در این مقاله می خواهیم به یکی از جاذبه های دیدنی در استان هرمزگان شهر پر آوازه ی محبوب و گردشگری توریستی قشم اشاره کنیم، در ادامه ی مطلب شما را با یک تعریف کامل و جامع در رابطه با غار خربس که یکی از محبوب ترین  و معروف ترین مکان های دیدنی قشم می باشد که گویی امضای کار تاریخی جنوب ایران در قشم است که به آن عجایب هفت گانه قشم می گویند وچند فیلم و مستند در آن اجرا شده و بسیار معروف اند آشنا کنیم.

معرفی غار خربس

غار خربس در ۱۵ کیلومتری شهر قشم قرار گرفته شده در سمت راست جاده ی قشم روستای خربس که یکی از کهن ترین باز مانده های معماری کهن پارسی می باشد که عمر این بنای تاریخی گفته شده به زمان ماد ها می رسد که دارای معماری صخره ای  و حفره و راهرو های پیچ در پیچ می باشد.

غار خربس در سینه کوهی در آخر چین خوردگی های رشته کوه زاگرس می باشد که چسبیده به ساحل جنوبی جزیره ی قشم، غار خربس ۴ دهنه حفره غار با راهرو های تو در تو دارد که به هم وصل می باشند و به یک محوطه می رسند.

گفته شده که غار خربس دارای مساحتی حدود ۲۵ متر است که پناهگاه بومیان بوده و دهنه غار در فاصله ۲۵-۲۰ متری از سطح زمین می باشد، ضمنا می گویند این بنا به کل زیر آب بوده با فراز و نشیبی که زمین داشته باعث شده سطح آب دریا فروکش کند و این کوه از زیر آب سر باز کند.

این اثر کهن به وسیله انسان درونش تغییراتی ایجاد شده و گفته شده سنگ تراشان و باستان شناسان در سمت راست دیواره ی غار خطوطی ترسیم کردند به دلیل زیبایی و جلوه ی تاریخی که بعد ها کشیده شده و از اول روی آن دیوار ها نبوده، خلاصه بنایی که مشاهده می کنیم با تغییرات و مرمت هایی در بعضی نقاط برای این که شکل کهن خود را حفظ کند تعبیه شده است.

شاید با ورود کردن داخل غار از سادگی بسیار زیاد که می بینید پشیمان شوید اما پیشنهاد می شود داخل غار بروید و از تک تک جاذبه های آن دیدن کنید اثرات معماری چشم نوازی بعد از سال ها که روی دیوار های غار حکاکی شده تصویر ذهنی از دوران باستان برای شما ایجاد می کند.

غار خربس

تاریخچه غار خربس

همانطور که گفتیم محققان می گویند این بنای کهن حدودا به زمان ماد ها بر می گردد حدودا ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح و می گویند در گذشته جایی برای نیایش پیروان الهه میترا و پرستشگاه آناهیتا گویی که نیاکان و از دست رفتگانشان را در آنجا نگه داری می کردند و این که محیط غار یک مکان امن برای کودکان و کهن سالان و… بوده که در مواقع حمله شورش گران یا متجاوزین به دشت خربس در این مکان امن پناه می گرفتند و چون از سطح زمین ارتفاع دارد در بلندی قرار دارد و به اطراف مشرف است و خطری آن را تهدید نمی کرد، امروزه مکانی جذاب و دیدنی برای نسل ما شده است.

معماری غار خربس

همانطور که گفته شد غار خربس که یکی از جاهای دیدنی قشم می باشد، معماری این بنا توسط کسی ساخته نشده زیرا این مکان قبلا زیر آب بوده و بعد که آب دریا فروکش کرد حاصل شکل گیری در زیر آب و بعد تقریبا درون غار توسط انسان ها حفره های بیشتری ایجاد شده حدودا ۹ حفره برای رفت و آمد و تالار ها اتاق ها چشمه ها و حفره های کوچک دیگری برای جای گذاری نور مثل فانوس و در پایین غار برکه ای وجود دارد که در فصل هایی که بارندگی وجود دارد داخل آن آب جمع می شود، البته در دوره های مختلف زیاد به دست انسان تغییرات ایجاد شده اما کلیات بنا ساخت انسان نبوده است.

 حیوانات غارخربس

طبق گفته های مردم بومی غار خربس در بالای غار گونه ای از عقاب ماهی گیر که این پرنده گونه ای نادر و کم یاب  می باشد و ضمنا در حفره های پایین تر خفاش های دم موشی وجود دارد که طبق تحقیقاتی که شده وجود این گونه حیوانات در مرز انقراض است.

امکانات غار خربس و زمان بازدید

امکانات یکی از گزینه هایی است که گردشگران به آن اهمیت زیادی می دهند همانا گفته شده که در محوطه ورودی غار غرفه هایی برای خرید تنقلات و خوراکی ها وجود دارد و سرویس بهداشتی به راحتی با فضای کاملا تمیز و جای پارک برای ماشین ها دسترسی آسان را به همراه دارد.

زمان بازدید غار از  ساعت ۸ صبح تا غروب آفتاد ادامه دارد و قیمت بلیط در سال ۱۴۰۰ با هزینه نا چیز ۲۰۰۰ تومان بوده است.

غار خربس قشم

جاذبه های اطراف غار خربس

در مجاورت غار خربس مکان هایی که جاذبه های گردشگری دیگری از قشم می باشند را گرد آوری کردیم که مسیر دسترسی به آنها را در ادامه نقل می کنیم.

  • در اطراف غار در فاصله ۲ کیلومتری از آن ساحل طلایی رمچاه وجود دارد که در مجاور آن پارک و مکان تفریحی است.
  • در فاصله ۱.۳ کیلومتری از غار پلاژ سیمین قرار دارد. یک فروشگاه صنایع دستی در فاصله ۳۸ متری از غار وجود دارد.
  • ساحل تورگان و مسجد تورگان در فاصله ۲.۵ کیلومتری از غار خربس قرار دارد.
  • اسکله ماهی گیری رمچاه در فاصله ۲ کیلومتری از ار قرار دارد که به صورت شبانه روزی فعالیت دارند.
  • در فاصله ۶ کیلومتری برکه خلف وجود دارد که یک جاذبه و مکان گردشگری است که در مجاورت سحل می باشد.

 غار خربس کجاست و مسیر دسترسی به آن

از تهران تا غار خربس حدود ۱۶۰۰ کیلومتر راه است که با ماشین سواری حدود ۱۹ ساعت راه پیش بینی شده است. غار خربس قشم یکی از پر بازدید ترین جاذبه های گردشگری قشم است که در ۱۵ کیلومتری این شهر در سمت راست جاده قرار دارد و یک راه دسترسی به غار خربس قشم وجود دارد همانا باید وارد جاده اصلی قشم شوید به سمت روستای رمچاه ادامه می دهید سپس طبق تابلو های راهنما به غار نزدیک می شوید و به راحتی تا درب غار هدایت می شوید.

آدرس غار خربس قشم: استان هرمزگان، جزیره قشم، 15 کیلومتری شهر قشم، غار خربس قشم

غار خربس کجاست

اجاره سوییت روزانه در قشم

گردشگران و مسافران برای استراحت نیاز به مکانی دارند که در آن آرامش و امکانات معقولی را به همراه داشته باشد تا سفری رضایت مند و خاطره های خوبی را برای شما بسازد، شما می توانید با اجاره سوییت در قشم از لوکس ویلا سفری بدون استرس در روز های خنک و پر بازدید فصل هایی از سال به راحتی در قشم اقامت داشته باشید در فضایی کاملا تمیز و با امکانات رفاهی خوب میهمان ما باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.