عمارت باقری رفسنجان

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

عمارت باقری یکی از خانه های قدیمی و تاریخی و همچنین یکی از جاذبه های گردشگری شهر رفسنجان و استان کرمان است. بی شک کشور ما دارای تاریخچه ای غنی و بی نظیر است که همین موضوع سبب شده تا بنا ها و همچنین آثاری از دوران قدیم برای ما به یادگار بماند که عمارت باقری نیز یکی از آنهاست.

بطور کلی استان کرمان و بخصوص شهر رفسنجان به دلیل اینکه بافت قدیمی و تاریخی خود را تا حد ممکن حفظ نموده اند دارای دیدنی ها و جاذبه های تاریخی بسیار هستند که همین موضوع سبب شده تا گردشگران و بازدید کنندگان بسیاری سالانه این استان و بطور مشخص شهرستان رفسنجان را به عنوان مقصد خود برای گذران تعطیلاتی دلپذیر و به یاد ماندنی انتخاب کنند. علاوه بر این ها علاقه مندان به آثار تاریخی و باستانی و همچنین مورخان و باستان شناسان نیز علاقه و توجه ویژه ای به این شهر و همچنین استان کرمان نشان داده اند که همین موضوع سبب شده تا شهر رفسنجان به یکی از قطب های گردشگری در بخش مرکزی ایران بدل شود.

در باب عمارت باقری رفسنجان نیز گفتنی ها و دانستنی های بسیاری وجود دارد که بیشتر تاریخچه و معماری این بنای تاریخی را در بر میگیرد از همین رو ما قصد داریم در ادامه این مقاله در باره رمز و راز های این خانه دیدنی و تاریخی بطور کامل با شما عزیزان صحبت کرده و اطلاعات کامل و کاربردی را در اختیار شما قرار دهیم و این بنای تاریخی را زیر ذره بین لوکس ویلا ببریم. پس با نما همراه باشید تا در مسیر آشنایی شما با این جاذبه دیدنی شهر رفسنجان قدم برداریم.

عمارت باقری

عمارت باقری کجاست؟

عمارت باقری همانطور که پیش تر گفته شد یکی از جاذبه های دیدنی و تاریخی و دیدنی های کرمان است که بطور مشخص در شهرستان رفسنجان قرار دارد. این عمارت یکی از جاهای دیدنی رفسنجان است که بی شک برای هر کسی که از آن بازدید کند میتواند جلوه های مختلف و زیبایی را به نمایش بگذارد. شهر رفسنجان بطور کلی شهر پر فراز و نشیب و بسیار زیبایی است که همین موضوع سبب شده تا بیشتر گردشگرانی که به استان کرمان سفر میکنند به این شهرستان سری بزنند و از آن دیدن کنند. عمارت باقری نیز به نوعی در قلب این شهرستان و حدودا در توابع بخش جنوب شرقی واقع شده اما بیشتر آن را یکی از دیدنی های مرکز شهرستان به حساب می آورند. اگر بخواهیم بصورت دقیق تر مکان این عمارت را در اختیار شما قرار دهیم باید خدمت شما عارض شوم که عمارت باقری رفسنجان در خیابان امام خمینی این شهر قرار گرفته که به راحتی میتوانید به آن دسترسی داشته باشید.

برای دست یابی و بازدید از عمارت باقری شهر رفسنجان راه های مختلفی وجود دارد که شما با آن روبرو میشوید اما اگر قصد دارید از بهترین و سریع ترین راه برای دسترسی به این جاذبه دیدنی استفاده کرده و به آن برسید بهتر است در ادامه مقاله با ما باشید تا بهترین مسیر از دو بخش شمالی و جنوبی شهر رفسنجان برای رسیدن به عمارت باقری را باهم بررسی کرده و برای شما عزیزان بازگو کنیم تا به راحتی هرچه بیشتر بتوانید به این مکان دیدنی و تاریخی برسید.

مسیر دسترسی از شمال رفسنجان به عمارت باقری: اگر که شما قصد دارید تا از سمت شمالی شهر رفسنجان به عمارت باقری برسید و یا در این بخش به عنوان گردشگر اقامت دارید و این فکر را در سر دارید بی شک راه های متفاوت و متنوعی پیش روی شما قرار میگیرد که همین موضوع سبب شده تا شما کمی گیج شوید. اما نگران نباشید چرا که در این بخش از مطلب و عرایض خود قصد داریم بهترین مسیر را برای شما از قسمت شمالی شهر رفسنجان تا عمارت مورد نظرتان را با هم بررسی کنیم. اولین گام برای رسیدن به مقصد خود قرار گیری در بوار شهید عابدینی شهر رفسنجان است.

البته لازم به ذکر است که بلواری در هم جواری بلوار شهید عابدینی به نام ۱۵ خرداد نیز وجود دارد اما مسیر شما را طولانی تر میکند و حتی امکان دارد به ترافیک مرکز شهر نیز برخورد کنید چرا که در هر صورت باید به سمت مرکزی شهر حرکت کنید و از همین رو بلوار شهید عابدینی شهر رفسنجان انتخاب مناسب تری برای شماست. در ادامه مسیر در این بلوار شما به بلوار مصطفی خمینی میرسید که به نوعی ابتدای مسیر ۱۳ دقیقه ای شماست. در این بلوار باید به مسیر خود ادامه دهید تا به میدان شهید محمد مهدی پرتوی برسید و با گذر کردن از این میدان به راه خود در بلوار مصطفی خمینی ادامه دهید. با ادامه مسیر تا جایی پیش میروید که به میدان بزرگ و اصلی شهدای حسینی شهر رفسنجان برسید که میدانی بزرگ و همچنین نام آشنا در این شهر است که باید در میدان دور زده و با توجه به تابلو های راهنما وارد خیابان علی امینی شوید. با وارد شدن به این خیابان مسیر خود را تا رسیدن به خیابان ۱۶ آذر ادامه داده تا به این خیابان برسید و وارد آن شوید.

با رسیدن به این خیابان باید مسیری حدودا ۷ دقیقه ای را به سمت میدان آذر ادامه داده تا به میدان ذکر شده برسید. با رد کردن میدان و گذر از آن شما باید وارد خیابان عباسیه شوید. این مسیر برای رد کردن ترافیکی است که اغلبا در خیابان امام خمینی بعد از میدان انقلاب شکل میگیرد که مسیر شما را آسوده تر و سریع تر میکند. در خیابان عباسیه تا انتهای مسیر به راه خود ادامه میدهید تا در پایان این خیابان به بلوار امیر کبیر برسید که باید وارد این بلوار شده و به سمت جنوبی آن حرکت کنید تا به تقاطع بلوار امام خمینی و امیر کبیر برسید. با رسیدن به بلوار امام خمینی مسیر خود را به داخل آن تغییر داده و به راه خود ادامه میدهید تا پس از حدود ۸۰۰ متر سر در عمارت باقری توجه شما را جلب کند که این موضوع نشان دهنده این است که شما به پایان مسیر خود رسیده اید.

مسیر دسترسی از جنوب رفسنجان به عمارت باقری: اگر که شما از سمت جنوبی شهر رفسنجان قصد دارید تا به عمارت باقری این شهر دسترسی پیدا کنید مسیری تقریبا ۸ دقیقه ای پیش روی شماست که از سمت شمالی این شهر مسیری کوتاه تر به حساب می آید. البته همانطور که در مورد دسترسی از سمت شمال رفسنجان ذکر کردیم راه های متفاوتی در پیش روی شماست که بهترین مسیر برای دسترسی به عمارت باقری از سمت جنوب شهر وارد شدن به بلوار امام علی است.

شما با وارد شدن به این بلوار و ادامه مسیر خود باید به یکی از میدان های اصلی شهر یعنی میدان محمد رسول الله برسید که برای شما در دسترس است. با رسیدن به میدان ذکر شده باید در میدان مسیر خود را به سمت خیابان امام سجاد تغییر دهید و تا انتها آن را طی کنید تا به ورودی خیابان امام رضا برسید. با وارد شدن به این خیابان شما بیش از نیمی از مسیر خود را طی نموده اید. در این خیابان باید به مسیر خود ادامه دهید تا به میدان قدس شهر رفسنجان رسیده و با رد کردن آن وارد بلوار امام خمینی شوید.

با ادامه راه در بلوار امام خمینی و رد کردن تقاطع این بلوار با خیابان شهید نخئی شما به درب ورودی عمارت باقری شهر رفسنجان رسیده که این موضوع را برای شما روشن میکند که به پایان راه خود رسیده اید و میتوانید از این جاذبه تاریخی و دیدنی رفسنجان از نزدیک دیدن کنید و دیدگان خود را به معماری و زیبایی آن بسپارید.

عمارت باقری کجاست؟

معرفی عمارت باقری

خانه یا همان عمارت باقری شهر رفسنجان یکی از دیدنی های تاریخی شهر ذکر شده محسوب میشود که بی شک میتواند برای هر بیننده ای جذاب باشد. علاوه بر این همانطور که پیش تر ذکر کردیم مورخان و باستان شناسان مختلف نیز علاقه خاصی به این عمارت قدیمی و تاریخی نشان دادند چرا که برخی آثار قدیمی و تاریخی در حیاط این عمارت، با حفاری و تلاش این محققان پیدا شده که به زمان ساخت این عمارت و حتی قبل تر از آن نیز برمیگردد.

این بنا که ساخت آن به اواخر دوران قاجاریه بر میگردد از جمله مکان ها و بنا های تاریخی شهر رفسنجان به حساب می آید که بی شک دیدن کردن از آن خالی از لطف نیست. بنایی با مساحت ۲۰ هزار متر مربع و زیر بنایی قریب به ۲ هزار و ۵۰۰ متر مربع که جزء بزرگترین خانه های دوران خود در استان کرمان به حساب می آمد با معماری چشم نواز و دل فریب، چشمان هر بازدید کننده ای را به خود جلب میکند. این بنا تماما با مصالحی همچون آجر ساخته شده و معماری سنتی و باستانی دارد که جزء خانه های خشتی بسیار زیبا محسوب میشود. عمارت باقری یکی از خانه های خشتی و بسیار زیبا است و همانطور که عرض کردیم در اواخر حکومت قاجار و به دستور مرحوم باقری، برای اقامت وی به همراه خانواده خویش ساخته شد.

این خانه با کاشی کاری ها و تزئینات سنتی و زیبای خود که با کمک معماری آلمانی ساخته شده در زمان خود یکی از دیدنی ترین بنا های شهر رفسنجان بود. مرحوم باقری از بزرگان رفسنجان و همچنین استان کرمان بود که بین مردم رفسنجان از محبوبیت خاصی برخوردار بود و همین موضوع سبب شد تا بیشتر افراد او را به عنوان بزرگ شهرستان رفسنجان بشناسند. با همت وی به حتی به کار گرفتن نیرو های خارجی بنایی زیبا که تا به امروز نیز سر پا مانده ساخته شد تا ایشان به همراه خانواده خود در آنجا مستقر شوند و به استراحت و زندگی بپردازند.

بعد فوت مرحوم باقری و بلا استفاده ماندن این خانه در طی سال ها، برخی افراد سودجو به دنبال خرید این منزل و حتی تغییر کاربری آن بودند و با توجه به مساحت بزرگ و زیر بنای مناسب آن این امکان و این هوس بین افراد مختلف شدت گرفته بود اما در نهایت با تلاش های فراوان شهرداری رفسنجان و همچنین سازمان میراث فرهنگی در سال ۱۳۸۱ این عمارت به ثبت آثار ملی در آمد تا دست افرادی که این فکر را در سر میپروراندن از این اثر باستانی و تاریخی شهر رفسنجان کوتاه مانده و این بنا از تغییر کاربری حفظ شود و به نمایش عموم برای بازدید و لذت بردن از زیبایی خانه های قدیمی و چشم نواز گذاشته شود.

عمارت باقری رفسنجان

معماری عمارت باقری

همانطور که اشاره شد مهم ترین عنصری که بازدید کنندگان و گردشگران مختلف را به خود جلب میکند معماری عمارت باقری است. این عمارت با بخش های مختلفی که دارا بوده و در ادامه به آنها اشاره میکنیم همواره مکانی مناسب و زیبا برای زندگی یکی از بزرگان شهر رفسنجان به حساب می آمد که با توجه به اینکه معماری آلمانی مسئول ساخت این منزل بود، اما معماری سنتی و اصیل ایرانی خود را دارا بوده و تا به امروز حفظ کرده است. این بنا با بخش های مختلفی مانند شاه نشین، تالار پاییزی، تالار زمستانی و حوضخانه از جمله بنا های خوش ساخت و دارای معماری بی نظیر و اصیل ایرانی به شمار میرود که همین موضوع سبب شده تا علاوه بر بازدید کنندگان مختلف و گردشگران، افرادی که به معماری نیز علاقه دارند به این بنای تاریخی جذب شوند.

تمام بخش های این ساختمان به دلیل وجود کاشی کاری های چشم نواز به نام مبارک پنج تن مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته بطوری که در برخی منازل امروزی شهر رفسنجان از این نوع کاشی کاری استفاده میشود. مهمترین و دلنشین ترین تزئینی که در این عمارت صورت گرفته بی شک نقاشی ها و نقش و نگار هایی است که از گل و گیاهان، حیوانات و طرح های مختلف در بخش های متنوعی همچون راهرو ها و همچنین نزدیک سقف های این عمارت قرار دارد که به دست شاگردان استاد کمال الملک نگاشته شده اند. چشم نوازی و بی نقص بودن این آثار به قدری است که تا به امروز هیچ مرمت یا نو سازی بر روی آنان انجام نشده که این موضوع خاص بودن نقش و نگار هایی که بر روی دیوار ها و نزدیک به سقف عمارت باقری است را نشان میدهد.

در کنار تمام این بخش ها و تزئینات بر روی سقف این عمارت نیز یک نورگیر به همراه بادگیر تعبیه شده تا وظیفه تعبیه و هدایت باد و هوای خنک را به داخل خانه داشته باشد و همین وجود بادگیر به نوعی امضای کار معماران و ساختمان سازان قدیم در بخش های مرکزی کشورمان است. از آنجا که شهر هایی مانند اصفهان، یزد، کرمان و دیگر شهر های مرکزی دچار آب و هوای گرم و خشکی هستند این موضوع سبب شده تا وجود بادگیر از قدیم حتی تا به امروز یکی از اصلی ترین بخش های خانه های این مناطق باشد که به اصطلاح امضای کار معماران باستانی به حساب می آید.

معماری عمارت باقری

جاهای دیدنی اطراف عمارت باقری

همانطور که میدانید و در طی مقاله تا اینجا گفته شد شهر رفسنجان واقع در استان کرمان یکی از شهر های دیدنی و تاریخی به شمار میرود که گردشگران بسیاری همواره خود را به این شهر برای بازدید از این جاذبه های دیدنی میرسانند که عمارت باقری یکی از آنهاست. اما زیبایی ها و جاذبه های دیدنی شهر رفسنجان به همین جا ختم نمیشود بلکه جاذبه های دیدنی بسیاری در این شهر برای بازدید وجود دارد که در صورت سفر به رفسنجان میتوانید از آن بهره ببرید.

برای اطلاعات بیشترر درباره این جاذبه های دوست داشتنی و زیبا در ادامه با ما همراه باشید تا برای شما برخی از این دیدنی ها مانند آب انبار مرادی و بازار رفسنجان که در نزدیکی عمارت باقری قرار دارند را بررسی کنیم و اطلاعات مختصری در رابطه با آن ها خدمت شما عرض کنیم.

آب انبار مرادی: یکی از دیدنی های تاریخی شهر رفسنجان که در گذشته و بطور مشخص در زمان خود کارایی و اهمیت بسیار زیادی داشت بی شک آب انبار مرادی است. این آب انبار که در زمان قاجار با همت بی بی خاتون مرادی به دست ساخت رسید برای ذخیره و مدیریت آب مورد استفاده قرار میگرفت که همین موضوع سبب شد تا در زمان خود به یکی از مهمترین بنا های شهر رفسنجان بدل شود.

این بنا با معماری خاص و همچنین زیبایی منحصر به فرد علاوه بر اینکه بنایی مهم از لحاظ کارآمد بودن به حساب می آمد جزء زیبا ترین ساختمان های دست ساز رفسنجان نیز محسوب میشد. با توجه به گذر زمان و پیشرفت علم این آب انبار نیز کارایی خود را از دست داد اما به دلیل اینکه اثری تاریخی و قدیمی بود به عنوان یکی از آثار به جا مانده از تاریخ ایران به ثبت سازمان میراث فرهنگی به عنوان آثار ملی رسید که همین موضوع از تخریب آن جلوگیری کرد. فاصله ی این بنای دیدنی تا عمارت باقری نزدیک به ۱۳ دقیقه بوده که همین موضوع سبب شده تا شما عزیزان بتوانید به راحتی و بدون هیچ مشکلی از این جاذبه دیدنی شهر رفسنجان پس از بازدید از عمارت باقری این شهر دیدن کنید که بی شک خالی از لطف نیست.

آب انبار مرادی

بازار تاریخی رفسنجان: از جمله مکان های مهم و پر رفت آمد شهر رفسنجان بازار تاریخی این شهر است. شهر رفسنجان به پسته و همچنین صنایع دستی خود معروف است که بهترین مکان برای یافتن مرغوب ترین آنها بی شک بازار رفسنجان است. این بازار که بیشتر کسبه و حجره داران آن افراد قدیمی هستند یکی از دلنشین ترین مکان ها برای گشت و گذار و حتی خرید سوغاتی و مایحتاج اولیه است که بی شک برای هر بیننده ای جذاب و دلچسب است.

البته با اینکه در شهر رفسنجان مراکز خرید و پاساژ‌ های امروزی شکل گرفته و در اختیار مردم گذاشته شده اما باز خرید از حجره های سنتی بازار رفسنجان طرفداران خاص خود را داشته که همین موضوع به زنده نگه داشتن اقتصاد این بازار کمک میکند. این در حالی است که بیشتر گردشگران و بازدید کنندگان برای دور شدن از فضا های لوکس و امروزی و تجربه احساسی دوست داشتنی و دیدن کردن از فضای باستانی و سنتی و خرید در آن، به این بازار عزیمت داشته و در آنجا وقت میگذرانند. فاصله بازار رفسنجان تا عمارت باقری کمتر از ۱۵ دقیقه بوده که به راحتی میتوانید از آنجا بازدید کنید و بی شک دیدن کردن و حتی خرید کردن از این بازار برای هیچکس خالی از لطف نیست.

بازار تاریخی رفسنجان

زمان بازدید و نکات مهم در باب عمارت باقری

اگر که شما نیز تا اینجای مطلب نظر به بازدید از عمارت باقری رفسنجان را داشته و یا در لیست مکان های گردشگری و گشت و گذار خود این مکان را نیز در نظر گرفته اید باید این را خدمت شما همراهان عزیز لوکس ویلا عرض کنیم که عمارت باقری شهر رفسنجان در طی تمام ساعات شبانه روز و همه روزه آماده بازدید و دیدن کردن شماست که این موضوع یکی از نکات مثبت دیدن کردن از این عمارت است. البته لازم به ذکر است که پیشنهاد ما برای بازدید از این مکان ساعات بین صبح تا بعد از ظهر است تا شما بتوانید با آرامش خیال و به بهترین شکل ممکن از این جاذبه دیدنی بازدید کنید و از اعجاز و زیبایی آن بهره مند شوید.

در کنار این موضوع لازم به ذکر است که خدمت شما عارض شویم بازدید از این عمارت باستانی و دیدنی کاملا رایگان بوده و نیاز به پرداخت هیچ هزینه ای برای شما نیست و همین موضوع یکی دیگر از نکات مثبت و قابل توجه عمارت باقری است که توجه بسیاری از گردشگران و بازدید کنندگان را به خود جلب کرده است. در کنار تمام این نکات این موضوع نیز قابل توجه است که در صورت بازدید از این مکان به طور جد از وارد کردن هرگونه آسیب و یا ایجاد هرگونه جلوه ناپسند بر ساختمان عمارت خودداری کنید چرا که برخی از هموطنان عزیز با کنده کاری بر تن ساختمان این عمارت و همچنین حتی با ابزار های نوشت افزار مختلف متون به عنوان یادگاری بر جای میگذارند که باعث ایجاد جلوه ای ناپسند بر دامان این اثر تاریخی کشورمان شده بود و با همکاری و همت مسئولین این جلوه های ناپسند از بین رفت. پس شما نیز به عنوان بازدید کننده و یا گردشگر به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشید تا در نگهداری این اثر تاریخی کوشا باشیم .

عمارت باقری کرمان