شهرستان زیبا و سرسبز سیاهکل یکی از شهرستان های زیبا و خوش آب و هوا در بخش جنوب غربی استان گیلان می باشد که دارای جاذبه های بسیار زیبا و بکر و طبیعی و همچنین جاذبه های تاریخی بسیاری می باشد.

همچنین از آنجا که استان گیلان در بین جنگل و دریا واقع شده است، این استان به عنوان یک مقصد مناسب و بکر برای طبیعت گردان و علاقمندان به طبیعت به شمار می رود که تقریبا در تمامی فصول سال میزبان سیل عظیمی از مسافران و گردشگران می باشد.

قلعه گرماور در فاصله حدود 3 کیلومتری از روستای گرماور واقع شده است. روستای گرماور یکی از روستاهای تابع شهرستان سیاهکل استان گیلان می باشد. این قلعه در بالای یک کوه مرتفع در ارتفاع حدود 1200 متری از سطح دریا واقع گردیده است.

در ادامه این مطلب به این قلعه تاریخی و مهم پرداخته ایم و درباره قلعه گرماور اطلاعات کاملی را برایتان آورده ایم.

معرفی قلعه گرماور

یکی از مناطق محبوب شمال کشور، شهرستان سیاهکل است که در بخش شرقی استان گیلان واقع شده است. اکثر گردشگرانی که به این منطقه سفر می کنند، این منطقه را به دلیل طبیعت زیبا و بی همتایی که دارد انتخاب می کنند.

ولی اصل ماجرا این است که این منطقه از تاریخ و جاذبه های تاریخی بی نظیری برخوردار است و آثار تاریخی زیادی را در خود جای داده است.

یکی از مهم ترین آثار تاریخی که به جا مانده از چندین سال پیش هستند، قلعه ها هستند که در شهرستان سیاهکل نیز چندین مورد از آنها به چشم می خورند.

قلعه گرماور یکی از مهم ترین و زیباترین اثر تاریخی و کهن به جای مانده از زمان های قدیم در دو منطقه سیاهکل و دیلمان است که در فاصله حدود ۶۰ کیلومتری از شهرستان سیاهکل و همچنین در فاصله یک کیلومتری غرب روستای گرماور دیلمان قرار گرفته است.

قلعه گرماور در فاصله حدود 1 کیلومتری از قسمت غربی روستایی با همین نام یعنی روستای گرماور قرار دارد و فاصله قلعه تا مرکز روستا، حدود 3 کیلومتر می باشد و قلعه گرماور دقیقا روی بقایای جامانده از دوران ساسانیان بنا شده است.

همچنین جالب است بدانید که کوه گرماور هرچند که ارتفاع بسیار زیادی ندارد ولی با توجه به اینکه دارای موقعیتی استراتژیک است، یک مکان مناسب برای نظارت و دیدبانی دشت های اطراف خود و اشراف داشتن بر مناطق پایین دست خود به شمار می رود و به همین علت است که این کوه را برای ساخت قلعه انتخاب کرده اند.

سطح این کوه، پر از قطعه های سفالینه قبل از اسلام و به ویژه دوره اسلام می باشد که اگر بخواهیم به ترتیب از آنها یاد کنیم، در مسیر طی کردن این کوه و روی تپه های آن، سفالینه های قرمز رنگ، نخودی رنگ و سفال های لعابدار آبی رنگ و سبز رنگ و تعداد کمی از آنها هفت رنگ دیده می شوند که تمامی آنها از دوره اسلامی به جای مانده اند که در تپه های این کوه قابل مشاهده می باشند.

قلعه گرماور

تاریخچه قلعه گرماور

قلعه گرماور یکی از قلعه های مهم و تاریخی مربوط به دوره پیش از اسلام  و یکی از جاهای دیدنی سیاهکل می باشد و از این قلعه زیبا، در کتاب رابینو نیز نام برده شده است.

رابینو در کتابش درباره قلعه گرماور اینگونه نوشته است: «اما برج خشتی که بر سر تپه و مسلط به رودخانه بنا شده است، به دست سلیم خان، پدربزرگ قاسم خان، هنگامی که در دوران فتحعلی شاه قیام کرد، بنا شده است.»

همچنین احتمالات این موضوع وجود دارد که این بنا، مربوط به قرن سوم و چهارم هجری باشد. همچنین لازم به ذکر است که قلعه گرماور در تاریخ ۲۵ اسفند سال ۱۳۸۰ با شماره ثبت ملی ۵۷۰۱ در فهرست اثار ملی ایران به چشم می خورد.

فلعه تاریخی گرماور

معماری قلعه گرماور

از بنا و ساختمان اصلی قلعه گرماور فقط برج دیدبانی و نظارت آن باقی مانده است و در بخش غربی برج گرماور آثاری از پی بنا قابل مشاهده است و در بعضی از نقاط در مقاطع ایجاد شده آثاری از خشت های قرمز رنگ، یک نشانی از وجود بنایی در ادوار گذشته می باشد.

در قسمت تحتانی این برج از یکسری قطعه های سنگ تراش داده شده با ملاط گل یا آهک احداث شده و در بخش بالایی آن نیز از خشت خام استفاده شده است.

انتهای قلعه گرماور از یک سو به یک دره می رسد که این دره کاملا غیر قابل نفوذ می باشد و از سوی دیگر قلعه، خندقی با ابعاد حدودی 2 در 13 متر به چشم می خورد.

ارتفاع قلعه و برج گرماور ۶۸۰ سانتی متر است و قطر دایره ای این برج از داخل حدود ۳۵۰ سانتی متر است. همچنین لازم به ذکر است که قطر دیوار برج گرماور حدود ۱۲۰ سانتی متر می باشد.

ارتفاع طبقه اول قلعه گرمار، از پایین ترین سطح برج تا زیر تیر 140 سانتی متر است و ارتفاع طبقه دوم این قلعه 250 سانتی متر می باشد. طبقه اول قلعه گرماور با هفت عدد تیر پوشیده شده است و در طبقه دوم تعداد هفت عدد طاقچه به پهنای 80 و بلندی 90 سانتی متر دیده می شود.

همچنین لازم به ذکر است که در هر یک از طبقه های پایین و بالا، دری به پهنای یک متر وجود دارد. قسمتی از پایه قلعه گرماور و دیوار طبقه پایینی این قلعه، از جنس سنگ است و ارتفاع آن حدود 300 سانتی متر می باشد.

برج گرماور

آب انبار های قلعه گرماور

قلعه گرماور دارای 4 آب انبار بوده است که وظیفه تامین آب این قلعه را به عهده داشته اند . اولین آب انبار این قلعه در سمت غرب قلعه واقع شده است و دارای طولی حدود 4.9 متر و عرض 2.3 متر و عمق 1.6 متر می باشد.

آب انبار دوم دارای طولی حدود 2.6 متر و عرض 1.7 متر و عمق 70 سانتی متر می باشد. همچنین آب انبار سوم قلعه گرماور که در بخش جنوبی قلعه واقع شده است دارای طول 5.5 متر و عرض 3.5 متر است و عمق آن حدود 1.8 متر می باشد.

آب انبار چهارم قلعه گرماور در جنوب غربی آب انبار سوم این قلعه واقع شده است و طول این آب انبار 5 متر و عرض آن 2.5 متر است و دارای عمقی حدود 2 متر می باشد.

لوازم مورد نیاز برای سفر به قلعه گرماور

 • موبایل
 • وجه نقد
 • کارت بانکی
 • کفش کوهنوردی و یا کفش مناسب پیاده روی
 • عینک
 • کلاه آفتابی و یا کلاه مناسب فصل
 • کوله پشتی
 • آب آشامیدنی
 • لوازم و وسایل کوهنوردی

نکات ضروری سفر به قلعه گرماور

نکات ضروری که می بایست در سفر به قلعه گرماور در نظر داشته باشید عبارتند از:

 • نکته مهم و حائز اهمیتی که می بایست در این سفر در نظر داشته باشید فصل مناسب برای سفر به این قلعه زیبا می باشد که معمولا در نیمه اول سال یعنی بهار و تابستان می باشد و بهتر است که در این زمان به قلعه سر بزنید.
 • نکته بعدی که باید در نظر داشته باشید مسیر دسترسی به قلعه است که نسبتا سخت است و نیاز به پیاده روی و کوهنوردی دارد و لازم به ذکر است که این مسیر از نظر سختی برای سالمندان و خردسالان مناسب نیست و مسیری صعب العبور برای این دسته افراد به حساب می آید.
 • همچنین در نظر داشته باشید که در مسیر رسیدن به قلعه در راهتان مسیر خاکی خواهید داشت.
 • اگر قصد بازدید از این بنای تاریخی و ارزشمند را دارید باید این نکته را مد نظر داشته باشید که برج و قلعه گرماور بر فراز یک کوه بلند و مرتفع واقع شده است و ممکن است بازدید از آن برایتان کمی دشوار باشد. درنتیجه لازم است تا وسایل مناسب و امکانات کافی برای صعود به کوه را با خود به همراه ببرید و حتما به همراه فردی کارکشته و باتجربه در این زمینه ای مسیر را طی نمایید.

قلعه سیاهکل

قلعه گرماور کجاست و مسیر دسترسی به آن

قلعه و برج گرماور در نزدیکی روستای گرماور واقع شده است، بنابراین برای بازدید از آن می بایست به این منطقه سفر کرد. روستای زیبای گرماور در فاصله 60 کیلومتری شهر سیاهکل قرار دارد. هنگامی که به روستا رسیدید، با پرس و جو از افراد محلی به راحتی می توانید به قلعه گرماور برسید. برای رفتن به این منطقه بهتر است از خودرو شخصی استفاده کنید، چراکه وسایل نقلیه عمومی زیادی در این مسیر وجود ندارند.

آدرس قلعه گرماور: ایران، استان گیلان، دیلمان، ۶۰ کیلومتری سیاهکل، روستای گرماور

رزرو سوئیت در سیاهکل

اگر برای بازدید از قلعه زیبای گرماور به روستای گرماور سفر کردید و دنبال مکانی برای اقامت و استراحت بودید، بهترین گزینه و پیشنهاد برای شما، اجاره ویلا در سیاهکل است.

سیاهکل فاصله بسیار کمی تا روستا دارد و دارای دسترسی های بهتری به سوپر مارکت ها و امکانات رفاهی دیگری می باشد و می تواند بهترین گزینه برای اقامت باشد.

با اجاره ویلا و یا سوئیت در سیاهکل به روستای گرماور و قلعه گرماور نیز نزدیک هستید و می توانید ضمن بازدید از روستای زیبای گرماور و قلعه و برج گرماور، اقامت خوش و بسیار راحتی را در این شهر زیبا تجربه نمایید.

در این زمینه، لوکس ویلا همراه شماست تا شما را در انتخاب بهترین محل اقامت راهنمایی کند و سفری رویایی را به شما هدیه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.