گیلان با دارا بودن مناطق مختلف توریستی در اقصی نقاط خود توانسته همه ساله عده زیادی را جذب نماید. یکی از مناطق گردشگری این استان چابکسر است که با داشتن روستاهای دیدنی و طبیعت بی نظیر خود، همیشه به عنوان یکی از مقاصد مهم برای سفر انتخاب شده. در این مقاله به سراغ روستای جنگسرا از توابع رودسر رفتیم تا با این روستای زیبا بیشتر آشنا شویم.

درباره روستای جنگسرا

جنگسرا به عنوان یکی از روستاهای سرسبز شمال کشور بوده و طبیعت بی نظیر آن سبب شده تا به یکی از دیدنی ترین مکان های گردشگری استان گیلان تبدیل شود. جنگسرای سرولات در بین جنگل های سر به فلک کشیده رودسر توانسته ناحیه ای محبوب و دوست داشتنی باشد و دامنه های زیبای البرز نیز به زیبایی این منطقه افزوده است. هم چنین قرار داشتن رودخانه آچیرود و مراتع سرسبز موجود در این منطقه نیز از دیگر جاذبه های طبیعی جنگسرا می باشند که در کنار جاده ی رویایی جنگسرا-سرولات به یک توصیف از بهشت تبدیل و گویی به کوهستانی بهشتی وارد شده اید. در این روستا 145 خانوار ساکن هستند و بیش از 650 نفر در جنگسرا زندگی می کنند. شغل اکثریت مردم کشاورزی و دامداری است و محصولات مهمی برای فروش و کسب درآمد عرضه می کنند.

روستای جنگسرا که در فاصله ای هشت کیلومتری از چابکسر قرار گرفته، دارای دو مسیر برای ورود می باشد که یکی از مسیرها جاده قدیمی میانده به روستاست و می توان گفت متروکه بوده و بهتر است از آن استفاده نکنید، جاده دیگر نیز که یک مسیر بسیار زیبا دارد و به گفته مردم مانند یک نقاشی است، راه چابکسر- جنگسراست که از سرولات می گذرد و شما بعد از عبور از این جاده قطعا مجاب خواهید شد تا بار دیگر عبور از آن را تجربه نمایید.

روستای جنگسرا

آب و هوای روستای جنگسرا

این روستا در جنوب غربی دریاچه خزر و در جنوبی ترین نقطه چابکسر قرار گرفته است. هم چنین از شمال به خزر، از جنوب به کوه های البرز، از غرب به روستای سرولات و از شرق به جنگل های رامسر منتهی می شود. آب و هوای این روستا به دلیل کوهستانی بودن معتدل و خنک است. تابستان این منطقه معمولا نسبت به مناطق دیگر شمال از گرما و شرجی بودن کمتری برخوردار است و در زمستان داراری آب و هوایی سرد و گاها برفی است. این ناحیه به دلیل جنگل های اطراف و دارا بودن پوشش گیاهی انبوه در روز های خنک تابستان هوایی مطبوع دارد.

بهترین زمان سفر به روستای جنگسرا

جنگسرا که به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری چابکسر شناخته می شود، به دلیل نزدیکی با این شهر تنها در مواقعی از سال مناسب سفر است که جمعیت کمتری روانه آن می شوند. در تابستان و در روز های تعطیل سال به دلیل حجم بالای گردشگر زمان هایی مناسب برای دیدن این مناطق نیست. از لحاظ جمعیت بهترین زمان سفر برای شما اواسط پاییز می باشد. ولی از نظر آب و هوایی بهترین زمان برای سفر به جنگسرا تابستان و بهار است چرا که هم مناظر دیدنی اند و هم هوا در بهترین حالت خود قرار دارد. البته باید گفت که در پاییز و زمستان نیز می توانید مناظر زیبایی را تماشا کنید.

بهترین زمان سفر به روستای جنگسرا

سوغات روستای جنگسرا

قطعا یکی از مواردی که در هر سفری برای همه مهم می باشد، خریدن سوغات برای خود یا دوستان و خانواده بوده و این روستا از این قاعده مستثنی نیست. همان طور که گفته شد از آن جا که شغل اکثر مردم جنگسرا کشاورزی و دامداری است، می توانید محصولاتی مثل چای و مرکبات را از آن ها خریداری کرده که هم اصل بوده و هم کمکی به رونق و کسب درآمد مردم آن جا کرده باشید. مردم این روستا بسیار مهمان نواز بوده و شما می توانید لحظات خوبی را در کنار آن ها سپری نمایید و هر چیزی که نیاز دارید از آن ها تهیه کنید. لازم به ذکر است علاوه بر محصولات گفته شده شما هم چنین می توانید کرم ابریشم که از تولیدات مهم دیگر مردم این روستاست را نیز خریداری کنید. مردم جنگسرا تاکنون با فروش محصولات خود به گردشگران توانسته اند یک منبع درآمد خوب برای خود داشته باشند لذا اگر شما نیز در سفرتان به این منطقه از آن ها خرید کنید قطعا هم محصولات اصل و با کیفیت نصیبتان می شود و هم به این امر کمک کرده اید.

جاده سرولات

جاده ی چابکسر-سرولات-جنگسرا به عنوان یکی از زیبا ترین جاده های این منطقه و استان گیلان شناخته می شود. جاده سرولات به دلیل داشتن پوشش گیاهی سرسبز و انبوه خود و فراز و فرود هایش در بین گردشگران بسیار معروف است به طوری که تمامی کسانی که برای دیدن روستای سرولات اقدام کرده اند را به خود جذب می کند. از روستای سرولات تا روستای جنگسرا تنها 3 کیلومتر فاصله است که همین باعث شده تا اکثر کسانی که به چابکسر سفر می کنند برای دیدن این دو روستا نیز اقدام نمایند. شما می توانید بعد از دیدن جاذبه های جنگسرا برای دیدن دیدنی های سرولات نیز اقدام کنید. یکی از این جاذبه ها رستوران خاورخانم است که به عنوان یکی از دیدنی های روستا غذا های خوش طعم محلی همانند کباب ترش و باقالی قاتوق و غذاهای ایرانی دیگر را سرو می کند. جاده رویایی سرولات شما را به این دو روستا متصل می کند.

روستای جنگسرا کجاست و مسیر دسترسی

همان طور که گفته شد این روستا در استان گیلان و از توابع رودسر می باشد و در قسمت جنوبی چابکسر قرار گرفته است. برای رفتن به جنگسرا کافیست وارد گیلان شده و به طرف جاده زیبای سرولات بروید. این جاده را به سمت روستای سرولات دنبال کنید و تا رسیدن به مقصد در همین مسیر بمانید. اگر از تهران بخواهید به جنگسرا برسید یک مسیر 5 ساعته پیش روی شماست. برای این منظور بعد از ورود به آزادراه تهران-شمال، به طرف جاده چالوس رفته و سپس خود را به جاده ساحلی سیاهکلرود-مازندران برسانید و تا رسیدن به مقصد راهتان را در همین جاده ادامه دهید. این مسیر 239 کیلومتر بوده و از مسیر قزوین-رشت که 310 کیلومتر است نزدیک تر به مقصد می باشد.

آدرس روستای جنگسر: گیلان، شهرستان رودسر، شهر چابکسر، روستای جنگسر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.