یکی از زیباترین و بکرترین شهرهای شمالی که در استان گیلان قرار دارد سیاهکل می باشد. شهر زیبای سیاهکل 3 منطقه را در خود جای داده است و از بخش شمال به شهرستان لاهیجان، از شرق به شهرستان رشت و از جنوب به شهرستان رودبار منتهی می شود جاهای دیدنی سیاهکل به قدری زیبا و بکر می باشند که اگر قصد سفر به یکی از شهرهای شمالی کشور را دارید، پیشنهاد می شود حتما سیاهکل را به عنوان مقصد گردشگری خود قرار دهید.

سرسبز بودن و بکر بودن طبیعت سیاهکل به گونه ای است که شاید حتی در تصور ما هم نگنجد و تا وقتی که از نزدیک این طبیعت را لمس نکنیم باورمان نمی شود که چنین طبیعت زیبا و سرسبزی در کشور ما و یا حتی روی این کره خاکی وجود داشته باشد. ممکن است شما هم جز افرادی باشید که به کوهنوردی بسیار علاقمندید و این تفریح برای شما اهمیت بسیاری دارد.

اغلب برای دوست داران کوهنوردی بسیار مهم است که به کدام قله برای صعود می روند. ما دراین مقاله قصد داریم که به معرفی قله زیبا درفک بپردازیم. پس اگر علاقمند هستید که اطلاعات بیشتری در این خصوص کسب کنید در ادامه با ما همراه باشید.

درفک (1)

معرفی قله درفک

قله درفک از جاهای دیدنی استان سرسبز و خوش آب و هوای گیلان به شمار می رود که این قله  آتشفشانی خاموش است که این روز ها دیگر خاموش شده و خبری از جنب و جوش مواد مذاب در آن نیست. طبق روایت ‌ها و داستان های گذشته، زلزله ای که در سال ۱۳۶۹ هجری شمسی در استان گیلان آمد، بخش‌ هایی از این قله را در هم رو به خرابی کشاند و فرو ریخت و بعد از آن هر سال بر شدت فرسایش قله درفک افزوده شده است.

اهالی محلی و مردمان آن منطقه  معتقد هستند که قله درفک اسرار سالیان سال اقوام گیل و دیلمی‌ را در خود نهفته دارد. رازهایی که هنوز در دل غارها و جنگل‌ های انبوه آن محله باقی مانده‌اند. ارتفاع قله درفک با ۲۷۰۰ متر ارتفاع، یکی از بام گیلان است که از سمت جنوب به کوه‌ های منجیل متصل و از مشرق و جنوب شرقی تا کوه‌ های پیش کوه و رشته کوه ‌های عظیم تخت سلیمان ادامه دارد و تا دره سه هزار تنکابن ادامه پیدا می کند.

علت نامگذاری قله درفک سیاهکل

قله درفک بی‌ شک از زیباترین و بکر ترین کوهستان‌ های ایران به شمار می ‌رود و از زیستگاه‌ های گیاهی و حیوانی مهم در شمال کشور است. این قله از جاهای دیدنی رودبار به شمار می ‌آید و بین دو شهر رودبار و شهر سیاهکل و بر بالای منطقه دیلمان، منطقه عمارلو و منطقه خرگام قرار دارد. قله دُرفَک که آن را به اسم دالفَک نیز می شناسند، از کلمه دال به معنای عقاب و فَک به معنای آشیانه پرندگان گرفته شده است. این قله در استان گیلان، منطقه عمارلو، بخش خورگام شهرستان رود بار جای گرفته و بر روی قله کاسه ‌ای شکل درفک است.

در سمت شمال این قله دیواره هایی با بیش از ۵۰۰ متر ارتفاع قرار دارد و چند دهنه غار در کاسه قله از دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد این قله زیبا است. نام قلهٔ درفک دارای روایت‌ ها و داستان های مختلفی است.

برخی بر این باور هستند که دال ‌فَک از دال که نام پرنده‌ای است از گونهٔ عقاب ها و فَک که به معنی آشیانه است تشکیل شده ‌است و بنابراین دالی ‌فک، به معنای آشیانۀ عقاب می باشد و اما بر اساس روایت دیگری، نام درفک از قوم دربیک آمده که تیره‌ای از ساکنان حوالی دریای کاسپی بوده‌اند. مردم گیلک بومی منطقه این قله را دِروِک می ‌نامند.

دُرفَک تلفظ صحیح قله باصفای درفک است. طبق قولی درفک در اصل دالفک بوده که در گویش محلی دال به معنای عقاب و فک به معنای آشیانه است. طبق قولی دیگر درفک از قوم دربیک اقتباس شده که این قوم تیره‌ای از اقوام ساکن در حاشیه دریای کاسپین به ‌شمار می‌ رفته‌اند. و اما طبق نقل سوم درفک سرزمین مه و خورشید نام دارد. حال مشخص نیست که درفک را اقتباسی از قوم دربیک بدانند و یا، سرزمین مه و خورشید یا آن را آشیانه عقاب تلقی کنند.

قله درفک

موقعیت جغرافیایی قله درفک

قله درفک در روستای ییلاقی درفک در استان گیلان است. منطقه‌ ی کوهستانی می باشد که بین شهر رودبار و شهر سیاهکل که با دیلمان و عمارلو و خورگام همسایه است. روستا های زیبای دشت ویل، توتکابن، سندس و روستای راجعون در ارتفاعات درفک قرار گرفته‌ اند. روستا های که منظره دشت و جنگل را در کنار هم دارند و برای اقامت درفک مناسب هستند.

منطقه درفک با شهر رودبار ۳۵ کیلومتر فاصله دارد که بعد از عبور از شهررستم آباد می ‌توان وارد مسیر روستا درفک شد. بخش ییلاقی درفک پر از درختان سرسبز و پوشش گیاهی و گیاهانی مثل گزنه است. منطقه جنگلی که درختانش را مه غلیظی در آغوش می‌ گیرد. حیوانات اهلی و وحشی مثل خرگوش، گوزن، روباه و پلنگ و… بر بکر بودن منطقه می ‌افزاید.

طبیعت و دیدنی های قله درفک

طبیعت زیبا و چشم انداز بی نظیر این قله از جانب دوستداران طبیعت و علاقمندان به کوهنوردی بسیار مورد توجه قرار گرفته و این مسئله به موجب محبوبیت این قله شده است. می توان این گونه بیان کرد که این قله به دلیل پوشش گیاهی و طبیعی زیبا، حیوانات و گیاهان خاصی که دارد بسیار چشم انداز است و جزء جاذبه های دیدنی استان گیلان محسوب می شود.

از جمله گیاهانی که به صورت بومی و خود رو در این منطقه می توان از گیاهان گون، لاله، گلپر، زشک، سیرک، گزنه و شقایق نام برد. هم چنین در این میان در این کوهستان زیبا انواع گونه های جانوری همچون میش، قوچ، بزکوهی، خرس قهوه ای، گراز و گرگ دیده می شود. از دیگر مواردی که زیبایی های این منطقه را دو چندان کرده است، پرواز پرندگان زیبایی چون عقاب طلایی، کبک،  دری، هد هد، هما و چکاوک در آسمان بی نظیر این قله است.

این منطقه به حدی زیبا و دلنشین است که شما می توانید در یک مکان به طور همزمان زیبایی ها متعددی را مشاهده نمایید. هم چنین در مسیر این صعود به این قله همان طور که گفته شد می توانید از آبشار ها و چشمه های زیبایی روستای درفک دیدن نمایید.

غار یخی درفک

غار یخی به هر غار طبیعی که عمدتاً غارهای آتش‌ فشانی و غارهای آهکی هستند، گفته می‌شود که مقدار قابل توجهی یخ دایمی درون خود داشته باشد یا دست کم بخش یا بخش‌ هایی از غار باید در تمام طول سال دمایی زیر صفر درجه سانتیگراد یا ۳۲ درجه فارنهایت داشته باشد و آب باید به منطقهٔ زیر صفر غار جریان داشته باشد. عنوان غار یخی اغلب برای وصف حفره‌ هایی که به وسیلهٔ یخ تشکیل می‌شوند استفاده می‌شود که نام درست آن غار یخچالی است.

غار یخی درفک که طول آن ۱۰۰ متر است در این منطقه وجود دارد که آب شرب مردم منطقه را تامین می‌ کند. این غار روی قله درفک قرار دارد. عشایر در داخل کاسه و بیر روی قله با سنگ خانه ساخته‌ اند و از داخل این غار که بر اثر جمع شدن برف در زمستان تبدیل به یخچال و حوضچه آب می‌ شود، یخ بیرون می ‌آورند و برای سیراب کردن خود و امورات روزانه خود از آن استفاده می‌ کنند.

البته اهالی آنجا می ‌گویند این غار در تمام فصول سال حتی زمانی که برف نمی بارد و هوا گرم است، برف را در خود نگه می ‌دارد و به همین دلیل منبع تامین آب چوپانان و مردم منطقه و محل ییلاق دامدارانی است که در تابستان از روستا ها و جنگل ‌های دم ‌کرده به این قلّه کوچ می‌کنند، محسوب می ‌شود. دهانه این غار بسیار تنگ است و به جهت شیب زیاد غار، پیمایش درون غار مشکل می ‌باشد و ورود به آن بدون تجهیزات یخ ‌نوردی غیر ممکن است.

بنابراین سعی نکنید وارد آن شوید. جالب است بدانید که در ضلع شمالی قله دیواره ۵۰۰ متر از جنس آهکی و بسیار بلند قرار دارد که از جمله دیدنی‌ های آن می ‌باشد.

غار یخی درفک

ییلاق درفک

ییلاق درفک از توابع استان گیلان و یکی از نزدیکترین ییلاقات این ناحیه به تهران است. ییلاق درفک که با اسم دلفک نیز شناخته می شود در دامنه ی کوهستانی که به طول ۸ کیومتر و در امتداد شمال غربی-جنوب شرقی کشیده است. به شکلی می توان گفت ییلاق درفک دامن کوه درفک می باشد. اطراف قله ییلاقی، سرسبز و با صفاست. در اطراف قله هم دشت وجود دارد و هم جنگل ه شما می توانید نهایت لذت را از آن ببرید.

اگر اهل جنگل باشید می ‌توانید سری به جنگل‌ ها بزنید، اگر عاشق دشت هستید زمان خود را در دشت سپری کرده و اگر از هر دو لذت می ‌برید، این امکان برایتان وجود دارد که همزمان هم از دشت و هم از جنگل نهایت استفاده و لذت را ببرید و روحیه خود را تازه کنید.  منطقه اطراف قله درفک  برای چادر زدن و سپری کردن اوقات در دشت و جنگل بسیار مناسب البته یادتان باشد برای این کار از محل سکونت محلی‌ های درفک دور نشده و مراقب باشید.

چرا که در منطقه علاوه‌ بر حیوانات اهلی، حیوانات وحشی نیز زندگی می کنند و به صورت آزادانه پرسه می زنند. اطراف قله علاوه‌ براینکه برای کمپ زدن مناسب است. این بخش اقامتگاه‌ های بومگردی نیز دارد تا در صورت نیاز بتوانید چند روزی را در  دشت‌های اطراف قله درفک زندگی کنید.

یخچال درفک یا همان دهانه آتشفانی آن

یکی از جاهای دیدنی قله درفک یخچال یا کاسه آتشفشان آن است. غول‌ دهانه یا کاسه آتشفشانی، پدیدهٔ آتشفشانی دیگ‌ مانندی است که معمولاً پس از فوران‌ های آتشفشانی، و بر اثر فرو ریختن زمین‌ های اطراف آتشفشان شکل می‌ گیرد. غول‌ دهانه به صورت گودال رُمبشی بزرگی در قلهٔ آتشفشان است که دارای شکلی مدور و در برخی موارد کمی کشیده است و ابعاد آن چند برابر مجرا های درون آن است. این کاسه آتشفشانی در نزدیکی قله قرار گرفته و بزرگ‌ ترین دهانه آتشفشانی کشور عزیزمان ایران به شمار می رود. طول این کاسه آتشفشانی 2 هزار متر و عرض آن چیزی حدود 700 متر است. در اطراف این دهانه چندین کلبه سنگی توسط دامداران و محلی های آنجا ساخته شده که در فصل بهار و تابستان برای استراحت و تفریح از آن‌ها استفاده می‌ کنند.

دهانه آتش فشانی درفک با دارا بودن پوشش گیاهی زیبا و دریاچه ‌ای کوچک محلی جذاب و تماشایی شده و به شما پیشنهاد می شود هنگام صعود و یا بازدید از قله درفک از آن هم دیدن فرمایید.

صعود به قله درفک

برای صعود به قله درفک که از مکان های دیدنی سیاهکل است باید به ش سیاهکل بروید و از جاده دیلمان شروع کنید که از انتهای خاکی آن به روستای معروف شاه شهیدان می‌ رسید. ابتدای کوهپیمایی از منطقه شاه شهیدان شروع می شود و با عبور از مراتع و علفزار به مسیر خود ادامه می دهید. و بعد از حدود یک ساعت به ابتدای مسیر جنگلی با درختانی بلند خواهید رسید.

عبور از جنگل ‌ها نیز حدود یک ساعت طول خواهد کشید. بعد از آن به ییلاقاتی به اسم وزنه بن  می ‌رسید که در آن چشمه‌ ای گوارا سر راهتان قرار دارد و انتظار کوهنوردان را می ‌کشد که می توانید برای آشامیدن از آن استفاده کنید و ادامه مسیر را می‌ توان تا کاسه درفک بپیمایید. صعود به فله درفک سیاهکل دارای سه مسیر است. مسیر اول سینه‌ کش سمت راست است که به تدریج صعود می‌ کند و به خط‌الراس کاسه آتش فشانی ختم می ‌شود. مسیر دوم نیز مسیر سمت چپ است که از حاشیه دره‌ای پرشیب به ارتفاعات قله می‌ پیوندند.

از چشمه وزنه بن  تا قله پیمودن کل مسیر و صعود به قله تقریبا سه ساعت طول خواهد کشید. مسیر سطلخ جان که به  جبهه غربی نیز معروف است،  یکی دیگر از مسیرهای صعود به این قله می باشد که از مسیرهای طولانی صعود به درفک محسوب می ‌شود و در سمت غرب قله درفک قرار دارد. بدون شک مسیر سطلخ جان از زیباترین مسیرهای درفک یا بهتر بگوییم، از زیباترین مسیرهای کوهستانی ایران است. از انتهای روستا و از کنار استخر بزرگ آب، از پاکوب مشخصی صعود آغاز می‌ شود که در حین گذر از جنگل، از پیچ و خم‌ های دره نیز می ‌گذرید تا به منطقه به نام گرده تال برسید.

از آنجا صعود خود را ادامه می ‌دهید تا به سیاه دره برسید و بعد از ساعتی، به منطقه جیرونی پایین خواهیم رسید که دارای سنگ‌های سفید و چند گودال در سمت چپ خود است. همچنین کمی پایین ‌تر از آن چشمه آب قرار دارد. بعد از آن به منطقه جیرونی بالا و بعد از عبور از آجا و طی کردن مدت زمانی به منطقه معروف پهن دشت خواهید رسید و حدود دو ساعت و نیم پس از آن نیز در منطقه کاسه درفک قرار خواهید گرفت.

جالب است بدانید که کوهنوردان زمان صعود به درفک با تابلویی چوبی که در قله قرار دارد مواجه می ‌شوند که روی آن نوشته شده است: «اینجا محل عبور فرشتگان است، زمین را آلوده نکنید» و بعد روی تابلو جهت فلشی به سوی قله زده شد.

صعود به درفک

نکاتی که باید پیش از صعود به قله درفک بدانید!!

پیش از صعود به این قله درفک لازم است بدانید که صعود به این قله نیازمند در نظر داشتن برخی نکات است، زیرا که این قله با تمامی زیبایی هایی که دارد، دارای تیغه و صخره های پرتگاهی متعددی است.

 • از جمله نکات قابل اهمیتی که باید به آن بسیار توجه داشته باشید می توان به موراد زیر اشاره نمود:
 • .در ابتدا باید توجه داشته باشید که اگر کوهنوردی حرفه ای نیستید، حتما با یک تیم به این قله بروید.
 • به همراه داشتن کفش مناسب، لوازم کوه نوردی، مواد خوراکی سبک، لباس مناسب ، جعبه کمک های اولیه و کیسه زباله بسیار مهم است.
 • هم چنین به دلیل عدم آنتن دهی در این منطقه بهتر است به همراه خود سوت جهت اعلام کمک به همراه داشته باشید.
 • شب هنگام غذای سبک میل کنید.
 • قبل از اقدام برای صعود، آب و هوای این منطقه را چک کنید.

توصیه های بازدید از قله درفک

 • مسیر دسترسی به قله درفک دارای پوشش جنگلی است. این پوشش جنگلی در فصول سرد سال مه‌گیر شده و حرکت در آن خطرناک است. بنابراین در فصول سرد سال از رفتن به قله کوه پرهیز کنید.
 • به یاد داشته باشید که در جنگل ‌های این منطقه حیوانات وحشی نیز زندگی می ‌کنند. در نتیجه همان طور که گفته شد موقع حرکت بین درختان به ‌صورت گروهی حرکت کرده و از حرکت تک نفره خودداری کنید.
 • با توجه به اینکه در فصول سرد سال به‌ خصوص اواسط پاییز و زمستان بارندگی در این منطقه زیاد می ‌شود و مسیرهای دسترسی بعضا خطرناک و حتی صعب‌العبور می‌ شود، تا جایی که امکان دارد از سفر خودداری کرده یا در صورت سفر وسایل ایمنی همچون زنجیر چرخ همراه داشته باشید.
 • با توجه به اینکه منطقه درفک ییلاقی است و طبیعتا هوای آن سرد است، بهتر است حتی در فصول گرم سال نیز جهت احتیاط لباس گرم همراه خود ببرید.
 • قبل از سفر به این منطقه شرایط جوی منطقه را بررسی کنید. منطقه درفک مثل بیشتر مناطق شمال در اکثر ماه ‌های سال با بارش باران و برف روبه ‌رو است. بنابراین بهتر می باشد قبل از سفر از وضعیت آب ‌وهوای درفک باخبر باشید تا بتوانید بهترین بهره را از مسافرت خود ببرید.
 • چون مسیر دسترسی به درفک هموار نیست و در تاریکی دیدتان کاهش پیدا می ‌کند، به شما توصیه می ‌شود طوری برنامه ‌ریزی کنید که قبل از تاریکی به درفک رسیده و آنجا مستقر شوید تا مجبور نباشد شب رانندگی کنید.
 • برای حفظ زیبایی‌ ها طبیعت و بکر ماندن آن از ریختن زباله‌های خود در طبیعت یا آتش زدن آن‌ها خودداری کنید بلکه همه را در یک کیسه جمع‌ آوری کرده و به سطل زباله منتقل کنید.
 • اگر قصد برپا کردن آتش را دارید حتما در محل‌هایی که از قبل در آن‌ها آتش روشن شده آتش روشن کنید تا از این طریق آسیبی به طبیعت وارد نشود. علاوه‌ براین حتما قبل از ترک محل از خاموش شدن آتش نیز مطمئن شوید تا مبادا خطر آتش‌سوزی جنگل و دشت را تهدید کند.
 • سعی کنید برای روشن کردن آتش از ذغال استفاده کنید، اما اگر به هر دلیلی مجبور به استفاده از چوب درختان شدید، از چوب‌های خشک استفاده کنید.
 • بهتر است مایحتاج خود برای سفر از مواد خوراکی گرفته تا لوازم مورد نیازتان را از محل زندگی خود یا شهرهای بین راهی تهیه کنید. به‌ این‌ شکل خیالتان از بابت همه‌ چیز راحت است و نگرانی از بابت نبودن مایحتاج‌ تان در درفک وجود نخواهد داشت.
 • اگر اهل عکاسی هستید، حتما تجهیزات عکاسی را همراه خود داشته باشید تا هم از محیط تصاویری به یادگار ثبت کرده و هم یک عکاسی در شب بی‌نظیر را در منطقه تجربه کنید.
 • برای شارژ گجت‌ های خود نظیر گوشی، تبلت و دوربین علاوه ‌بر همراه داشتن شارژرهای آن‌ ها سعی کنید یک پاوربانک یا مبدل برق 12 به 220 همراه خود داشته باشید تا اگر به هر دلیلی به برق شهری دسترسی نداشتید، بتوانید باتری گجت‌های خود را شارژ کرده و در طول سفر از آن‌ها استفاده کنید.
 • برای سفر به این منطقه توصیه می ‌شود هر آنچه را لازم است، همراه خود ببرید. از ساده‌ ترین چیزها مثل آب مصرفی گرفته تا وسایل مورد نیاز مثل چادر مسافرتی، کیسه خواب، چراغ قوه، پیک‌ نیک و… . همه را همراه خود داشته باشید تا سفری لذت‌ بخش و بدون نگرانی از نداشتن امکانات مورد نیاز را تجربه کنید.

بهترین زمان صعود به قله درفک

صعود به قله درفک از جزو دسته پیمایش های ساده می باشد. پیمایش این مسیر نیاز به درگیری فنی در فصول خشک سال ندارد. با این حال همانطور که ذکر شد زمستان این منطقه برفگیر است. خطر مه را در صعود قله درفک جدی بگیرید. در فصول گرم سال این قله از نظر سختی تقریبا برابر با قله دارآباد یا قله الوند می باشد. به دلیل شرایط آب و هوایی این منطقه ممکن است در فصل تابستان هم مجبور به عبور از مناطق گلی باشید که از باران های اخیر به جا مانده است.

در روز های پاییزی آنقدر برگ درختان می ریزد که ممکن است در بعضی مناطق تا زانو در این برگ ها فرو روید و طی کردن مسیر برای شما دشوار شود. این کوه در فصل زمستان بسیار برفگیر و طوفانی است و با به وجود آمدن مه شدید علاوه بر دلنشین شدن منظره احتمال گم شدن شما بسیار بالاست.

پس نتیجه می گیریم که فصل  تابستان برای صعود به قله درفک، و استفاده از هوای روح‌ بخش و طبیعتی سرسبز آن بهترین زمان می باشد. همچنین ممکن است عده ای دوست داشته باشند در فصل پاییز نیز در برگ‌ های پاییزی قله درفک غرق شوند و شگفت ‌زده از رنگارنگی برگ‌ ها در جنگل قله را صعود کنند و زیباترین خاطره زندگی خود را خلق کنند.

کمپ در درفک

اقامت در قله درفک

شهر سیاهکل یکی از شهرهای شمالی است که در تمام طول سال به علت وجود جاذبه های دیدنی و گردشگری، گردشگران و مسافران زیادی آن را انتخاب می کنند و به سمت آن روانه می شوند. برای اقامت در این شهر گزینه های مختلفی همچون اجاره ویلا های استخردار، ویلا جنگلی، ویلا ساحلی، آپارتمان های مبله و سوئیت های مبله وجود دارند که گردشگران با توجه به سلیقه و بودجه خود می توانند یکی از آن ها را برای اقامت خود انتخاب کنند.

شما می توانید به شب مانی در طبیعت هم فکر کنید و همچنین  می توانید به دنبال رزرو اقامتگاه در اطراف قله درفک باشید. برای اقامت در  اطراف قله درفک سه گزینه پیش روی شما قرار داردکه در ادامه برای شما توضیح می دهیم.

اقامت یا کمپینگ در طبیعت

اقامت و کمپ کردن در طبیعت قله درفک همانند سد بیجار که در نزدیکی این قله است، جذاب‌ ترین و هیجان‌ انگیزترین گزینه برای اقامت است. اگر اهل کمپینگ هستید، حتما چادر و تجهیزات کمپینگ را با خود برداشته و شبی را در دشت های سرسبز و خوش آب و هوای اطراف درفک که برای کمپینگ هم بسیار مناسب هستند سپری کنید. مطمئن باشید شبی خاطره ‌انگیز برایتان رقم خواهد خورد و حسابی لذت می ‌برید.

اقامت در اقامتگاه‌ های منطقه درفک

اگر خیلی با کمپ کردن در طبیعت موافق نیستید و ترجیح می‌ هید شب را در یک اتاق آرام و سنتی سپری کنید. اقامت در اقامتگاه‌ های موجود در منطقه درفک یک گزینه عالی برای شماست که پیشنهاد می کنیم حتما به آن فکر کنید. با اقامت در این اقامتگاه‌ ها هم زندگی سنتی را تجربه کرده و هم می‌ توانید 2-3 روزی در روستا درفک اقامت داشته و به استراحت بپردازید.

با اقامت در اقامتگاه‌ های محلی هر روز صبح زود بیدار شده از فضای طنین ‌انگیز صبح لذت ببرید و روزتان را با جیک‌جیک گنجشکان و آواز پرندگان شروع کنید.

اقامت در مسافر خانه و هتل‌ های نزدیک به قله درفک

اقامت در مسافرخانه‌ ها و هتل‌ های نزدیک به قله درفک مهم‌ ترین مزیتی که دارد این است که این دست از اقامتگاه‌ ها امکانات رفاهی بسیار کاملی را در اختیار شما قرار داده و تجربه ‌ای شبیه زندگی در منزل شخصی ‌تان را در اختیارتان قرار می ‌دهد و شما می توانید با خیال راحت در آنجا بمانید.

بنابراین اگر میانه خوبی با زندگی بدون امکانات در طبیعت ندارید، اقامت در هتل ‌ها و مسافرخانه ‌های نزدیک به قله درفک بهترین گزینه برای شماست. شب را تا صبح در هتل یا مسافرخانه به سر برده و صبح‌ ها با اتومبیل شخصی به منطقه درفک بروید و از بودن در منطقه لذت ببرید.

قله درفک کجاست و مسیر دسترسی به آن

اگر از تهران به سمت قله درفک حرکت می‌ کنید، باید در اتوبان قزوین به رشت، بعد از شهر رودبار از شهری به نام رستم ‌آباد که در مقابل راهدارخانه یا همان جمشدخانه شهر رستم‌ آباد قرار دارد، به سمت راست تغیر مسیر بدهید. پس از عبور ازمنطقه توتکابن و پلی که روی سپید رود قرار دارد، به سمت روستای شیر کوه می ‌روید. در این منطقه می ‌توانید کمی استراحت کنید و برای این کار مسجد و حسینیه روستا گزینه خوبی است تا خستگی راه از تن شما بیرون برود.

از شیرکوه که راه بیفتید، بلا فاصله وارد جنگل‌ های زیبای منطقه درفک می ‌شوید که اگر آن را ادامه دهید، بعد از عبور از یک سر اشیبی نسبتا تند به فضایی بی ‌درخت و سرسبز خواهید رسید با یک کلبه چوبی در میان آن قرار دارد. اینجا محله لارنه است و بعد از محله لارنه دوباره تا چشم کار می‌ کند جنگل می باشد و گیاهان بلندی که گاهی ارتفاعشان تا دو متر نیز می ‌رسد.

در ادامه مسیر، بعد از آنکه از منطقه کم درختی به نام مزرعه گذشتید، یک شیب تند مقابلتان و کمی جلو تر می بینید. بعد سیاه دره است و درختچه‌ های سیب جنگلی، ازگیل، خرمالوی وحشی و آلوچه که مقابلتان صف می‌ کشند. سپس به چشمه جیرونی خواهید رسید که کلبه‌ های آن تنها فضای استراحتتان قبل از حرکت به قله هستند. از جیرونی به بعد به تدریج منطقه کم درخت می‌ شود و بعد از گذشتن از گردنه پهن دژ به قله درفک می ‌رسید.

آدرس قله درفک: استان گیلان، ۲۷ کیلومتری شمال شرقی شهرستان رودبار، دهستان دشت ویل

رزرو ویلا در سیاهکل

همیشه یکی از مهمترین کار هایی که باید پیش از سفر به هر شهری انجام دهید، رزرو و اجاره اقامتگاه می باشد. اقامت و رزرو ویلا در سیاهکل یکی از پرطرفدار ترین اقامتگاه ها در این شهر زیبا می باشد. انواع ویلا های زیبا و با امکانات و تجهیزات متنوع وجود دارند که می توانید با توجه به تعداد نفرات، سلیقه و بودجه خود یکی از آن ها را برای اقامت خود اجاره کنید.

گردشگرانی که قصد سفر و اقامت در سیاهکل را دارند همواره با هر بودجه و سلیقه ای می توانند در میان تنوعی از ویلاهای عادی، استخردار وآپارتمان های تمیز با قیمت اقتصادی در منطقه ساحلی و جنگلی شهرو مرکز شهر سیاهکل، بهترین را انتخاب کنند. برای اجاره ویلا در گیلان همواره می توانید با کارشناسان لوکس ویلا تماس حاصل فرمائید. شما می توانید برای این کار وارد سایت لوکس ویلا شوید، ویلای مورد نظر خود را انتخاب نمایید، سپس با شماره مربوطه تماس بگیرید و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.