یکی از بترین شهر های اردبیل که توانسته عده زیادی را به خود جذب نماید، پارس آباد می باشد. این شهر هم چنین به عنوان دومین شهر بزرگ این استان می باشد و در خود جاذبه های مختلفی را جای داده است. یکی از این جاذبه ها که توانسته عده زیادی را به خود جذب نماید، قلعه اولتان می باشد. این قلعه تاریخی به دلیل قدمت بالای خود از بهترین مراکز دیدنی در پارس آباد شناخته می شود.

شاید قسمت زیادی از قلعه گفته شده تخریب شده باشد ولی هنوز هم به عنوان یکی از مهم ترین قلعه های تاریخی کشور شناخته می شود. مساحت این قلعه بالا بوده و کاربری آن در قرن های قبل بیشتر جنبه محافظتی داشته ولی هم اکنون تبدیل به نقطه ای برای تماشا تبدیل شده است. در این مقاله به سراغ معرفی این قلعه رفتیم تا بتوانید اطلاعات کافی درباره آن به دست آورید بنابراین بهتر است تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

قلعه اولتان کجاست و مسیر دسترسی به آن

برای رسدن به قلعه اولتان باید در سفر به اردبیل ابتدا خود را به پارس آباد برسانید. این قلعه تاریخی در 16 کیلومتری پارس آباد واقع شده و در نزدیکی روستایی با همین نام می باشد. بدین منظور باید ابتدا خود را به بلوار امامر رضا رسانده و سپس در جهت جنوب غربی آن ادامه دهید. این بلوار را ادامه دهید تا وارد جاده منتهی به روستای اولتان شوید. قلعه اولتان 500 متر با این روستا فاصله داشته و در نزدیکی رودخانه ارس واقع شده است. بهتر است مسیر رسیدن به این قلعه تاریخی را توسط لوکیشن زیر دنبال کنید تا بتوانید به آسانی و با نقشه خود را به مقصدتان برسانید.

آدرس قلعه اولتان: اردبیل، پارس آبادف 500 متری روستای اولتان

قلعه اولتان

درباره قلعه اولتان

پارس آباد دومین شهر بزرگ اردبیل می باشد و در خود جاذبه های طبیعی و تاریخی مختلفی دارد که بهتر است در سفر به آن تماشای آن ها را از دست ندهید. این قلعه مساحتی 320 هزار متر مربعی داشته و به دلیل قرار گرفتن در نزدیکی رودخانه ارس به عنوان یکی از جاهایی شناخته می شود که افراد برای رفتن به آن بیشتر اقدام می کنند تا هم بتوانند از این رودخانه دیدن نمایند و هم برای تماشای این قلعه اقدام نمایند.

بر اساس آن چه در تاریخ به آن اشاره شده ساخت ابتدایی ساختمان قلعه مربوط به دوران اشکانیان می شود و با بررسی بخش های مختلف آن مشخص شده که به عنوان قلعه ای نظامی کاربرد داشته است. گزارشات حاکی از آن است که قسمت بزرگی از قلعه در زیر خاک مدفون شده و دسترسی به آن نیازمند کاوش های بیشتر می باشد. چیزی که مشخص است این است که از این قلعه تا سده 12 هجری قمری قابل استفاده بوده و افراد از آن استفاده می کردند.

از آن جا که قدمت این قلعه دوره های مختلفی را از اشکانیان تا ورود اسلام شامل می شود، به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری پارس آباد که اهمیت زیادی دارد قلمداد می شود. آن چه امروزه از این قلعه قابل تماشا می باشد، قلعه ای است که بخش بزرگی از آن تخریب شده و قسمت های دیگر آن نیز در حال فرو ریختن می باشد.

متاسفانه رسیدگی به این سازه های تاریخی کم بوده و به همین دلیل ممکن است در آینده ای نه چندان دور این بنا های مهم از بین بروند و دیگر از آن ها خبری نباشد. اما با این حال بهتر است در سفر به اردبیل برای تماشای جاذبه هایی که البته در شهر های مختلف قرار دارند اقدام کنید تا بتوانید تجربه بهتری داشته باشید.

قدمت قلعه اولتان

همان طور که به آن اشاره کردیم این قلعه قدمت بالایی دارد و بر اساس یافته های باستان شناسان سن آن 2200 سال تخمین زده شده است. این قلعه به عنوان یکی از بزرگ ترین مناطق باستانی در شمال اردبیل شناخته می شود. یکی از مواردی که باید به آن اشاره کرد این است که در تاریخ ساخت این قلعه مساحت تقریبی آن را 70 هکتار تخمین زده اند که از این رقم 33 هکتار مربوط به ارگ و 37 هکتار آن نیز مربوط به قسمت های بیرون قلعه به نام “شهر باستانی ربض” می گردد.

قدمت آثاری که از این قلعه به دست آمده به قرون سوم و چهارم بر می گردد و معماری آن نیز در امتداد زمان ساسانیان است. لازم به ذکر است که این قلعه تا قرن 12 مورد استفاده افراد قرار داشته و به همین دلیل آثاری تا این دوران نیز به دست آمده است. به طور مثال یک توالت ز این قلعه کشف شده که بسیار شبیه به توالت های فرنگی امروزی است.

قلعه اولتان

آثار کشف شده از قلعه اولتان

همان طور که به آن اشاره کردیم این قلعه قدمت بالایی داشته و به دلیل این که تا قرن 12 فراد از آن استفاده می کردند، اشیای کشف شده از آن نیز تا همین دوران کشف شده است. از جمله این آثار کشف شده می توان به تنور، اطاق های مختلف، بخاری، طبقاتی از طاقچه و… را نام برد که یکی از این آثار کشف شده باعث شگفتی باستان شناسان شد و آن توالتی است که بسیار شبیه به توالت فرنگی این دوران بود. این آثار در موزه ملی قرار دارد و بهتر است اگر تمایل به تماشای آن ها دارید به موزه نیز مراجعه نمایید.

زمان مراجعه به قلعه اولتان پارس آباد

اگر تمایل داشتید در سفر به پارس آباد از این قلعه دیدن نمایید بهتر است زمانی را انتخاب کنید که از نظر آب و هوایی اذیت نشوید. اردبیل یکی از مناطق سردسیر در کشور است که برای رفتن به آن باید زمانی را انتخاب کنید که بتوانید به راحتی و در شرایط آب و هوایی مساعد برای بازدید از جاذبه های طبیعی یا تاریخی آن اقدام نمایید. بدین منظور بهار و تابستان و به طور کلی ماه های گرم سال بهترین زمان برای سفر بوده و هم چنین می توانید در این مواقع از سال تجربه بهتری از بازدید قلعه اولتان یا دیگر سازه های تاریخی داشته باشید. زمستان برای سفر به این منطقه و به خصوص بازدید از جاذبه هایی که بیرون از شهر قرار دارند به هیچ عنوان مناسب نیست.

سوالات متداول

جاذبه های مشابه

رودخانه ارس

یکی از زیبا ترین جاذبه هایی که در سفر به اردبیل و شهر پارس اباد می توانید برای تماشای آن

دشت مغان

دشت مغان دشتی بزرگ، سرسبز و بکر در شمالی ترین بخش استان اردبیل است که خوراک طبیعت گردی های خاطره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *