شهرهای شمالی علاوه بر جنگل و دریا دارای جاذبه های دیدنی و گردشگری دیگری می باشند که بازدید از آن ها خالی از لطف نبوده و می توانند برای همگان جذاب باشند. کاخ تمیشان در شهرستان نور یکی از جاذبه های دیدنی و زیبای استان مازندران است که در فاصله بسیار کوتاهی از دریای خزر خوش کرده است. در این مقاله می خواهیم با این کاخ زیبا که البته فقط یک کاخ نیست بلکه دارای قدمتی دیرینه می باشد آشنا شویم.

کاخ تمیشان یکی از جاذبه های تاریخی است که در میان دیدنی های استان مازندران قرار گرفته و از یادگارهای دوران سلطنت دوم پهلوی به شمار می رود. این کاخ باشکوه و با جلال که از معماری اصیل ایرانی بهره برده است، در یکی از خوش آب و هواترین مناطق شمالی کشور یعنی شهر نور می باشد، قرار گرفته است.

در این مقاله با لوکس ویلا همراه باشید تا این بار با کاخ تمیشان که از کاخ های دوران پهلوی می باشد، آشنا شویم، پس در ادامه مقاله با لوکس ویلا همراه شوید.

تاریخچه کاخ تمیشان

این کاخ زیبا و مجلل که در نزدیکی دریای خزر بنا شده با داشتن قدمتی طولانی و ساختمانی تاریخی در طول زمان مورد توجه گردشگران و مسافران زیادی قرار گرفته است. دستور ساخت این سازه از طرف  اَشرَف‌المُلوک که خواهر محمدرضا پهلوی، دومین و آخرین شاه دوره پهلوی بوده، داده شده که به همین علت می توان گفت که قدمت آن به دوره پهلوی بر می گردد. با گذشت زمان سر نوشت این کاخ دچار تغییراتی شد.

پس از گذشت چندین سال و بعد از پیروزی جمهوری اسلامی در سال ۱۳۶۸ با پیگیری ها از سوی نماینده مردم شهر نور به دانشگاه ترتبیت مدرس به منظور انجام فعالیت های پژوهشی اهداء شد. اکنون این بنا زیر نظر دانشکده منابع طبیعی و دریایی شهر زیبای نور قرار گرفته و شایان ذکر است که این کاخ جزو زمره‌ مجموعه‌ کاخ‌ هایی‌ است‌ که‌ امروزه‌ در اختیار بنیاد جانبازان‌ قرار گرفته‌ در دسته جاذبه های گردشگری و تاریخی شهر ساحلی نور می باشد.

کاخ تمیشان

معماری کاخ تمیشان

طراحی و ساخت این کاخ بسیار خاص و جالب بوده و هر فردی را در نگاه اول مجذوب خود می سازد. همانطور که گفته شد کاخ تمیشان که از دیدنی های نور به شمار می رود، در مساحتی حدود 400 هکتار ساخته شده است که دارای یک طبقه به همراه زیرزمین می باشد. این کاخ دارای دو ورودی اصلی بوده که در شرق و غرب بنا قرار دارند. محوطه داخلی کاخ از دو قسمت اصلی و خدماتی تشکیل شده و به وسیله یک راهروی میانی به یکدیگر اتصال پیدا می کنند.

معماری خارجی کاخ پهلوی

کاخ تمیشان دارای محوطه بسیار بزرگی می باشد که زیبایی فضای بیرونی را دو چندان کرده است. این بنا پلاک یک آب ساخته شده و در محوطه داخلی خود اصطبل اسب، استخرو محل اقامت نگهبان را جای داده است، همچنین پلکانی برای ورود به کاخ تعبیه شده زیرا که کاخ در ارتفاعی بالاتر از سطح زمین قرار گرفته است.

با اینکه این ساختمان در دوران پهلوی ساخته شده ولی متشکل از بنایی مدرن و امروزی می باشد. داخل باغ کاخ، درختان نخل و درختان سرسبز و بلند و باغچه ای از انواع مختلفی از گیاهان نیز می باشد و هنگام بازدید در جلو و مجاورت کاخ تمیشان شما یک ساختمان بزرگ را مشاهده می کنید که با ساختار بسیار زیبای خود در فاصله بسیار کمی از کاخ تمیشان قرار دارد و دربار سلطنت پهلوی از آن به عنوان پلاژ استفاده می کردند.

معماری داخلی کاخ تمیشان

طراحی و معماری داخلی این کاخ ساحلی به گونه ای است که تحسین هر بیننده ای را برمی انگیزد. معماری داخلی این کاخ  این گونه تشکیل شده که یک اتاق پذیرایی با دکوراسیون مجلل، استراحتگاه مخصوص دربار شاه، آشپزخانه با لوازم آشپزی کامل و مدرن و حمام را در خود جای داده است و با استفاده از لوکس ترین و مدرن ترین متریال ها و دکورها طراحی شده و از زیبایی وصف نشدنی برخوردار می باشد.

در نمای بیرونی کاخ از مصالحی همچون آجر و سیمان و گچ استفاده شده و پشت بام بنا نیز به صورت شیروانی بزرگ با ستون های زیاد و به صورت هرمی طراحی شده است. جالب است بدانید که این کاخ در دوره های مختلف مورد بازسازی قرار گرفته شده است.

معماری کاخ تمیشان

جاذبه های دیدنی و گردشگری اطراف کاخ تمیشان

کاخ تمیشان دارای موقعیت جغرافیایی بسیار مناسبی از نظر دارا بودن جاذبه های دیدنی و گردشگری در اطراف خودش می باشد که در ادامه چند مورد از جاذبه های زیبای دیدنی و گردشگری که در اطراف این کاخ زیبا واقع شده اند با معرفی کوتاه از آنها را برایتان آورده ایم.

پارک جنگلی نور

این پارک جنگلی در خطه شما کشور و در شهر نور قرار دارد. این پارک جنگلی با آن همه درخت سر به فلک کشیده خود، هوایی تازه و دلپذیر را تقدیم شما و امکانی مناسب را برای فرار از دغدغه های روزمره نصیب گردشگران و مسافران شمالی می کند. سایه درختان و نسیمی که از لابه لای شاخ و برگ درختان می وزد، خاطره ای را در ذهن ثبت می کند که تا مدت ها از یاد نخواهد رفت.

این پارک در سال ۱۳۵۱ و با تلاش حسین سعیدی آشتیانی که بنیانگذار پارک‌ های جنگلی در ایران نیز می باشد، طراحی و ساخته شد. در ابتدا و به دلیل اینکه به رستم رود نزدیک بود تا چند سال با نام پارک جنگلی رستم رود شناخته می شد، بعد ها به نام پارک جنگلی نور و در نهایت به نام تایسیس کننده آن تغییر نام پیدا کرد.

این پارک نیز از آخرین باقیمانده جنگل‌ های جلگه‌ ای در ایران می باشد و نزدیکی به دریا و چشم انداز های زیبا از ویژگی های پارک جنگلی نور می باشد. در مسیر شهر نور به شهر محمود آباد و در میانه راه تابلویی وجود دارد که شما را به پارک جنگلی نور هدایت می کند.

آبشار ونوش نور

آبشار ونوش نور در جنوب روستای ونوش و در ارتفاعات منطقه جنگلی علوی قرار گرفته اند که مجموعه ای سه گانه از آبشار هایی زیبا و دیدنی را تشکیل داده که از ارتفاعات مختلفی سرازیر شده اند. مجموعه آبشار های ونوش در میان مناطق جنگلی سرسبز و انبوه قرار گرفته اند که بر زیبایی های منطقه افزوده اند و هنگامی که در این منطقه قرار می گیرید، محو تماشای این صحنه دل انگیز خواهید شد.

صدایی که از جاری شدن آبشارها به گوش می رسد و طراوت و تازگی که از آن ها ساطع می شود، گردشگران را به آرامشی وصف نشدنی دعوت می کند.  منطقه ونوش دارای آبشار های کوچک و بزرگ متعددی است که از میان آن‌ ها سه آبشار شهرت بیشتری دارند. این سه آبشار عموما مورد استفاده فرود های فنی گروه‌ های کوهنوردی قرار می‌ گیرند.

آبشار اول ونوش دارای ارتفاعی در حدود ۱۵ متر و عمق حوضچه‌ ای در حدود یک متر است، آبشار دوم و بزرگ‌ ترین آن‌ ها ارتفاعی حدود ۴۰ متر و حوضچه‌ ای با عمق چهار متر دارد و ارتفاع آبشار سوم ۱۵ متر و عمق حوضچه آن یک متر است.

در صورتی که برای فرود های فنی به منطقه سفر می‌کنید، رعایت نکات فنی همچون آشنایی با فنون شنا، چک کردن رول کوب‌ ها و طناب‌ ها و سایر موارد ایمنی ضروری است. این آبشار در استان مازندران، ۱۰ کیلومتری غرب شهرستان نور و در کنار جاده فرعی منشعب از جاده ساحلی نور به نوشهر، جنوب روستای ونوش می باشد.

ساحل دریای نور

شهرستان نور با دارا بودن بخش زیبایی از سواحل دریای خزر از پتانسیل بالایی برای تبدیل شدن به یکی از اصلی ترین قطب های گردشگری دریایی کشور برخوردار است. این ساحل دارای دسترسی آسان به مراکز مهمی مانند شهربازی ماه، دریای نور و مرکز خرید دی و همچنین خانه کتابدار نور، بانک صادرات، آشکده روستا، اپل استور نور و سرویس بهداشتی است.

این ساحل بدلیل دارا بودن ساحل ماسه ای، کم عمق، حرارت مطلوب، آب و املاح پایین، ساحل سازی مناسب ، ایجاد طرح های مناطق شنای امن برای زنان و مردان و امکانات رفاهی هر ساله در فصل تابستان مسافران بیشماری را بخود جلب می کند.

برای رسیدن به این ساحل وارد خیابان امام خمینی شوید و سپس از کوچه پاسداران به ساحل خواهید رسید. چندین کافه و رستوران در کنار این ساحل قرار گرفته است. آشخوری روستا و آریانا هر دو در کنار این ساحل قرار دارند و آش محلی، داغ و خوشمزه‌ ای را سرو می‌کنند که میل کردن آن با منظره و صدای دریا بسیار لذت‌ بخش خواهد بود. همچنین در همین حوالی، مرکز کرایه موتور های چهار چرخ قرار گرفته است. می‌ توانید با پرداخت هزینه، این موتور ها را در کنار ساحل و در پیست مشخصی که وجود دارد استفاده کنید.

این فعالیت بسیار هیجان‌ انگیز خواهد بود و اگر عاشق آدرنالین هستید، حتما این موتور ها را امتحان کنید. کودکان هم می‌ توانند تفریحات مناسب و جذاب خود را داشته باشند. مطمئنا قدم زدن در کنار ساحل فعالیتی خانوادگی و جذاب است، اما اگر به دنبال این هستید که کودکان شما هم تفریحی اختصاصی داشته باشند، سری به شهربازی سری بزنید. این شهربازی خیلی بزرگ نیست، اما امکانات مناسبی دارد و کودک شما می‌ تواند چند ساعتی سرگرم باشد.

رستوران های اطراف کاخ تمیشان

از آن جایی که این بنا در نزدیکی ساحل ساخته شده و نزدیک به شهر نور می باشد، شما می توانید برای خوردن غذا به رستوران های اطراف این منطقه دیدنی بروید. برای این منظور می توانید ما بهترین رستوران های نور را برای صرف وعده ی غذایی مورد نظرتان در ادامه مقاله به شما معرفی کردیم.

  • رستوران تیمشون رویان در فاصله ی 6 دقیقه ای از کاخ قرار دارد.
  • رستوران مرشد که انواع غذاهای ایرانی، دریایی و محلی در آن سرو می شود در 3 کیلومتر کاخ اشرف پهلوی قرار گرفته است.
  • رستوران کاسپین نور با ارائه خدمات و غذاهای لذیذ و باکیفیت توانسته بین مسافران و گردشگران محبوب شود و همیشه هم جزء شلوغ ترین رستوران های نور باشد که فاصله آن با کاخ تمیشان 19 دقیقه با خودرو است.
  • فست فود نارنجستان تمیشان که منوی آن انواع پیتزاها، همبرگرها، ساندویچ های خوشمزه اس با کاخ 15 دقیقه فاصله دارد.

ساعت بازدید از کاخ تمیشان نور

مسافرانی که برای بازدید از این کاخ می روند، می توانند از این مکان تاریخی از ساعت ۱۲ ظهر تا ۱۲ نیمه شب بازدید کنند و بهترین زمان برای حضور در این کاخ پنج شنبه ها و جمعه ها می باشد البته در تمامی روزهای هفته برای بازدید مسافران و توریست ها باز می باشد. شما با صرف کردن 1 الی 2 ساعت از زمین خود می توانید از تمامی قسمت های این کاخ دیدن کنید.

پلاژ کاخ تمیشان

کاخ تمیشان کجاست و مسیر دسترسی به آن

برای دسترسی آسان به کاخ تمیشان که یکی از مکان های دیدنی نور است به شما پیشنهاد می شود که خود را به مرکز شهر نور برسانید، از آنجا شما با خودروی شخصی و شرایط بدون ترافیک 3.5 کیلومتر راه دارید تا به مقصد کاخ برسید که 10 دقیقه تخمین زده شده است.

شما از مرکز شهر ساحلی نور به طرف غرب به سمت خیابان کوهسار 15 حرکت می کنید، سپس بعد از 140 متر با گردش به چپ به خیابان آیت اله طالقانی وارد می شوید. بعد از یک کیلومتر به راست بپیچید و در جاده نور که معروف به چمستان نیز می باشد مسیر خود را ادامه دهید. پس از 2 کیلومتر به بلوار دانشگاه رسیده و با 300 متر حرکت در این بلوار کاخ تمیشان اشرف پهلوی را مشاهده می کنید.

آدرس کاخ تمیشان: استان مازندران، کیلومتر 5 شرق شهرستان نور، کاخ تمیشان

اجاره سوئیت در نور

لازمه یک سفر خوب با تجربه ای بی نظیر از مقصد، داشتن یک اقامتگاه مناسب است. نور به عنوان یک شهرستان دیدنی در مازندران باعث شده تا اکثر مسافرانی که به این منطقه سفر می کنند چند روزی را میهمان مردم این ناحیه باشند و با یک اقامتگاه خوب به تماشای جاذبه های موجود در آن بپردازند.

شما نیز اگر قصد سفر به نور را دارید، بهتر است قبل از ورود به مقصد به دنبال یک مکان مناسب برای اقامت خود باشید. برای این منظور می توانید با اجاره سوئیت در نور از سایت لوکس ویلا تجربه ی  یک سفر خوب و اقتصادی را پیش رو داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.