چشمه گیلاس از بزرگترین و قدیمی چشمه های طبیعی استان خراسان رضوی بوده که در روستای چشمه گیلاس قرار داشته و جزء جاذبه های گردشگری مشهد به شمار می آید. چشمه های طبیعی از بهترین جاذبه های دیدنی و گردشگری در طبیعت محسوب می شوند که بسیاری از گردشگران بازدید از آن ها را به فصل های بهار و تابستان موکول می کنند تا در هوای گرم و طاقت فرسا، به سراغ طبیعتی خنک و با آب و هوایی دلچسب بروند و یک روز گردشگری لذت بخش را در کنار چشمه ها و آبشارها تجربه کنند. اگر جزء طبیعت گردان و یا علاقه مندان به سفر و گردش باشید، جاذبه های دیدنی و گردشگری متنوعی در شهرهای مختلف ایران وجود دارند که هر یک از آن ها به نوبه خود، دیدنی و جذاب هستند. چشمه گیلاس مشهد که از معروف ترین و قدیمی ترین چشمه های ایران در شهر چناران مشهد می باشد، از زیبایی بی نظیری برخوردار بوده و به همین جهت گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند. در ادامه با لوکس ویلا همراه باشید تا به این چشمه زیبا بیشتر آشنا شویم و در صورت تمایل به بازدید از آن اقدام نمایید.

چشمه گیلاس کجاست و مسیر دسترسی

چشمه گیلاس از قدیمی ترین و زیباترین جاذبه های طبیعی شهر مشهد در روستای چشمه گیلاس در 50 کیلومتری مشهد و 25 کیلومتری چناران می باشد که برای بازدید از از آن بایستی به سراغ اطراف مشهد بروید. برای این منظور ابتدا خود را به مشهد رسانده و از آنجا مسیر بزرگراه کلانتری را پیش بگیرید و بعد از حرکت در این بزرگراه، وارد بزرگراه آزادی شوید. سپس وارد مسیر 22 شده، این مسیر می تواند شما را به سمت چشمه زیبای گیلاس هدایت کند. زمانی که به ورودی جاده برسید، حدود 59 کیلومتر مسافت پیش رو خواهید داشت که بایستی آن را طی نمایید تا به چشمه برسید.

آدرس چشمه گیلاس: استان خراسان رضوی، 50 کیلومتری شمال مشهد، 25 کیلومتری چناران، روستای چشمه گیلاس

چشمه گیلاس

آشنایی با چشمه گیلاس

در میان طبیعت ایران انواع جاذبه های دیدنی و گردشگری وجود دارند که ما می توانیم برای یک روز گردشگری خود روی آن ها حساب باز کرده و به سراغ آن ها برویم و روزی سرشار از زیبایی و لذت را تجربه کنیم. شهر مشهد که از محبوب ترین و پرطرفدارترین کلانشهرهای ایران بوده و انواع جاذبه های طبیعی، تفریحی، تاریخی و مذهبی را در خود جای داده، میلیون ها گردشگر و زائر از داخل و خارج کشور به آن سفر کرده تا به بازدید از دیدنی های این شهر بپردازند. جاذبه ای که در این مطلب می خواهیم به آشنایی با آن بپردازیم، چشمه ای زیبا و تماشایی در میان طبیعتی از این شهر جای گرفته که با نام چشمه گیلاس شناخته می شود.

چشمه گیلاس مشهد به دلیل موقعیت مکانی که در آن قرار گرفته، در تمام طول سال پر آب بوده و هیچ زمانی آن را خشک نخواهید دید. این چشمه زیبا دارای عمقی حدود 4 تا 5 متر بوده و حدود 1010 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و در میان روستای چشمه زیبای گیلاس قرار گرفته و میزان آب دهی آن 230 لیتر در ثانیه گزارش داده شده است. چشمه گیلاس دارای دریاچه ها و حوضچه های کوچکی در اطراف خود می باشد که بر زیبایی آن تأثیر به سزایی داشته و طبیعتی چشمنواز و خارق العاده را در میان روستای گیلاس پدید آورده اند.

وجود چشمه گیلاس به همراه حوضچه ها و دریاچه های کوچک اطرافش، طبیعتی تماشایی را به وجود آورده اند. این چشمه توسط کارشناسان از نوع چشمه های آهکی معرفی شده است. اگر به مشهد سفر کرده اید و در میان دیدنی های مشهد به دنبال جاذبه ای هستید تا بتوانید یک روز گردشگری را در آن سپری کنید و خاطرات به یاد ماندنی را تجربه کنید، می توانید چشمه گیلاس را که از زیباترین جاذبه های طبیعی اطراف مشهد به شمار می آید را برای گردش خود انتخاب نمایید.

تاریخچه چشمه گیلاس

روایت هایی از زمان های گذشته وجود دارد که در دوره سلطنت تیموریان امیرعلی شیرنوایی برای نخستین بار توانست آب این چشمه را به سمت مشهد هدایت کند که متأسفانه این کار با موفقیت رو به رو نشد و به صورت نا تمام باقی ماند. اما در دوره صفویان و در میان سال های 1016 تا 1023 هجری قمری، شاه عباس صفوی توانست مسیر آب این چشمه را به سمت مشهد هدایت کند تا در این شهر جریان یابد و برای این کار، آب را از میان شهر و میان صحن عتیق حرم امام رضا (ع) جاری کرد. اما امروزه این مسیر جریان آب در مشهد مسدود شده و در این شهر جریان ندارد. حتی در روایات آمده که شاعر بزرگ ایرانی، فردوسی نیز برای هدایت آب این شمه به شهر توس تلاش های زیادی کرده بود، اما تلاش های او بی فایده ماند.

اما بعد از مرگ فردوسی، دختر وی آرزویش را به حقیقت رساند و بعد از او توانست آب این چشمه را به داخل شهر توس هدایت و جاری نماید. حتی در کتابی تاریخی از مطلع الشمس که از محمد حسن اعتمادالسلطنه به یادگار مانده است، نوشته شده بود که آب چشمه گیلاس از شهر توس عبور کرده بود. از آنجایی که چشمه گیلاس در در محلی که سطح دو جلگه توس و مشهد با یکدیگر اختلاف دارند واقع شده، از وضعیت ویژه ای بهره می برد و علاوه بر داشتن طبیعتی زیبا و چشمنواز، یک مخزن پرآب در قسمت شمالی آن وجود دارد.

چشمه گیلاس

دلیل نام گذاری چشمه گسلب

جالب است بدانید این چشمه در زمان های گذشته با نام چشمه گسلب شناخته می شد که روایت های مختلفی در رابطه با این نام وجود دارد. همچنین در بسیاری از روایت های تاریخی این چشمه را بی ربط با مرگ یزدگرد (پدر بهرام گور) نمی دانند و حتی رابطه ای مستقیم با مرگ وی داشت. یزد گرد که با لقب بزه کار شناخته می شد، روزی کنار این چشمه نشسته بود که یک اسب به او لگدی زده و او را به زمین می اندازد و سبب مرگ وی می شود. احتمال می رود، به همین علت بوده که نام چشمه گسلب را برای آن انتخاب کرده بودند.

وضعیت فعلی چشمه گیلاس

در پی بی توجهی هایی که در سال های اخیر در مورد این چشمه قدیمی صورت پذیرفته، نگرانی هایی را در رابطه با نابودی آن ایجاد کرده اند. از جمله مهمترین مسائلی که در راستای نابودی و از بین رفتن زیبایی طبیعت این چشمه وجود دارند، استفاده غیر اصولی و مصرف بیش اندازه منابع زیرزمینی، انتقال آب های دشت چناران جهت مصارف عمومی و کاهش میزان بارندگی سالانه می باشند.

در 52 کیلومتری شهر فریمان، یکی دیگر از جاذبه های دیدنی مشهد جای گرفته که با نام آبگرم شاهان گرماب مشهد شناخته می شود و از دیدنی های فریمان بوده که به عنوان تنها چشمه آب گرم شرب در ایران شناخته می شود که می توانید به سراغ آن نیز بروید و از خواص درمانی آن بهره مند شوید.

بازدید از چشمه گیلاس

چشمه گیلاس که خود یکی از زیباترین جاذبه های دیدنی چناران به شمار می رود، نیز در میان طبیعتی زیبا قرار گرفته که بر زیبایی چشمه تأثیر به سزایی داشته و سبب گردیده یکی از زیباترین و بهترین جاذبه های گردشگری اطراف مشهد را تشکیل دهد. از همین رو گردشگران و طبیعت گردان زیادی برای یک روز گردشگری به سراغ این چشمه می روند تا از طبیعت زیبای آن لذت ببرند.

چشمه گیلاس

شرایط بازدید از چشمه گیلاس

چشمه گیلاس که در فاصله 25 کیلومتری از چناران واقع شده و در میان طبیعت روستای چشمه گیلاس جای گرفته است، گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند تا یک روز گردشگری و لذت بخش را در طبیعت اطراف چشمه بگذرانند. بازدید از این جاذبه رایگان بوده و بدون پرداخت هزینه می توانید از آن دیدن کنید.

بهترین زمان بازدید از چشمه گیلاس

معمولا برای بازدید از جاذبه های طبیعی بهتر است مناسب ترین زمان بازدید از آن ها را در نظر بگیرید. چشمه گیلاس هم که از جاذبه های طبیعی در اطراف مشهد است که برای بیشتر لذت بردن از طبیعت آن بهتر است زمان مناسب برای بازدید از آن را در نظر بگیرید. از بهترین زمان های بازدید از این جاذبه، فصل های بهار و تابستان می باشند.

جاذبه های مشابه

پیست اسکی شیرباد

پیست اسکی شیرباد از هیجان انگیزترین جاذبه های تفریحی مشهد است که بهترین فرصت را برای اهالی این شهر فراهم

جاهای دیدنی قوچان

یکی از شهرستان های خراسان رضوی که می توانید برای مراجعه به آن اقدام کنید، قوچان می باشد. این منطقه

بهترین کافه های مشهد

کافه های مشهد از بهترین جاذبه های گردشگری در این شهر محسوب می شوند که بسیاری از اهالی مشهد و

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *