محتوا نمایش

دریاچه نئور اردبیل دریاچه ای زیبا در میان طبیعت اردبیل است که طبیعتی بکر و چشمنواز را پدید آورده و گردشگران زیادی را برای گردش و تفریح به سمت خود جذب می کند. دریاچه ها، آبشارها، چشمه ها و رودخانه ها از بهترین جاذبه های طبیعی محسوب می شوند که به خصوص در تابستان ها بیشترین گردشگر را به سمت خود جذب کرده و گردشگران می توانند روز دلپذیری را تجربه کنند. دریاچه نئور در میان شهرهای اردبیل و خلخال قرار داشته و با توجه به آن که نسبت به دیگر جاهای دیدنی اردبیل کمتر شناخته شده، اصلی ترین دلیل برای بکر و دست نخورده بودن آن می باشد. شهر اردبیل که از شهرهای ناحیه شمال غربی ایران بوده و به علت بهره مندی از موقعیت جغرافیایی مناسب، از آب و هوایی دلپذیر برخوردار است. دریاچه نئور در میان طبیعتی سرسبز و ییلاقی در ارتفاعات زاگرس قرار داشته و به عنوان مرز بین گیلان و اردبیل بوده و امکان دسترسی از گیلان و اردبیل را فراهم آورده است. در ادامه این مطلب همراه لوکس ویلا باشید تا با دریاچه نئور اردبیل که از زیباترین دیدنی های اردبیل محسوب می شود، آشنا شویم.

دریاچه نئور اردبیل کجاست و مسیر دسترسی

دریاچه نئور از زیباترین و بکر ترین جاذبه های طبیعی ایران است که در نزدیکی شهرهای اردبیل و خلخال واقع شده و به عنوان مرز بین استان گیلان و استان اردبیل شناخته می شود. این طبیعت به دلیل قرار گرفتن در میان دامنه های کوه تالش، از زیبایی و طبیعتی چشمنواز برخودار می باشد. از آنجایی که این طبیعت در مرز گیلان و اردبیل قرار گرفته، امکان دسترسی از هر دو استان را فراهم آورده است. اما از آنجایی که مسیر دسترسی از سمت اردبیل و شهر خلخال به نئور راحت تر و مسیر آسفالته بوده، اغلب گردشگران از سمت اردبیل راهی آن می شوند.

دریاچه نئور اردبیل

مسیر دسترسی به دریاچه نئور از اردبیل

اگر تصمیم داشتید از سمت اردبیل برای رسیدن به نئور اقدام نمایید، بایستی مسیری پر از پیچ و خم را در میان دامنه های کوه تالش طی نمایید تا به دریاچه نئور برسید. در صورتی که بخواهید از مسیر جاده اردبیل به خلخال برای رسیدن به دریاچه نئور اردبیل استفاده نمایید، بایستی خود را از تهران و یا دیگر شهرهای اطراف به زنجان رسانده و در مسیر جنوب به شمال در جاده خلخال اردبیل به حرکت خود ادامه دهید. هنگامی که به 40 کیلومتری اردبیل برسید، در سمت شرق جاده و درست مقابل روستای بودالالو، مسیری پر پیچ و خم را خواهید دید و همان مسیری است که شما را به دریاچه نئور و روستاهای اطراف آن می رساند.

وارد این جاده شده و مسیر خود را ادامه دهید و پس از آن که حدود 12 کیلومتر در آن پیش رفتید، یک مسیر خروجی در سمت راست شما وجود دارد که با وارد شدن به آن می توانید به بخش جنوبی دریاچه نئور اردبیل و روستای داش بلاغ دسترسی پیدا نمایید. اما در صورتی که بخواهید مسیر خود را در جاده پر پیچ و خم ادامه دهید، در نهایت شما را به قسمت شمالی دریاچه و روستای عباس آباد خواهید رساند. لازم به ذکر است که یک فروشگاه مواد غذایی کوچکی در این روستا وجود دارد که می توانید برخی از مواد خوراکی مورد نیاز خود را از آن تهیه نمایید.

مسیر دسترسی به دریاچه نئور از گیلان

اگر تصمیم داشتید از سمت گیلان برای دسترسی به طبیعت زیبای نئور استفاده نمایید، باید خود را به مناطق نزدیک به جنگل های لیسار و ییلاق سوباتان برسانید. مسیری که در غرب سوباتان بایستی از آن عبور نمایید، مسیری پر پیچ و خم بوده، اما زیبایی های آن بر محبوبیتش افزوده است. مسیرهای جاده ای که شما را در نهایت به دریاچه نئور اردبیل می رسانند، جزء زیباترین جاده های شمال غربی ایران بوده و هنگامی که در آن در حال حرکت هستید، می توانید از زیبایی های آن بهره مند شوید.

