معرفی تالش و جاذبه های گردشگری آن : تالش یا طوالش، دومین شهر پرجمعیت گیلان است که دشت ها و طبیعت زیبایی دارد. مردم شهر ساحلی تالش ترک زبان هستند و برخی هم به زبان تالشی صحبت می کنند شاید جالب باشد بدانید در گذشته، تالش بخشی از آذربایجان و روسیه بود که باعث به وجود آمدن گویش تالشی (یکی از قدیمی ترین زبان های ایران) در این منطقه شد. شهر تالش به دلیل اینکه نزدیک به شهر مرزی آستارا است، مراکز خریدی دارد که می توان اجناس را با قیمت به نسبت کمتری تهیه کرد.

تالش در گذشته شهری بسیار بزرگ به حساب می آمد بطوریکه از سمت غرب شامل شهرهای اردبیل و سراب، از شمال شامل منطقه قفقاز و از سمت شرق هم شامل سپیدرود بود هرچند به لطف قرداد ترکمنچای و معاهده گلستان بخش هایی زیادی از آن جدا گشت و بخشی هم به روسیه واگذار شد

تالش؛ شهری با جاهای دیدنی فراوان

در شهر طوالش پارک های جنگلی وجود دارد که بخشی از آن ها در سازمان یونسکو ثبت شده و برخی هم تحت محافظت هستند. مناطق جنگلی محافظت شده در تالش شامل استیل آستارا، لوندویل آستارا، ناو اسالم، آلالان اسالم، جونکندان تالش و گیسوم است. همچنین تمامی مناطق حفاظت شده تالش در پارک بزرگی با نام پارک ملی هیرکانی قرار دارند.

 

معرفی تالش

 

طبیعت سرسربز و دیدنی تالش

بخش قابل توجهی از پوشش گیاهی طبیعت تالش را درختان آلو، انجیر، گیلاس، گلابی، فندق، سیب، ازگیل و انار تشکیل می دهند. همچنین در برخی از مناطق جنگلی تالش هم حیواناتی نظیر آهو، روباه، خرس، ببر، پلنگ و راسو زندگی می کنند که خوب است هم برای حفاظت از جان خود و هم برای آسیب نزدن به محل سکونتشان، به سمت جنگل ها نرفت.

غار سوباتان یا گنج نامه؛ غاری طلسم شده در تالش

سوباتان منطقه ای سرسبز و با تپه ها و کوه های بینظیری است که حواس همه را از وجود غار در منطقه پرت می کند. غار سوباتان را تنها حرفه ای ها می توانند واردش شوند چراکه ورودی عجیب و غریبی دارد و بدون لوازم نمی توان واردش شد و همچنین هنوز بخش هایی از این غار کشف نشده است.

اما اگر به خرافات اعتقاد دارید به هیچ عنوان سمت  غار نروید. مردم محلی روستای سوباتان اعتقاد دارند غار سوباتان طلسم شده است و هرکس که واردش شود به شدت آسیب خواهد دید.

 

 

غار سوباتان

دریاچه سراگاه

دریاچه سراگاه در منطقه ای سرسبز قرار دارد که قبلاً تنها منبع آب شیرین شهر به حساب می آمده است و امروزه افراد زیادی در اطراف دریاچه هستند که مشغول به ماهیگیری می باشند. برای دسترسی به دریاچه سراگاه می بایست ابتدا به میدان هشت پر بروید که یکی از معروف ترین جاهای تالش است و سپس به سمت کوه های شهیدان گمنان بروید. دریاچه سرگاه در روستای سراگاه قرار دارد که ابتدا می بایست وارد روستای نعلبند شوید و سپس به روستای سراگاه.

 

 

دریاچه سراگاه

پارک جنگلی گیسوم

دریا و جنگل در کنار هم؟ پارک گیسوم جاده ای دارد که در میان مسافران به عنوان یکی از زیباترین جاده های شمال شناخته می شود. در جنگل بیش از 70 گونه گیاه وجود دارد و در کنار آبشار معروف ویسادار مکانی خاطره انگیز را برای گردشگران به وجود می آورد.

 

جنگل گیسوم

 

آبشار ورزان؛ زیباترین آبشار گیلان

اگر زیباترین نباشد، جزء زیباترین آبشارهای گیلان به حساب می آید. آبشار ورزان در 36 کیلومتری تالش قرار دارد و برای دسترسی به آن می بایست تالش را به مقصد سوباتان ترک کنید و سپس، وارد مسیر دریاچه نئو اردبیل شوید. پس از آن که جاده تمام شد می بایست مسیری نسبتاً کوتاهی را کوهنوردی کرده و پس از گذر از تپه ها، به منطقه سرسبز آبشار ورزان برسید. جالب است بدانید آبشار ورزان در ارتفاع تقریبی 2هزار متری از سطح دریا قرار دارد.

 

آبشار ورزان

 

جنگل سوباتان؛ فیلبند گیلان

فیلبند را عاشقان  طبیعت میشناسند. منطقه ای در شرق مازندران که بسیار سرسبز و خوش آب و هوا بوده و افرادی که به فیلبند می روند، ابرها را در زیر پایشان می بینند. جنگل سوباتان هم همینطور است مسیر جنگل به قدری خوش آب و هوا و زیباست که اکثر گردشگران خودروهای خود را در ابتدای جنگل پارک می کنند و باقی مسیر را به صورت پیاده می روند.

 

جنگل سوباتان

 

رودخانه کرگان رود

کرگان رود از ارتفاعات 3هزار متری کوه های گیلان سرچشمه می گیرد و به دریای خزر ختم می شود که جزء بزرگترین رودهای گیلان نیز شناخته می شود. طبیعت سرسبز و رودی پر آب باعث شده مردم در اطراف رودخانه کمپ بزنند و عده زیادی هم شب را در آسمان پرستاره کرگان رود بمانند. یکی از رایج ترین تفریحات در کرگان رود ماهیگیری است اما پیشنهاد می شود در آب رودخانه شنا نکنید.

 

کرگان رود

 

در معرفی تالش ، ما معرفی کوتاهی برای راهنمایی شما داریم

در تالش هتل های مختلفی وجود دارد که یا نزدیک به دریا هستند یا در طبیعت سبز اما همواره اجاره ویلا در تالش به لطف موقعیت ویلاها که در قله کوه یا وسط جنگل هستند و برخی هم در نزدیکی ساحل قرار دارند در میان مردم پرطرفدارتر واقع شده اند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *