مرداب هسل نوشهر که نام دیگر آن تالاب کنیچال می باشد در استان مازندان قرار دارد و یکی از جاذبه های گردشگری و دیدنی خطه ی شمال محسوب می شود. اگر به هر نقطه از کشور سفر کنید می توانید جاذبه های دیدنی و گردشگری متعددی را مشاهده کنید. در شهرهای شمالی کشور که همیشه یکی از گزینه های انتخاب سفر و گردش هستند، علاوه بر دریا و جنگل، جاذبه های گردشگری بسیار زیبایی نظیر مرداب ها را دارند که گردشگران را به سمت خود جذب می کنند.

همه چیز درباره مرداب هسل

مرداب هسل یا همان تالاب کنیچال یکی از جاذبه های گردشگری است که در یکی از جنگل های انبوه و سرسبز و در فاصله 10 کیلومتری شهرستان چالوس قرار گرفته است. هنگامی که وارد جنگل می شوید و برای دیدن این مرداب به سمت آن روانه می شوید، اگر دقت کنید حالت اسیدی هوا و ترش مزگی آن را احساس خواهید کرد و این نشان از نزدیک شدن شما به مرداب هسل است.

این مرداب در ارتفاع 250 متری از سطح دریا و در مساحتی به وسعت حدود 1 هکتار قرار دارد. از آنجایی که این مرداب توسط باران های موسمی که در فصل پاییز آغاز می شوند و تا فصل بهار ادامه دارند، پرآب می شود. در فصولی که بارش باران های موسمی وجود دارد عمق این مرداب به 15 متر می رسد.

لازم به ذکر است که در فصل تابستان و گرما آب مرداب تبخیر شده و مقدار بسیار کمی در آن باقی می ماند به صورتی که حتی کف مرداب قابل مشاهده است. همچنین از هیچ رود و یا جویباری پر نمی شود. طبق مطالعات و آمارهای به دست آمده در سال 1385، مساحت این تالاب به 3.800 متر می رسید. از جانوارنی که در اطراف این تالاب زندگی می کنند می توان به لاک پشت ها و دیگر دو زیستان اشاره کرد.

همچنین پوشش گیاهی مرداب هسل از درختانی نظیر راش، شمشاد، سیب ترش جنگلی، ممرز، داغداغان، انار جنگلی، بابونه، انجیر جنگلی، زمنج و فشکی واش تشکیل شده است. در مسیری که برای رسیدن و دیدن تالاب کنیچال پیش می روید، از زیبایی ها و سرسبزی هایی که در مسیرتان قرار دارد لذت می بریرد. چون هیچ کجا از جهان این زیبایی ها را نمی توان پیدا کرد. هنگامی که از میان درختان عبور می کنید، طبیعت را با تمام وجود احساس می کنید. علاوه بر درختان انبوه، شنیدن صدای جانوران می تواند شما را به آرامشی بی نظیر دعوت کند و شما را از شلوغی شهر دور می کند.

مرداب هسل نوشهر

دلیل نام گذاری مرداب هسل

کلمه هسل در گویش محلی به معنای آب راکد می باشد و دلیل نام گذاری این مرداب نیز همین می باشد. اما مرداب هسل با نام هایی همچون: کنیچال، گن اچال، مشل، کنو چال، مهاز چال و هسل شناخته می شود.

پوشش جانوری مرداب هسل

در گذشته در مرداب هسل گونه های متنوع و زیاد جانورانی همچون: لاک پشت، زالو و وزغ در آنجا دیده می شد، اما با ساختن مسیر جاده ای به آنجا و رفت و آمد گردشگران و مسافران از آن منطقه، امروزه تعداد جانوران موجود در اطراف تالاب کنیچال کم شد و حتی برخی از آن ها دیده نمی شوند. همانطور که گفته شد، این تالاب زیستگاه مناسبی برای جانوران دو زیست می باشد. در گذشته حیواناتی از جمله: پلنگ و یوزپلنگ از این تالاب به عنوان آبشخور استفاده می کردند.

پوشش گیاهی تالاب کنیچال یا همان مرداب هسل

از جمله پوشش گیاهی که در تالاب کنیچال یا مرداب هسل دیده می شوند درختانی نظیر: شمشاد، راش، ممرز، انجیلی، و درختان دارای میوه جنگلی نیز همچون: انجیر، انار، سیب ترش جنگلی، انگور جنگلی و در نهایت گیاهان دارویی مانند: فشکی واش، بابونه و زمنج می باشند.

مرداب هسل نوشهر

بهترین زمان سفر به مرداب هسل

فصل بهار: اگر از عاشقان طبیعت به رنگ سبز هستید حتما فصل بهار را برای دیدن مرداب هسل انتخاب کنید. در این فصل هوای شمال نیز بسیار مطلوب تر و دلچسب تر از دیگر فصول سال می باشد.

فصل تابستان: همانطور که می دانیم، مرداب هسل از باران های موسمی پرآب می شود و در فصل تابستان نیز کم آب شده و زیبایی خاصی ندارد. حتی به دلیل شرجی بودن هوا در این منطقه شاید مورد پسند همگان نباشد.

فصل پاییز: اگر عاشق فصل پاییز و دیدن طبیعتی به صورت رنگارنگ هستید، حتما فصل پاییز را برای سفر به این منطقه انتخاب کنید. حتی در این فصل مرداب هسل از بارش باران های موسمی پرآب شده و زیبایی آن صد چندان می شود.

فصل زمستان: اگر فصل زمستان را برای سفر به این منطقه انتخاب می کنید باید بدانید که مرداب هسل در زمستان نیز از زیبایی خاص خود برخوردار است. در زمستان نیز حتی برخی درختان همچون انجیلی و ممرز به رنگ سبز می باشند.

مرداب هسل نوشهر

مرداب هسل کجاست؟

مرداب هسل در فاصله 10 کیلومتری شهر چالوس، 15 کیلومتری شمال غربی شهر مرزن آباد و در جنگلی انبوه به نام مشل موزی قرار گرفته است. جنگل مشل موزی از بخش شمال و شمال غرب به گاوسرای مشعل و همچنین منطقه مشعل موزی، از بخش جنوب به جنگل های سوته لار و کردشت از از سمت شرق نیز به منطقه مشعل لات می رسد. نا گفته نماند جنگل مشل موزی نام های دیگری همچون مشعل، محمدآباد و فین نیز دارد.

آدرس: استان مازندران، 10 کیلومتری شهرستان چالوس

مسیر دسترسی به مرداب هسل

برای رسیدن به این منطقه زیبا، یکی از فرعی های جاده چالوس شما را به مرداب هسل می رساند. برای دسترسی به این مرداب ابتدا باید وارد جاده چالوس شوید، 10 کیلومتری شهر چالوس بعد پلیس راه، در سمت چپ شما جاده ای فرعی قرار گرفته است. تنها نشانی این مسیر پلیس راه است و تابلوی راهنمایی وجود ندارد. وارد فرعی شوید، جاده ای جنگلی پیش رویتان است که منتهی به روستای سینوا می شود.

در این مسیر پل رودخانه را باید رد کنید، حدود 300 متر که پیش بروید یک دو راهی مقابل شما قرار می گیرد. برای رفتن به مرداب هسل باید وارد مسیر سمت راست شوید. پس از این که مسیر کوتاهی را پشت سر گذاشتید به منطقه ای به نام جنگل بانی خواهید رسید. اینجا همان جایی است که باید خودروی خود را پارک کنید و ادامه مسیر را پیاده بروید. برای رسیدن به مرداب هسل از مسیر پاکوب مشخص شده بروید. مدت زمانی که برای رسیدن به مرداب لازم است حدود نیم ساعت تا یک ساعت می باشد. همچنین در این منطقه امکاناتی نظیر آب آشامیدنی و سرویس بهداشتی وجود دارد.

مرداب هسل نوشهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *