یکی از بهترین شهر هایی که می توانید برای سفر به آن اقدام کنید ایلام می باشد. این استان دارای جاذبه های مختلفی بوده که یا طبیعی و بکر هستند و یا قدمت بالایی دارند و در زمره آثار تاریخی گردشگران را به خود جذب می کنند. یکی از جاذبه های تاریخی ایلام که می توانید برای مراجعه به آن اقدام نمایید، کاخ فلاحتی می باشد که در طول تاریخ کاربری های متعددی داشته و هم اکنون به عنوان یک موزه کاربرد دارد. اگر تمایل دارید برای مراجعه به این منطقه از کشور اقدام کنید بهتر است تماشای کاخ فلاحتی ایلام را که مربوط به دوران قاجار می شود فراموش نکنید. در این مقاله به سراغ معرفی این کاخ رفتیم تا بتوانید اطلاعات کافی درباره آن به دست آورید بنابراین بهتر است تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

کاخ فلاحتی کجاست و مسیر دسترسی به آن

از آن جا که کاخ فلاحتی بین میدان بهمن و میدان کشوری قرار گرفته شما باید از هر جای شهر که بودید خود را به یکی از این دو میدان برسانید. از گر به میدان بهمن رسیدید باید به سمت جنوب غربی و خیابان حیدری برانید. بعد از قرار گرفتن در خیابان گفته شده باید مسیرتان را مستقیم ادامه دهید ت در نهایت به مقصدتان که در سمت راست شما قرار دارد برسید. مسافت این مسیر از میدان بهمن تا کاخ فلاحتی 1.1 کیلومتر بوده و تقریبا 2 دقیقه نیز در راه خواهید بود.

اگر هم از میدان کشوری تمایل به رفتن به این جاذبه را داشتید می بایست ابتدا دوباره به خیابان حیدری وارد شوید و تا مقصد ادامه دهید. بهتر است در رسیدن به مقصد از لوکیشن زیر نیز استفاده کنید تا بتوانید به آسانی و با استفاده از نقشه خود را به مقصد برسانید. بدین منظور کافیست ابتدا لوکیشن و اینترنت همراه خود را روشن نمایی و سپس بر ر.ی مسیر دسترسی زیر کلیک کنید.

آدرس کاخ فلاحتی: ایلام، بین میادین کشوری و بهمن، خیابان آیت الله حیدری

کاخ فلاحتی

تاریخچه کاخ فلاحتی ایلام

همیشه یکی از مهم ترین مواردی که در بازدید از یک جاذبه تاریخی اهمیت دارد، اطلاعات در مورد قدمت و تاریخچه سازه می باشد تا بتوان با کسب این اطلاعات بهتر از قبل برای بازدید اقدام نمود. کاخ فلاحتی نیز یکی از همین جاذبه های تاریخی بوده که بهتر است این اطلاعات را درباره آن کسب نمایید. این کاخ در سال 1326 قمری (یا 1278 شمسی) به دستور حاکم ایلام که فردی به نام غلامرضا خان بود ساخته شد. همان طور که تا اینجا مشخص شده بنای مذکور متعلق به دوران قاجاریه می باشد و قدمت بالای آن ارزشمند شدن بیشتر کاخ را به دنبال دارد.

در ابتدا و در همان سال های مربوط به ساخت کاخ تا سال ها بعد عمارت اصلی درون یک باغ سرسبز قرار داشت. رفته رفته و با پیشرفت شهر، ساختمان های زیادی در این محله احداث شدند تا جایی که اگر هم اکنون برای بازدید از آن اقدام کنید شاهد قرار گرفتن کاخ فلاحتی در بین تعداد زیادی ساختمان دیگر خواهید بود. از آن باغ سرسبز و بزرگ چیزی باقی نمانده و جای آن را خیابان ها و ساختمان های دیگر گرفته اند. لازم به ذکر است که این کاخ هم اکنون در محوطه جهاد کشاورزی ایلام قرار دارد و علاوه بر یک جاذبه تاریخی بودن، تبدیل به موزه کشاورزی شده که همین مورد سبب شده تا عده ای آن را با نام موزه کشاورزی نیز بخوانند.

کاخ فلاحتی هم اکنون به عنوان یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری ایلام شناخته می شود و در سفرتان به این منطقه نباید تماشای آن را از دست بدهید. از مواردی که درباره غلامرضا خان می توان به آن اشاره کرد این است که وی پسر والی لرستان در آن زمان بود. غلامرضا خان فیلی توانست با شکست دادن یاغی دیروکوندهای بالاگریوه و هم چنین به تصرف در آوردن سرزمین آن ها، لقب فتح السلطان را از ناصر الدین شاه دریافت نماید. منطقه پشتکوه که تحت نظارت او بود در زمان جنگ جهانی اول نظم خود را از دست نداد به گونه ای ککه در آن زمان کل کشور و به خصوص مناطق غربی ایران رو به ویرانی رفته بود.

معماری کاخ فلاحتی

کاخ فلاحتی زیر بنایی بیش از 335 متر مربع داشته و زمینی که در آن احداث شده مساحتی بالغ بر 800 متر مربع دارد. در هنگام ورود به کاخ شما می توانید یک هال بزرگ را تماشا نمایید که در وسط واقع شده و در کنار هال نیز اتاق های تو در تو قرار دارد. در جلوی هال نیز ایوانی وجود دارد که تمامی بخش های عمارت به آن راه دارند. کاخ فلاحتی در کل یک طبقه بوده و وجود این ایوان به زیبایی بنا جلوه ای خاص بخشیده است. اتاق های گفته شده به شکل چند ضلعی هستند و در بین آن ها نیز می توانید تراسی زیبا را ببینید.

اگر به جزئیات به کار رفته در پنجره ها دقت کنید شاهد تزییناتی با طرح های گل و گیاه و طرح های انسان خواهید بود که بر روی گچ بری ها و طاق نیم دایره ای خود نمایی می کنند. درون اتاق ها ساد تر بوده و تزیینات زیادی به چشم نمی خورد. تمامی این موارد در کنار هم می تواند خلاقیت و هنر ایرانی را به شما نشان دهد. تراس ساخته شده در عمارت سقفی زیبا و ساده دارد و بر روی دو عدد ستون استوار شده اند. سر ستون هایی که شاهد آن خواهید بود نیز به شکل کوفی طراحی شده اند که این مورد نیز مورد توجه عده زیادی می باشد.

سقف کاخ نیز شیب دار طراحی شده و به شکل طاق ضربی احداث گردیده است. درباره مصالح به کار رفته در این کاخ نیز می توان به گچ، چوب،سنگ تراشیده شده و آجر های مربعی اشاره نمود. در کف بنا اما آجرفرش به کار رفته بود که با گذشت زمان و عدم مرمت و رسیدگی تخریب شدند و اکنون موزاییک جای آن ها را گرفته است. لازم به ذکر است که در سقف کاخ از ورق گالوانیزه استفاده شده و به طور کلی می توان گفت با وجود سادگی در ساخت و طراحی این عمارت، شما شاهد یک شاهکار معماری هستید که مربوط به معماری دوران قاجاریه می شود. اگر به ایلام سفر کردید و به دنبال جاذبه های گردشگری در این شهر بودید، یکی از بهترین گزینه هایی که می توانید برای گردش یک روزه خود به سراغ آن بروید، تنگه کافرین است که در فاصله 15 کیلومتری از شمال بدره واقع شده است.

معماری کاخ فلاحتی

شکل گرفتن موزه کشاورزی

بعد از انقلاب صحبت هایی برای استفاده از کاخ به شکلی دیگر بود تا این که در سال 1390 این اثر تاریخی تبدیل به موزه کشاورزی شد. موزه کشاورزی فعلی دارای چهار بخش است که در بخش اول آن قادر به تماشای ابزار هایی خواهید بود که مربوط به تپه علی کش هستند. این ابزار شامل مواردی هم چون کوبه، تیغ، ریز تیغه، ابسیدین و… می شود و قدمت آن ها بسیار زیاد بوده و به 8000 سال قبل از میلاد بر می گردد.

تپه علی کش که پیش تر نیز به آن اشاره نمودیم، یکی از مناطق مهم در دهلران می باشد که در طی چندین کاوش در آن آثار تاریخی و اشیای قیمتی زیادی کشف شده است. بخش دیگری از موزه کشاورزی نیز مختص وضعیت مردم در ایلام در بخش کشاورزی است که از نیم قرن پیش تاکنون قرار داده شده اند و می توانید آن را مشاهده نمایید. در بخش های دیگر موزه نیز گیاهان دارویی و نمایش هایی از خرمن ها در کنار سند زمین های کشاورزی قرار دارند.

این موزه و اثر تاریخی کاخ فلاحتی سرانجام در سال 1357 با شماره 1750 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید و از آن پس ارزش بنا بیشتر از قبل شد تا اقدامات بیشتری در حفظ و نگه داری آن نیز برای آیندگان صورت گیرد.

ساعت بازدید از کاخ فلاحتی

اگر تمایل دارید به کاخ فلاحتی مراجعه کنید بهتر است زمانی برای این مورد اقدام کنید که بتوانید بازدید بهتری را تجربه کنید. بدین منظور ابتدا بهتر است قبل از مراجعه از باز یا بسته بودن عمارت مطلع و سپس زمان مناسب برای اقدام را جویا شوید. این اثر تاریخی هم چنین یک صفحه رسمی نیز دارد که از طریق لینک زیر می توانید به آن مراجعه نمایید و اطلاعات کامل را درباره آن داشته باشید. در ادامه می توانید با برخی از اطلاعات مربوط به این کاخ آشنا شوید تا تجربه بهتری از بازدید داشته باشید:

ساعت بازدید از کاخ فلاحتی: همه روزه به جز روز های تعطیل از ساعت 9 تا 12 و 15 تا 21

مدت زمان بازدید از کاخ فلاحتی: زیر 2 ساعت

وبسایت: irantourismonline.com

کاخ فلاحتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *