یکی از بهترین شهر های ایران که می توانید برای مراجعه به آن اقدام کنید و از آب و هوای چهار فصل آن لذت ببرید شاهرود می باشد. این منطقه با دارا بودن جاذبه های مختلف درون خود توانسته عده زیادی را جذب نماید و به همین دلیل می توانید تجربه ای فراموش نشدنی از بودن در آن داشته باشید. یکی از جاذبه های شاهرود که با مراجعه به آن قادر به تماشای ستاره ها نیز خواهید بود، کویر رضا آباد می باشد. در این مقاله نیز به سراغ معرفی این جاذبه رفتیم تا بتوانید اطلاعات کافی درباره آن به دست آورید بنابراین بهتر است تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

کویر رضا آباد کجاست و مسیر دسترسی به آن

برای رسیدن به کویر رضا آباد باید ابتدا خود را به اتوبان امام رضا برسانید و سپس در جهت شمال شرقی ادامه دهید تا وارد جاده شاهرود-سبزوار شوید. با ادامه دادن این جاده می توانید در نهایت با رسیدن به تعمیرگاه امید به سمت راست و جاده سویز-بهمن آباد-مزینان وارد شوید. در نهایت بعد از جاده مزینان وارد جاده رضا آباد خواهید شد. فاصله این کویر تا شاهرود تقریبا 3 ساعت بوده و مسافت مسیر گفته شده نیز به 218 کیلومتر می رسد. شما هم چنین می توانید از لوکیشن زیر استفاده کنید تا با نقشه و به آسانی به این کویر وارد شوید. بدین منظور کافیست ابتدا اینترنت همراه و لوکیشن دستگاه خود را روشن نموده و سپس بر روی مسیر دسترسی زیر کلیک نمایید.

آدرس کویر رضا آباد شاهرود: سمنان، 220 کیلومتری جنوب شرق شاهرود

درباره روستای رضا آباد

یکی از مناطقی که در استان سمنان مورد بازدید افراد زیادی قرار می گیرد کویر رضا آباد می باشد. این کویر از جاذبه های گردشگری شاهرود به شمار می رود و در روستایی با همین نام قرار گرفته است. این روستا را شما باید طی کنید تا بتوانید به کویر برسید اما بهتر است قبل از طی کردن روستا ابتدا خانه های آن را تماشا کنید و با مردم آن نیز معاشرت داشته باشید تا تجربه ای جالب به دست آورید. این روستا دارای خانه های از جنس خشت و گل بوده و ارتفاع آن ها نیز بسیار کم می باشد.

استفاده از مصالح گفته شده و نوع ساخت آن ها به گونه ای است که افراد ساکن در آن می توانند گرمای سوزان این منطقه را تاب آورند. شاید تصویر زیر بتواند محل قرار گیری روستا در کنار کویر را به زیبایی به شما نشان دهد. فاصله این روستا تا شاهرود تفاوت چندانی با مسافت کویر به این شهر ندارد. این روستا در بیشتر اوقات سال گرم و خشک بوده و از نظر آب و هوا شرایط گرمی دارد. بارش های کم در کنار تابش نور سوزان خورشید همگی سبب شده اند تا این منطقه به عنوان آفریقای ایران شناخته شود.

جالب است بدانید این شرایط آب و هوایی را می توانید در کنار آب و هوایی سرد و با مه زیاد را در بخش دیگری از شاهرود تجربه کنید. به همین دلیل است که در کنار آب و هوا های دیگر این شهر به منطقه ای چهار فصل تشبیه شده است. خانه های خشتی روستای رضا آباد می توانند گزینه های خوبی برای شما باشند اگر به قصد گردشگری به آن مراجعه می کنید. جالب است بدانید که در این روستا تنها 60 خانوار زندگی می کنند و به طور کلی تا آبادانی فاصله زیادی دارد.

بنابراین شما در مجموع روستای کچکی را شاهد خواهید بود ولی با مردمی خونگرم که سنت های خود را هنوز هم حفظ کرده اند. این روستا نیاز بازسازی و در مواردی نیاز به مرمت دارد که این موارد نیازمند پیگیری های بیشتر مسئولین این حوضه می شود. هم چنین باید عنوان کرد که اکثر مردم این روستا از عشایر هستند که با نام ایل چوداری یا چوبداری شناخته می شوند. شما هم چنین می توانید سیاه چادر های مختلفی را در این روستا تماشا کنید که ویژگی های جالبی را در تابستان و زمستان دارند.

روستای رضا آباد

معرفی کلی کویر رضا آباد شاهرود

در نهایت بعد از روستای رضا آباد می توانید به کویر رضا آباد برسید که در فاصله ای نه چندان زیاد از این روستا قرار دارد. در کویر گفته شده می توانید تپه های شنی مختلف را در شکل های متعدد ببینید. در کنار این تپه های شنی سیاه چادر های عشایر قابل دیدن می باشد و در اطراف نیز معمولا شتر هایی در حال تردد هستند. قاب هایی که در این کویر می بینید برای تصویر برداران می تواند بسیار جذاب و مفید بوده تا تصاویر زیبایی را خلق کنند.

به دلیل فاصله داشتن این کویر از نقاط شهری شما می توانید آسمانی پر ستاره و تمیز را شاهد باشید که همین دلیل به مهم ترین دلایل سفر به کویر شناخته می شود. افراد مختلف برای بهره بردن از آسمان شب و سکوت کویر راهی کویر های ایران می شوند و یک یا چند روز را با تور های مخصوص در این مناطق می گذرانند. شما نیز می توانید در سفر به شاهرود و بعد از تماشای جاذبه هایی چون جنگل ابر، به این کویر مراجعه کنید تا هوایی 180 درجه متفاوت از آن را تجربه نمایید.

در این منطقه گونه های گیاهی و جانوری خاصی زیست دارند که بهتر است قبل از مراجعه از آن ها با خبر باشید تا بتوانید در صورت هر گونه خطری از جانب آن ها برای دفاع یا درمان اقدام نمایید. در این کویر شما می توانید از یک سری تفریحات نیز به نفع خود استفاده کنید تا تجربه ای خاطره انگیز داشته باشید.

گونه های گیاهی و جانوری کویر رضا آباد

همان طور که به آن اشاره کردیم در این منطقه انواع مختلفی از حیوانات زیست دارند که در کنار گونه های مختلف گیاهی طبیعت این ناحیه را شکل داده اند. یکی از مواردی که درباره این کویر می توان به آن اشاره کرد این است که اکثر حیوانات این ناحیه در دل کویر هستند و اگر به عمق کویر نروید نمی توانید آن ها را ببینید. به عنوان مثال در نزدیکی روستا هیچ گونه جانوری یافت نمی شود و شاید دلیل این که تور ها معمولا این کویر را انتخاب می کنند همین باشد. ولی اگر تا انتهای کویر بروید قادر به تماشای یوزپلنگ، گورخر آسیایی، هوبره و زاغ بور را نیز می توانید ببینید.

درباره گونه های گیاهی نیز می توان گفت تعداد آن ها زیاد است و معروف ترین آن ها گیاه بوته ای قیچ می باشد. این بوته ها را نمی توانید نزدیک به هم ببینید چرا که هیچ وقت در کنار هم رشد نمی کنند و حداقل یک فاصله نیم متری بین آن ها می باشد. یک گونه دیگر نیز معروف بوده که با نام اسکنبیل شناخته می شود و بخش زیادی را پوشش داده است. گیاه اسکنبیل یک نمونه مقاوم به گرما و کم آبی بوده و به همین دلیل در این منطقه زیست دارد. البته این درختچه ها معمول در کویر های دیگر نیز رشد دارند و یافت می شوند.

کویر رضا آباد

تفریحات کویر

اگر به این کویر بروید علاوه بر تماشای ستارگان در شب می توانید در طول روز با یک سری از تفریحات خود را سرگرم کرده و تجربه ای خاطره انگیز داشته باشید. در واقع کویرگردی با همین تفریحات شیرین می شود و بهتر است حتما آن ها را امتحان کنید. از جمله مهم ترین این تفریحات می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تصویر برداری
 • شتر سواری
 • پیاده روی روی شن ها
 • آفرود سواری موتور چهارچرخ
 • دیدن ستاره ها با تلسکوپ
 • رودخانه شور

یکی از گزینه های دیگری که در با مراجعه به این منطقه می توانید از آن دیدن نمایید، رودخانه شور می باشد که به دلیل بارش باران رخ می دهد معمولا بعد از طی کردن مسافتی 240 کیلومتری با رودخانه مور یکی می شود و در نهایت به کویر رضا آباد می ریزند. رودخانه شور از کوه های نیشابور جاری می شود و وابسته به این است که در طول سال باران می بارد یا خیر.

از آن جایی که در سال های اخیر بارش باران در منطقه کویر تقریبا قطع شده خاک های این ناحیه سیراب نمی شوند و بارش ها کمتراز حد انتظار نیز بوده است به همین دلیل این رودخانه تقریبا خشک شده و تا باران بعدی جان تازه ای خواهد یاقت تا شما بتوانید از ان دیدن نمایید. این رودخانه به عنوان یکی از جاذبه های اطراف کویر می باشد که بهتر است از آن دیدن نمایید.

جاذبه های اطراف کویر

شما حتی اگر برای کویر گردی تمایل به سفر نداشته باشید می توانید برای تماشای برخی از جاذبه های این منطقه اقدام کنید که در نزدیکی کویر قرار دارند و معمولا عده زیادی را به سمت خود جذب می کنند. دو مورد از بهترین و معروف ترین این جاذبه ها را بررسی کرده ایم تا بتوانید بیشتر با آن ها آشنا شوید.

پارک ملی خارتوران

دلیل نامیدن این کویر به اسم آفریقای ایران، وجود یک منطقه محافظت شده در نزدیکی آن می باشد که به عنوان دومین پارک ملی محافظت شده در کشور به شمار می رود. وسعت این منطقه بالا بوده و در آن 167 نوع پرنده، 72 نوع مار، 2 نوع دوزیست، 41 گونه پستاندار و 40 گونه از خزندگان در آن زیست دارند. لازم به ذکر است از موارد گفته شده 63 گونه بر روی خشکی و 9 گونه در آب زندگی می کنند.

از حیوانات مهم منطقه پارک وحش خارتوران می توان به حیواناتی نظیر یوزپلنگ، گورخر ایرانی، غزل ایرانی، افعی شاخدار، گربه شنی، سیاه گوش و… اشاره نمود. قدمت پارک وحش گفته شده به سال 1351 بر می گردد و عنوان پارک ملی خارتوران را 30 بعد دریافت نمود. شما به صورت فردی نمی توانید به هیچ عنوان از این پارک دیدن نمایید و باید از تور های مخصوص استفاده کنید و ی اگر قادر بودید خودتان مجوز های لازم را از سازمان های مربوطه دریافت نمایید.

پارک ملی خارتوران

رودخانه شور

یکی از گزینه های دیگری که در با مراجعه به این منطقه می توانید از آن دیدن نمایید، رودخانه شور می باشد که به دلیل بارش باران رخ می دهد معمولا بعد از طی کردن مسافتی 240 کیلومتری با رودخانه مور یکی می شود و در نهایت به کویر رضا آباد می ریزند. رودخانه شور از کوه های نیشابور جاری می شود و وابسته به این است که در طول سال باران می بارد یا خیر.

از آن جایی که در سال های اخیر بارش باران در منطقه کویر تقریبا قطع شده خاک های این ناحیه سیراب نمی شوند و بارش ها کمتراز حد انتظار نیز بوده است به همین دلیل این رودخانه تقریبا خشک شده و تا باران بعدی جان تازه ای خواهد یاقت تا شما بتوانید از ان دیدن نمایید. این رودخانه به عنوان یکی از جاذبه های اطراف کویر می باشد که بهتر است از آن دیدن نمایید.

لوازم مورد نیاز در سفر به کویر

تفاوتی ندارد که به کدام کویر در کشور سفر کنید چرا که به همراه داشتن لوازم و تجهیزات مربوط به آن معمولا مشابه بوده و باید آن ها را به همراه داشته باشید. از وسایل و تجهیزات مهم در سفر به کویر رضا آباد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • آب آشامیدنی به مقدار لازم
 • پاوربانک
 • کیف پاسپورتی برای گم نشدن لوازم ضروری
 • کیف کمک های اولیه
 • پماد ضد گزیدگی حشرات
 • پماد های ضد عفونی کننده
 • کرم های آرام کننده درد
 • لباس گرم
 • کفش مناسب
 • لباس خنک
 • قطره استریل چشمی
 • پتو و زیر انداز
 • تجهیزات کمپینگ در صورتی که شب را در کویر خواهید ماند
 • کرم ضد آفتاب و کلاه و عینک آفتابی
 • دستکش های نخی با رنگ روشن
 • آینه برای علامت دادن
 • لباس های فقط با رنگ روشن
 • کفش پارچه ای نپوشید
 • دوربین عکاسی به همراه داشته باشید

کویر رضا آباد

آب و هوای کویر رضا آباد

معمولا کویر همان طور که از نام آن پیداست آب و هوای بسیار گرم و خشکی داشته و بارش باران به ندرت پیش می آید. اگر تمایل به کویر گردی دارید بهتر است ابتدا این مورد را در نظر بگیرید و سپس برای مراجعه اقدام کنید. کویر رضا آباد نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در ساعات روز به خصوص ظهر شما نمی توانید حتی روی شن ها قدم بردارید. بهتر است برای رفتن به کویر به هیچ عنوان تابستان را انتخاب نکنید البته که حتی تور های کویر گردی کمی وجود دارند که در تابستان اقدام به سفر نمایند.

بهترین زمانی که می توانید برای رفتن به کویر برگزینید فصل زمستان می باشد چرا که آب و هوای حاکم بر این منطقه در بهترین حالت در طول سال بوده و تحمل آن آسان تر است. البته باید اضافه کرد که شب های کویر در این فصل سرد بوده و حتما باید لباس مناسب به همراه داشته باشید. به طور کلی کویر حتی در نقاطی که سایه باشد نیز در مدتی کوتاه سرد می شود و این تغییر در مدت کوتاه مورد توجه افراد زیادی قرار می گیرد وبا این اوصاف باید حدس  بزنید که در شب با چه سرمایی رو به رو خواهید شد.

بهترین زمان سفر به کویر

با توجه به آن چه پیش تر راجع به آب و هوای کویر رضا آباد صحبت کردیم می توان گفت بهترین زمانی که شما برای رفتن به کویر رضا آباد می توانید انتخاب کنید نیمه دوم سال بوده و زمستان در اولویت برنامه ریزی باید قرار گیرد. اما باید عنوان کرد که در ابتدا بهار نیز می توانید سفر خوبی را به کویر تجربه کنید چون هوا شاید در طول روز سوزان باشد ولی شب های خوبی ر ا تجربه خواهید کرد. از آن جا تور های گردشگری معمولا بیش ترین تایمشان در شب می باشد بنابراین پاییز بهترین زمانی است که شما می توانید برای رفتن به کویر اقدام کنید.

اگر تمایل دارید از تفریحات گفته شده در کویر همانند موتور چهار چرخ یا آفرود و دیگر تفریحات بیشتر از تماشای ستارگان استفاده کنید بهتر است روز های زمستان یا بهار را بدین منظور برگزینید تا آب و هوای بهتری را تجربه نمایید. یکی از مواردی که در کویرگردی باید به آن توجه داشته باشید قیمت های بالای صنایع دستی در این ناحیه می باشد. بهتر است با مردم این منطقه که از این راه کسب درآمد می کنند و طرق مختلف از بسیاری از امکانات محروم هستند بابت قیمت ها چانه نزنید و به آن ها در کسب درآمد کمک کنید.

اقامت یا کمپینگ در منطقه رضا آباد

یکی از مهم ترین دغدغه های افراد برای سفر به یک منطقه نحوه اقامت می باشد. این منطقه به دلیل دارا بودن اقامتگاه های بومگردی توانسته جایگاه خوبی را در بین مسافران به دست آورد. بسیاری از کسانی که به این جا مراجعه می کنند معمولا حداقل یک شب را در روستای رضا آباد می گذرانند. افراد زیادی نیز برای تماشای آسمان کویر در خود کویر کمپ می کنند و با تور یا با دوستان خود شب را مهمان کویر هستند. اگر تمایل داشتید بعد از تماشای ستاره ها به روستا برگردید و از اقامتگاه های بومگردی استفاده کنید، دو اقامتگاه بومگردی زیر می توانند در این باره به شما کمک کنند:

اقامتگاه بومگردی کلوت کویر

اقامتگاه بومگردی بابا نادر

کمپینگ در کویر رضا آباد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *