جاذبه های گردشگری نوشهر

جاذبه های گردشگری نوشهر را می‌شناسید؟ یکی از زیباترین شهرهای شمالی ایران در انتظار سفر شماست تا یک سفری به یادماندنی را برای شما بسازد. با لوکس ویلا همراه باشید تا از مناطق دیدنی نوشهر اطلاعات جامع و کاملی با شما به اشتراک بگذاریم.

نوشهر را بشناسید

از فضای شورانگیز ییلاقات نوشهر، تا ساحل زیبای این شهر ، پر شده از مناطق بکر و طبیعت زیبا و چشم نواز که روزانه گردشگران و طبیعتگردان بسیاری را به سمت خود جذب می کند .

شهر نوشهر محاصره در جنگل و دریا ، آبشار و دریاچه ، روستاها و تنگ ها ، نوید یک سفر خاطره انگیز را می دهد . شهری پر از آرامش و خالی از هیاهوی شهرهای شلوغ و دود و ترفیک و عاری از آلودگی .صدای مرغان دریایی و بازی کردن ماهی ها در دریا و دریاچه ها آرامشی کم نظیر را برای گردشگران به همراه دارد . مت در این مقاله می خواهیم به چند مورد از جاذبه های گردشگری شهر نوشهر بپردازیم .

روستای انگاس

روستای انگاس در ۹ کیلومتری جنوب بخش کجور از توابع شهرستان نوشهر واقع شده که به خاطره موقعیت خاصی که دارد به یکی از بکرترین ییلاق‌های ایران  معروف شده است.

این روستا در ارتفاع حدود ۱۹۰۰ متری از سطح دریای آزاد و در دامنه کوه‌های سر به فلک کشیده سلسله جبال البرز همچون کنگلو (کنگر لو)، در سمت جنوب به ارتفاع ۳۶۰۰ متر و شاه‌کوه، در سمت شمال غرب به ارتفاع ۲۹۷۴ متر ور دشتان، در سمت شرق به ارتفاع ۲۹۱۳ متر و گته چال و در سمت جنوب به ارتفاع ۲۸۰۵ متر قرار دارد که همچون دیواری عظیم او را احاطه کرده است و همین ارتفاعات تا به امروز دلیل اصلی بکر بودن این منطقه به شمار می‌آیند.

تالاب ارواح نوشهر

دریاچه‌ای مملو از راز به نام «ارواح» در ۵ کیلومتری شمال روستای چلندر قرار دارد. تمامی افسانه‌های نقل شده از این مکان حاکی از وجود ارواحی سرگردان در این مکان است و بنا به گفته‌ی محلی‌ها، در روزگاران دور تعدادی از اهالی روستا در این دریاچه غرق شده‌اند و از آن پس صداهای آن‌ها از لا به لای درختان مرده شنیده می‌شود.

جدایی از این افسانه‌ها، دریاچه در میان جنگلی انبوه از پهن‌ برگلان قرار گرفته است. طول دریاچه در حدود ۷۰۰ متر و عرض آن ۳۰۰ متر است. در درون دریاچه درختان خشک‌شده‌ای قرار دارند که منظره جالبی ایجاد کرده‌اند.

سد آویدر یکی دیگر جاذبه های گردشگری نوشهر

سد آویدر» در فاصله ۳۰ کیلومتری شرق شهر نوشهر و در نزدیکی پارک جنگلی سی‌سنگان در استان مازندران قرار دارد. این سد و دریاچه پشت آن در فاصله‌ای دور از دریا و در دل کوهستان قرار دارد که این امر سبب کاهش رطوبت هوا در این منطقه شده‌ است.

پارک جنگلی سیسنگان نوشهر

پارک جنگلی سیسنگان از جاذبه های گردشگری نوشهر

پارک جنگلی سیسنگان از جاذبه های گردشگری نوشهر

نام (پارک جنگلی سی سنگان) از سال ۱۳۴۴ و درست در زمانی که مهندس آشتیانی تصمیم به ساخت این پارک گرفت بر سر زبان‌ها جاری شد.

این پارک که در ابتدا با هدف حفاظت از گونه‌های نادر شمشاد و سایر گونه‌های گیاهی و جانوری تاسیس شد؛ اما به تدریج امکانات و جاذبه‌های دیگری به آن اضافه شد و سی سنگان را به یکی از مشهورترین پارک‌های جنگلی و ساحلی مازندران تبدیل کرد. البته سی سنگان هنوز تنها ذخیره گاه بزرگ شمشاد در ایران و خاورمیانه به شمار می‌رود.

به جرعت می‌توان گفت این پارک هر گردشگری را که از آن بازدید کرده، چنان مسخ خود کرده است که ساعت‌های بی‌شماری را بی آنکه گذر زمان را حس کند در این پارک زیبا گذرانده.

دیوچشمه یکی دیگر از مناطق دیدنی نوشهر

از قدیم و الایام، در داستان‌های مادربزرگ، دیو همیشه تجسمی از پلیدی و ناپاکی بوده است اما وضع در روستای کجور جور دیگری است.

محلی‌ها معتقداند، هر که از آب گوارای «دیو چشمه» کمی نوشِ جان کند، محال است که دوباره به این مکان باز نگردد.

عمق چشمه نیم متر، طول آن پنج متر و عرض چشمه حدود سه متر است و کمی پایین‌تر از چشمه، سنگ‌فرش منقش و زیبا به صورت پلکانی موزائیک‌کاری شده که جلوه این چشمه را دو چندان کرده است.

دریاچه خضر نبی از جاذبه های گردشگری نوشهر

دریاچه‌ خضر نبی» در شمال شهرستان نوشهر و در میان جنگل قرار گرفته و بنا به اعتقاد بومیان دارای تقدس مذهبی است. وسعت آن کم‌تر از نیم هکتار، عمق آن حدود ۵ متر و آب آن شیرین است. از آنجایی که این دریاچه از عوامل تخریب انسانی دور مانده و در محدوده حفاظت شده البرز مرکزی قرار گرفته است.

آبشار اوپاچ از دیگر جاذبه های گردشگری  نوشهر

در منطقه‌ی زانوس نوشهر آبشاری با نام «اوپاچ» یا همان آب پاچ وجود دارد که روان شما را جلا می‌بخشد. برخورد آب با صخره‌های خشن پایین آبشار و تبدیل آن به هزاران قطره چنان فضای مه آلودی را پدید آورده، گویی آبشار دامنی سپید به تن کرده است. اگر به نوشهر زیبا سفر کردید، در برنامه‌های خود دیدار از این آبشار دل انگیز را قرار دهید.

روستای حیرت از مناطق دیدنی نوشهر

درست در ۵۰ کیلومتری شهر نوشهر، روستایی به نام «حیرت» واقع شده است که از جاذبه‌ها و زیبایی‌های آن هر چه بگوییم کم است.

این روستا از شمال به روستاهای گندیسکلا و لشکنار، از جنوب به روستای دشت نظیر، از مشرق به روستای عالیدرهو از مغرب به روستای کینس مشرف است و دارای پنج بخش گته محله، اکرشت، قسبونی سر، مسیح آباد و زاربن گته محله می‌باشد.

روستای نیچکوه دیگر جاذبه گردشگری نوشهر

اگر به دنبال یکی از خنک‌ترین و دل چسب‌ترین هوای شمالی هستید، «روستای نیچکوه» را از دست ندهید.

این روستا دارای آب و هوایی سرد و مرطوب است، زمستان‌های آن بسیار سرد و با بارش برف همراه است و تابستان‌ها نیز معتدل و خنک است. تنوع پوشش گیاهی به سبب بارش باران‌های زیاد بسیار متنوع است، اغلب مردم روستا به امر زراعت، باغداری، دامداری و کشاورزی مشغول هستند.

تنگ دار یکی از جاذبه های گردشگری نوشهر

تنگ دار از جاذبه های گردشگری نوشهر

تنگ دار از جاذبه های گردشگری نوشهر

روستای لرگان

در منطقه کجور شهر نوشهر، دهستانی با نام زانوس رستاق وجود دارد که روستای لرگان در آن منطقه واقع شده است. برای دسترسی به روستای لرگان می بایست 65 کیلومتر از نوشهر فاصله گرفت و در طول مسیر، متوجه خواهید شد که گویش مردم از مازندرانی به کجوری تغییر می یباید.

به دلیل وجود درخت لرگ در روستا، نام منطقه را روستای لرگان گذاشته اند. این روستا یکی از سرسبزترین روستاهای نوشهر است که چشم انداز بی نظیری از طبیعت اطراف، کوه ها و دشت ها را برای مردم ارائه می دهد. قدمت سکونت مردم در روستای لرگان به دوران قاجاریه برمیگردد و جالب است بدانید در آن دوران، مردم برای تامین آب شرب خود گل رس در چشمه ای که وسط روستا بود قرار داده بودند و همچنین در آن دوران، ساکنین روستا در چادر زندگی میکردند که به مرور زمان، خانه های ویلایی مختلفی در روستا ساخته شد و حتی برخی از آن ها نیز برای گردشگران اجاره داده می شود.

روستای لرگان

روستای کندلوس

اگر در سفر به نوشهر می خواهید به یکی از خوش آب و هواترین روستاهای شهر رفته و دلنشین ترین ساعات خود را سپری کنید، پیشنهاد می کنیم نگاهی به روستای کنلدوس بیاندازید. روستای کنلدوس با قدمتی بیش از 4هزار سال، روستایی سرسبز و دیدنی است که نخستین موزه روستایی جهان را دارد و می توانید در این موزه، آثاری از هزاران سال قبل از میلاد را مشاهده کنید. این موزه که با نام موزه مردم شناسی کندلوس شناخته می شود توسط 6 سال زحمت دکتر علی اصغر جهانگیری با جمع آوری اسناد تاریخی و اشیاء عتیقه از سال های قبل از میلاد تا دوران قاجاریه ساخته شده است.

در روزهایی که شاهد ریختن زباله در طبیعت سبز شمال توسط مردم هستیم، مردم روستای کندلوس به پاکیزگی بسیار اهمیت داده و هیچوقت زباله ای را در سطح روستا مشاهده نمی کنید. بطور کلی مهم ترین هدف از سفر به روستای کندلوس، گشت و گذار در طبیعت است تا از جاهایی مانند دیو چشمه به عنوان بزرگترین چشمه آب معدنی سرد در نوشهر و آبشار کندلوس که در فاصله 5 کیلومتری از روستا قرار داشته و می بایست نزدیک به یک ساعت در میان جنگل ها پیاده روی کرد تا به آبشار ده متری رسید تماشا کرد.

نگاهی به جاذبه های گردشگری نوشهر

تالاب فراخین

معروف به بهشت نوشهر، تالاب فرخین منطقه ای بسیار زیبا و خوش آب و هوا است که در میان جنگل های شمال پنهان شده و می بایست برای دسترسی به تالاب، بهترین مسیر جاده چالوس است بطوریکه وقتی به مرزن آباد می رسید، بعد از 7 کیلومتر وارد منطقه کجور شوید تا نزدیک به 30 کیلومتر را در میان جنگل ها رانندگی کنید تا به روستای ویسر برسید. سپس مسیر که خاکی شد، 15 کیلومتر فاصله است تا به نزدیکی دریاچه فراخین برسید.

تالاب فراخین تنها 500 متر مربع مساحت دارد که در ارتفاع 2200 متری دریا قرار داشته و هوایی دلنشین بر منطقه حاکم است که بهترین جا برای پیکنیک، آرامیش و عکاسی به حساب می آید. شاید جالب باشد بدانید بجز بومیان مناطق اطراف، تا سال های گذشته کسی نمی دانست که دریاچه ای در این منطقه وجود داشته و آب و هوایی دلنشین دارد لذا پیشنهاد می کنیم هرچه زودتر از تالاب فراخین بازدید کنید تا توسط مسافران مملو از زباله نشده است.

همچنین در اطراف تالاب فراخین، آبشار دارن ولرده که از 7 آبشار کوچک و بزرگ به وجود آمده و روستاهای اطراف دریاچه جاهایی هستند که پیشنهاد می کنیم هنگام مراجعه به تالاب، از آن ها هم بازدید کنید.

تالاب فراخین

جنگل سیسنگان

غیرممکن است کسی به نوشهر سفر کرده و وارد جنگل سیسنگان نشود. در سال 1344، مهندس آشتیانی تصمیم گرفت تا منطقه ای محافظت شده در نوشهر را تاسیس کند تا از گیاهان و جانوران نادر و خاص محافظت کند و به قدری برای این پارک ارزش قائل بود که به عنوان یکی از زیباترین پارک های جنگلی مازندران تبدیل شد.

پارک جنگلی سیسنگان، ساحل هم دارد که با نام ساحل سیسنگان شناخته می شود هرچند برای دسترسی به ساحل سیسنگان می بایست از عرض جاده عبور کنید. جنگل سیسنگان بهترین جا برای پیک نیک و طبیعت گردی است چراکه آلاچیق های مختلفی در نظر گرفته شده تا مردم در آن قسمت اتراق کرده و از آسیب زدن به طبیعت خودداری کنند. همچین برای گردشگران امکانات رفاهی در سراسر پارک در نظر گرفته شده تا مشکلی از این موضوع نداشته باشند. لازم به ذکر است اگر کودک به همراه دارید می توانید کودک خود را به زمین بازی پارک جنگلی سیسنگان ببرید. خوشبختانه پارک جنگلی سیسنگان منطقه ای 4 فصل است و در فصل بهار و تابستان می توانید از هوای خنک و درختان سرسبز و در فصل پاییز از باران های دلنشین لذت ببرید.

جنگل سیسنگان

اگر از روزهای گرم تابستان خسته شده‌اید، اگر دنبال یک مکان مهیج و بکر می‌گردید، اگر هوس آب‌بازی کرده‌اید، ما به شما رودخانه نوردی در منطقه «تنگ دار» را پیشنهاد می‌کنیم.

اگر تجربه‌ای از سفر به تنگ واشی داشته باشید می‌دانید لذتی که در تجربه‌ی حس سردی آبی و حس تیزی آفتاب داغ تابستان است، در هیچ چیز دیگری نیست. پس حتما برنامه‌ بازدید از این رودخانه را در برنامه‌ی سفری خود قرار دهید.

اگر قصد مسافرت به نوشهر را دارید نگران محل اقامت خود نباشید.گروه لوکس ویلا با ارائه ویلاهای متناسب و ارزان قیمت برای شما مسافران عزیز راحتی شما را تضمین میکند.شما می توانید ویلای مورد نظر خود را مشاهده کنید و قبل از سفر خود اقدام به رزور نمایید.

گروه تخصصی لوکس ویلا  اجاره دهنده ویلا، اقامتگاه و سوئیت با تنوع ویلاهای خود از جمله ویلاهای جنگلی ، ویلاهای ساحلی، ویلاهای دوبلکس و استخردار آماده پذیرایی از شما می باشد .

شما میتوانید این مقاله را به اشتراک بزارید

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “جاذبه های گردشگری نوشهر

  1. هانیه گفت:

    یادش بخیر چند سال پیش تور کجور گردی رفتیم . واقعا منطقه بکر و زیبایی هست. و از نظر من که اروپا و آلپ رفتم . کجور آلپ مازندران هست . زیباترین قسمتش هم به نظرم یکی آبشار دیو چشمه است، یکی روستای تاریخی و زیبا کندلوس و یکی روستای زیبا و سرسبز لرگان. به نظرم حتما سر بزنید به این مناطق اگر شمال رفتید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *