینه هایی است که به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می کنیم. شهرهای شمالی ایران و به خصوص شهرهای مختلف استان گیلان، انواع ارتفاعات و ییلاقات متنوع و زیبا را در خود جای داده که از آب و هوایی خنک و دلچسب بهره می برند. ییلاق دیلمان از زیباترین ییلاقات شمال است که در شرق استان گیلان قرار داشته و از طبیعتی بسیار تماشایی و بکر بهره می برد و از بهترین جاهای دیدنی گیلان برای خلوت کردن و آرامش یافتن می باشد. طبیعت این ییلاق از آب و هوایی سرد و کوهستانی برخوردار بوده و چشمه های متعددی در آن وجود دارند که همین امر سبب گردیده این ییلاق از بهترین جاذبه های گردشگری شمال ایران در تابستان ها به شمار بیاید.

زمانی که اسم شمال و یا یکی از شهرهای شمالی را می شنویم، جنگل های سرسبز، دریای آبی بیکران، شالیزارها، ساحل زیبا و غیره در ذهنمان نقش می بندند که همگی در کنار یکدیگر طبیعتی بهشت گونه را پدید آورده اند. در یکی از بلندترین نقاط شرق استان گیلان، ییلاقی سرسبز با طبیعتی بسیار زیبا و تماشایی جای خوش کرده که از بهترین ییلاقات ایران شناخته می شود. منطقه دیلمان از دو بخش دیلمان و پیرکوه تشکیل شده و از بخش شمالی خود به رشته کوه های البرز و از شرق نیز به قله درفک می رسد. گاهی اوقات پیش می آید که برای دوری از محل زندگی، شهرهای شلوغ، آلودگی ها، دغدغه های کاری و زندگی به دنبال جایی می گردیم تا بتوانیم برای یک یا چند روزی از تمام آن ها دور شویم و به دنبال آرامش برویم.

ییلاق ها از آرامش بخش ترین محل هایی است که در طبیعت شمال ایران وجود دارند و می توانید با پناه بردن به آن ها از آرامش بی نظیری که در آن ها وجود دارند، لذت ببرید و تمام دغدغه های زندگی را به دست فراموشی بسپارید. ییلاق ها طبیعت هایی هستند که می توانید شب را با آرامش و دور از تمام فکر و خیال های روزمره به صبح رسانده و صبح ها نیز با طلوع آفتاب و صدای آرامش بخش طبیعت آغاز کنید. سفر به طبیعت می تواند از یک تا چند روز باشد، اما هر چه مدت زمان بیشتری را در طبیعت و به خصوص طبیعت ییلاقات سپری کنید، می توانید برای ادامه کار و زندگی انرژی بیشتری دریافت نمایید و به فکر و جسم خود اجازه استراحت بیشتری دهید. همانطور که دریافتیم، منطقه دیلمان به عنوان مرتفع ترین ییلاق گیلان شناخته می شود که علاوه بر طبیعت خارق العاده، از چشم اندازی بسیار زیبا و بی نظیر برخوردار است.

در بسیاری از زمان های سال برخی از نقاط ییلاق پوشیده از مه بوده و بر زیبایی طبیعت آن افزوده است. ییلاق دیلمان دارای ارتفاع 2.500 متری از سطح دریا بوده و همین موضوع سبب شده از چشم انداز زیبایی برخوردار باشد و مناظر بسیار زیبایی همچون دشت های وسیع و سرسبز از اطراف خود را به گردشگران نمایش دهد. علاوه بر آن که منطقه دیلمان از نظر طبیعت و زیبایی از اهمیت بالایی برخوردار است، همچنین به لحاظ تاریخچه سکونت نیز دارای اهمیت می باشد. چرا که از قدیمی ترین سکونتگاه های بشر در ایران شناخته می شود. بر اثر کاوش و جستجوهایی که در این منطقه صورت پذیرفته اند و آثار باستانی که کشف شده اند، دریافته اند که در این منطقه از گیلان زندگی غارنشینی رایج بوده و انواع آثار تاریخی که به دست آورده اند شامل انواع ظروف مسی و مفرغی و غیره می باشند و قدمت سکونت در این منطقه به 2 هزار سال پیش از میلاد مسیح می رسد.

سه بخش با نام های عمارلو، خورگام و اشکور با منطقه دیلمان همسایه هستند. همچنین روستاهای متعدد با طبیعتی بسیار زیبا و تماشایی نیز در این منطقه وجود دارند که شامل خاک شور، اروشکی، گیسل، پیش علیا و پله شاه می شوند و در این میان روستای اروشکی از طبیعتی بسیار زیبا و خارق العاده برخوردار بوده و معمولا گردشگرانی که به دیلمان سفر می کنند، برای بیشتر لذت بردن از طبیعت به این روستا نیز سری می زنند و گردشی لذت بخش را در طبیعت آن تجربه می کنند. مسیری که بخواهید برای رسیدن به دیلمان طی کنید، بسیار زیبا بوده و می توانید در طول این مسیر توقف کنید و از طبیعت لذت ببرید، عکاسی کنید، استراحت کنید و حتی کافه های محلی و کوچکی در این جاده وجود دارند که می توانید به آن ها مراجعه کنید و چای یا کاسه آش خوشمزه ای میل کنید و از هوای تازه و پاک طبیعتی که در آن قرار دارید، لذت ببرید. این مسیر یکی از بهترین و خاطره انگیز ترین سفرهای شما را برایتان می سازد.

از اصلی ترین دلایل محبوبیت و دل فریب بودن طبیعت این منطقه، پوشش گیاهی آن می باشد که چشم اندازی سرسبز و دل فریب را پدید آورده است. هنگامی که در طبیعت دیلمان در حال قدم زدن هستید، هیچ صدایی جز سکوت به گوشتان نمی رسد و شما را به آرامشی بی بدیل دعوت می کند. این طبیعت بهترین فرصت را ایجاد می کند تا گردشگران بتوانند با به آرامش رسیدن، برای ادامه کار و زندگی آمادگی پیدا کنند.

ییلاق دیلمان

مردم دیلمان

بر اساس آخرین سرشماری که در سال 1390 در منطقه دیلمان صورت پذیرفت، جمعیت این منطقه 1.656 گزارش شد و از گذشته تا امروز شغل اصلی اهالی منطقه دیلمان دامداری می باشد و از طریق دامداری و پرورش دام امرار معاش کرده و مهمترین امری است که اقتصاد منطقه خود را می گردانند. همچنین انواع لبنیات تازه نیز از طریق دام خود تهیه می کنند که گردشگران می توانند در سفر خود به این منطقه از آن ها برای صبحانه خود تهیه کنند و در فضایی بسیار دل انگیز و آب و هوایی پاک میل کنند.

دلیل نام گذاری دیلمان

همانطور که گفتیم، این منطقه ییلاقی با نام ییلاق دیلمان شناخته می شود که در زبان گیلکی این واژه را به صورت دیلمون می گویند. واژه دیلمان به معنی مکانی بلند یا محلی مرتفع می باشد که در آنجا دامداری رواج دارد. نام دیلمان از 3 کلمه دیل، ام و ان تشکیل شده که کلمه دیل به معنای مکانی است که در آن دام را نگهداری می کنند. پسوند ان نیز که در آخر این نام آمده، به عنوان پسوند مکان می باشد. در مقابل نیز برخی دیگر بر این باورند که واژه دیلم از دو کلمه دیل و لم تشکیل شده که کلمه دیل به معناری درون و میان بوده و کلمه لم به معنای جنگل و بیشه می باشد که در این توصیف، واژه دیلم به معنای دل جنگل می باشد.

تاریخچه دیلمان

با توجه به تاریخ تمدن فرهنگ ایرانی، هر کدام از شهرها و استان های ایران از تاریخچه ای غنی و طولانی برخوردارند و سرگذشت مهمی را در پشت خود پنهان کرده اند. منطقه دیلمان نیز از آن دسته مناطق قدیمی و کهن ایران است که دارای تاریخچه ای غنی بوده و امروزه به دلیل طبیعت بسیار زیبایی که در خود جای داده است، از بهترین جاذبه های گردشگری شمال به شمار می آید و توجه بسیاری از گردشگران و طبیعت گردان را به خود جلب کرده است. دیلمان در واقع یکی از قدیمی ترین و کهن ترین مناطق و اقامتگاه های بشر در شمال ایران می باشد. بر اساس جستجوهایی که در این منطقه صورت پذیرفته اند، آثار تاریخی مختلفی را کشف نموده اند که می توان به مواردی همچون ظروف سفالی، مسی و مفرغی اشاره کرد. همچنین می توان به هری استوانه ای شکل اشاره نمود که قدمت آن به 5 هزار سال گذشته می رسد و امروزه آن را در موزه لنینگراد حفظ و نگهداری می کنند.

در میان جستجو و کاوش های مختلفی که در این منطقه انجام شده اند، متوجه شدند که زندگی غارنشینی دارای قدمتی بیش از 2 هزار سال قبل از میلاد مسیح می باشد. در کاوش های مختلفی که در منطقه زیبای دیلمان صورت پذیرفتند، آثار تاریخی و باستانی بسیار متعددی کشف شدند که متأسفانه برخی از آن ها توسط افراد سودجو و قاچاقچی از ایران خارج شده اند. دیلمانی که امروزه مشاهده می کنیم و از آن به عنوان یکی از زیباترین جاذبه ها و مناطق دیدنی گیلان یاد می کنیم، منطقه ای نسبتا کوچک را شامل می شود که در زمان های گذشته اینگونه نبود و از بزرگترین بخش های شمال به حساب می آمد که از غرب گیلان تا بابل و از جنوب تا قزوین امتداد پیدا می کرد.

جالب است بدانید تا قرن 6 این منطقه توسط دو رود شیرود و سپیدرود مرزبندی شده بودند و به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شده بود. در قرن 8 هجری قمری، این منطقه با سیاست های متفاوتی از سیاست های پیشین مواجه گردید و یکی از اقداماتی که صورت پذیرفت این بود که هر کدام از بخش های مختلف منطقه دیلمان با نام های گوناگونی شناخته شدند. افراد سرشناس مختلفی در این منطقه زندگی می کردند که در این میان می توان به یکی از آن ها نظیر سلار دیلمی که از دانشمندان اسلامی بود، اشاره کرد.

ییلاق دیلمان

بهترین زمان سفر به ییلاق دلیمان

ییلاق دلیمان از زیباترین و رویایی ترین جاذبه های دیدنی و گردشگری در شمال ایران می باشد که در هر فصلی از سال به آن سفر کنید، آن را در زیباترین حالت خود خواهید دید. همانطور که می دانیم، ییلاق ها از مرتفع ترین مناطق در طبیعت هستند که همیشه از آب و هوایی خنک تر، دلنشین تر و پاکیزه تر از دیگر مناطق می باشند. در این میان ییلاق دلیمان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و دارای آب و هوایی بسیار مطلوب و دوست داشتنی می باشد. اگر می خواهید به ییلاق دلیمان سفر کنید و به دنبال بهترین زمان سفر به آن هستید تا بتوانید سفری خاطره انگیز و بسیار دلچسبی داشته باشید، می توانید از اواسط اردیبهشت ماه تا اواخر تابستان را انتخاب نمایید.

در این بازه زمانی هوای طبیعت دیلمان در دلچسب ترین حالت ممکن خود بوده و نه سرد است و نه گرم. بلکه هوایی بسیار دل انگیز در منطقه جریان دارد. اما بی انصافی است اگر بخواهیم فصل پاییز را از بهترین زمان سفر به دیلمان نادیده بگیریم. فصل پاییز که پادشاه فصل ها می باشد، در این طبیعت زیبایی های متعدد و متنوعی را پدید می آورد که می توان طبیعت آن را در هزار رنگ مشاهده کرد و از سکوت و آرامش آن نهایت لذت را برد.

نکاتی که باید در سفر به ییلاق دلیمان رعایت کنیم

برای سفر به هر منطقه ای در طبیعت، نکاتی وجود دارند که بایستی آن ها را رعایت کنیم تا بتوانیم علاوه بر آن که از سفر خود نهایت لذت را ببریم، همچنین به طبیعت آسیبی وارد نکنیم و در حفظ و بقای آن کوشا باشیم:

  • نخستین نکته ای که بایستی در سفر به ییلاق دلیمان به آن توجه داشته باشیم، آب و هوای خنک تر این منطقه نسبت به سایر مناطق می باشد و به همین جهت لباس گرم و مناسب فصل و لباس اضافه همراه خود ببریم. حتی در تابستان ها نیز هوای منطقه خنک می باشد.
  • از مهمترین نکاتی که بایستی در رابطه با افراد و اهالی این منطقه رعایت شود، احترام به فرهنگ و تمدن اهالی دیلمان می باشد.
  • در فصل های گرم سال از آتش روشن کردن در طبیعت خودداری کنید، چرا که هوای منطقه گرم تر از سایر فصل ها بوده و ممکن است به ایجاد آتش سوزی منجر گردد. همچنین اگر در فصل های سرد سال آتشی روشن کردید، حتما پیش از ترک منطقه آن را خاموش کنید.
  • نکته آخری که بایستی رعایت شود، این است که از رها کردم زباله در طبیعت خودداری کرده و هیچ زباله و حتی کوچکترین زباله را در طبیعت رها نکنید. از همین رو همیشه برای گردش در طبیعت کیسه زباله همراه خود داشته باشید.

ییلاق دیلمان

جاهای دیدنی دیلمان

دیلمان فقط به آب و هوای مطلوب و دل انگیز شهرت ندارد، بلکه منظر و جاذبه های دیدنی و گردشگری متعدد و متنوعی در دل طبیعت خود جای داده که هر کدام از آن ها زیبایی ها و تاریخ و تمدن این منطقه را بازگو می کنند. جاذبه های طبیعی و جاذبه های تاریخی در این منطقه در کنار یکدیگر وجود دارند که هر کدام از آن ها گردشگران زیادی را به سمت خود می خوانند. در ادامه این بخش از مطلب به آشنایی با جاهای دیدنی دیلمان می پردازیم.

آبشار لونک

آبشارها از بهترین و پرطرفدارترین جاذبه های دیدنی در طبیعت می باشند که در بسیاری از نقاط ایران به وفور دیده می شوند و گردشگران می توانند برای گردش در طبیعت به سراغ آن ها بروند. شمال ایران از معروف ترین نقاطی است که انواع آبشارها و چشمه های مختلف را در طبیعت خود جای داده و آبشار لونک یکی از بهترین و زیباترین آن ها می باشد و در فاصله 22 کیلومتری از جنوب سیاهکل جریان دارد. آبشار لونک که از زیباترین جاهای دیدنی ییلاق دیلمان می باشد، در میان جنگلی سرسبز و زیبا قرار داشته و تصویری رویایی و محصور کننده را پدید آورده است. از بهترین زمان های بازدید از آبشار لونک می توان به فصل بهار و تابستان اشاره نمود.

آدرس آبشار لونک: استان گیلان، جاده سیاهکل – دیلمان

کوه درفک

کوهی با صلابت و استوار در منطقه دیلمان قرار گرفته که با نام کوه درفک شناخته می شود و منظره ای کوه درفک از جمله کوه های شمال ایران است که توجه بسیاری از کوهنوردان و غارنوردان را به خود جلب کرده و از آن ارتفاعات می توان طبیعتی بسیار زیبا و تماشایی را مشاهده نمود. دو غار زیبا در دل قله درفک وجود دارند که علاوه بر ارزش های طبیعی، از ارزش تاریخی نیز برخوردار می باشد.

آدرس کوه درفک: استان گیلان، 27 کیلومتری شمال شرق شهرستان رودبار، دهستان دشتویل

ییلاق دیلمان

تی تی کاروانسرا

کاروانسرایی تاریخی و قدیمی در 15 کیلومتری جاده سیاهکل – دیلمان وجود دارد که مسافران در زمان های قدیم از آن ها به عنوان کاروانسرا و محلی برای اقامت استفاده می کردند. این کاروانسرا از مصالحی همچون آجر، ساروج، ملات گچ و سنگ های رودخانه ای ساخته شده و با توجه به آن که قدمت زیادی از آن می گذرد، بنای آن باقی مانده است.

آدرس تی تی کاروانسرا: استان گیلان، سیاهکل، بالارود

حمام تاریخی دیلمان

بناهای تاریخی از جمله جاذبه های دیدنی هستند که در تمام شهرهای ایران در سبک های مختلفی وجود دارند و چندین مورد از آن ها در اشکال و کاربری های گوناگون در منطقه دیلمان قرار دارند. یکی از بناهای تاریخی این منطقه حمام تاریخی دیلمان می باشد که قدمت آن به دوره قاجار می رسد و با نام حمام میر بلوک نیز شناخته می شود. بنای این حمام تاریخی از سه گنبد اصلی و دو گنبد کوچک تشکیل شده و برای تأمین روشنایی فضای داخل حمام، تعدادی نورگیر در نظر گرفته اند. حمام میربلوک عضدی که از آن با عنوان حمام تاریخی دیلمان یاد می شود، توسط میراث فرهنگی ایران خریداری شده و به موزه مردم شناسی دیلمان تبدیل شده است

ناگفته نماند که این بنای تاریخی دارای قدمتی بالغ بر 500 سال می باشد. منطقه ای که حمام تاریخی دیلمان در آن قرار گرفته، از زیباترین بخش های دیلمان است که در اواخر فصل بهار و در خرداد ماه، گل های سوسن چلچراغ در آن می رویند و طبیعتی بی نظیر و چشم گیر را به وجود می آورند و از بکرترین جاهای دیدنی شمال می باشد.

آدرس حمام تاریخی دیلمان: استان گیلان، 50 کیلومتری سیاهکل، دیلمان، مجاور کوچه میراث فرهنگی، نرسیده به میدان اصلی شهر

منطقه قلعه کوتی

بناهای تاریخی و آثار باستانی متعددی در منطقه دیلمان وجود دارند که یکی دیگر از آن ها منطقه قلعه کوتی می باشد و قلعه های تاریخی و مختلفی در آن وجود دارند و هر کدام از آن ها مربوط به دوره های مختلفی از تاریخ ایران می باشند. از جمله قلعه هایی که در منطقه قلعه کوتی دیلمان وجود دارند کافر قلعه، کافرکول و قلعه کوتی میکال می باشند.

آدرس منطقه قلعه کوتی: استان گیلان، دیلمان، دهستان پیرکوه، روستای پیشکیل جان

دشت شقایق دیلمان

دشت های وسیع و جنگل های انبوه مختلفی سرتاسر منطقه توریستی دیلمان را فرا گرفته اند که هر کدام از آن ها به نوبه خود، از مناطق دیدنی دیلمان به حساب می آیند. دشت شقایق دیلمان در فاصله 6 کیلومتری از غرب دیلمان جا خوش کرده و طبیعتی خارق العاده و پوشیده از گل های شقایق وحشی و سوسن چلچراغ را پدید آورده است. اگر در فصل بهار و به خصوص خرداد ماه به دیلمان سفر کنید، این دشت وسیع و زیبا را پوشیده از گل های شقایق وحشی خواهید دید.

آدرس دشت شقایق دیلمان: استان گیلان، سیاهکل، 6 کیلومتری غرب دیلمان

ییلاق دیلمان

قلعه گرماور

روستای گرماور از قدیمی ترین روستاهای منطقه دیلمان می باشد که قلعه ای تاریخی و کهنه را در خود جای داده که این قلعه با نام قلعه گرماور شناخته می شود و قدمت آن به دوران قبل از اسلام می رسد. جالب است بدانید این قلعه تاریخی در زمان های گذشته دارای کاربری برج دیده بانی بوده است.

آدرس قلعه گرماور: استان گیلان، دیلمان، 60 کیلومتری سیاهکل، روستای گرماور

روستای پیرکوه

روستاها از زیباترین جاذبه های طبیعتی در میان شهرهای شمالی هستند که طبیعت گردان و گردشگران زیادی را به سمت خود دعوت می کنند تا چند روزی را به دور از آلودکی ها و هیاهوها سپری کنند. روستای پیرکوه از زیباترین جاذبه های دیدنی دیلمان می باشد که در فاصله 20 کیلومتری از دیلمان قرار گرفته و مردمان آن کرمانجی بوده و زبان آن ها نیز کرمانجی می باشد. تابستان های روستای پیرکوه بسیار دلپذیر و خنک بوده و خبری از گرمای تابستان شهرها در آن نبوده و در مقابل نیز پاییز و به خصوص زمستان هایی بسیار سرد دارد.

آدرس روستای پیرکوه دیلمان: استان گیلان، سیاهکل، 20 کیلومتری دیلمان

چشمه و جنگل لاریخانی

در فاصله 5 کیلومتری از دیلمان جنگلی زیبا و انبوه جای گرفته و از زیباترین دیدنی های دیلمان محسوب می شود. چشمه ای آب معدنی به نام چشمه آب معدنی لاریخانی وجود دارد که بر زیبایی این جنگل افزوده و از بهترین جاذبه های گردشگری به شمار می رود که افراد زیادی برای گردش و استراحت به آن سر می زنند.

آدرس چشمه و جنگل لاریخانی: استان گیلان، سیاهکل، 5 کیلومتری دیلمان

روستای اسپیلی

پیش از آن که به منطقه دیلمان برسید، طبیعتی خارق العاده و سرسبز پیش روی شما قرار می گیرد که مانند بهشتی بر روی زمین می باشد. این منطقه دارای ارتفاع 2.200 متری از سطح دریا می باشد که همین باعث پاکیزه و دلپذیر بودن آب و هوای آن شده است. آب و هوایی بسیار دلچسب و مطلوب در این طبیعت حاکم است که در تمام فصل های سال دارای جذابیت و زیبایی های خاصی می باشد. اگر از دوست داران طبیعت هستید و به دیلمان سفر کردید، بازدید از روستای اسپیلی را که از زیباترین جاهای دیدنی دیلمان می باشد، دیدن کنید. این روستا از روستاهای مسکونی شمال ایران بوده و قدمت سکونت در آن به حدود 150 سال گذشته می رسد. این روستا مردمانی بسیار خونگرم و مهمان نواز داشته و از گردشگران با خونگرمی و آغوش باز استقبال می کنند.

آدرس روستای اسپیلی: استان گیلان، 40 کیلومتری سیاهکل، دیلمان

دشت سوسن چلچراغ

گل های سوسن چلچراغ از با ارزش ترین و کمیاب ترین گونه های گل در دنیا می باشند که دشتی پر از سوسن چلچراغ در جنوب دیلمان بوده و از معروف ترین سمبل های ایران به شمار می آید. تصور کنید دشتی مملو از گل های سوسن چلچراغ در مقابل شما قرار داشته باشد و در فضای آن به قدم زدن مشغول شوید. این دشت زیبا و تماشایی از بهترین لوکیشن های عکاسی در دیلمان محسوب می شود و می توانید عکس هایی بسیار زیبا و خاطره انگیز را ثبت کنید. فصل بهار از بهترین زمان هایی است که می توانید از دشت سوسن چلچراغ دیدن کنید.

آدرس دشت سوسن چلچراغ: استان گیلان، جاده قزوین – رشت، جاده بره سر – جیرنده، روستای داماش

ییلاق دیلمان

امامزاده قادر یا آرامگاه بابا ولی

روستایی به نام بابا ولی در منطقه دیلمان وجود دارد که آرامگاهی کوچک و قدیمی را در خود جای داده که از مکان های مذهبی دیلمان به حساب می آید. این آرامگاه با نام آرامگاه بابا ولی یا امامزاده قادر شناخته می شود که قدمت آن با توجه به کتیبه ای که در آن قرار دارد، به سال 999 هجری قمری می رسد. بنای آرامگاه بابا ولی دیلمان بسیار ساده و بی آلایش بوده و سبز رنگ می باشد و سه مقبره در ایوان آن وجود دارند.

آدرس آرامگاه بابا ولی دیلمان: استان گیلان، دیلمان، روستای بابا ولی

سوغات دیلمان

یکی از لذت بخش ترین قسمت های سفر به هر نقطه ای از جهان، خرید سوغاتی از آن منطقه می باشد. شهرها و روستاهای مختلف ایران دارای سوغاتی ها و یادگاری های مختلفی هستند که گردشگران از آن ها به عنوان سوغاتی و یادگاری برای خود و دیگر تهیه می کنند. صنایع دستی از مهمترین سوغات دیلمان می باشد که در تنوع بالایی وجود دارند و شامل ظروف سفالی، کوزه های سوفالی، ظروف فلزی قلمکاری شده، لباس های دستبافت پشمی و غیره می شوند. صنایع دستی تنها سوغاتی دیلمان نبوده و انواع خوراکی های خوشمزه و دلچسب را نیز می توان از این منطقه به عنوان سوغاتی تهیه کرد.درختان مختلفی در این طبیعت وجود دارند که هر کدام از آن ها میوه های خوشمزه و تازه ای را به ثمر می رسانند که می توان به فندوق اشاره کرد که از همه معروف تر و مهمتر می باشد و گردشگران از آن ها تهیه می کنند. همچنین انواع خوراکی های خوشمزه دیگر نظیر انواع ترشی ها و آلوچه و لواشک ها، انواع مربا های خانگی و غیره نیز از سوغات دیلمان به حساب می آیند.

فرهنگ و آیین مردم دیلمان

هر کدام از اقوام ایران با توجه به منطقه و شهری که در آن زندگی می کنند، دارای آیین ها و رسم و رسومات مخصوص به خود می باشند. مردمان دیلمان نیز همانند مردمان دیگر مناطق دارای فرهنگ و آیین های مختلفی هستند که می توان به نوروز بل اشاره نمود که نخستین روز سال نو در تقویم دیلمی بوده و این جشن نیز دارای رسم و رسومات مختلفی می باشد. رسم نوروز بل از قدیمی ترین فرهنگ و رسم های منطقه دیلمان می باشد که در استان گیلان به نام تحویل سال دیلمی و در استان مازندران با نام تحویل سال طبری یاد می شود. در زبان محلی دیلمی بل به معنای آتش بوده و با ترکیب این واژه با نوروز معنای آتش نوروزی را پیدا می کند. جالب است بدانید به مناسبت برپایی جشن نوروز بل در تاریخ 17 مرداد آتش نوروزی به پا کرده و جشن خود را با حضور مردم و رقص و پایکوبی اجرا می کنند.

ییلاق دیلمان

سوالات متداول

ییلاق دیلمان کجاست؟

استان گیلان، شهرستان سیاهکل، دیلمان

فاصله تهران تا ییلاق دیلمان چقدر است؟

305 کیلومتر که حدود 5 ساعت زمان می برد.

جاهای دیدنی ییلاق دیلمان کدام اند؟

کوه درفک، دشت شقایق دیلمان، آبشار لونک، روستای اسپیلی، حمام تاریخی دیلمان و غیره.

آب و هوای ییلاق دیلمان چگونه است؟

سرد و کوهستانی


[html_block id=”70224″]

راهنما سایت

آدرس

استان گیلان، شهرستان سیاهکل، دیلمان

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه