مناطق گردشگری مشهد

ما در گذشته به معرفی حرم مطهر امام رضا علیه السلام ، موزه آستان قدس رضوی ، بازار رضا ، مسجد گوهرشاد ، صحن های حرم ، پارک کوهسنگی و سد چالیدره پرداختیم . در ادامه می خواهیم در مورد دیگر مناطق گردشگری مشهد اطلاعاتی را با شما به اشتراک بگذاریم . اما این بار به سراغ چند مورد دیگر از جاهای دیدنی مشهد خواهیم رفت. برای آشنایی بیشتر و خواندن بخش اول  مناطق و دیدنی‌های مشهد می‌توانید بر روی عبارت کلیک کنید.

همانطور که دربخش اول گفتیم شهر مشهد به غیر از حرم مطهر امام رضا مناطق گردشگری بسیاری دارد که برای خیلی از مسافران و گردشگران ناشناخته باقی مانده اند . لوکس ویلا در این مقاله تمام سعی خود را کرده است تا بتواند تمام مناطق گردشگری مشهد را معرفی کند تا شما مسافران و زائران عزیز اطلاعات لازم و کافی را در مورد مناطق گردشگری مشهد قبل از مسافرت به این شهر توریستی ، داشته باشید .

آرامگاه شیخ بهایی

یکی از مناطق گردشگری مشهد که در داخل حرم مطهر قرار گرفته است ، آرامگاه شیخ بهایی می باشد . شیخ بهایی ، دانشمند قرن دهم و یازدهم هجری و نام آشنای ایران است که آرامگاه ایشان در داخل حرم مطهر رضوی بعد از رواق امام خمینی قرار گرفته است . آرامگاه شیخ بهایی قبل از مرگ این دانشمند پر آوازه محل تدریس ایشان نیز بوده است.آرامگاه ایشان پر شده از آینه کاری های بسیار و کتیبه های خوشنویسی شده که جلوه ی بسیار زیبایی به این محل داده است . روی کتیبه های دیواری آرامگاه تاریخ تولد و مرگ شیخ بهایی حک شده است .

آرامگاه فردوسی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی مشهد

جاهای دیدنی مشهد ، مقبره فردوسی

جاهای دیدنی مشهد ، مقبره فردوسی

دومین منطقه پر بازدید مشهد مقدس بعد از حرم مطهر امام رضا علیه السلام ، مقبره فردوسی می باشد . شاید در بین مناطق گردشگری مشهد ، مقبره فردوسی از همه آنها نام آشنا تر باشد . مقبره حکیم ابوالقاسم فردوسی ، شاعر اساطیری ایران و شاعر شاهنامه فردوسی و داستان رستم و اسفندیار و سهراب و …. در توس و در باغی به فاصله 20 کیلومتری شمال شهر مشهد قرار گرفته است . آرامگاه فردوسی به شکل بناهای پرسپولیس و مقبره کوروش در پاسارگاد ساخته شده است .

آرامگاه فردوسی از جنس سنگ مرمر می باشد که از 3 بخش تشکیل شده . سنگ قبر ، تالاری مربع شکل و اتاقی که روی تالار قرار گرفته است و دیواره های آن پر شده از اشعار حکیم ابوالقاسم فردوسی .

این سنگتراشی‌ها توسط حسین حجار باشی زنجانی، سنگتراش سنگ‌های بنا و قبر و همچنین سنگ نوشته‌های آرامگاه که به خط نستعلیق می باشد از اشعار فردوسی و با دست خط استاد طاهرزاده است. لوکس ویلا از شما دعوت می‌کند تا به دومین منطقه پر طرفدار از جاهای دیدنی مشهد بروید و برای آرامش روح حکیم ابوالقاسم فردوسی حمد و سوره‌ای بخوانید.

آرامگاه نادر شاه افشار

یکی دیگر از مناطق گردشگری مشهد ، گنجینه باغ نادری می باشد . مجموعه باغ موزه نادری در شهر مشهد به یاد نادرشاه افشار در سال 1342 شمسی ساخته شده است . آرامگاه نادرشاه افشار از قسمت مرکزی که محل تدفین نادرشاه می باشد و دو تالار موزه تشکیل شده است که شامل موزه های سلاح دوره های مختلف پادشاهی ایران و دیگری موزه اسلحه و آثار مربوط به دوران نادرشاه افشار می باشد .

شما در زمان بازدید از ارامگاه نادرشاه افشار که یکی از جالب ترین مناطق گردشگری مشهد می باشد ، در اولین صحنه با مجسمه نادرشاه سوار بر اسب و عده ای از سربازانش رو به رو می شوید .مجسمه ای با ابهت که مرکز اصلی گرفتن عکس های یادگاری در بازدید میهمانان از آرامگاه نادرشاه افشار می باشد .

لوکس ویلا پیشنهاد می کند حتما از این بنای دیدنی دیدن فرمایید .

بنای هارونیه مشهد

بنای هارونیه یکی از مناطق گردشگری مشهد می باشد که نکته مبهم آن ، تاریخ ساخت این بنا است . ساختمان بنای هارونیه به آتشکده شباهت دارد که به همین دلیل تصوری که مورخان از این بنا دارند به این صورت است که در دوره های اولیه اسلام ، مسلمانان آن را تغییر شکل داده اند و به صورت مسجد در آورده اند .

در مجاورت بنای هارونیه مشهد ، سنگ مزار امام محمد غزالی نصب شده است .

خانه تاریخی ملک

گردشگرانی که علاقه مند به بناهای تاریخی هستند، در سفر به مشهد بازدید از خانه تاریخی ملک را به شدت پیشنهاد می کنیم. خانه ملک که معماری بسیار زیبا داشته و در واقع بنایی باشکوه به حساب می آید، متعلق به یکی از ثروتمندترین افراد ایران است که تمام دارایی خود را وقف کرده است. آن شخص حاج حسین ملک است که در دوران قاجاریه زندگی میکرده و در سال 1284 تصمیم گرفت تا به مشهد سفر کرده و این شهر را به عنوان سکونتگاه خود انتخاب کند.

خانه حاج حسین ملک دو طبقه دارد که می توان ترکیبی از معماری سنتی ایرانی و اروپایی را در خانه مشاهده کرد در طبقه اول خانه، سقفی با معماری مشبک، گچبری های شومینه و آثاری با هنر قدیمی ایرانی مشاهده می شود و همچنین امروزه بعد از مرمت و بازسازی های صورت گرفته، کارگاه های مختلفی از جمله لعاب کاری، سوزن دوزی، فرش بافی، سرامیک، منبت کاری، کارگاه مینیاتور، جلدسازی، دوخت چرم و چندین کارگاه دیگر در خانه حاج حسین ملک راه اندازی شده. نمای بیرون خانه از آجرکاری ها و چوبکاری های ظریفی ساخته شده است که در میان بافت مدرن بناهای اطراف، منحصر به فرد به حساب می آید. وقتی که وارد حیاط خانه می شویم، حوضی بزرگ را در وسط حیاط میبینیم که اطرافش را چمن کاری هایی زیبایی دربرگرفته است.

در آخر خوب است بدانید برای بازدید از خانه تاریخی ملک می بایست به خیابان امام خمینی واقع در نزدیکی حرم مراجعه کرده و تابلوی خانه تاریخی ملک را مشاهده کنید و همچنین بازدید از خانه تاریخی ملک برای عموم آزاد است.

خانه تاریخی ملک

موزه نان مشهد

به جرات می توان گفت موزه نان جزء منحصر به فردترین موزه های ایران است که در شهر مشهد، کیلومتر 17 بزرگراه آسیایی، نزدیک سه راه فردوسی و در کوچه شهید یزدی قرار دارد. موزه نان مشهد در سال 1390 تاسیس شده است که می توانید تمام مراحل پخت انواع نان بخصوص نان های محلی مشهد را از نزدیک مشاهده کنید. این موزه کارگاه پخت نان نیست بلکه مانکن هایی هستند که با کمک ادواتی مانند انواع تنور، آسیاب ها بادی و آبی مراحل پخت برخی از نان ها مانند نان تنوری ساج و سنگک و همچنین مراحل پخت مانند خرمن کوبی، بذر پاشی و گندم چینی را نشان می دهند.

یکی از جالب ترین قسمت های موزه نان مشهد، رقص آیینی خراسان است که به رقص اپرا معروف بوده و در میان بومی های قدیم رواج داشته است. بطوری کلی، موزه نان مشهد به چندین بخش تقسیم می شود. بخش اول غرفه کشاورزی نام دارد که می توانید زحمات کشاورزان مانند چک زدن، گندم چینی و بذرافشانی را مشاهده کنید. بخش دوم غرفه آسیاب بانی است که مراحل دستاس، آسباد و آسیاب را به نمایش می گذارد و در آخر نیز، غرفه آتش است که تنورهای عشایری، ساج، حیاطی، تنور مال و برخی از انواع تنورهای سفالی را نشان می دهد.

اما در قسمت جذاب موزه نان مشهد که بخش رقص اپر، اپر یا آپر است، رقصی مربوط به دوران اشکانیان را نشان می دهد که اولین بار در جنوب خراسان و مناطق گناباد به وجود آمد. رقص اپر از هجده حرکت تشکیل شده و تمام مراحل پخت نان از بذرپاشی و کشاورزی تا پخت در تنور را نشان می دهد و همچنین، در پایان نیز نانواها به دعا و نیایش می پردازند چراکه محصولشان به ثمر نشسته است.

موزه نان مشهد

دره ارغوان مشهد

دره ارغوان در اطراف شهر مشهد و در چهار کیلومتری طرقبه و نزدیک به روستای کلاته آهن قرار دارد. به دلیل وجود درختان ارغوان در این منطقه، نام ارغوان برای دره انتخاب شده است. درواقع درخت ارغوان یکی از درختان بومی شرق مدیترانه به حساب می آید که صورت غنچه می روید اما در نقاط مختلفی از ایران مانند خراسان، ایلام، فارس، گیلان، سمنان و برخی از نقاط مازندران نیز مشاهده می شود.

اگر قصد بازدید از دره ارغوان را دارید پیشنهاد می کنیم در ماه اردیبهشت از دره بازدید کنید چراکه خوشه های ارغوانی رنگ درختان در این ماه می رویند تا بعد از آن، برگ های قلبی شکل درخت رشد کنند. در دشت ارغوان می توان ساعت ها نشست و از طبیعت زیبا و همچنین هوایی خنک لذت برد لذا در فصل بهار و تابستان افراد زیادی را در دشت ارغوان مشاهده می کنیم که طبیعت گردی کرده یا بساط پیک نیک خود را پهن کرده اند و در کنار آن ها، آفرودسواران بسیاری هم مشاهده می شود که از تپه ها و مسیرهای صعب العبور منطقه گذر می کنند. پیشنهاد می کنیم بعد از طبیعت گردی در دشت ارغوان نگاهی هم به بازارهای محلی روستا بیاندازید چراکه بومی های منطقه، به دلیل انعطاف جالب شاخه های درختان ارغوان، از آن ها انواع حصیر، سبد، کلاه و صنایع دستی مختلفی را میسازند که به عنوان سوغاتی خاص می توانند بهترین گزینه به حساب آیند.

دره ارغوان

پارک جنگلی وکیل آباد از جاهای دیدنی مشهد

پارک جنگلی وکیل آباد یکی دیگر از مناطق گردشگری مشهد می باشد که در بین ساکنان مشهد نیز طرفداران بسیار زیادی دارد . قدمت این پارک به 50 سال پیش بر میگردد و جز مناطق ییلاقی مشهد محسوب می گردد .

آب و هوایپارک وکیل آباد مشهد به دلیل کوهستانی بودن این منطقه همیشه خنک است و درختان ریشه دار و کهنسال این منطقه همیشه سایه خود را برروی مسافران و گردشگران حفظ می کنند .

پارک ملت مشهد

بزرگ ترین پارک مشهد که به واسطه وجود شهربازی مجهزی که در خود جای داده است ، یکی از پرطرفدارترین مناطق گردشگری مشهد و از جمله جاهای تفریحی مشهد می باشد . بلندترین چرخ و فلک خاورمیانه در پارک ملت مشهد قرار گرفته است که شما می توانید اوقات خوشی را در آن سپری کنید .

روستای زشک مشهد

مناطق دیدنی مشهد ، روستای زشک

مناطق دیدنی مشهد ، روستای زشک

روستای زشک در سرچشمه دره شاندیز قرار گرفته و یکی از مناطق ییلاقی این شهر محسوب می‌شود. شاید در سفر زیارتی به مشهد، بازدید از یک روستای ییلاقی خیلی منطقی به نظر نرسد. اما تنها زمانی قدر این آب و هوای کوهستانی و منحصر به فرد را خواهید دانست که پا به شاندیز بگذارید. بسیاری از بازدیدکنندگان، به صورت گروهی در کوه‌های اطراف پیاده‌روی می‌کنند و از طبیعت بکر آن لذت می‌برند.

آبگرم شاهان گرماب مشهد

یکی از مناطق گردشگری مشهد که متاسفانه به دلیل عدم اطلاعرسانی و تبلیغات ، از دید بسیاری از گردشگراتن پنهان مانده است ، آبگرم شاهان گرماب مشهد می باشد .

این آبگرم نه تنها جزء برترین جاهای دیدنی مشهد است، بلکه جزء سه آبگرم برتر ایران نیز محسوب می‌شود. آب این چشمه از دل کوه می‌جوشد و در تمام فصول سال، پر آب و عمیق است. این آبگرم حدود ۴۸ درجه سانتیگراد دما دارد و برای درمان بسیاری از امراض مفید است.

اجاره آپارتمان و رزرو هتل در مشهد

در پایان بخش دوم معرفی مناطق گردشگری مشهد ، لازم به ذکر است که در هنگام مسافرت به شهر مقدس مشهد ، نگران محل اقامت خود نباشید . لوکس ویلا در سرتاسر ایران ویلا ، آپارتمان ، سوئیت و هتل را با بهترین امکانات رفاهی و کمترین قیمت در اختیار شما عزیزان قرار میدهد .شما می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و یا با مراجعه به سایت لوکس ویلا اقدام به رزرو اقامتگاه خود کنید .

شما میتوانید این مقاله را به اشتراک بزارید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *