استان مازندران به عنوان یکی از استان های پر بازدید و توریست پذیر شمال کشور بوده و همواره بین مردم از محبوبیت خاصی برخوردار است. یکی از شهر های معروف این استان فریدون کنار می باشد که با داشتن مناظر زیبا در اطراف خود از نقاط گردشگری مازندران محسوب می شود. روستای ازباران از توابع این شهر و موضوع مقاله ما می باشد تا بتوانید با این منطقه دیدنی بیشتر آشنا شوید.

درباره روستای ازباران

این روستا با آب بندان های خود به شهرت رسیده و محبوبیت یافته است. ازباران علاوه بر این تالاب ها دارای جنگل های انبوه با درختان سر به فلک کشیده زیادی می باشد. وجود قو های آواز خوان نیز باعث جذابیت بیشتر آن شده. لازم به ذکر است قدمت این روستا به چند قرن پیش بر می گردد و محل قرار گیری آن در جنوب فریدون کنار و شمال آمل می باشد. جمعیت مردم این ناحیه بالغ بر 2377 نفر بوده که اکثر خانواده ها به کشاورزی و دامپروری مشغول هستند. همان طور که برنج فریدون کنار در کشور شهرت دارد، در این روستا نیز محصول اصلی کشاورزی برنج است. از بهترین انواع برنج این روستا می توان به برنج طارم و دم سیاه اشاره کرد. شما با سفر به روستای ازباران می توانید بهترین برنج را از کشاورزان تهیه کنید.

روستای ازباران کجاست و مسیر دسترسی ازباران در فاصله تقریبا هشت کیلومتری فریدون کنار بوده که چیزی در حدود 13 دقیقه برای رسیدن به آن زمان نیاز دارید. اگر می خواهید به این روستا بروید باید از این شهر به قسمت غرب بروید. بعد از وارد شدن به خیابان پاسداران به سوی بلوار بسیج رفته و کمی بعد از رایانه نیکان در سمت راست خود بگذرید. از سمت کنار گذر فریدون کنار ادامه دهید و از جاده آمل-فریدون کنار به طرف بنه کنار رفته وبه طرف مقصد خود ادامه دهید. لازم به ذکر است که مسیر رسیدن به ازباران آسفالت بوده و شرایط نسبتا خوبی دارد

آب و هوای روستای ازباران

ازباران با فاصله کمی از فریدون کنار قرار گرفته و آب و هوایش مشابه با آن می باشد. شرایط آب و هوایی در این منطقه معتدل خزری بوده و به دلیل نزدیکی به دریا دارای رطوبت بالاییست. زمین های کشاورزی و شالیزار ها با بارش فراوان باران در اکثر مواقع سال، سیراب بوده و سرسبزی این مناطق نیز به همین دلیل است. این ناحیه به عنوان یکی از خوش آب و هوا ترین روستا ها در مازندران شناخته می شود و همین عامل باعث شده مسافران زیادی برای دیدن این شهر و جاهای دیدنی فریدون کنار اقدام نمایند. در زمستان هوای ازباران سرد بوده و در تابستان بسیار شرجی، هم چنین بهار و پاییز نیز هوا معتدل می باشد ولی رطوبت بسیار بالاست.

زمان مناسب برای سفر به روستای ازباران

اگر قصد سفر به این منطقه را دارید، بهتر است زمانی را انتخاب کنید که برایتان مناسب تر است. بدین منظور اگر سرما و زیبایی های سپیدی برف را در مناظر ترجیح می دهید می توانید در اواخر پاییز و زمستان به روستای ازباران سفر نمایید. اگر قصد دارید در تعطیلات برای شنا کردن در دریاچه خزر به این ناحیه برویدف بهتر است تابستان را انتخاب کنید. ولی فراموش نکنید در تابستان تجمع و تعدا بالای مسافران ممکن است برایتان آزار دهنده باشد. بهترین زمان مناسب برای سفر به روستای ازباران اواسط بهار و اوایل پاییز است. در این مواقع از سال هم می توانید زیبایی های محیط را تماشا کنید و هم از آب و هوای مناسب تر بهره ببرید. لازم به ذکر است که در پاییز می توانید شاهد پرندگان مهاجر که به این سمت می آیند و تعداد آن ها به هزاران عدد می رسد نیز باشید.

آب بندان های روستای ازباران

همان طور که گفته شد یکی از دلایل متمایز کننده این روستا وجود آب بندان های آن می باشد که در واقع یکی از جاذبه های ازباران نیز به شمار می رود. در این منطقه هفت تالاب وجود دارد و بعضی از آن ها به قدری بزرگ بوده که می توان گفت دو آب بند مستقل هستند. از مهم ترین آب بندان های این ناحیه می توان به دشت آب بندان، بیشار آب بندان و تالاب بیشه اشاره کرد. این تالاب ها در فصل مهاجرت پرندگان پر از قو های مهاجر می شوند که زیبایی این آب بندان ها را بیش از پیش می کنند. شایان ذکر است این تالاب ها علاه بر زیبایی مزیت هایی دارند که پرورش ماهی و تامین آب کشاورزی از جمله آن هاست.

پالی لِم ازباران

یکی از نقطه هایی که در روستای ازباران میزبان پرندگان مهاجر می باشد، پالی لم است که وسعت آن به 33 هکتار می رسد. این ناحیه علاوه بر این مورد در تابستان برای کشت برنج استفاده می شود و هم چنین به عنوان یکی از جاذبه های گرشگری ازباران نیز شناخته می گردد. هم چنین شما در این منطقه می توانید در اطراف پالی لم درختان سر به فلک کشیده زیادی را ببینید که زیبایی ازباران را چند برابر کرده اند. پرندگان مختلفی به پالی لم مهاجرت می کنند که می توان به مرغابی وحشی، چهارتایی، قو، چنگر و درنای سیبری اشاره کرد. متاسفانه این پرندگان توسط عده ی زیادی از مردم شکار شده و تعداد آن ها در زمان برگشت کمتر از وقتی است که به این منطقه آمده بودند. درنای سیبری جزو پرندگان نادر است و از سیبری روسیه به سمت تالاب فریدون کنار کوچ می کند که در مدت 30 تا 40 روزه ی ماندنش در این منطقه به دلیل شکار بی رویه تعداد اندکی از آن ها می توانند به کوچ ادامه دهند. از جمله مناطق دیگری که به عنوان میزبان پرندگان می توان اشاره کرد، دامگاه پرندگان فریدونکنار با وسعت 5400 هکتار در جنوب این شهر بوده که ارتفاع آن 23 کیلومتر از سطح دریا پایین تر می باشد.

پالی لم روستای ازباران

وسایل مورد نیاز برای سفر به ازباران فریدون کنار

اگر قصد سفر به مازندران و تماشای جاذبه های دیدنی فریدون کنار را دارید، بهتر است قبل از حرکت لوازم مورد نیاز برای سفر به مقصدتان را تهیه کنید تا زمانی که به مکان مورد نظر رسیدید دچار مشکل نشوید. روستای ازباران به دلیل نزدیکی با مرکز فریدون کنار دارای امکانات مناسبی بوده که می توان به خانه بهداشت، برق، آب، بانک، مسجد، گاز، تلفن و اینترنت اشاره نمود. فاصله این روستا تا فریدون کنار در حدود 13 دقیقه می باشد. شاید این نقطه جغرافیایی یکی از موارد نادری باشد که اگر چیزی را فراموش کنید می توانید به راحتی دوباره آن را تهیه نمایید.

کمپینگ در اطراف روستای ازباران

اگر روستای ازباران را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کردید و می خواهید برای دیدن دیگر مناطق دیدنی فریدون کنار نیز اقدام نمایید، باید مکانی مناسب را برای ماندن خود برگزینید. کمپینگ در این منطقه و در فصلی مناسب برای کمپ، یکی از گزینه های موجود برای شماست تا بتوانید هر چند روزی را که خواستید در این ناحیه بمانید. برای این منظور سعی کنید وسایل مورد نیاز و ضروری مثل کیسه خواب، چادر مسافرتی، چتر، چکمه های بلند ضد آب و بارانی با خود بردارید. هم چنین به همراه داشتن کرم ضد آفتاب و عینک دودی در تابستان توصیه می شود.

آدرس روستای ازباران فریدون کنار: مازندران، بابلسر، فریدونکنار، دهستان امامزاده عبدالله، روستای ازباران

روستای ازباران کجاست و مسیر دسترسی

ازباران در فاصله تقریبا هشت کیلومتری فریدون کنار بوده و چیزی در حدود 13 دقیقه برای رسیدن به آن زمان نیاز دارید. اگر می خواهید به این روستا بروید باید از این شهر به قسمت غرب رفته. بعد از وارد شدن به خیابان پاسداران به سوی بلوار بسیج برانید و کمی بعد از رایانه نیکان در سمت راست خود عبور کنید. از سمت کنار گذر فریدون کنار ادامه دهید و از جاده آمل-فریدون کنار به طرف بنه کنار رفته و سپس به طرف مقصد خود ادامه دهید. لازم به ذکر است که مسیر رسیدن به ازباران آسفالت بوده و شرایط نسبتا خوبی دارد.

اجاره ویلا و سوئیت در فریدونکنار

اقامت یک مساله مهم برای کسانی است که قصد سفر به یک منطقه توریستی را دارند چرا که این مناطق معمولا دارای جاهای دیدنی و مناطق گردشگری فراوانی بوده و تماشای آن ها می تواند تجربه یک سفر خوب و لذت بخش را برایتان بسازد. اگر خواستار رفتن به این شهر و بازدید از روستای ازباران را دارید می توانید با اجاره ویلا در فریدونکنار برای اقامت خود در این منطقه برنامه ریزی کنید. بدین منظور می توانید به سایت لوکس ویلا رفته و اقامتگاه مورد نظر خود را رزرو نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.