دهستان سارال

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

دهستان سارال یکی از زیباترین و چشمنوازترین جاذبه های دیدنی دیواندره است که از طبیعتی خارق العاده برخوردار می باشد و توجه بسیاری از گردشگران و طبیعت گردان را به خود جلب نموده است. دیواندره از زیباترین شهرهای غربی ایران است که در میان استان کردستان جای گرفته و به واسطه جاذبه های گردشگری متنوعی که در آن وجود دارند، مورد توجه گردشگران زیادی قرار گرفته است. اگر برای تعطیلات و مسافرت خود به دنبال مقصدی هستیم تا بتوانیم از زندگی شهر و تمام دغدغه ها و مشغله ها برای مدتی دور شویم، طبیعت زیبای دیواندره می تواند گزینه مناسبی برای ما محسوب گردد؛ چرا که انواع جاذبه های دیدنی و گردشگری در میان طبیعت این شهر جای گرفته اند. در ادامه این مطلب با لوکس ویلا همراه باشید تا با دهستان سارال که از معروف ترین و پرطرفدارترین جاذبه های دیدنی و گردشگری دیواندره به حساب می آید، آشنا شویم.

دهستان سارال کجاست و مسیر دسترسی

دهستان سارال از جمله زیباترین و بکرترین مناطق دیدنی و گردشگری دیواندره است که از توابع این شهرستان به جساب آمده و گردشگران و طبیعت گردان زیادی را به سمت خود جذب می کند. اگر شما هم قصد عزیمت به این جاذبه زیبا و خارق العاده را دارید و از تهران می خواهید مسیر دسترسی به دهستان سارال را پیش بگیرید، بایستی ابتدا مسیر خود را از آزادراه ساوه – همدان آغاز نموده و در این مسیر به حرمت خود ادامه دهید. در ادامه به بیجار خواهید رسید که بایستی این شهر را هم پشت سر گذاشته و به سمت دیواندره حرکت نمایید و سپس به سمت دهستان سارال بروید.

نکته ای بایستی برای رفتن به این منطقه در نظر داشته باشید، مسیر نسبتا دشوار و نامناسب این منطقه است که جاده آن آسفالت نبوده و رانندگی کمی در آن دشوار می باشد. اما وجود زیبایی هایی همچون درختان بلند قامت و تنومند، دشت های سرسبز، کوه های پر صلابت، گل و گیاهان رنگارنگ در دو طرف وجود دارند، بر زیبایی و جذابیت مسیر می افزاید.

آدرس دهستان سارال: استان کردستان، شهرستان دیواندره

دهستان سارال

آشنایی با دهستان سارال

دیواندره شهری پر از جاذبه های طبیعی در میان استان کردستان است که به واسطه ارتفاعات و مناطق کوهستانی که در آن وجود دارند، انواع جاذبه های دیدنی و گردشگری در میان طبیعت آن قرار دارند که از بهترین جاذبه های گردشگری برای طبیعت گردان محسوب می شوند. دهکده سارال که جزء توابع این شهر می باشد، اما از بهترین و پطرفدارترین جاهای دیدنی دیواندره است که از دشتی وسیع و سرسبز برخوردار بوده که در فصل های بهار و تابستان همچون نگینی سرسبز در میان طبیعت این شهر می درخشد.

گردش در میان جاذبه های طبیعی یکی از بهترین نوع گردش و تفریحاتی به شمار می آید که می تواند ما را از زندگی یکنواخت و روزمره که دغدغه ها و مشغله هایی در آن وجود دارد، دور کند و آرامش و حس و حال خوب را برای ما به ارمغان بیاورد. زمانی که وارد طبیعت این منطقه می شوید و شروع به قدم زدن و استراحت در طبیعت دهستان سارال می کنید، حس و حالی پر از شور و شعف را برای شما به ارمغان آورده و از تمام دغدغه ها دور خواهید شد و تمام خستگی های کاری و زندگی که برای مدت های طولانی در شما رخنه کرده بود را از شما دور می کند.

مردم دهستان سارال

دهستان سارال که با نام دهکده سارال نیز شناخته می شود، دهستانی از توابع دیواندره است که جزء مناطق مسکونی به حساب آمده و بر اساس آخرین سرشماری که در سال 1385 در آن انجام گردید، جمعیت این منطقه 6.869 نفر و معادل 1.336 خانوار گزارش شد. اغلب اهالی این منطقه در شغل دامداری مشغول به فعالیت بوده و از این طریق امرار معاش می کنند. اهالی این منطقه با زبان و گویش کردی سورانی و با لهجه ای مخصوص به خود صبحت می کنند.