آدرس دریاچه نئور اردبیل: مرز بین استان های اردبیل و گیلان، 40 کیلومتری جنوب شرقی اردبیل

دریاچه نئور اردبیل

آشنایی با دریاچه نئور اردبیل

اگر اهل طبیعت گردی باشید، در بسیاری از مواقع ترجیح می دهید دنبال جاذبه هایی در میان طبیعت باشید که پای کمتر گردشگری به آن باز شده باشد و از طبیعتی بکر و دست نخورده برخوردار باشد. دریاچه نئور اردبیل یکی از آن دسته جاذبه های گردشگری در میان طبیعت ایران است که در نزدیکی شهرهای اردبیل و خلخال قرار داشته و طبیعتی بکر و زیبا در اطراف آن وجود دارد. در بسیاری از نقاط ایران، جاذبه های طبیعی متعددی وجود دارند که به دلایل مختلفی از جمله مسیر دسترسی دشوار، نسبت به دیگر جاذبه های طبیعی خلوت تر بوده و کمتر کسی برای گردش و استراحت به سراغ آن ها می روند؛ از همین رو طبیعت آن ها به صورت بکر و دست نخورده باقی می ماند و کمترین آسیب های انسانی به آن ها وارد می شوند.

استان اردبیل از آن دسته استان های شمال غربی ایران است که انواع جاذبه های طبیعی را در میان شهرهای مختلف خود جای داده و تابستان هایی پر از گردش را تجربه خواهد کرد. دریاچه ای زیبا و چشمنواز به نام دریاچه نئور اردبیل در میان طبیعت بکر شهر اردبیل و خلخال واقع شده که نسبت به بسیاری دیگر از جاذبه های دیدنی اردبیل، دارای طبیعتی بکرتر و دست نخورده تر می باشد و همین موضوع توانسته بر جذابیت و زیبایی آن بی افزاید. دریاچه نئور که در ارتفاعات زاگرس جای گرفت، توسط کوه های بلند و مرتفعی محاصره گردیده و طبیعتی چمشگیر و تماشایی برای آن پدید آمده است.

در واقع دریاچه نئور را می توان به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری اردبیل و گیلان به شمار آورد؛ چرا که در محدوده جاده اسالم به خلخال قرار داشته و به عنوان خط مرزی استان گیلان و استان اردبیل محسوب می شود. در واقع دریاچه نئور از دو بخش مجزا از یکدیگر تشکیل شده که هر ساله با آمدن فصل بهار و ذوب شدن برف های کوه ها این دو بخش پر آب شده و به یکدیگر پیوند می خورند و یکی می شوند. در فصل بهار که این دریاچه بیشترین عمق خود را تجربه می کند، به حدود 5 تا 13 متر می رسد. از آنجایی که این دریاچه از دو بخش تشکیل شده، یکی از بخش های آن دارای مساحتی حدود 40 هکتار و بخش دیگر نیز دارای مساحتی حدود 180 هکتار می باشد.

از زیباترین فصل هایی که می توانید طبیعت اطراف دریاچه نئور اردبیل را در رنگارنگ ترین حالت ممکن آن مشاهده کنید و از گردش در طبیعت آن لذت ببرید، فصل های بهار و تابستان می باشند. به دلیل حفاظت این دریاچه توسط سازمان حفاظت از محیط زیست، اکوسیستم محیطی و اقلیم دریاچه از اهمیت زیادی برخوردار است. در اطراف دریاچه محیط هایی همچون اکوتوریستی، زیستگاهی، کشاورزی، زنبورداری و دامداری وجود دارند که دارای اهمیت ویژه ای می باشند. بیشترین دلیل جذب گردشگران به این منطقه، قرار گیری دریاچه در طبیعتی بی نظیر با آب و هوای دلچسب می باشد که اگر یک نفر به سمت آن برود و تعاریفی که از آن به گوشتان برسد، شما هم جذب آن خواهید شد که یک روز گردشگری را بتوانید در آن تجربه کنید و همه روزه بیش از پیش، گردشگران و طبیعت گردانی به بازدید از این منطقه اقدام می کنند.

مناطقی در اطراف دریاچه نئور اردبیل وجود دارند که از مهمترین سکونتگاه های ییلاقی عشایری ها به شمار می آیند. ناگفته نماند در سال 1366 یک سد به نام سد قانلی دره با هدف ذخیره آب دریاچه جهت مصارف کشاورزی بر روی این دریاچه احداث گردید. از آنجایی که دریاچه نئور به عنوان مرز میان استان های اردبیل و گیلان شناخته می شود، تا کنون نتوانسته اند دریابند که این دریاچه در اصل متعلق به کدام یک از این استان ها می باشد. دریاچه نئور اردبیل با قرار گرفتن در ارتفاع 2.500 متری از سطح دریا توانسته چهره ای جذاب و دیدنی را برای خود پدید آورد تا به یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری اردبیل تبدیل گردد.

وجود چشمه های متعدد و پر آب و همچنین بارندگی سالانه به میزان کافی توانسته وضعیت این دریاچه را ثابت نگهدارد و آب و هوایی مطبوع و دل انگیز در منطقه حکم فرما باشد. یک حوضه آبریز که وسعت آن به حدود 45 کیلومتر مربع می رسد و جزء مراتع ییلاقی عشایر فندقلو به حساب می آید. زمان هایی عشایر به ییلاق اقدام می کنند، چشم اندازهای زیبایی را پدید می آورد.

پوشش گیاهی دریاچه نئور اردبیل

معمولا طبیعت ایران بهترین محیط را برای پوشش گیاهی غنی در بسیاری از نقاط خود پدید آورده که محوطه اطراف دریاچه نئور نیز از این قاعده مستثنی نبوده و انواع گیاهان مختلف توانسته اند پوشش گیاهی منطقه را تشکیل دهند. در مناطق اطراف دریاچه که محوطه ای سرسبز و بی نظیر وجود دارد، بالغ بر 70 نوع گیاهان دارویی و معطر وجود دارند که علاوه بر تشکیل منطقه ای زیبا، خواص دارویی مناسبی را پدید آورده اند. از پوشش گیاهی دریاچه نئور اردبیل می توان به گیاهانی نظیر آلاله، خاکشیر، شبدر، کنگر و بابونه اشاره نمود که دارای خواص گیاهی مناسبی می باشند و با برخی از آن ها آشنا هستیم. همچنین گل های رنگارنگ و متنوعی در میان طبیعت این منطقه وجود دارند که جزء پوشش گیاهی این طبیعت به شمار رفته و بر زیبایی طبیعت نئور تأثیر به سزایی دارند.

دریاچه نئور اردبیل

پوشش جانوری دریاچه نئور اردبیل

از آنجایی که دریاچه نئور اردبیل در منطقه خوش آب و هوا با پوشش گیاهی غنی و متنوع قرار گرفته و به همین جهت انتظار می رود جانوران مختلفی این منطقه را به عنوان محیط زیست خود انتخاب نمایند. منطقه اطراف نئور دارای تنوع بالایی از گونه های جانوری بوده که تعداد گونه های آن را می توان بالغ بر 90 گونه دانست که در این میان می توان به جانوران وحشی نظیر راسو، خرس، اسب و انواع خفاش و حیوانات اهلی نیز همچون گوسفند و گاو اشاره نمود.

همچنین در برخی از مواقع خاصی از سال نیز گونه هایی از پرندگان مهاجر را می توان در این منطقه مشاهده نمود که به صورت عبوری می باشند. به دلیل قرار داشتن محدوده دریاچه نئور زیر نظر سازمان حفاظت از محیط زیست، شکار هر نوع پرنده آبی در دریاچه نئور ممنوع بوده تا هیچ عامل انسانی و طبیعی، حیات وحش منطقه ار مورد تهدید قرار ندهد. دریاچه زیبا و تماشایی دیگری در اردبیل وجود دارد که با نام دریاچه سوها شناخته می شود که از دیگر دیدنی های این شهر به حساب آمده که می توان در صورت تمایل از آن نیز دیدن کرد.

دلیل نامگذاری دریاچه نئور

در زبان ترکی واژه نئور به معنای دریاچه کوچک بوده که هیچ رودی وارد آن نمی شود. اما اگر کمی به عمق این نام بیشتر وارد شویم، خواهیم دید که ریشه واژه نئور به مغولی می رسد. اما به دلیل موقعیت مکانی این دریاچه که در نزدیکی اردبیل واقع شده، ریشه این واژه را برگرفته از زبان ترکی می دانیم.

تفریحات دریاچه نئور اردبیل

بسیاری از جاذبه هایی که در طبیعت کشور وجود دارند، از امکانات و تفریحاتی برخوردار هستند که گردشگران و طبیعت گردان می توانند نهایت لذت را از گردش و تفریح در آن ها تجربه کنند. دریاچه نئور که از بکرترین مناطق در طبیعت ایران به شمار می رود، پتانسیل آن را دارد که به یکی از جاذبه های تفریحی و گردشگری تبدیل شود. هر سلیقه ای که در گردشگری داشته باشید، دریاچه نئور اردبیل این امکان را پدید آورده تا تمام گردشگران بتوانند روزی سرشار از آرامش و لذت را تجربه کنند. در ادامه این بخش به آشنایی با تفریحات و امکانات تفریحی دریاچه نئور اردبیل خواهیم پرداخت.

ماهیگیری در نئور

ماهیگیری یکی از ورزش ها و تفریحات لذت بخشی است که افراد زیادی به آن علاقه داشته و در اغلب مواقع برای گردش و تفریح خود به دنبال طبیعتی هستند تا بتوانند از این ورزش و تفریح، لذت ببرند. دریاچه نئور اردبیل که از جاذبه های گردشگری اردبیل محسوب می شود، امکان ماهیگیری را برای گردشگران فراهم آورده است. همچنین این دریاچه دارای آب شیرین و با عمق نسبتا زیاد بوده که محیطی مناسب را جهت رشد انواع ماهی ها و آبزیان فراهم آورده و است. گاماروس که نوعی سخت پوست ناجورپا آبزی بوده که این دریاچه را به عنوان محیط زیست خود انتخاب نموده و در پاک سازی آب دریاچه تأثیر به سزایی دارد.

جالب است بدانید پرورش ماهی قزل آلا در این دریاچه، سبب کنترل میزان رشد گاماروس ها می شود. برای این منظور با شروع فصل گرما، ماهی های قزل آلای رنگین کمانی را در این دریاچه تخلیه می کنند و شرایط مناسبی را برای ماهیگیری در تابستان و به خصوص شهریور ماه فراهم می آورند و بسیاری از علاقه مندان به ماهیگیری به سراغ این دریاچه رفته و از این تفریح نهایت لذت را می برند. زمستان ها سطح این دریاچه دچار یخ زدگی شده و به همین منظور، پیش از رسیدن فصل زمستان، تمام این ماهی ها را برای جلوگیری از یخ زدگی از دریاچه نئور تخلیه نموده و در صورتی که پس از تمام شدن فصل زمستان زنده مانده باشند، به داخل دریاچه برمی گردانند.

حتی در اواخر فصل تابستان مسابقه های ماهیگیری برگزار می کنند که شما هم اگر به ماهیگیری علاقه داشته باشید، می توانید در این مسابقات شرکت نمایید. پس اگر اهل مسابقه و رقابت هستید، زمان سر خود را به این طبیعت، به اواخر تابستان و شهریور ماه موکول نمایید. ماهی های قزل آلای رنگین کمانی جزء خوش طعم ترین ماهی ها بوده که به دلیل کم بودن تیغ آن، در میان مردم بسیار محبوب واقع شده و با صید این ماهی ها می توانید خود را به یک وعده غذایی دلچسب ماهی کبابی تازه در دل طبیعت دعوت کنید.

همه ما می دانیم که خوردن غذای تازه در دل طبیعت چه لذتی دارد و این لذت زمانی دو برابر خواهد شد که ماهی را خودتان از آب گرفته باشید و حاصل زحمات خودتان در طبیعت گردی باشد. از دیگر آبزیانی که در دریاچه نئور اردبیل وجود دارند می توان به صدف، قورباغه راه راه، قورباغه آبی، زالو، سمور آبی، پلانکتون ها و انواع مختلف دیگری از نرم تنان اشاره نمود. اگر به ماهیگیری علاقه مند هستید، بهتر است پیش از آن که به این منطقه سفر کنید، تمام وسایل مورد نیاز برای ماهیگیری را همراه خود ببرید.

دریاچه نئور اردبیل

کوهنوردی در نئور

کوهنوردی تفریح و ورزشی سالم در طبیعت است که می توانیم در بسیاری از نقاط ایران آن را تجربه کرده و از آن لذت ببریم. طبیعت اطراف دریاچه نئور نیز از جمله طبیعت زیبا و چشمنوازی است که توسط کوهستان هایی محاصره شده که امکان کوهنوردی را برای گردشگران فراهم آورده است. حدود 12 قله مرتفع که ارتفاع آن ها حدود 2.570 تا 3.222 متر از سطح دریا و بهترین فرصت را برای کوهنوردی فراهم آورده اند. همچنین از آنجایی که این دریاچه در فاصله ای حدود 30 کیلومتر از دریای خزر واقع شده و اگر به سراغ کوهنوردی در ارتفاعات اطراف آن بروید، هنگامی که در ارتفاعات قرار بگیرید، می توانید چشم اندازی زیبا و تماشایی از دریای زیبای خزر را مشاهده نمایید.

اواخر فصل بهار و در اواسط خرداد ماه، کوهنوردان زیادی برای کوهنوردی به این منطقه رفته و علاوه بر کوهنوردی، از گردش در میان طبیعت سرسبز و زیبای نئور لذت خواهند برد. قله بغروداغ با ارتفاعی حدود 3.200 متر، یکی از بهترین قله های اطراف دریاچه برای کوهنوردی به شمار می آید که دریاچه نئور در دامنه شمالی آن جای گرفته است. اگر اهل کوهنوردی باشید، می توانید برنامه ای حسابی برای طبیعت گردی در این منطقه را بچینید و لوازم ضروری خود را همراه داشته و به یک کوهنوردی لذت بخش در این طبیعت زیبا بروید.

مسیرهای کوهنوردی در نئور

 • اردبیل، هیر، بودالالو، عباس آباد، دریاچه نئور اردبیل
 • اردبیل، هیر، بودالالو، عباس آباد
 • هشتپر، ریک، کیشون، بن، شیله وشت، مریان، قلعه جوق، حفظ آباد، عباس آباد
 • خلخال، گیوی، فاراب، قره قشلاق، کزور، خلفلو، هل آباد، حفظ آباد، بودالالو، عباس آباد
 • هشتپر، ریک، کیشون، بن، زره، سوباتان، آبشار ورزان، گزنه هونی، ضلع شرقی دریاچه نئور

چیدن گیاهان دارویی در طبیعت نئور

همانطور که پیش تر گفته شد، طبیعت اطراف دریاچه نئور اردبیل، از پوشش گیاهی غنی برخوردار بوده و انواع گیاهان دارویی نیز در میان آن ها وجود دارند که شامل گیاهان بابونه، خاکشیر، بومادران، کنگر و پنج انگشت بوده که می توانید هنگام طبیعت گردی در نئور، از آن ها چیده و همراه خود ببرید و از خواص درمانی آن ها بهره مند شوید. به خصوص اگر در فصل های بهار و تابستان به نئور سفر کنید، می توانید انواع گیاهان دارویی را در مناطق اطراف دریاچه نئور اردبیل جمع آوری نمایید.

تجربه اسب سواری در کنار دریاچه

همه ما چه در واقعیت چه در تصاویر، مشاهده کرده ایم که بسیاری از گردشگران هنگامی که به شهرهای شمالی سفر می کنند، در سواحل کنار دریا به سراغ سوارکاری می روند و اسب سواری در کنار دریا را تجربه می کنند. حال این امکان در کنار دریاچه نئور اردبیل وجود داشته تا گردشگران بتوانند لذت سوارکاری کنار دریاچه نئور را تجرب کرده و اسب های زیبا را از نزدیک مشاهده کنند. اگر به سوارکاری علاقه مند هستید و سوارکاری جزء ورزش ها و تفریحات مورد علاقه شما به حساب می آید، می توانید به سراغ تورهای سوارکاری سوباتان رفته و پس از زین کردن اسب به دل جنگل های سوباتان بزنید و لذت سوارکاری در طبیعت سرسبز و دلنشین را تجربه نمایید.

دریاچه نئور اردبیل

پیک نیک در طبیعت نئور

دریاچه نئور در میان طبیعتی سرسبز قرار داشته و دشت های وسیع و سرسبزی اطراف آن را فرا گرفته اند و بهترین فرصت را برای گردش و استراحت در طبیعت پدید آورده اند. پیک نیک در طبیعت یکی از تفریحات لذت بخشی است که بسیاری از خانواده و دوستان برای لذت بردن از کنار هم بودن به سراغ آن می روند. طبیعت سرسبز و بی نظیر اطراف دریاچه نئور اردبیل، بهترین جاذبه ای است که می توانید به آن مراجعه کرده و بساط پیک نیک خود را در آن به پا کنید و یک روز گردشگری و لذت بخش را در آن تجربه نمایید. استراحت و غذا خوردن در طبیعت می تواند ما را از تمام دغدغه های زندگی و کاری دور کرده و برای چندین ساعت هم که شده فکر خود را از همه چیز رها سازیم تا بتوانیم پس از استراحتی دلپذیر، خود را برای ادامه زندگی و کار آماده سازیم.

خلق عکس های به یاد ماندنی در طبیعت نئور

عکاسی در طبیعت، یکی از لذت بخش ترین تفریحاتی است که طرفداران زیادی داشته و بسیاری از افراد و طبیعت گردان، علاقه زیادی به ثبت لحظات زیبا در طبیعت دارند. به خصوص زمان هایی همچون طلوع و یا غروب آفتاب، از بهترین زمان هایی است که می توانید عکس های بسیار زیبا و به یاد ماندنی را ثبت کنید. تصویر دریاچه به همراه کوه های اطراف و آسمان آبی رنگ که برخی اوقات تکه ابرهای کوچک و سفید رنگی در آن وجود دارند نیز یکی از بهترین تصاویری است که می توانید همه آن ها را در یک قاب قرار داده و تصویر آن را ثبت نمایید.

گل های رنگارنگی که در دشت های اطراف دریاچه وجود دارند و زمانی که آفتاب طلایی رنگ بر روی آن ها تابیده می شود، از بهترین سوژه های عکاسی به شمار می آید. همچنین پرندگانی مهاجری که از این منطقه عبور می کنند نیز می توانند سوژه جالبی برای عکاسی در طبیعت نئور باشند.

دوچرخه سواری

مسیر نئور به سوباتان یکی از بهترین مسیرهایی است که می توانید آن را به صورت دوچرخه سواری طی کرده و در طول مسیری که طی می کنید، از طبیعت سرسبز و زیبای اطراف خود نهایت لذت ببرید. مسیر نئور به سوباتان حدود 120 کیلومتر بوده و در برخی نقاط، دامنه های پر فراز و نشیبی در مسیرتان قرار دارد که بایستی از آن ها عبور کنید. از همین رو اگر دوچرخه سواری را به صورت حرفه ای دنبال نکرده اید و آمادگی جسمانی کافی ندارید، بهتر است از دوچرخه سواری در این مسیر صرف نظر کنید و برای دوچرخه سواری به سراغ دشت های اطراف دریاچه که مسیرهای آسان و ساده ای هستند را انتخاب نمایید.

دریاچه نئور اردبیل

پیاده روی

دریاچه نئور اردبیل در طبیعتی جای گرفته که دشت های وسیع، گسترده و سرسبزی اطراف آن را فرا گرفته اند که از بهترین جاذبه ها برای طبیعت گردی محسوب می شوند. پیاده روی در میان طبیعت از لذت بخش ترین تفریحاتی است که می توانید به تنهایی و به صورت گروهی از آن لذت ببرید. به خصوص اگر در فصل های بهار و تابستان که خبری از گرمای هوا در این طبیعت نبوده، می توانید هنگام پیاده روی از نسیم های خنک و آرامش بخشی که صورتتان را نوازش می کنند، لذت ببرید. از اواسط اردیبهشت ماه تا اواخر خرداد ماه از بهترین زمان ها برای پیاده روی در این طبیعت محسوب می شوند.

یکی از بهترین مسیرهایی که می توانید در این طبیعت برای پیاده روی به سراغ آن بروید، مسیر نئور به سوباتان است که پیاده روی در آن حدود 10 ساعت زمان می برد. آبشار ورزان و قله بغروداغ در طول این مسیر قرار دارند که می توانید حین پیاده روی از دیدن آن ها لذت ببرید. توجه داشته باشید برای طی کردن این مسیر، همراه داشتن وسایل ضروری، خوراکی و آب آشامیدنی به مقدار کافی لازم است.

قایق سواری

یکی از تفریحاتی که بسیاری از افراد به آن علاقه دارند، قایق سواری می باشد که در بسیاری از دریاچه ها، رودخانه ها و دریا امکان پذیر بوده که دریاچه نئور اردبیل یکی از آن موارد می باشند. قایق سواری در نئور علاوه بر هیجان، آرامشی عجیب را در وجود شما ایجاد نموده که از خاطره انگیزترین سفرها را برای شما رقم خواهد زد. نکته قابل توجه این است که اگر قصد قایق سواری در دریاچه نئور را دارید، بایستی قایق بادی همراه خود داشته باشید؛ چرا که در این منطقه قایقی برای کرایه وجود ندارد.

طبیعت گردی در نئور

طبیعت نئور از بهترین مناطق گردشگری و طبیعت گردی برای عاشقان و دوست داران طبیعت می باشد که به هر گوشه ای از آن قدم بگذارید، زیبایی های متنوعی وجود دارند که توجه شما را به خود جلب می کنند. دشت ها و مراتع مختلفی در طبیعت نئور وجود دارند که شامل آسمان آبی، ابرهای سفید، آفتاب طلایی، دشت های سرسبز، گل های رنگارنگ و هوای دلپذیری می شوند که گردش و تفریح را برای طبیعت گردان لذت بخش تر خواهند کرد.

در واقع طبیعت نئور از بهترین جاذبه هایی است که گردشگران می توانند به همراه دوستان و یا خانواده خود به سراغ آن بروند و یک روز گردشگری و سرشار از حس و حال خوب را برایتان ایجاد نمایند. فصل های بهار و تابستان از بهترین زمان هایی است که می توانید به طبیعت گردی و پیک نیک در این طبیعت بپردازید.

دریاچه نئور اردبیل

موتورسواری

موتورسواری یکی از تفریحات پرطرفدار برای عاشقان سرعت و هیجان می باشد که خوشبختانه طبیعت اطراف دریاچه نئور اردبیل بهترین فرصت را برای موتورسواری پدید آورده و هیجان و سرعت را در کنار یکدیگر تجربه کنید. افراد زیادی هستند که در ربخی اوقات پیست موتورسواری در این طبیعت را راه اندازی می کنند و به همراه تمام تجهیزات کامل، موتورسواری در طبیعت را تجربه خواهند کرد. مسیر نئور به سوباتان که مسیری بسیار زیبا و تماشایی است، از بهترین مسیرهای موتورسواری در این منطقه محسوب می شود.

لذت تجربه آفرود در نئور

مناطق مختلفی از ایران وجود دارند که بهترین فرصت را برای آفرودسواری ایجاد نموده اند که یکی از آن بهترین مناطق، طبیعت اطراف دریاچه نئور اردبیل محسوب می شود. مسیر دریاچه نئور به سوباتان از بهترین مناطق برای آفرودسواری در این محدوده بوده که بایستی خودروی شاسی بلند و مناسب آفرود را داشته باشید. از آنجایی که این مسیر که در کنار دریاچه نئور می باشد، در اغلب مواقع سال پوشیده از مه غلیظ بوده و اگر قصد آفرود در آن را داشته باشید، بایستی، از تسلط کافی برخوردار باشید.

امکانات دریاچه نئور اردبیل

همانطور که پیش تر ذکر شد، دریاچه نئور اردبیل از طبیعتی بکر و دست نخورده برخوردار بوده که همین موضوع سبب جذابیت بیشتر آن شده است. در واقع اگر قصد مراجعه به این طبیعت را دارید، بهتر است پیش از رفتن به این منطقه تمام آن چه را که لازم خواهید داشت، تهیه کرده و همراه خود ببرید. جاذبه های طبیعی بکر و دست نخورده زیادی در گوشه و کنار ایران وجود دارند که جزء بهترین جاذبه های گردشگری برای یافتن آرامش و استراحت به شمار می آیند که طبیعت نئور یکی از آن جاذبه ها محسوب می شود.

طبیعت نئور فاقد هر گونه امکانات رفاهی و خدمات بوده، اما یک فروشگاه مواد غذایی که انواع لبنیات محلی و تازه نظیر شیر، پنیر، خامه، کره محلی، عسل طبیعی و غیره را به فروش می رساند وجود داشته که می توانید آن را در 5 کیلومتری دریاچه و در روستای عباس آباد پیدا کنید و به سراغ آن بروید. اگر با خودروی شخصی خود به این طبیعت مراجعه نمایید، خوب است بدانید پارکینگی برای پارک خودرو در آن وجود نداشته، اما از آنجایی که این طبیعت از دشت های وسیعی برخوردار بوده، می توانید خودروی خود را بدون نگرانی در محل مناسبی پارک نمایید.

ناگفته نماند در نزدیکی این دریاچه یک دکل مخابراتی وجود دارد که دسترسی به آنتن تلفن همراه و اینترنت را امکان پذیر نموده است. از دیگر امکانات محدودی که برای این منطقه در نظر گرفته شده اند، می توان به یک سرویس بهداشتی، تعدادی سکو برای استراحت و بوفه خوراکی کوچکی اشاره نمود که برای رفاه حال گردشگران در نظر گرفته شده اند. همچنین طبیعت این منطقه بهترین فرصت برای کمپ زدن و چادر زدن در طبیعت به شمار می آید.

دریاچه نئور اردبیل

اقامت در دریاچه نئور اردبیل

جاذبه های طبیعی بکر و دنج از بهترین مکان ها برای کمپ در طبیعت به حساب می آیند که طبیعت گردان زیادی برای اقامت خود و تجربه لذت بیشتر به سراغ آن ها می روند و کمپ و چادر زدن در طبیعت را در برنامه اصلی گردش خود می چینند و برنامه ای جداگانه و درست و حسابی را برای آن در نظر خواهند گرفت. جاذبه های دیدنی و گردشگری متنوع و چشمنوازی در اطراف دریاچه نئور وجود دارند که بر محبوبیت این منطقه افزوده و هر گردشگری را ترغیب می کند که بیشتر از چندین ساعت را در آن سپری کند و اقامت و کمپ در این طبیعت را تجربه نمایند.

اگر جزء آن دسته از طبیعت گردانی هستید که به کمپ زدن در طبیعت علاقه دارید، اقامت و کمچ زدن در طبیعت نئور را از دست ندهید. منطقه نئور به دلیل امنیت بالایی که دارد، از بهترین مناطق برای کمپ کردن به شمار می آید. با توجه به آن که امکانات رفاهی و خدمات در این منطقه بسیار محدود بوده و طبیعتی دست نخورده محسوب می شود، لذت یک کمپ در طبیعت را می توانید تجربه نمایید. اما توجه داشته باشید که در این منطقه امکانات خاصی وجود نداشته و بایستی تمام وسایل مورد نیاز و ضروری را همراه خود داشته باشید.

همچنین آب و هوای این منطقه را در نظر داشته باشید که حتی در شب های تابستان هوا رو به خنکی رفته و لباس گرم و پتو لازم است. اگر هم برای اقامت خود به دنبال اقامتگاهی مناسب با امکانات بیشتر هستید، می توانید به سراغ هتل ها و اقامتگاه های سنتی که در اطراف این منطق وجود دارند بروید و مدت زمان اقامت خود را در آن ها سپری کنید.

وسایل مورد نیاز برای کمپ در نئور

از آنجایی که امکانات این منطقه محدود بوده و برای کمپ و چادر زدن در طبیعت، وسایلی را مورد نیاز خواهید داشت، بهتر است هر آن چه که مدر نظر دارید را با خود همراه ببرید. وسایل مورد نیاز و ضروری برای کمپ زدن در نئور می تواند شامل موارد زیر باشند:

 • آب آشامیدنی به مقدار کافی
 • خوراکی و غذا
 • لباس گرم و مناسب فصل
 • کیسه خواب
 • پتو
 • چادر
 • زیرانداز
 • آتشزنه
 • لوازم شخصی و ضروری
 • چراغ قوه
 • موبایل
 • پاوربانک
 • جعبه کمک های اولیه

دریاچه نئور اردبیل

بهترین زمان سفر به دریاچه نئور اردبیل

معمولا همه ما زمانی که می خواهیم به هر جاذبه ای از ایران سفر کنیم، ابتدا آب و هوای آن منطقه را در نظر می گیریم و برنامه سفر خود را با شرایط اقلیمی مقصد گردشگری و سلیقه خودمان می چینیم. دریاچه نئور در ناحیه شمال غربی ایران جای گرفته که دارای شرایط اقلیمی کوهستانی و سردسیر بوده که در تمام طول سال، بارندگی در آن وجود داشته و بیشترین میزان آب دریاچه از این بارندگی ها تشکیل می شود. در واقع می توان گفت بارندگی های سالانه نقش به سزایی در میزان حجم آب دریاچه دارند.

دریاچه نئور که جزء دیدنی های اردبیل به شمار می آید، دارای آب و هوایی سرد و کوهستانی بوده و آب و هوای دل انگیز آن، توانسته بیشترین دلیل جلب توجه ها و محبوبیت بیش از پیش این طبیعت گردد. مناطق سردسیر و کوهستانی از بهترین جاذبه های گردشگری برای فصل های بهار و تابستان بوده که گردشگران برای فرار از گرمای طاقت فرسا، به آن ها پناه ببرند و از طبیعت زیبا و آب و هوای دل انگیز آن ها بهره مند شوند. دریاچه نئور اردبیل نیز از آن دسته جاذبه های گردشگری است که اغلب گردشگران برای فصل های بهار و تابستان به سراغ آن می روند.

با وارد شدن به فصل بهار، کمی از سرمای هوا کاسته شده و طبیعت نئور جامه ای به رنگ سبز به تن کرده و طراوت و تازگی را می توان به وضوح در آن احساس کرد. درختان مزین به شکوفه های سفید و صورتی شده و زیبایی های فراوانی را می توان در این طبیعت مشاهده نمود. هر چه به سمت تابستان پیش می رویم، بر میزان دمای هوا افزوده شده و با وارد شدن به فصل تابستان، میزان متوسط دمای هوا به حدود 25 درجه سانتی گراد خواهد رسید که نسبت به شهرها بسیار مطلوب تر و دلپذیرتر بوده که همین سبب گردیده فصل تابستان نیز از بهترین زمان های سفر به نئور به حساب بیاید.

فصل تابستان نیز به دلیل بالاتر بودن دمای هوا، از بهترین زمان ها برای کمپ کردن در این طبیعت بوده، اما همچنان باید لباس گرم را برای شب ها که هوا سرد می شود، به همراه داشته باشید. اگر فصل های بهار و تابستان را برای سفر به این منطقه و گردش در طبیعت آن انتخاب نمایید، هنگام گردش و تفریح در طبیعت، می توانید از نسیم های خنکی که در هوا می وزند لذت برده و از تمام دغدغه ها و هوای گرم و طاقت فرسا رها شوید. هر چه به آخر تابستان نزدیک خواهیم شد، از دمای هوا کم شده و هوا آرام آرام رو به سرما می رود و طبیعت آن به هزار رنگ تبدیل خواهد شد. اگر در فصل پاییز به این منطقه سفر کنید، به هر سمتی از این طبیعت نگاهی بی اندازید، هر بخش را با رنگ های مختلفی خواهید دید.

به گونه ای که این طبیعت به رنگ های زرد، نارنجی، قرمز و کمی سبز تبدیل شده و همین موضوع دلیلی بر زیباتر شدن طبیعت نئور می باشد. بارندگی های پاییزی هم که تأثیر به سزایی بر طراوت منطقه می گذارد. فصل زمستان هم که سرمای هوا شدت یافته و بارندگی ها به صورت برف رخ می دهند و در برخی مواقع، طبیعت نئور در زیر لایه ای از برف سفید رنگ می رود. حتی آب دریاچه نئور در اغلب روزهای زمستان به حالت یخ زده تبدیل می شود.

دریاچه نئور اردبیل

منبع تأمین آب دریاچه

منبه اصلی تأمین آب دریاچه نئور از بارندگی های سالانه بوده که در فصل های نیمه دوم سال میزان بیشتری داشته که بر بالا آمدن حجم آب دریاچه نئور اردبیل تأثیر می گذارند. چشمه های گسلی متعددی در اطراف دریاچه وجود دارند که به عنوان حوضه آبریز و منبع تأمین آب این دریاچه محسوب می شوند.

نکات ضروری برای سفر به دریاچه نئور اردبیل

جاذبه های طبیعی آفریده ها و هدیه خداوند به انسان ها محسوب می شوند و باید از آن ها به بهترین نحو استفاده کنیم تا برای آیندگان نیز باقی بمانند. از بهترین رفتارهایی که می توانیم با طبیعت انجام دهیم تا آسیبی به آن ها وارد نشود و بتوانیم همیشه از آن ها استفاده کنیم این است که با طبیعت دوست و مهربان باشیم و از آسیب رساندن به آن ها خودداری کنیم. در ادامه با برخی از کارهایی که نباید در سفر به دریاچه نئور اردبیل انجام دهیم، آشنا خواهیم شد:

 • کیسه های زباله را همراه خود به هر طبیعی که می رویم برده و از رها کردن زباله در طبیعت خودداری کنیم.
 • زباله های خود را در آب دریاچه رها نکنیم.
 • شنا در دریاچه نئور اردبیل ممنوع می باشد.
 • در صورتی که آتش روشن می کنیم، پیش از آن که منطقه را ترک کنیم، آتش را خاموش کرده تا به طبیعت آسیبی وارد نشود.
 • در این منطقه شکار ممنوع بوده و نباید هیچ جانور و پرنده ای را شکار کنیم.
 • کالاها و اجناس گران بها و قیمتی را همراه خود نبریم.
 • اگر قصد کمپ زدن در کنار دریاچه را دارید، بهتر است فصل های بهار و تابستان را برای این کار انتخاب کنید.
 • بهتر است برای اقامت در کنار دریاچه، فاصله مناسب را رعایت کرده و در مناطق دورتر اتراق نمایید.
 • زیرانداز حصیری برای شب خوابی در طبیعت را همراه خود داشته باشید.
 • کیسه خواب و لباس گرم برای شب خوابی در طبیعت حتی در فصل تابستان همراه خود داشته باشید.

وسایل ضروری برای سفر به دریاچه نئور اردبیل

از جمله وسایل ضروری که برای سفر به طبیعت نئور بایستی همراه خود داشته باشیم عبارتند از:

 • لباس گرم و مناسب فصل
 • لباس ضد آب
 • لباس اضافه
 • مدارک مورد نیاز
 • چادر مسافرتی
 • کیسه خواب
 • پتو
 • کلاه گرم
 • کلاه آفتاب گیر
 • کفش مناسب کوهنوردی
 • کفش مناسب پیاده روی
 • باتوم
 • عینک آفتابی
 • کرم ضدآفتاب
 • عصای کوهنوردی
 • تلفن همراه
 • شارژر یا پاور بانک
 • زیرانداز
 • دمپایی
 • جوراب اضافه
 • بادگیر
 • کبریت
 • زغال
 • آتشزنه
 • جعبه کمک های اولیه
 • داروهای شخصی و عمومی
 • مواد غذایی
 • خوراکی
 • آب به مقدار کافی
 • وسایل شخصی
 • کوله پشتی
 • چراغ قوه
 • کیسه زباله

دریاچه نئور اردبیل

جاذبه های مشابه

جاهای دیدنی نمین

جاهای دیدنی نمین در شرق استان اردبیل جای گرفته اند و از زیباترین جاذبه هایی به شمار می آیند که

جنگل فندقلو

جنگل فندقلو جنگلی زیبا و سربز در 10 کیلومتری جنوب شهر نمین و 30 کیلومتری شهرستان اردبیل می باشد که

دریاچه شورابیل اردبیل

دریاچه شورابیل اردبیل دریاچه ای زیبا و دیدنی در میان شهر اردبیل است که به دلیل بهره مندی از چشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *