روستای اهلم، یکی از روستاهای توابع بخش مرکزی شهرستان محمود آباد استان مازندران می باشد. جنگل اهلم و همچنین دریاچه اهلم، جزو دیدنی های این روستای سرسبز و زیبا هستند و این روستا هرساله سیل عظیمی از بازدید کنندگان را در خود جمع می کند. جنگل های اهلم که در نزدیکی روستای اهلم واقع شده اند، یکی از جاذبه های طبیعی و گردشگری منطقه اهلم به شمار می روند.روستای اهلم دارای طبیعتی بکر و مردمانی بسیار مهمان دوست هستند و همیشه سعی دارند تا بهترین امکانات را برای مهمانان خود فراهم نمایند. اگر علاقمند به کسب اطلاعات درباره این روستای دلپذیر و جنگل اهلم هستید، ادامه این مقاله را از دست ندهید و با لوکس ویلا همراه باشید.

معرفی روستای اهلم محمود آباد

روستای اهلم که یکی از روستاهای خوش آب و هوا و مطبوع استان مازندران می باشد، در مسیر جاده محمود آباد به نور واقع شده است و از مرکز شهر محمود آباد حدود یازده کیلومتر فاصله دارد. روستای اهلم در بین روستا های محمود آباد، دارای کهن ترین تاریخچه و پیشینه می باشد و از قدیمی ترین روستا های محمود آباد به شمار می رود.

روستای اهلم از لحاظ موقعیت جغرافیایی در 36 درجه و 35 دقیقه شمالی و 52 درجه و 13 دقیقه شرقی قرار گرفته است و این روستا در دهستان اهلم رستاق شمالی واقع شده است.

روستای اهلم دارای 4 آب بندان می باشد که در محدوده روستای اهلم قرار دارد و یکی از آنها در کنار روستا و دیگری در داخل جنگل اهلم واقع شده است و دارای ظرفیت مناسبی برای توسعه گردگشری منطقه به شمار می روند، منبع اصلی تغذیه آب بندان های روستای اهلم، رودخانه هراز و بارش باران و زهکشی می باشد.

روستای اهلم یک روستا با امکانات کامل و متداولی همچون انواع فروشگاه های مواد غذایی می باشد و دارای دو مسجد است.

همچنین مسافران و گردشگران می توانند ضمن بازدید از این روستای بکر و سرسبز، خانه های روستایی را جهت اقامت برگزینند، چراکه از 600 خانه روستایی ساخته شده در این روستا، تعداد 100 تای آن برای اجاره به توریست ها و گردشگران تعبیه شده است و صاحبان این خانه ها، آنها با امکانات کامل و نظافت بسیار عالی و قیمت مقرون به صرفه برای اقامت مسافران تعبیه کرده اند.

جالب است بدانید که نام دیگر این روستا اهلِم می باشد، اما به دلیل رایج بودن آن به نام اهلَم در بین گردشگران، از همین نام برای تلفظ این روستا استفاده می شود، همجنین نام های قدیمی روستای اهلم کنونی، الهم و عین الهم بوده است.

روستای اهلم در زمان های قدیم و در طول جنگ با مرعیشان به دست تیمور گورکانی ویران شد و اهلم کنونی با جاذبه های طبیعی بکر و زیبایی که دارد، به یکی از جاهای دیدنی محمودآباد و یک مقصد محبوب توریستی استان مازندران تبدیل شده است.

جمعیت روستای اهلم در سال 1385 طبق سرشماری مرکز آمار معادل 1546 نفر و 419 خانواده بوده است که از این جمعیت جنسیت تعداد 750 نفر از آنها مونث و 796 نفر مذکر بوده اند.البته در سرشماری بعدی که در سال 1395 صورت گرفت، جمعیت این روستا برابر با 1579 نفر اعلام شد که رشد آنچنانی نداشته است.

روستای اهلم

جنگل اهلم

یکی از مکان های دیدنی و جاذبه های بکر گردشگری روستای اهلم محمود آباد که هرساله تعداد زیادی گردگشر به خود جذب می کند، جنگل اهم می باشد که دارای منظره ای بکر و چشم نواز و حیرت آور است. جنگل اهلم برای افرادی که عاشق طبیعت هستند و از اطراق کردن در طبیعت و پیاده روی در لابه لای درختان سر به فلک کشیده جنگل لذت می برند گزینه و انتخاب بسیار مناسبی می باشد.

جنگل اهلم دارای چشم انداز های منحصر به فرد و بکر و همچنین یک محیط آرام و دنج جنگلی می باشد. همچنین این جنگل با طبیعت دل انگیزی که دارد، یک مکان مناسب برای ثبت خاطرات به یاد ماندنی می باشد.

پوشش گیاهی جنگل اهلم

همانطور که می دانید، از آنجا که در خطه شمال کشور جنگل های گوناگون و وسیعی وجود دارد، در نتیجه تنوع و پوشش گیاهی در این منطقه بسیار بالاست. جنگل اهلم که یکی از این جنگل هاست، دارای تنوع گیاهی بسیار بالایی می باشد.

درختان موجود در این جنگل سرسبز شامل درختان ممرز، بلوط، زبان گنجشک، انجیلی، توسکا، افرا، شیر دار، گردو، نارون، راش، ولیک، کرات، لرگ، ازار و آل می باشند. همچنین گیاهان موجود در جنگل اهلم شامل گیاهان تلی، تمشک، پلم، گزنا، چماز، سرخاب، اوجی، واش و شالدم می باشند.

علت این که جنگل اهلم یک منطقه توریستی پر طرفدار و یکی از مناطق ارزشمند از نظر زیستی می باشد، تنوع گیاهی بسیار بالا و خاص این منطقه می باشد که این منطقه را به یکی از مناطق بکر و ارزشمند توریستی تبدیل کرده است.

دریاچه روستای اهلم

دریاچه اهلم نیز که در نزدیکی منطقه آزادمون در مجاورت روستای اهلم قرار دارد، یک مکان دلنشین و زیبا و آرام است که شما عزیزان می توانید چند ساعتی را به دور از شلوغی و هیاهم در این مکان دنج و آرام، اطراق نمایید. دریاچه روستای اهلم، در مجاورت با جنگل ها و مناطق سرسبز اطرافش قرار گرفته و منظره بسیار زیبایی را خلق کرده است.

جاذبه های دیدنی و گردشگری اطراف روستای اهلم

در اطراف روستای اهلم، جاذبه های دیدنی بسیاری از جمله جنگل ها و دریاچه ها و آبشار های بکری وجود دارند که در کنار بازدید از روستای اهلم و جنگل و دریاچه اهلم، می توانید از آنها نیز دیدن نمایید و لحظات خوشی را رقم بزنید.

جنگل روستای بونده ( جنگل بونده محمود آباد)

جنگل روستای بونده محمود آباد که در فاصله بسیار کمی از دریاچه اهلم واقع شده است، دارای مساحتی حدود 800 هکتار است. جنگل بونده محمودآباد در روستای بونده که یکی از روستاهای مرکزی محمود آباد به شمار می رود، قرار گرفته است.

جنگل بونده دارای پوشش گیاهی خاص و بالایی است که انواع گیاهان آن عبارتند از واس، اوجی، تمشک، سرخاب، شالدم، تلی، چماز و پلم. همچنین جنگل بونده دارای درختانی با گونه های گیاهی بسیار متنوع می باشد و در این جنگل درختانی مانند افرا، بلوط، ممرز، توسکا، شیردار، زبان گنجشک، گردو، نارون، انجیلی، ولیک، راش، کرات، آزاد و لرگ یافت می شوند.

جنگل بونده

پارک جنگلی تشبندان

در فاصله حدود 18 کیلومتری از روستای اهلم، یعنی مسافتی 20 دقیقه ای با ماشین، پارک جنگلی تشبندان قرار گرفته است. تشیبندان نام یک روستا در بخش مرکزی شهرستان محمود آباد در استان مازندران می باشد.

جنگل تشبندان محمود آباد در بخش شرقی جاده آمل به سمت محمود آباد قرار گرفته است و پارک جنگلی تشبندان نیز در همین منطقه واقع شده است. درختانی مانند درختانی مثل ممرز، افرا، گردو، راش، آل، نارون، انجیل، زبان گنجشک، بلوط، شیردار، توسکا، ولیک، لرگ در این جنگل وجود دارند و گونه های گیاهی آن را تشکیل می دهند.
آدرس پارک جنگلی تشبندان: محمودآباد، جاده آمل نرسیده به کلوده ، با فاصله ده کیلومتر از مرکز شهر

پارک جنگلی تشبندان

دشت ناز

دشت ناز یکی دیگر از جاذبه های بکر و دیدنی اطراف روستای اهلم می باشد که در فاصله 36 دقیقه ای از روستای اهلم واقع شده است. دشت ناز دارای طبیعتی بکر و ناب می باشد و دیدن آن هر انسانی را به وجد می آورد. اگر به روستای اهلم سفر کردید، حتما به دشت ناز نیز سر بزنید و خاطرات هیجان انگیزی را در آن ثبت نمایید.

روستای اهلم کجاست و مسیر دسترسی به آن

روستای اهلم در مسیر جاده محمود آباد به نور واقع شده است و با مرکز شهر محمود آباد حدود 11 کیلومتر فاصله دارد. برای رسیدن به روستای اهلم محمود آباد می بایست به فرعی بعد از امام زاده فضل که در ابتدای خروجی شهر محمود آباد و در مسیر نور به محمود آباد واقع شده است وارد شوید و این مسیر را به صورت مستقیم ادامه دهید. بعد از طی کردن حدود دو کیلومتر در مسیر جاده فرعی این مسیر، به روستای اهلم خواهید رسید.
آدرس روستای اهلم: استان مازندران، شهرستان محمودآباد، بخش مرکزی، دهستان اهلمرستاق شمالی، روستای اهلم

اجاره روزانه آپارتمان در محمود آباد

اگر به روستای اهلم سفر کردید و قصد اقامت در اطراف این روستا و شهرستان محمود آباد را داشتید و قصد داشتید که با کمترین هزینه بهترین انتخاب را برای اقامت خود داشته باشید، پیشنهاد لوکس ویلا به شما اجاره روزانه آپارتمان در محمودآباد است.

با اجاره روزانه یک آپارتمان در محمود آباد، می توانید با پرداخت هزینه ای کم از یک اقامت بی نظیر لذت ببرید و مکان بسیار مناسبی را برای استراحت و اقامت خود انتخاب نمایید و خاطرات خوشی را از این سفر به یاد ماندنی در ذهنتان ثبت نمایید و خستگی راه را با استراحت در یک مکان آرام از تنتان بیرون کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.