مردمان منطقه سارال نیز همانند بسیاری دیگر از مناطق ایران، دارای آداب و رسوم و فرهنگ مخصوص به خود بوده که می توان به لباس محلی و سنتی آن ها اشاره نمود. جالب است بدانید، پوشش سنتی مردمان این منطقه با دیگر مناطق کردنشین کشور متفاوت بوده و این مورد نیز می تواند وجه تمایز مردمان سارال کردستان با دیگر شهرهای اطراف خود باشد.

دهستان سارال

ویژگی های طبیعت سارال

منطقه سارال که از جاهای دیدنی کردستان به شمار می رود، به قدری زیباست که اگر در طبیعت آن قرار داشته باشید و به هر سوی اطراف خود بنگرید، هیچ چیزی به غیر از زیبایی و سرسبزی به چشمتان نمی خورد. دهستان سارال از طبیعتی کوهستانی برخوردار بوده و ارتفاعات و کوه های متعددی طبیعت آن را پوشانده اند و طبیعت سارال به گونه ای است که کوه های بلند قامت، طبیعت آن را احاطه کرده اند. حتی منبع سرچشمه رودخانه قزل اوزن در این منطقه بوده و همین موضوع بر زیبایی و جذابیت آن افزوده است.

آب و هوای طبیعت سارال به دلیل موقعیت جغرافیایی آن، سرد و کوهستانی می باشد. دهستان سارال از شرق به دهستان حسین آباد، از غرب به دهستان خورخوره و از جنوب به دهستان کلاترزان محدود می گردد. خانه های روستایی مختلفی در میان طبیعت این دهستان وجود دارند که تمام آن ها با استفاده از مصالح بومی ساخته شده اند و جلوه خاصی را برای این منطقه پدید آورده اند.

دشت هایی مملو از گل های رنگارنگ که پوشیده از مخملی سبز رنگ و مزین به گل های رنگارنگ می باشند، در این جاذبه وجود داشته و هنگامی که در این دشت ها شروع به قدم زدن می کنید، در فصل های بهار نسیم های خنکی صورت شما را نوازش می کنند و رایحه خوش گل های زیبا را به مشام شما می رسانند. دشت های دهکده سارال پوشیده از گل ها و گیاهان دارویی نظیر خوژه، ریواس، پیچک، تورشکه و هفت توقه می باشند که وجود هر یک از این گیاهان در میان دشت های وسیع، علاوه بر زیبایی، خاصیت دارویی داشته و گردشگران می توانند از آن ها بچینند.

اما نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که در چیدن گیاهان دقت داشته باشید تا آسیبی به ریشه اصلی آن ها وارد نشود. جذابیت و زیبایی این طبیعت در فصل های بهار و تابستان به اوج خود می رسد و اگر به سراغ آن بروید، هیچ چیزی به غیر از زیبایی در آن نخواهید دید و به سختی می توانید ای طبیعت را ترک کنید. دهکده سارال را می توان طبیعتی بسیار زیبا در میان جاهای دیدنی دیواندره تلقی نمود که ترکیبی از کوه ها، دشت ها، آسمان آبی، گیاهان سرسبز و گل های رنگارنگ بوده که با کنار هم قرار گرفتن آن ها چنین طبیعت زیبا و خارق العاده ای پدید آمده است.

رودخانه زلال و زیبای قزل اوزن از محدوده نزدیک آبادی قره غیبی از دهکده سارال عبور می کند و سپس در ادامه مسیر خود وارد دهستان قره توره و نجف آباد شهرستان بیجار می گردد که این اراضی را در مسیر خود آبیاری می کند. در واقع طبیعت دهکده سارال را می توان یکی از بکرترین و زیباترین جاذبه های طبیعی در استان کردستان به شمار آورد؛ چرا که تمام زیبایی آن ها طبیعی و خدادادی می باشند و به همین خاطر است که بایستی خیلی از آن مراقبت نمود. این منطقه حدود 30 درصد از کل مساحت دیواندره استان کردستان را از آن خود نموده و دارای دشت های وسیع و پهناوری می باشد.

اگر از زیبایی های بی حد و حصر دهستان سارال که بگذریم، به یکی دیگر از ویژگی های مهم آن خواهیم رسید که مربوط به پرورش افراد سرشناس و نامداری می باشد که از افتخارات آن محسوب می گردد. منطقه سارال که خود یکی از زیباترین جاذبه های دیدنی دیواندره به شمار می آید، انواع جاذبه های دیدنی مختلفی را به غیر از طبیعت خارق العاده اش در خود جای داده که می توان به قلعه های افراسیاب در روستای افراسیاب اشاره نمود.

دهستان سارال از جاهای دیدنی دیواندره

کوه های منطقه سارال

کوه های متعددی در اطراف طبیعت سارال وجود دارند که هر کدام از آن ها دارای زیبایی های ویژه خود بوده که شامل کوه های قه لاریانه، زه ردوان، مره ده ر، زیراوای، که ل کوژ، شیرکوژ، چاروه سوار، شیخ لطیف، کلاوره ش، رده سپی، ته وریزخاتون، به رده رهش و قزلبلاغ می شوند. این کوه ها حتی تا اواخر فصل بهار پوشیده از برف می باشند و هر چه به تابستان نزدیک تر می شود، برف روی قله ها آب شده و طراوت و سرسبزی و شادابی را برای طبیعت این منطقه به ارمغان می آورند. این کوه های مختلف از بهترین مناطق برای کوهنوردانی است که این ورزش را به صورت حرفه ای دنبال می کنند و در سرتاسر کشور به دنبال مناطق کوهستانی هستند تا بتوانند فتح قله های متعددی را در کارنامه خود ثبت کنند.

لذت چیدن گیاهان دارویی در طبیعت سارال

ارتفاعات و کوه های سارال را می توان بهترین محل رشد و رویش گیاهان دارویی، خوراکی و گل های وحشی دانست که از تنوع بالایی برخوردار بوده و در صورتی که بخواهید از انواع گیاهان این منطقه که دارای خواص دارویی می باشند تهیه نمایید، بایستی به مراتع و ارتفاعات سارال مراجعه کنید و حتما این نکته را در نظر داشته باشید که هنگام چیدن گیاهان، مراقب ریشه اصلی آن ها باشید تا آسیبی بدان ها وارد نگردد.

دهستان سارال از دیدنی های دیواندره

پوشش جانوری دهستان سارال

از آنجایی که طبیعت دهستان سارال طبیعتی بکر محسوب می گردد، انتظار حضور جانوران مختلفی در آن می رود. حیواناتی همچون آهو، گوزن و اسب از جمله حیواناتی هستند که در این طبیعت حضور داشته و پوشش جانوری این منطقه را تشکیل می دهند. اگر به بازدید از انواع جاذبه های دیدنی همچون دشت های سرسبز و وسیع علاقه مند هستید، پارک لاله سنندج می تواند انتخاب مناسبی برای شما محسوب شود. این پارک با انواع امکانات رفاهی در شهر سنندج واقع شده است.

بهترین زمان سفر به دهستان سارال

دهستان سارال را می توان به عنوان یکی از زیباترین، بهترین و شگفت انگیزترین جاذبه های طبیعی دیواندره به حساب آورد که از طبیعتی خارق العاده برخوردار می باشد. همانطور که می دانیم، دهکده سارال از طبیعتی کوهستانی بهره برده و همین موضوع سبب گردیده آب هوایی دل انگیز را برای بهار و تابستان های سارال و هوایی سرد و کوهستانی را برای پاییز و زمستان های این منطقه پدید آورد که بر همین اساس اغلب گردشگران فصل های بهار و تابستان را برای سفر خود به این منطقه انتخاب می کنند. بهار و تابستان های سارال بسیار دلفریب بوده و آب و هوایی معتدل و مطلوب در آن جریان دارد.

علاوه بر آب و هوای مطلوب و دل انگیز، زیبایی بی نظیری در طبیعت آن وجود دارد که به هر سوی آن نگاه کنید، سرسبزی و طراوت جریان دارد. در مقابل هم زمستان هایی بسیار سرد و همراه با بارندگی و برف برای این منطقه وجود دارد. پس اگر برای طبیعت گردی و لذت بردن از گردش و استراحت در میان طبیعت سارال به دنبال بهترین زمانی هستید تا به آن سفر کنید و از طبیعت بی نظیر آن بهره مند گردید، بهتر است فصل های بهار و تابستان را برای سفر خود به دهستان سارال انتخاب نمایید.

اقامت در طبیعت سارال

طبیعت دهستان سارال به قدری زیبا و دلفریب است که هر گردشگری به آن سفر کند، نمی تواند تنها برای یک مدت کوتاه در آن بماند و طبیعت زیبای سارال را ترک کند. بسیاری از طبیعت گردانی که به این طبیعت سفر می کنند، معمولا یک شب را به اقامت و کمپینگ در سارال می پردازند. خوشبختانه طبیعت سارال به گونه ایست که می توان با رعایت نکات لازم و همراه داشتن لوازم ضروری، به کمپینگ و چادر زدن در طبیعت سارال پرداخت.

در صورتی که قصد کمپینگ در طبیعت دهکده سارال را داشته باشید، هنگامی که روز به پایان می رسد و تدارکات لازم برای چادر زدن را آماده کنید، تمام طبیعت در آرامش و سکوتی لذت بخش غرق می شود و می توانید با دراز کشیدن زیر آسمان پر ستاره بالای سرتان، نهایت لذت را تجربه کنید و یکی از بهترین خاطرات سفر را برای خود و همراهانتان رقم بزنید.

دهستان سارال

راهنما سایت

آدرس

استان کردستان، شهرستان دیواندره، بخش سارال، دهستان سارال، روستای هزار کانیان

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه