میل کرات تایباد سازه ای تاریخی در فاصله 25 کیلومتری از جنوب تایباد است که از دوران سلجوقیان در این شهر به یادگار مانده و امروزه از دیدنی های تایباد به حساب می آید. تایباد شهری تاریخی و قدیمی در استان خراسان رضوی است که اغلب به خاطر وجود جاذبه های تاریخی و آثار باستانی که در آن وجود دارند شهرت پیدا کرده و هر جاذبه تاریخی این شهر متعلق به دوره های مختلفی از تاریخ می باشند. شهر تایباد در ارتفاع 806 متری از سطح دریا قرار داشته که دارای فاصله 60 کیلومتری از جنوب تربت جام و 225 کیلومتری جنوب شرقی مشهد بوده و طبق تقسیمات کشوری به دو بخش مرکزی و میان ولایت تقسیم شده است. تایباد از تاریخی ترین شهرهای خراسان رضوی بوده که بیشترین دلیل شهرت آن وجود انواع بناهای تاریخی و آثار باستانی بوده که در سرتاسر این شهر جای گرفته اند. میل کرات تایباد از تاریخی ترین سازه ها و آثار تاریخی شهر تایباد است که در این مطلب می خواهیم به آشنایی با آن بپردازیم؛ پس با لوکس ویلا همراه باشید.

میل کرات تایباد کجاست و مسیر دسترسی

میل کرات تایباد از جاذبه ها و بناهای تاریخی شهر تایباد در استان خراسان رضوی بوده که تاریخ دوستان زیادی به بازدید از آن اقدام می کنند. اگر شما هم می خواهید به بازدید از این سازه تاریخی اقدام نمایید، می توانید ابتدا خود را به شهر تایباد برسانید و سپس از آن جا مسیر دسترسی به میل کرات را پیش بگیرید. از تایباد بایستی مسیر جنوب شهر را پیش گرفته و خود را به خیابان خرمشهر برسانید. پس از رسیدن به میدان مولانا، مسیر رسیدن به میدان جهاد را پیش بگیرید و از طریق آن وارد بلوار کشاورز شوید. سپس به سمت جاده تایباد – خواف حرکت کرده و از طریق این جاده به راحتی خود را به میل تاریخی کرات تایباد برسانید و از این سازه تاریخی دیدن کنید.

آدرس میل کرات تایباد: استان خراسان رضوی، 25 کیلومتری جنوب تایباد

میل کرات تایباد

آشنایی با میل کرات تایباد

در میان شهر تایباد انواع جاذبه های تاریخی که شامل آثار و بناهای تاریخی می شوند وجود داشته و امروزه جزء جاهای دیدنی تایباد محسوب می شوند. بناهای تاریخی زیادی در این شهر قرار دارند که هر کدام از آن ها از دوره های مختلف تاریخ به یادگار مانده و علاقه مندان به تاریخ را به سمت خود جذب می کنند. میل کرات تایباد که در این مطلب می خواهیم به آشنایی با آن بپردازیم، متعلق به دوران سلجوقیان بوده و از آن روزگار در این شهر به جا مانده است.

هر بنای تاریخی که امروزه ما در نقاط مختلفی از کشور مشاهده می کنیم، در زمان های گذشته با دلایل مختلفی ساخته شده اند و امروزه بسیاری از آن ها کاربری خود را از دست داده اند و تنها از آن ها به عنوان جاذبه دیدنی هر شهری یاد می شود. این سازه تاریخی در فاصله 25 کیلومتری از جنوب شهر تایباد قرار داشته که بر روی تپه ای بلندتر از اطراف آن ساخته شده و روستایی که این سازه در آن قرار گرفته، روستای کرات نام دارد. سفال های متعددی در اطراف این سازه کشف شده اند که آن ها هم متعلق به دوران سلجوقیان می باشند.

طبق اسناد و مدارکی که از میل کرات تایباد امروزه موجود می باشند، این میل تاریخی در سال 484 هجری شمسی و 1106 میلادی ساخته شده است. تایباد نیز همانند بسیاری دیگر از شهرهای قدیمی و تاریخی کشور، سرگذشتی غنی و پربار را پشت سر گذاشته و همین موضوع سبب شده که انواع سازه ها و بناهای تاریخی در میان این شهر وجود داشته باشند و امروزه افراد زیادی را به سمت خود جذب کنند.

معماری میل کرات تایباد

میل کرات تایباد در واقع یک سازه استوانه ای شکل و مرتفع بوده که ظاهر آن با بسیاری دیگر از مناره های ساخته شده در دیگر شهرهای ایران متفاوت بوده و شباهت زیادی به مناره جام که در شرق شهر هرات قرار گرفته دارد. با تماشای این سازه متوجه این موضوع خواهید شد که میل تاریخی کرات تایباد متعلق به دوران سلجوقیان بوده و از آن دوره در شهر تایباد به جا مانده است. ارتفاع این میل تاریخی به 25 متر و محیط قاعده آن به 20 متر می رسد. در واقع میل کرات تایباد به عنوان علامتی برای راهنمایی کاروان ها، بازرگانان و تاجران ساخته شده بود. همانطور که مشاهده می کنید، میل کرات از دو بخش تشکیل شده که قسمت پایینی آن دارای ارتفاع 15 متر و به صورت 8 ضلعی بوده و قسمت بالایی آن نیز 10 متر مابقی را به خود اختصاص داده و از پلان استوانه ای شکل بهره برده است.

برای بخش پایینی این سازه از تزئیناتی استفاده شده که به عنوان شرفه شناخته می شوند. پایه های چوبی و تزئیناتی که در زیر شرفه به کار برده شده بودند، هنوز هم دیده می شوند. یک کتیبه تاریخی در بخش میانی میل تاریخی کرات وجود دارد که عبارتی به خط کوفی بر روی آن نوشته شده و قسمت های زیادی از آن مورد آسیب قرار گرفته اند. عبارتی که امروزه می توان بر روی این کتیبه قدیمی مشاهده نمود: بسمله امر ببناء هذا المناره الشیخ … می باشد. بسیاری از بناهای تاریخی در طول زمان و بر اثر عوامل طبیعی و انسانی آسیب هایی به آن ها وارد گردیده اند که خوشبختانه میل کرات تایباد از آن دسته جاذبه های تاریخی است که تنها بخش هایی از آن دچار آسیب دیدگی شده اند و خود سازه پا بر جا باقی مانده است.

یک بالکن کوچک در قسمت بالای این میل وجود دارد که می توان نشان دهنده این باشد که در زمان های گذشته برای اذان گویی نیز از این سازه استفاده می شد. از دیگر تزئینات میل تاریخی کرات می توان به گره چینی های آجری آن اشاره نمود که سبب زیبایی و جلوه خاص این سازه شده اند. یک درگاه که به عنوان محل ارتباط به بخش شرفه است، در ضلع جنوب غربی این سازه قرار گرفته است.

جالب است بدانید، بخش بالایی میل کرات بر اثر زلزله کمی کج شده و از شکل اولیه خود دور شده است؛ اما همچنان با صلابت در جای خود باقی مانده و توجه بسیاری از تاریخ دوستان را به خود جلب نموده است. لازم به ذکر بوده که برای ساخت این بنا از مصالحی نظیر آجر، گچ و ملات ماسه استفاده شده است. بسیاری از تاریخ شناسان دنیا به بازدید از میل تاریخی کرات تایباد اقدام نموده اند و نظرات خود در کتاب های خود بیان کرده اند که در این بخش با آن ها آشنا خواهیم شد.

  • در نوشته ای از آلفونس گابریل آمده: میل کرات تایباد ظاهرا متعلق به قرن های 11 و 12 میلادی بوده که هم زمان با سفر مارکوپولو از کوهستان بوده است.
  • یکی دیگر از نوشته های تاریخی که درباره این سازه تاریخی به دست رسیده، مربوط به سون هدین بوده که در سال 1906 میلادی در کتاب خود نوشته: مناره قدیمی که در اینجا قرار دارد، از آجر ساخته شده و ارتفاع آن به حدود 40 متر می رسد و از آنجایی که مسیر پلکان مارپیچی آن تخریب شده بود، امکان استفاده از آن وجود نداشت.

میل کرات تایباد

شرایط بازدید از میل کرات تایباد

بازدید از این سازه تاریخی شرایط خاصی نداشته و گردشگران می توانند در هر ساعتی از شبانه روز که بخواهند، به سراغ بازدید از این جاذبه تاریخی بروند و از آن دیدن کنند. همچنین برای بازدید از میل تاریخی کرات، نیازی به تهیه بلیط نبوده و بازدید از این جاذبه به صورت رایگان امکان پذیر می باشد. آرامگاهی قدیمی به نام آرامگاه مولانا ابوبکر تایبادی از قرن 9 هجری قمری در این شهر به یادگار مانده که در خیابان خرمشهر تایباد می باشد که می توانید از آن نیز دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *